Slaný se s extraligou před domácím publikem nikterak nepáral

Slaný – 31. srpna
Léto se dnes příliš nevášnilo, teploty se nehnaly nikterak vysoko a slánská obloha před třetím dílem extraligy na sobě aranžovala mráčky jako polštáře. Před tradičně slušně zaplněným hledištěm jako první vyhrál Oskar Polis. Jeho ostatní domácí kolegové v první sérii nevyhráli, nicméně trojky záhy přišly. Slaný neopouštěl pozici leadera a nechával zbývající trojici boj o stříbro. Nikdo z nich ovšem neměl na růžích ustláno. Tomáš Topinka opět potvrdil, že na užití žolíku nemá talent, Hynek Štichauer se dvakrát ne vlastní vinou sbíral ze země, přičemž ve druhém případě přišlo Gniezno o Jedrzeje Chmuru. Koaličnímu celku se v závěru krátil dech, kdežto Václav Milík dovezl Jaroslavu Petrákovi šmahem šest bodů v patnácté jízdě. Praha kontrovala triumfem Daniela Klímy ve druhé juniorské rozjížďce a dvojitým nasazením náhradníka Jana Kvěcha. A když nakonec Nick Škorja udržel druhé místo před Eduardem Krčmářem, Pardubicím nebylo platné ani vítězství Václava Milíka. Tým z hlavního města je totiž předstihl o jediný bod.

Praha, Slaný a Pardubice na stupních vítězů | foto Pavel Fišer

Slaný uznává kompromisy jen velice neochotně

Klid před bouří | foto Pavel Fišer

Prasklý primární řetěz Jaroslava Vaníčka byl jediným vážnějším incidentem tréninku před třetím podnikem letošní extraligy. Daniel Halamka coby mechanik přitlačil stroj pražského juniora do depa. Nápravy se stala dílem okamžiku. Šlo se na nástup a pak odstartoval mítink, jenž měl vyšší českou soutěž opět obrátit skrz naskrz naruby.

A to hned v rozjížďce s číslem jedna. Oskar Polis poslal Slaný do čela aktuální klasifikace suverénním sólem. To by ovšem nebylo zas až tolik šokující. Jenže dva body bral Szymon Szlauderbach a jeden Grzegorz Walasek, jenž na poslední chvíli skočil do pardubické sestavy místo nespolehlivého Daniela Bewleyho.

A Jan Kvěch, jímž Tomáš Topinka nahradil Jaroslava Vaníčka, skončil poslední. „Kdybych si na něj nelehal,“ zpytoval své svědomé po úvodním duelu se slánským Polákem. „Ale lehnul jsem si na něj a všichni mě podjeli.“

Oskar Polis (červená) jede v první jízdě ještě za Szymonem Szlauderbachem (bílá) a Janem Kvěchem (žlutá) a před Gzregozrem Walaskem (modrá) | foto Pavel Fišer

Hned vzápětí se do čela dostal Jakub Jamrog. Slánská idylka skončila druhou zatáčkou. Hynek Štichauer se v ní ocitl na zemi po nájezdu Petra Chlupáče a do pádu se zamotal rovněž Zbigniew Suchecki. Jak už to chodívá, diskvalifikace pražského juniora se neobešla bez notné dávky kontroverze, ale on sám svou vinu nepopíral.

Repete vyznělo pro Zbigniewa Sucheckeho. Jakub Jamrog v prvním oblouku za svá záda poslal Hynka Štichauera a tak liberecké Gniezno jen srovnalo bodový krok se Slaným. Juniorská jízda však znamenala konec polské ofenzívy. Jedrzej Chmura zaznamenal v naší extralize nulový debut, kdežto Matouš Kameník v domácí vestě za zády Daniela Klímy odvedl Jana Jeníčka.

Jaroslav Petrák líčí, že se dnes mohl sám soukat do kombinézy:

„Měl jsem jet i já. Ale v deset večír jsme si s Petrem Moravcem psali, že sehnali Walaska.“

Matouš Kameník (červená) marně vzdoruje Danielu Klímovi (žlutá) | foto Pavel Fišer

Poté se na ovále objevil Václav Milík, aby uchopil pardubické věci do svých rukou. Start jej vynesl do čela před Eduarda Krčmáře, kdežto Nick Škorja a Marcel Studzinski byli ještě více vzadu. Nicméně domácí stále táhli dnešní podnik za delší konec. Jejich devět bodů bylo po první sérii impozantních. A to tím spíš při srovnání s šesti pardubickými, pěti polskými a čtyřmi pražskými.

 

Praha kalí vodu

Pátou jízdu brzy přerušila červená světla. Než se zvedly všechny prapory, ležel  Jedrzej Chmura na zemi. Do repete nenastoupil, zatímco Oskar Polis, kvůli jehož letmáku se celá šaráda odehrála, odstartoval stejně suverénně jako předtím. Polák přišel do depa pěšky, rezignoval na opakování. Posléze přijel na start ještě jednou, aby odstoupil nejen z desáté jízdy, nýbrž i z celého závodu.

Václav Milík (modrá) vede před Eduardem Krčmářem (červená) a Nickem Škorjou (žlutá) | foto Pavel Fišer

Když měl problémy rovněž Marcel Studzinski, byly ambice Gniezna sečteny. A můžete vzít jed, že nešlo o nikterak složité počty. Dobře se však počítalo také Milanu Machovi. Další trojku mu po suverénním výkonu dovezl Jakub Jamrog v rozjížďce s číslem šest. Vzápětí kraloval Václav Milík před očima Szymona Szlauderbacha, ale Matouš Kameník udržel Petra Chlupáče.

