Přilba v Žarnovici byla Slovenského národního povstání a pochopitelně zlatá, nicméně nikoliv česká či slovenská

Žarnovica – 28. srpna
Říká se to jako fór. Kdy prý v Žarnovici prší. A se smíchem se odpovídá, že když se jede plochá dráha. Nicméně taková je realita, nikoliv vtip. Ale podobné rčení nemělo dlouhou šanci stát se axiomem. Dnes při osmapadesátém ročníku Zlaté přilby SNP se sluníčko celou dobu smálo ze své nebeské báně, takže mu pořadatelé dozajista odpustili, že za svůj exkluzivní výhled nezaplatilo ani centík vstupného. Finálovou jízdu opanoval Robert Chmiel, přes Daniela Jeleniewsko, známého u nás především ve vestě extraligové Plzně, se probil Marko Levišin. Vedoucí polský borec ovšem neměl šanci překonat traťový rekord. V pátém okruhu upadl Jakub Krawczyk a mávalo se červenými vlajkami. Protože borci před ním již projeli do závěrečného kola, k repete nedošlo. Bohužel českým borcům se nedařilo, do závěrečné části postoupil jen Petr Chlupáč a Eduard Krčmář navíc přišel o motor. Pražský junior vypadl nakonec v opravné jízdě, která rozsvítila stopku i pro Jakuba Valkoviče, jenž si po výkonu v úvodních rozjížďkách dělal vysoké ambice naprosto oprávněně.

Marko Levišin, Robert Chmiel a Daniel Jeleniewski na pódiu | foto Karel Herman

Malý důvod k české spokojenosti

Aero 50 vozí krásnou trofej na odiv všech diváků | foto Karel Herman

Je horko jako před bouří. Ostatně taková pohroma není při plochodrážní Žarnovicu o letních prázdninách ničím cizím. Jenže na radaru není po hrozivých mracích ani památky a ručičky hodinek se nezadržitelně sunou k půl druhé. Nad stadiónem krouží letadlo a na obloze záhy kvetou vrchlíky padáků. Parašutisté totiž ke slavnostnímu nástupu Zlaté přilby SNP prostě patří.

Do druhé již moc nezbývá a závodníci jsou z nástupu nazpět v depu. Elegantní historická padesátka aerovka ještě krouží po oválu s neméně krásnou trofejí, kterou však dnes nikdo nezíská natrvalo. U vrat výjezdu zastaví, aby dala přednost hasičské tatrovce spěchající svlažit vyprahlý povrch dráhy. Parašutisté skládají padáky a slušně zaplněné tribuny se těší na první rozjížďku.

Bez parašutistů by nebyla Zlatá přilba SNP | foto Karel Herman

Ostatně depo k ní rychtuje závodníky ještě, než červená osmsetpatnáctka stačí zmizet na odstavné ploše za depem. Jako první se na ovál spouští Nick Škorja. Živí oprávněné ambice, nicméně Roberta Chmiela předjet nedokáže. Petr Chlupáč se vrací se dvěma body za třetí místo.

Matouš Kameník po své první jízdě.

„Dobré, dráha je lepší než minule, možná bych se moh‘ dostat do semifinále.“

Robert Chmiel (bílá) vede první jízdu před Petrem Chlupáčem (červená) a Piotrem Swierczem (bílá) | foto Karel Herman

Začátek druhé série však vidí pražské juniora zcela v jiné úloze. V první zatáčce se zvedá ze země. Jeho mechanik Michal Pospíšil vystřelí z depa jako šipka. Stará se o motocykl a rychle s ním míří do depa. Samotný závodník nemá tolik naspěch. Pavel Váňa nechává knoflík s vylučovacími světly na pokoji a on si vychutnává aplaus diváků s přilbou v pravé a brýlemi v levé ruce.

Pod depem jej osloví hezká zdravotnice, ale Petr Chlupáč jen zakroutí hlavou a stoupá do depa. O pár minut později je v cíli repete jako třetí. Čtyři body po dvou startech nejsou nic moc. Přesto ve hvězdách stojí, že právě on se má stát nejlepším Čechem v dnešním závodě.

