Verdikt přinese páteční inspekce

Osečná a Kopřivnice – 7. března
Do Čech dorazila obleva s deštěm a mezi ledaři panuje obava, zda se sobotní závod mistrovství republiky v Kopřivnici bude moci uskutečnit. Snímky z tajícího Žabáku v Chrastné jsou vskutku zoufalé, nicméně na severu Moravy si stále udržují optimismus stejně jako Větřkovická přehrada sílu svého ledu. Richard Dufek, místopředseda klubu, se magazínu speedwayA-Z svěřil, že rozhodně nechtějí jít přes mrtvoly a souhlas s konáním mítinku dá až rozhodčí při páteční inspekci.

 

Zejména závodníci, kteří si doposud nevyřídili licenci, si kladou otázku, zda do jejího pořízení nebudou vkládat peníze zbytečně. Richard Dufek slibuje větší prémie, navíc si dobře uvědomuje riziko, kdyby se pod prasklým ledem rozevřel chřtán větřkovické hlubiny.

„V pátek přijede na náklady autoklubu rozhodčí,“ vysvětluje, že chce pro bezpečnosti udělat maximum. „Ten ve Větřkovicích rozhodne na základě aktuálního stavu, pokud závod už do té doby neodpískáme sami.“

Alternativa zrušení závodu však ještě dnes není na pořadu dne. „Na přehradě to pořád vypadá super,“ říká Richard Dufek. „Tam nahoře je větší mráz než ve městě. Kluci se tam byli podívat a ledu je pořád přes dvacet čísel. Povrch je dobrej‘, zatím se držíme.“

Z dnešního snímku je patrné, proč Žabák v Chrastné nemůže posloužit jako náhradní lokalita za Mělice

Foto: Martin Běhal

Připravuje se publikace Česká plochodrážní ročenka 2018

Česká Třebová – 6. března
Již od roku 2005 je závodní jaro v České republice provázeno rovněž prodejem nezaměnitelné publikace Česká plochodrážní ročenka. V současných dnech finišuje příprava již čtrnáctého vydání knížečky, která se ohlíží vyčerpávajícím způsobem za děním na českých oválech v uplynulé sezóně. Čtivé texty, statistické zajímavosti, kompletní výsledky od mistrovských klání až po ukázkové jízdy stopětadvacítek a úžasné fotografie špičkových fotografů lákají nejen fanoušky, ale i oficiálně zainteresované osoby jako nezávislé zhodnocení jejich činnosti, jež využívají i pro svou vlastní prezentaci. Jako každý rok se také na stránkách publikace Česká plochodrážní ročenka 2018 objevuje inzerce od firem, které svou činností dění ve sportu levých zatáček významně ovlivňují. Chcete-li se zviditelnit rovněž vy, není nic snazšího, než si na e-mailu vydavatelstvi@speedwayA-Z.cz či telefonu 604 534 551 vyžádat další podrobnosti.

Veškerý náklad České plochodrážní ročenky vesměs zmizí, než se sezóna stačí přelomit do června

Foto: Mirek Horáček

Obálka je vyhrazena pouze mistru republiky – a také logům reklamních partnerů

Sportovní komise sleduje aktuální vývoj

Pardubice – 6. března
Oficiální zpráva plochodrážní komise ohledně mistrovství republiky na ledové dráze nemůže než pochopitelně akcentovat stávají situaci. Konstatuje, že není jiné možnosti, než pořádat závod v Kopřivnice a potvrzuje termínový posun o čtyřiadvacet hodin dopředu, tedy na sobotu 10. března se začátkem úderem třinácté hodiny. Řídící orgán české ploché dráhy reaguje i na zprávy, že někteří ze závodníků nemají o účast zájem s ohledem na náklady spojené s jedním jediným mítinkem na sklonku ledařské kampaně, a prosí ledaře o potvrzení či vyvrácení účasti na zamrzlé hladině Větřkovické přehrady. Zároveň už vysílá signál do zahraničí, takže k dnešnímu dni seznam startujících čítá deset českých a dvě rakouská jména. Bohužel Jan Klatovský mezi nimi není.

Jan Klatovský se letos na Větřkovické přehradě neobjeví

Foto: Karel Herman

Andrej Diviš dorazil domů se štítem i s porouchaným Sprinterem

Nepomuk – 6. února
V sobotu vedl finálovou jízdu G&B Ice Speedway Cup v Malille, než se Lukáš Hutla vypořádal s Jonasem Anderssonem a sebral mu vítězství. Když spolu se svým přemožitelem nakládal vybavení do svého Sprinteru, nemohl tušit, jak dobrodružná cesta domů jej čeká. Andrej Diviš se magazínu speedwayA-Z svěřil, že všechno nakonec dobře dopadlo, a že doufá v další závod v sobotu v Kopřivnici.

 

Šlechetný Marc Geyer veze na laně porouchanou dodávku s českými závodníky a mechaniky na palubě

„Závody super,“ vrací se Andrej Diviš do Malilly. „Ovál se zdál zprvu menší, ale nakonec to byl fofr. Jel jsem rychlou rozetu a pořád plyn, skoro se neklapalo, dráha byla trochu klopená, což jsem ještě nikdy nejel, ale dobrý.“

Potíže nastaly při zpáteční cestě, kdy jeho Mercedes Benz Sprinter přišel nešťastnou náhodou o olej v motoru a zadřel se. Z Dánska jej šest set kilometrů na laně vezl Marc Geyer, který si po čtvrtečním německém šampionátu odskočil na švédský pouťák a vracel se zpátky do Willmersdorfu. Sem pro Andreje Diviš dorazil kamarád Lukáš Fremr s odtahovým vozem.

„Jsme doma,“ hlásil Andrej Diviš, který pochopitelně nešetřil slovy díků na adresu obou svých zachránců, do světa včera večer. „Šest set kiláků na laně a pak pět set na odtahovce, naštěstí mám svoji, takže to stálo jen nějakou naftu navíc.“

Z Berlína se Sprinter Andreje Diviše vezl na odtahovém voze

Foto: Andrej Diviš