Tomáš Topinka vyprovází pohledem Jana Kvěcha na start rozjížďky s číslem osm:

„Dal jsem žolíka, to je jasný koho!“

V ten moment nemohl Tomáš Topinka nevyužít jokera. Jenže pražský kouč dopadl stejně jako v Pardubicích. Tedy vlastně skoro. Zatímco Eduard Krčmář v úvodním výjezdu objel Zbigniewa Sucheckeho, Jan Kvěch porazil Jana Jeníčka. A jeho dva body byly více než nula před třemi týdny ve Svítkově.

Praha tím pádem zaostávala za koaličním týmem o jediný bod. Nicméně na Pardubice jich postrádala pět a na Slaný dokonce jedenáct! Třetí pětina odstartovala žolíkovým útokem libereckého Gniezna. Oskar Polis ale neuhnul ze své vítězné cesty ani o píď. Petr Chlupáč se vrátil s bodem, ale poté už pražská Markétě začala zvedat hlavu.

Jan Kvěch (žlutá) v roli žolíka nestíhá Zbigniewa Sucheckeho (bílá) a Eduarda Krčmáře (červená) | foto Pavel Fišer

Rozjížďku s číslem deset vedl Václav Milík, avšak ve druhé zatáčce se až přespříliš spolehnul na vnější stopu. Dráha se však změnila a Jan Kvěch se nikterak nerozpakoval úřadujícího českého šampióna podjet. Poté v prvním oblouku za svá záda poslal Nick Škorja Zbigniewa Sucheckeho. A do třetice rychlý start vynesl Daniela Klímu do vedení rozjížďky s číslem dvanáct.

Szymon Szlauderbach jej však rychle vystřídal. Pražský junior měl navíc plnou hlavu starostí s dotírajícím Eduardem Krčmářem. Domácí eso se necítilo zrovna ve své kůži, ale ve druhé výjezdu se na jeho výfuk musel dívat Hynek Štichauer.

Eduard Krčmář nakonec skóroval je jedním bodem stejně jako ob jízdu dříve Jakub Jamrog. Mezitím vyšel naprázdno Matouš Kameník, nicméně Slaný stále udával tempo se svými čtyřiadvaceti body. Gniezno mělo osmnáct, Praha sedmnáct a Pardubice šestnáct.

 

Třetí vítězství domácího klubu

Nick Škorja (žlutá) míří k vítězství před Zbiegniewem Sucheckim (bílá), Grzegorzem Walaskem (modrá) a Matoušem Kameníkem (červená) | foto Pavel Fišer

Na prahu čtvrté série bylo naprosto jasné, že Slaný myslí svůj triumf vážně. Jakub Jamrog vedl ve třinácté jízdě od startu až do cíle. V rozjížďce s číslem čtrnáct takový kousek zopakoval Oskar Polis. Každý ze soupeřů paradoxně dokázal šestibodovému maximu domácích kontrovat pouze dvojicí bod.

Nejprve Nick Škorja dojel před Szymonem Szlauderbachem a Janem Hlačinou, který v extralize debutoval.  Vzápětí byl za jásotu tribun prvním poraženým Václav Milík, za nímž následovali Zbigniew Suchecki a Daniel Klíma.

V rozjížďce s číslem patnáct udeřil Jaroslav Petrák žolíkem. Nemohl jej mít nikdo jiný, než Václav Milík, který na startovním roštu zastoupil potlučeného Hynka Štichauera. Pardubický kapitán se vmžiku usadil ve vedení. Dáky šesti bodům si bílý koník vyskočil na druhou příčku.

Oskar Polis (červená) pacifikuje Václava Milíka (modrá) | foto Pavel Fišer

Matouš Kameník srdnatě dorážel na Nicka Škorju, který nastoupil v roli taktické rezervy. Zůstal sice s nulou. Eduard Krčmář však na konci čtvrté pětiny zatáhl naplno, kdežto Jan Kvěch ve druhém oblouku vyhnal na vnějšek Grzegorze Walaska.

Milan Mach před nasazováním do nominační série:

„Už ani nepamatuju, kdy jsem hlásil jako poslední.“

Praha se dělila o poslední příčku s Libercem, ale díky pomocným kritériím hlásil Tomáš Topinka svá čísla po Polákovi. Následoval Jaroslav Petrák. Milan Mach uzavíral řadu, aby se záhy dočkal triumfu v dnešním závodě. V druhé juniorské jízdě neměl Daniel Klíma sobě rovného.

Eduard Krčmář (červená) před Grzegorzem Walaskem (modrá) a Janem Kvěchem (žlutá) | foto Pavel Fišer

Matouš Kameník ale odvedl Jana Jeníčka a s devítibodovým náskokem stačil Slanému jen jediný bod z posledních třech rozjížděk. Oskar Polis se však odmítal smířit s kompromisem. Ačkoliv v osmnácté jízdě vyšvihl nejlepší start Jan Kvěch, ve druhém kole jej slánský Polák objel vnějškem první zatáčky. A pak jej před sebe nepustil ani zprava, ani zleva.