Eduard Krčmář za zády Michele Castagny za svá záda v první zatáčce posílá Matice Ivačiče. Než však stačí udeřit na Itala, ve druhém oblouku zůstává stát. Rezervní motocykl není evidentně ve formě a slánské eso za jeho řidítky dá dohromady již jen polovinu bodů svého úvodního triumfu. Na postup je to pochopitelně málo, setsakramentsky málo.

Jakub Valkovič (zelená) útočí na vedoucí postavení Eduarda Krčmáře (červená) | foto Karel Herman

Jaroslav Petrák zase vrtí hlavou nad nastavením. V osmé jízdě sice v poslední zatáčce atakuje čtvrtého Jakuba Sroku, nicméně zůstává za ním. Porazí jej v rozjížďce s číslem čtrnáct, kdy jej podjede ve druhém oblouku druhého okruhu. Z našich je od semifinále vzdálenější jen Jan Jeníček, jenž při svém debutu v nejstarším slovenském závodě neboduje. Bodů má málo také Matouš Kameník, ostatně i Petr Chlupáč jde dál s posledního možného místa.

 

Finálová nedokončená

Výročí SNP připomněl svým průletem na Žarnovicou rovněž Mig 29 slovenského vojenského letectva | foto Karel Herman

Češi proto vyklízejí své boxy předčasně. A Jaroslav Petrák přichází s prosbou, jestli se svým mladším klubovým kolegou mohou odjet dříve, než závod skončí. Zato v prvním depu od levého kraje panuje čilý ruch. A bodejť by ne, Jakub Valkovič má rozjetý fantastický závod.

V rozjížďce s číslem čtyři se dokonce nepřetahuje o vedení s nikým menším, než je Eduard Krčmář. Pak se mu povede jediný bod. Po restartu čtrnácté jízdy kvůli letmáku Sebastiana Szostaka vodí Petra Chlupáče. A nakonec podlehne jen Robertu Chmielovi. Polák v základní části vítězí, jediný slovenský zástupce ve startovním poli postupuje dál coby šestý.

Eduard Krčmář na téma svého odstoupení z páté jízdy:

 „Asi prdlo vahadlo…“

Eduard Krčmář (bílá) před zraky Jakuba Krawczyka (zelená) překonává Matice Ivačiče (červení) | foto Karel Herman

Kolem něho je vmžiku spousta lidí, ale slovenský závodník je všechny ignoruje. Kartáčem si čistí kombinézu. Mezitím Ján Daniel, jemuž svého času uniklo pódium ve Zlaté přilbě SNP o pověstný vlásek, vyplňuje v depu tabuli s rozpisem o postavení účastníků semifinále. Současnost však záhy spěje, aby se stala historií.

Marko Levišin vyhrává první semifinále ve stylu start – cíl. Za sebou má Roberta Chmiela, kdežto Michele Castagna se ve druhé zatáčce sune jen na třetí pozici před Bastiana Borke. Vzápětí se do finále na první pokus dostávají Nick Škorja a Daniel Jeleniewski, bez něhož se před nějakými patnácti lety neobešla tehdy ještě extraligová Plzeň.

Jakub Valkovič (20) a Matouš Kameník (3) na startu | foto Karel Herman

Matic Ivačič, vítěz z roku 2019, mezitím ve svém depu láteří na přespříliš pokropený startovní rošt. Velké množství vody viní, že po poslední příčce v semifinále musí do opravné jízdy. Za soupeře v ní bude mít také Petra Chlupáče a Jakuba Valkoviče. Bastian Borke na její rošt přibude doslova v poslední chvíli před vypršením dvouminutového limitu.

Jenže ani jeden z uvedené čtyřky nebude dál pokračovat. Do vedení se dostává Jakub Krawczyk. Nepustí jej z rukou během celých čtyř kol. Michele Castagna se ke svému druhému místu chová naprosto stejně. Ostatně ani finále nemá být v letošním ročníku dramatické.