Bylo rozhodnuto. Slaný vyhrál a rozjížďka s číslem devatenáct ukázala, že právě včas. Vedl Jamrog, ale ve druhém okruhu z jeho motoru hlasitě zazvonilo. Triumf dědil Jana Kvěch a Praha měla k dobru na Pardubice tři body. Szymon Szlauderabach sice za sebou nechal Grzegorze Walaska, ale koaliční tým už na pódium dosáhnout nemohl.

Václav Milík na úplný závěr rychle minul Eduarda Krčmáře. Jenže Nick Škorja za ním jel jako na provázku. A tak Pražané skončili o bod druzí před Pardubicemi. Stupně vítězů však patřily především Slanému. I třetí letošní extraliga měla na nejvyšším stupínku domácí tým.

 

Hlasy z depa

Eduard Krčmář slaví svůj triumf| foto Pavel Fišer

„Ráno jsem vstal a nebylo mi dobře,“ vyprávěl Eduard Krčmář. „Jsem nachcípanej. Ale dobrý, dvě jízdy jsem prokoučoval, ale vyhráli jsme a v tabulce vedeme.“

„Polsko, Švédsko, Dánko, je to stejný jako tady v Čechách,“ žertoval Jan Kvěch. „Začátek byl slabší, dojel jsem čtvrtej, to se nepovedlo. Všichni jsme se trápili, pak jsme to vychytali a bylo to lepší. Ale domácí nám v tabulce cukli.“

„Dobrý, až na pár ztracenejch bodíků,“ bilancoval Václav Milík. „Do půlky závodu fungoval venek, pak už ne. Měl jsem super starty, ale vyjel jsem po něm. Je na prd, že jsme byli třetí o bod. V Liberci stoprocentně zatáhneme, docela se mi tam líbí, mohlo by to tam bejt fajn.“

„Dneska šílený,“ povzdechl si Hynek Štichauer. „A to jsem si liboval, že jsem dlouho neupad‘. Ale všichni tři jsme chtěli vyhrát. Chlup to poslal, naložil mě na lopatu. A ten Polák neměl kam, tak trefil mě. Mám před cestou do Morizes, uvidím. Nad loktem mám zhmožděnu paži, je to horší, než si to sedne.“

 

Daniel Halamka vede do depa motocykl Jaroslava Vaníčka, jehož prasklý řetěz byl jediným incidentem během tréninku | foto Pavel Fišer
1. AK Slaný 39
Eduard Krčmář 2 3 1 3 1 10
Matouš Kameník 2 1 0 0 2 5
Jakub Jamrog, PL 2 3 1 3 E 9
Oskar Polis, PL 3 3 3 3 3 15
Bruno Belan DNR
2. AK Markéta Praha 32
Petr Chlupáč U 0 1 – 1 2
Jaroslav Vaníček – – – – DNR
Daniel Klíma 3 1 2 0 3 9
Nick Škorja, SLO 1 1 3 2 1 2 10
Jan Kvěch 0 2* 3 2 2 3 12
3. AMK ZP Pardubice 31
Grzegorz Walasek, PL 1 2 1 1 1 6
Hynek Štichauer 1 2 0 – 1 4
Václav Milík 3 3 2 2 6* 3 19
Jan Jeníček 1 0 0 – 1 2
Jan Hlačina 0 0
4. Start Gniezno/Liberec 24
Jedrzej Chmura 0 F/R R – 0
Marcel Studzinski 0 0 – – 0 0
Zbigniew Suchecki 3 2 4* 2 1 0 12
Szymon Szlauderbach 2 2 3 1 2 2 12
Jakub Jamrog (červená) vede před Zbigniewem Sucheckim (bílá), Patrem Chlupáčem (žlutá) a Hynkem Štichauerem (modrá) | foto Pavel Fišer

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Slaný 1-2-0-0 105 10
2. Pardubice 1-0-2-0 102 8
3. Praha 1-1-0-1 74 8
4. Gniezno-Liberec 0-0-1-2 50 4
Kolize Zbigniewa Sucheckeho (bílá) a Hynka Štichauera | foto Pavel Fišer

Kvalifikační proces evropských devatenáctek se uzavře v sobotu na Borech

Plzeň – 31. srpna
Poslední místa v evropském finále do devatenácti let budou k mání tuto sobotu, kdy se na plzeňských Borech uskuteční třetí semifinálový mítink. V poměrně nabité startovní listině figurují rovnou čtyři Češi.


Tipujte:

Kdo bude v sobotu stát na plzeňském pódiu?

View Results

Loading ... Loading ...

Startovní listina sobotního semifinále ME U19 v Plzni:

1 Wiktor Przyjemski, PL
2 Sebastian Szostak, PL
3 Leon Flint, GB
4 Pavel Kuchař, CZ
5 Michal Baštecký, CZ
6 Jake Mulford, GB
7 Aadam Seermaa, EST
8 Norick Blödörn, D
9 Matouš Kameník, CZ
10 Oskar Paluch, PL
11 Louis Ruhnke, D
12 Francis Gusts, LAT
13 Jaroslav Vaníček, CZ
14 Franciszek Karczewski, PL
15 Krzysztof Lewandowski, PL
16 Dan Thomson, GB
Matouš Kameník a Jaroslav Vaníček v rozhovoru s Filipem Hájkem | foto Pavel Fišer

Sudy od oleje nestačily krýt poptávku dravých kolibříků

Praha – 30. srpna
Třicítka na teploměru a devět kolibříků v depu. Tak nějak začínal na malé Markétě další díl seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup. Po dvou tréninkových sekcích a úpravě, která trať přivedla k dokonalosti, se šlo na věc. Hned duel Karla Průši a Petra Marka v rozjížďce s číslem tři ukázal, jak dramatické boje se budou odehrávat. Nakonec počet sudů nahrazujících pódium nestačil počtu favoritů. Patnáctibodové maximum si vydřel Petr Marek, když ve finále A nejprve vyřešil Davida Hofmana a poté sebral vedení Štěpánu Melčovi.

Nejlepší trojice Štěpán Melč, Petr Marek a David Hofman se svými otci Miroslavem, Pavlem a Ladislavem | foto Antonín Škach

Na malé Markétě to jen jiskří

Štěpán Melč (červená) vede před Davidem Hofmanem (žlutá) a Frankem Szczyrbou (modrá) | foto Antonín Škach

Dvě obvyklé tréninkové sekce se obešly bez větších incidentů. Ostatně i Luboš Hromádka po svém pádu v první z nich spíše nadával, než by si stěžoval na svůj zdravotní stav. Kromě samotných závodníků se do práce pustil i traktor se smykem a černá kropička. Ovál za takových okolností nemohl být dokonalejší. A tak se šlo do ostré akce!

První z patnácti trojek, které dnešní odpoledne nabízelo, přistála na kontě se jménem Štěpán Melč. Plzeňský závodník odjel z pozice od mantinelu, odrazil slibný nájezd Davida Hofman. A pak již upaloval za vítězstvím.  Toho se vzápětí dočkala rovněž Štěpánka Nyklová. Kvůli pádu Romana Štoly ovšem musela v první zatáčce objíždět Mariána Jirouta hned dvakrát.

Petr Marek (červená) útočí na Karla Průšu (modrá) | foto Antonín Škach

Ovšem pak přišla rozjížďka s číslem tři. A na jejím startu kromě Luboše Hromádky dva žhaví favorité. Karel Průša slynul lepším startem, jenže Petr Marek si nedopřál klidu, dokud se přes něho nedostal do čela. Ostrý duel trval i poté a ukončila jej až šachovnicová vlajka v rukou Zdeňka Schneiderwinda.

Závod ovšem ve své podstatě teprve začínal. David Hofman se suverénně zmocnil třech bodů, Karel Průša jakbysmet. Při rozjížďce s číslem šest ovšem opět létaly jiskry. Hned v první zatáčce se ze země museli sbírat Štěpán Melč a Petr Marek. Jedinou újmu představoval naštěstí ohnutý výfuk chabařovického závodníka.

A tak k repete přijeli oba. Lépe vystřelil opět Štěpán Melč. V prvním oblouku se přetočil, motor ztratil otáčky a zastavil se. Petr Marek se mu stačil elegantně vyhnout, zatímco Plzeňan roztlačil svůj motocykl. A ve druhém kole ještě předjel Romana Štolu.

Pád Petra Marka a Štěpána Melče | foto Antonín Škach

Po další přestávce Petr Marek odstartoval na Davida Hofmana. Štěpán Melč v rozjížďce s číslem devět profitoval z dalšího svého bleskového startu. Karel Průša se nesmířil s porážkou. Neustále útočil, v poslední zatáčce měl k předjetí hodně blízko. Jenže vedoucí plzeňský borec jej vezl na vnější stranu.

Vítězství patřilo jemu, navíc Karel Průša za cílovou čárou vrazil do bariéry a upadl. Incident naštěstí odskákal pouze ulomený přední blatník jeho motocyklu. V té chvíli již dávno bylo jasné, že si o finále A říká více uchazečů, než je míst na startovním roštu.

 

Raketový start na triumf nestačil

Štěpán Melč (3) si od Karla Průši nenechal sebrat vítězství | foto Antonín Škach

Petr Marek neztratil ani jeden bod, Štěpán Melč a David Hofman jeden a Karel Průša dva. Závěrečné série přinesla okamžik pravdy. David Hofman jí šel naproti hladkým triumfem stylem start – cíl v rozjížďce s číslem deset. Vzápětí Petr Marek přidal na své konto již čtvrtou trojku. A nakonec Štěpán Melč opět odstartoval jako plochodrážní pánbůh. Opět si ohlídal Karla Průšu a stal se třetím postupujícím do nejexkluzivnější jízdy celého odpoledne.

Nadstavbová část pochopitelně začala finále C. Štěpánka Nyklová neměla na čele zrovna jednoduchý život. Marián Jirout se blížil, útočil a s ubývajícími koly do cíle se stával stále důraznější. Nakonec projel cílem za subtilní

Po restartu finále A vede Štěpán Melč před Petrem Markem a Davidem Hofmanem | foto Antonín Škach

libereckou blondýnkou ve slánské vestě jen o malý kousek pozadu.

V béčku Karel Průša dal jasně najevo, že by se raději viděl až v následující rozjížďce. Rychle zmizel z dohledu Franka Szczyrby, jenž k nám ze svého Polska zavítal vůbec poprvé, a Lubošem Hromádkou. K vyřešení zbývala jen otázka obsazení stupňů vítězů.

Nebyl by to ani Štěpán Melč, kdyby se pohotovým startem nedostal dopředu. Jenže nyní se jeho počínání zdálo sudímu Pavlu Ondrašíkovi přece jen přespříliš bleskové. Zvedl proto červenou vlajku. Plzeňský závodník se nenechal nikterak rozhodit z konceptu. A po restartu opět bez rozpaků ujal vedení.