S letem pásky vstříc modrému žarnovickému nebo se vedení ujímá Robert Chmiel. Zprvu má za sebou Daniela Jeleniewskeho,jehož však záhy překonává Marko Levišin. Jedno kolo, druhé. A tak dále, a tak dále. Jakub Krawczyk se nechce spokojit se svou čtvrtou příčkou.

Pád Jakuba Krawczyka přerušil finále | foto Karel Herman

Jenže na konci páté okruhu končí na zemi. Svítí červená světla, přidělují se technické body. Nešťastný Polák přichází do depa. Jeho příchod ohlásí hlasitý kopanec plechovou botou do ocelové stěny. A pak to slovíčko. V italštině znamená zatáčku, v češtině jde o nadávku, v polštině jakbysmet, byť se píše s dvojitým v. Brzy si poslechne píseň, že Polsko ještě nezhynulo. Hymna se ovšem hraje na počest Roberta Chmiela.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč padá za zády Marka Levišina | foto Karel Herman

„Řeknu ti, to je věc, ale v životě už v Žarnovici nechci mít jedničku,“ vyprávěl Petr Chlupáč. „Jedeš pokaždý jako první a nakropěj to, že bych musel plavat. Klouže to a každá jízda ve sračkách. Ale myslím, že to nedopadlo úplně špatně, i když jsem si vyžral to nejhorší.“

„Závody celkem fajn,“ bilancoval Jakub Valkovič. „Kromě druhé jízdy, tu jsem pokazil. V semifinále se mi to zvedlo, v opravě taky, byla tam sypký materiál. Neodjel jsem od startu a neměl jsem pak na ně. Dráha super, ke konci rozbitá, mohla být lepší.“

Jakub Valkovič (červená) vede před Petrem Chlupáčem (modrá) | foto Karel Herman

„Přilbu jsem ještě nejel,“ připomínal Matouš Kameník. „Poprvý jsem jel rozjížďky v pěti. Trochu chybělo, abych postoupil dál. Jel jsem na Jawě, co máme doma.“

„Motor,“ odtušil Eduard Krčmář příčinu svých patálií. „Castagnu bych předjel, šel bych z druhýho místa na první, ale zadřel jsem. Druhá motorka tolik nejela, bylo to vidět.“

„Co tady fungovalo předtím, dneska najednou nefungovalo,“ vraštil čelo Jaroslav Petrák. „Aspoň jsme potrénovali na říjen na první ligu a uvidíme.“

Robert Chmiel na cestě za vítězstvím | foto Karel Herman
Robert Chmiel na cestě za vítězstvím | foto Karel Herman
TOT SF1 SF2 OPR FIN
1. Robert Chmiel, PL 4 3 2 4 10  2. 1.
2. Marko Levišin, UA 3 1 4 2 11  1. 2.
3. Daniel Jeleniewski, PL 4 4 4 3 15 2. 3.
4. Nick Škorja, SLO 3 4 4 4 15 1. 4.
5. Michele Castagna, I 2 4 0 3 12  3. 2. 5.
6. Jakub Krawczyk, PL 0 3 2 4 9  3. 1. X
7. Matic Ivačič, SLO 1 3 3 2 9  5. 3.
8. Petr Chlupáč, CZ 2 2 3 2 9  5. 4.
9. Jakub Valkovič, SK 3 1 4 3 11  4. 5.
10. Bastian Borke, DK 3 1 3 2 9  4. 6.
11. Piotr Swiercz, PL 1 3 0 3 7
12. Ričards Ansviesulis, LAT 3 2 2 0 7
13. Matouš Kameník, CZ 2 2 2 1 7
14. Eduard Krčmář, CZ 4 E 1 1 6
15. Jakub Sroka, PL 1 2 1 1 5
16. Jaroslav Petrák, CZ 0 1 1 2 4
17. Norbert Magosi, H 2 1 1 0 4
18. Miran Praznik, SLO 0 0 0 1 1
19. Sebastian Szostak, PL 1 R 0 – 1
20. Jan Jeníček, CZ 0 0 0 0 0

Poznámka: varování za startovní přestupek Ričards Ansviesulis v šesté a Sebastian Szostak v deváté jízdě

Společný snímek před hlavní tribunou | foto Karel Herman