Vyhráno ale ještě neměl. Petr Marek totiž prahnul opouštět Prahu jako vítěz. Hned ve druhé zatáčce se spodní stranou razantně posunul do vedení. Štěpán Melč mu jeho manévr neoplatil, ale nedal šanci Davidu Hofmanovi.

Souboj o vítězství mezi Petrem Markem (9) a Štěpánem Melčem (3) | foto Antonín Škach
C B A TOT
1. Petr Marek, Chabařovice 3 3 3 3 3 15
2. Štěpán Melč, Plzeň 3 2 3 3 2 13
3. David Hofman, Pardubice 2 3 2 3 1 11
4. Karel Průša, Slaný 2 3 2 2 3 12
5. Franek Szczyrba, PL 1 2 3 2 2 10
6. Luboš Hromádka, Pardubice 1 2 2 2 1 8
7. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 1 1 1 3 9
8. Marián Jirout, Pardubice 2 1 1 1 2 7
9. Roman Štola, Mariánské Lázně X 1 1 1 1 4
Marián Jirout (modrá) útočí na Štěpánku Nyklovou (žlutá) | foto Antonín Škach

Aktuální pořadí seriálu:

PHA PLZ CHA SLA DIV CHA PLZ PHA TOT
24.3. 20.4. 26.4. 4.5. 8.5. 21.5. 29.6. 30.8.
1. Petr Marek, Chabařovice 13 12 15 14 12 12 12 15 105
2. Karel Průša, Slaný 12 15 12 12 15 11 12 12 101
3. Štěpán Melč, Plzeň 11 11 12 11 12 12 14 13 96
4. David Hofman, Pardubice 9 9 10 9 12 9 7 11 76
5. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 9 9 9 7 10 11 9 72
6. Tony Katra, Slaný 14 13 11 12 10 60
7. Luboš Hromádka, Pardubice 9 7 6 9 11 9 8 59
8. Roman Štola, Mariánské Lázně 10 7 4 6 7 5 4 43
9. Marián Jirout, Pardubice 9 8 9 8 7 41
10. Štěpán Ševčík, Divišov 11 11
11. Franek Szczyrba, PL 10 10
12. Levi Böhme, D 9 9
Všichni kolibříci se Zdeňkem Schneiderwindem | foto Antonín Škach

V extralize není nikdy nic přímočaré

Slaný – 30. srpna
Před nějakými třemi v Pardubicích se zdálo, že v extralize je všechno jednoduché. Bílý koník zametl s ostatními soupeři jako parta metařů s bordelem po techno party. Václav Milík si přál, aby v týmu pokračoval Andrzej Lebeděvs. Jenže jeho lotyšský plochodrážní brácha, jak jej nazval, má play-off ve Švédsku. A kvůli Dánsku nemůže ani Matej Žagar. A co takhle zavolat Daniela Bewleyho? Dobrý nápad, jenže jeho yes se nakonec změnilo v no, což paradoxně celou soutěž vyrovnává.

 


Tipujte:

Kdo vyhraje zítřejší extraligu ve Slaném?

View Results

Loading ... Loading ...

Jakub Jamrog do sestavy patří | foto Karel Herman

„Andrzej Lebeděvs má Švédsko, Matej Žagar zase Dánsko,“ přemítal ještě dnes odpoledne Jaroslav Petrák. „Proto jsme se zeptali Dana a ten řek‘, že jo.“

Podpora vítěze dvou posledních velkých cen by pochopitelně převážila jazýček na misce vah směrem k východočeskému družstvu.

„Vyhrát by bylo dobrý,“ říkal jezdící pardubický kout. „Ale je to na jezdcích, když to vyjde, bude se slavit, ale to nezáleží na mně.“

Jenže všechno se záhy změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Průšvih se dal tušit, když oficiální startovní listina byla zveřejněna až tři minuty po své uzávěrce. A ejhle, startovní číslo pět je prozatím volné.

„Domluvený zahraniční jezdec odřekl Pardubicím v šestnáct hodin start,“ informoval Petr Moravec ústy sportovní komise. „Klub si je vědom, že doplnění bud považováno za změnu v sestavě v souladu s řády.“

V takovém případě Pardubicím nezbývá, než povolat nějakou další posilu. Anebo povýšit Jana Hlačinu debutujícího v extralize z náhradnické osmnáctky, což je v podstatě stejné jako jej na ní nechat. Ale všechno bude jasné až na prvním zasedání jury v 15:45, které bude sloužit jako rozprava.

Za těchto okolností rostou ambice Slaného i Prahy. Středočeši mají stejný počet bodů jako Pardubice, borci z hlavního města jsou pozadu o bod.

Eduard Krčmář bude dozajista slánskou oporou také dnes | foto Karel Herman

„Stejná sestava,“ komentoval Milan Mach svůj tým, s nímž zítra odpoledne v sedmnáct hodin přijde na nástup. „Kuba Jamrog byl v Pardubicích po zranění, ale je to kluk, co za nás stabilně jezdí. A teď v Debrecenu jel dobře.“

Zato pražská Markéta má změnu. Vrací se totiž Jan Kvěch, jehož Tomáš Topinka povolává na pozici náhradníka. A že to s útokem na návrat na pozici leadera svědčí skutečnost, že stopětadvacítkám při seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup z velké dráhy sekundovaly půllitry při tréninku.

Zato Gniezno je po odchodu Blažeje Skrzeszewskeho stále větší záhadou. „Sestavy jsme poslali, snad to dopadne dobře,“ svěřil se Věroslav Kollert. „Konec sezóny rozhodne o dalším pokračování.“

Oficiálně nahlášené sestavy:

AK Slaný: 1 Eduard Krčmář, 2 Matouš Kameník (junior ACCR/PZM), 3 Jakub Jamrog (PL), 4 Oskar Polis, 17 Bruno Belan
AMK ZP Pardubice: 5 neobsazeno, 6 Hynek Štichauer, 7 Václav Mílík, 8 Jan Jeníček, 18 Jan Hlačina
Start Gniezno/Liberec: 9 Jedrzej Schmura (junior ACCR/PZM), 10 Marcel Studzinski, 11 Zbigniew Suchecki, 12 Szymon Szlauderbach, 19 neobsazeno
AK Markéta Praha: 13 Petr Chlupáč, 14 Jaroslav Vaníček, 15 Daniel Klíma (junior ACCR/PZM), 16 Nick Škorja (SLO), 20 Jan Kvěch
Slaný v Pardubicích: zleva Bruno Belan, Oskar Polis, Matouš Kameník, Jakub Jamrog a Milan Mach, chybí Eduard Krčmář | foto Karel Herman

Češi a Slováci v akci 430

Ranní mlhy v tom mají jasno. A stejně ocúny, jež začínají zvedat své fialové hlavy ze silničních pankejtů. Přichází babí léto, které konců ohlásila včerejší Zlatá přilba SNP. A s ním nás budou čekat další vrcholy plochodrážní sezóny. Za hranicemi se však událo spoustu věcí a do očí plochodrážní fanouška polská média udeřila do očí zprávou o senzačním přestupu Milika.

 

Na sever

PK Plzeň se prezentovala na festivalu Sport Mánia | foto PK Plzeň

Nebylo to ovšem pardubický plochodrážní kapitán, nýbrž jeho polský fotbalový jmenovec bez dlouhého i Arkadiusz. Náš Václav Milík tentokrát v úterý ve Švédsku chyběl. Jeho Piraterna Kumla do play-off stejně nepostoupil, což vyřešilo logistické problémy Pardubic, kterak své eso dostat ze severu na středeční extraligu a potom štandopéde nazpět.

V úterý ve švédské lize však startoval Jan Kvěch. Jeho Masarna Avesta doma porazila Kumlu vysoko 52:38, ale on jí příliš nepomohl. Vyjel na ovál pouze v rozjížďce s číslem šest, kde nebodoval. Páteční první play-off první polské ligy mu přinesl více důvodů k radosti.

Duel Zielona Gora vs. Bydhošť skončil za stavu 55:35. Jan Kvěch pro domácí skóroval pěti body se dvěma bonusy (2 0 2 1). V druhém semifinále předčila Lodž před svým publikem Krosno 49:41. Václav Milík pro hosty dobyl čtyři body a bonus (0 2 2 E).

Martin Vaculík se po zranění vrátil při polské Speedway Grand Prix a pochopitelně nemohl scházet v sestavě svého Gorzowa ve čtvrtfinále polské extraligy. Jeho tým doma porazil Toruň 51:39 a on se pod výsledkem podepsal patnácti body a dvěma bonusy (3 2 3 3 2 2). Z hostujícího týmu jej porazil pouze Robert Lambert.

 

Na západ

Kromě Žarnovice měli svou zlatou přilbu také v belgickém Heusden-Zolderu, kterou vyhrál Daniel Gappmaier. Do semifinále pronikl z našich jen Patrik Linhart (3 1 0 2 3) a nakonec skončil osmý. Jaroslav Vaníček (2 1 1 2 1) a Ondřej Smetana (1 2 2 E 2), jenž jednou zastavil v obavách, že se mu zadírá motor, skončili po základní části.

Hynek Štichauer se včera vypravil do Francie. Duel tamní ligy La Reole vs. Marmande skončil 41:57. Pardubičan vyzávodil jedenáct bodů (2 3 2 0 1 1 2).

Přilba v Žarnovici byla Slovenského národního povstání a pochopitelně zlatá, nicméně nikoliv česká či slovenská

Žarnovica – 28. srpna
Říká se to jako fór. Kdy prý v Žarnovici prší. A se smíchem se odpovídá, že když se jede plochá dráha. Nicméně taková je realita, nikoliv vtip. Ale podobné rčení nemělo dlouhou šanci stát se axiomem. Dnes při osmapadesátém ročníku Zlaté přilby SNP se sluníčko celou dobu smálo ze své nebeské báně, takže mu pořadatelé dozajista odpustili, že za svůj exkluzivní výhled nezaplatilo ani centík vstupného. Finálovou jízdu opanoval Robert Chmiel, přes Daniela Jeleniewsko, známého u nás především ve vestě extraligové Plzně, se probil Marko Levišin. Vedoucí polský borec ovšem neměl šanci překonat traťový rekord. V pátém okruhu upadl Jakub Krawczyk a mávalo se červenými vlajkami. Protože borci před ním již projeli do závěrečného kola, k repete nedošlo. Bohužel českým borcům se nedařilo, do závěrečné části postoupil jen Petr Chlupáč a Eduard Krčmář navíc přišel o motor. Pražský junior vypadl nakonec v opravné jízdě, která rozsvítila stopku i pro Jakuba Valkoviče, jenž si po výkonu v úvodních rozjížďkách dělal vysoké ambice naprosto oprávněně.

Marko Levišin, Robert Chmiel a Daniel Jeleniewski na pódiu | foto Karel Herman

Malý důvod k české spokojenosti

Aero 50 vozí krásnou trofej na odiv všech diváků | foto Karel Herman

Je horko jako před bouří. Ostatně taková pohroma není při plochodrážní Žarnovicu o letních prázdninách ničím cizím. Jenže na radaru není po hrozivých mracích ani památky a ručičky hodinek se nezadržitelně sunou k půl druhé. Nad stadiónem krouží letadlo a na obloze záhy kvetou vrchlíky padáků. Parašutisté totiž ke slavnostnímu nástupu Zlaté přilby SNP prostě patří.

Do druhé již moc nezbývá a závodníci jsou z nástupu nazpět v depu. Elegantní historická padesátka aerovka ještě krouží po oválu s neméně krásnou trofejí, kterou však dnes nikdo nezíská natrvalo. U vrat výjezdu zastaví, aby dala přednost hasičské tatrovce spěchající svlažit vyprahlý povrch dráhy. Parašutisté skládají padáky a slušně zaplněné tribuny se těší na první rozjížďku.

Bez parašutistů by nebyla Zlatá přilba SNP | foto Karel Herman

Ostatně depo k ní rychtuje závodníky ještě, než červená osmsetpatnáctka stačí zmizet na odstavné ploše za depem. Jako první se na ovál spouští Nick Škorja. Živí oprávněné ambice, nicméně Roberta Chmiela předjet nedokáže. Petr Chlupáč se vrací se dvěma body za třetí místo.

Matouš Kameník po své první jízdě.

„Dobré, dráha je lepší než minule, možná bych se moh‘ dostat do semifinále.“

Robert Chmiel (bílá) vede první jízdu před Petrem Chlupáčem (červená) a Piotrem Swierczem (bílá) | foto Karel Herman

Začátek druhé série však vidí pražské juniora zcela v jiné úloze. V první zatáčce se zvedá ze země. Jeho mechanik Michal Pospíšil vystřelí z depa jako šipka. Stará se o motocykl a rychle s ním míří do depa. Samotný závodník nemá tolik naspěch. Pavel Váňa nechává knoflík s vylučovacími světly na pokoji a on si vychutnává aplaus diváků s přilbou v pravé a brýlemi v levé ruce.

Pod depem jej osloví hezká zdravotnice, ale Petr Chlupáč jen zakroutí hlavou a stoupá do depa. O pár minut později je v cíli repete jako třetí. Čtyři body po dvou startech nejsou nic moc. Přesto ve hvězdách stojí, že právě on se má stát nejlepším Čechem v dnešním závodě.

Eduard Krčmář za zády Michele Castagny za svá záda v první zatáčce posílá Matice Ivačiče. Než však stačí udeřit na Itala, ve druhém oblouku zůstává stát. Rezervní motocykl není evidentně ve formě a slánské eso za jeho řidítky dá dohromady již jen polovinu bodů svého úvodního triumfu. Na postup je to pochopitelně málo, setsakramentsky málo.

Jakub Valkovič (zelená) útočí na vedoucí postavení Eduarda Krčmáře (červená) | foto Karel Herman

Jaroslav Petrák zase vrtí hlavou nad nastavením. V osmé jízdě sice v poslední zatáčce atakuje čtvrtého Jakuba Sroku, nicméně zůstává za ním. Porazí jej v rozjížďce s číslem čtrnáct, kdy jej podjede ve druhém oblouku druhého okruhu. Z našich je od semifinále vzdálenější jen Jan Jeníček, jenž při svém debutu v nejstarším slovenském závodě neboduje. Bodů má málo také Matouš Kameník, ostatně i Petr Chlupáč jde dál s posledního možného místa.

 

Finálová nedokončená

Výročí SNP připomněl svým průletem na Žarnovicou rovněž Mig 29 slovenského vojenského letectva | foto Karel Herman

Češi proto vyklízejí své boxy předčasně. A Jaroslav Petrák přichází s prosbou, jestli se svým mladším klubovým kolegou mohou odjet dříve, než závod skončí. Zato v prvním depu od levého kraje panuje čilý ruch. A bodejť by ne, Jakub Valkovič má rozjetý fantastický závod.

V rozjížďce s číslem čtyři se dokonce nepřetahuje o vedení s nikým menším, než je Eduard Krčmář. Pak se mu povede jediný bod. Po restartu čtrnácté jízdy kvůli letmáku Sebastiana Szostaka vodí Petra Chlupáče. A nakonec podlehne jen Robertu Chmielovi. Polák v základní části vítězí, jediný slovenský zástupce ve startovním poli postupuje dál coby šestý.

Eduard Krčmář na téma svého odstoupení z páté jízdy:

 „Asi prdlo vahadlo…“

Eduard Krčmář (bílá) před zraky Jakuba Krawczyka (zelená) překonává Matice Ivačiče (červení) | foto Karel Herman

Kolem něho je vmžiku spousta lidí, ale slovenský závodník je všechny ignoruje. Kartáčem si čistí kombinézu. Mezitím Ján Daniel, jemuž svého času uniklo pódium ve Zlaté přilbě SNP o pověstný vlásek, vyplňuje v depu tabuli s rozpisem o postavení účastníků semifinále. Současnost však záhy spěje, aby se stala historií.

Marko Levišin vyhrává první semifinále ve stylu start – cíl. Za sebou má Roberta Chmiela, kdežto Michele Castagna se ve druhé zatáčce sune jen na třetí pozici před Bastiana Borke. Vzápětí se do finále na první pokus dostávají Nick Škorja a Daniel Jeleniewski, bez něhož se před nějakými patnácti lety neobešla tehdy ještě extraligová Plzeň.

Jakub Valkovič (20) a Matouš Kameník (3) na startu | foto Karel Herman

Matic Ivačič, vítěz z roku 2019, mezitím ve svém depu láteří na přespříliš pokropený startovní rošt. Velké množství vody viní, že po poslední příčce v semifinále musí do opravné jízdy. Za soupeře v ní bude mít také Petra Chlupáče a Jakuba Valkoviče. Bastian Borke na její rošt přibude doslova v poslední chvíli před vypršením dvouminutového limitu.

Jenže ani jeden z uvedené čtyřky nebude dál pokračovat. Do vedení se dostává Jakub Krawczyk. Nepustí jej z rukou během celých čtyř kol. Michele Castagna se ke svému druhému místu chová naprosto stejně. Ostatně ani finále nemá být v letošním ročníku dramatické.

S letem pásky vstříc modrému žarnovickému nebo se vedení ujímá Robert Chmiel. Zprvu má za sebou Daniela Jeleniewskeho,jehož však záhy překonává Marko Levišin. Jedno kolo, druhé. A tak dále, a tak dále. Jakub Krawczyk se nechce spokojit se svou čtvrtou příčkou.

Pád Jakuba Krawczyka přerušil finále | foto Karel Herman

Jenže na konci páté okruhu končí na zemi. Svítí červená světla, přidělují se technické body. Nešťastný Polák přichází do depa. Jeho příchod ohlásí hlasitý kopanec plechovou botou do ocelové stěny. A pak to slovíčko. V italštině znamená zatáčku, v češtině jde o nadávku, v polštině jakbysmet, byť se píše s dvojitým v. Brzy si poslechne píseň, že Polsko ještě nezhynulo. Hymna se ovšem hraje na počest Roberta Chmiela.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč padá za zády Marka Levišina | foto Karel Herman

„Řeknu ti, to je věc, ale v životě už v Žarnovici nechci mít jedničku,“ vyprávěl Petr Chlupáč. „Jedeš pokaždý jako první a nakropěj to, že bych musel plavat. Klouže to a každá jízda ve sračkách. Ale myslím, že to nedopadlo úplně špatně, i když jsem si vyžral to nejhorší.“

„Závody celkem fajn,“ bilancoval Jakub Valkovič. „Kromě druhé jízdy, tu jsem pokazil. V semifinále se mi to zvedlo, v opravě taky, byla tam sypký materiál. Neodjel jsem od startu a neměl jsem pak na ně. Dráha super, ke konci rozbitá, mohla být lepší.“

Jakub Valkovič (červená) vede před Petrem Chlupáčem (modrá) | foto Karel Herman

„Přilbu jsem ještě nejel,“ připomínal Matouš Kameník. „Poprvý jsem jel rozjížďky v pěti. Trochu chybělo, abych postoupil dál. Jel jsem na Jawě, co máme doma.“

„Motor,“ odtušil Eduard Krčmář příčinu svých patálií. „Castagnu bych předjel, šel bych z druhýho místa na první, ale zadřel jsem. Druhá motorka tolik nejela, bylo to vidět.“

„Co tady fungovalo předtím, dneska najednou nefungovalo,“ vraštil čelo Jaroslav Petrák. „Aspoň jsme potrénovali na říjen na první ligu a uvidíme.“

Robert Chmiel na cestě za vítězstvím | foto Karel Herman
Robert Chmiel na cestě za vítězstvím | foto Karel Herman
TOT SF1 SF2 OPR FIN
1. Robert Chmiel, PL 4 3 2 4 10  2. 1.
2. Marko Levišin, UA 3 1 4 2 11  1. 2.
3. Daniel Jeleniewski, PL 4 4 4 3 15 2. 3.
4. Nick Škorja, SLO 3 4 4 4 15 1. 4.
5. Michele Castagna, I 2 4 0 3 12  3. 2. 5.
6. Jakub Krawczyk, PL 0 3 2 4 9  3. 1. X
7. Matic Ivačič, SLO 1 3 3 2 9  5. 3.
8. Petr Chlupáč, CZ 2 2 3 2 9  5. 4.
9. Jakub Valkovič, SK 3 1 4 3 11  4. 5.
10. Bastian Borke, DK 3 1 3 2 9  4. 6.
11. Piotr Swiercz, PL 1 3 0 3 7
12. Ričards Ansviesulis, LAT 3 2 2 0 7
13. Matouš Kameník, CZ 2 2 2 1 7
14. Eduard Krčmář, CZ 4 E 1 1 6
15. Jakub Sroka, PL 1 2 1 1 5
16. Jaroslav Petrák, CZ 0 1 1 2 4
17. Norbert Magosi, H 2 1 1 0 4
18. Miran Praznik, SLO 0 0 0 1 1
19. Sebastian Szostak, PL 1 R 0 – 1
20. Jan Jeníček, CZ 0 0 0 0 0

Poznámka: varování za startovní přestupek Ričards Ansviesulis v šesté a Sebastian Szostak v deváté jízdě

Společný snímek před hlavní tribunou | foto Karel Herman