Český tým prožil opět trošku smůly

Leszno – 17. června
Další díl naší skupiny polského šampionátu juniorských družstev v Leszně dnes slynul opět velkou vyrovnaností. Triumfovali domácí o dva body před Ostrowem, zatímco druhý celek Leszna a naši mladíci zaostali o další dva body. Přitom mohl být všechno jinak. Jan Kvěch měl v rozjížďce s číslem jedenáct díky svým 62,19 sekundám nejrychlejší čas dne, ale také zadřel na startu motor. A Daniel Klíma přišel o jisté vítězství díky pádu v poslední zatáčce. Šanci ke zlepšení bude tým ACCR mít již zítra v Pardubicích.

Jan Kvěch, Daniel Klíma a Petr Chlupáč před závodem v Leszně
1. Unia Leszno 23
Kacper Pludra 3 3 1 3 10
Krzysztof Sadurski 2 0 2 0 4
Szymon Szlauderbach 3 2 3 1 9
2. TŽ Ostrovia Ostrow 22
Kamil Nowacki 3 – 3 ex 6
Marcin Koscielski – 2 E 3 5
Sebastian Szostak 1 3 – – 4
Kacper Grzelak 2 1 2 2 7
3. – 4. Unia Leszno II 20
Ben Ernst 0 – 1 2 3
Liam May 1 – 2 1 4
Matthew Gilmore 3 3 3 2 11
Pavel Nagibin 2 0 2
3. – 4. ACCR 20
Jan Kvěch 3 3 E 2 8
Petr Chlupáč 2 1 1 3 7
Daniel Klíma 1 2 2 0 5
5. ROW Rybnik 15
Przemyslaw Giera F 1 3 0 4
Dominik Tyman 0 – 1 – 1
Mateusz Tudziez 3 2 2 3 10
Kacper Klosok 0 0 0
6. Kolejarz Opole 7
Jaroslaw Krzywosz 1 0 2 1 4
Mateusz Dul T 0 0 E 0
Mateusz Adamczewski 0 1 1 1 3

Foto: Filip Šitera

Knížky se rozloučí s plnou parádou

Česká Třebová – 17. června
Předminulý čtvrtek jsme v Pardubicích viděli extraligu, jakou naše historie nezažila. Nikdy se totiž nestalo, aby se všechny čtyři týmy vměstnaly na rozdíl pouhopouhých dvou bodů. Ve středu naše vyšší soutěž pokračuje ve Slaném. Zdali uvidíme opět takový vyrovnaný závod, je prozatím v plochodrážních hvězdách. Diváci si však určitě vychutnají podívanou, jež v extralize také není běžná, a sice autogramiádu Jiřího Štancla a Milana Špinky, která doprovodí letos poslední přímý prodej knih s plochodrážní tematikou.

 

Pardubický extraligový tým při autogramiádě v Pardubicích

Banánové krabice, které se báječně hodí na dopravu knížek z tiskárny, se již mohly přesvědčit, zda pro obalový materiál existuje život i po recyklaci. Nejsou totiž potřeba ani na přepravu publikace Česká plochodrážní ročenka 2018, ani výpravnou knihu sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA.

Ročenek nám zbylo posledních osm, zlatopřilbových publikací ještě o dvě méně. Přesto jsme se rozhodli jít ještě jednou do přímého prodeje právě při středeční extralize. Zájemci o knihy by rozhodně s nákupem již neměli váhat. Jiří Hájek, velká postava české motoristické žurnalistiky, sice přiveze další kousky knihy sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA, avšak ročenek již více nemáme a stoleček na závodech budeme mít až zase zjara.

Divákům byl k dispozici i kompletní Dryml Team

I ve Slaném bude šance ozdobit knihy postavami plochodrážních celebrit. Sice neklapla autogramiáda slánského extraligového týmu, nicméně všem zájemcům se budou podepisovat Jiří Štancl a Milan Špinka. Na prodejním místě se objeví okolo půl šesté.

Foto: Eva Palánová

Sobota nepatřila pouze české Speedway Grand Prix

Slaný – 15. června
Sobotu 15. června měli příznivci ploché dráhy ve svém kalendáři vyznačenou tučným písmem, toto datum je dějištěm závodu Grand Prix na pražské Markétě. Ale to neznamená, že i na jiném ovále nebudou v akci plochodrážní stroje byť jiné kubatury. Ve Slaném byl na programu čtvrtý díl letošní Speedway Slaný Academy, která má pravidelný start od deseti hodin.

 

Na malý ovál v týdnu Martin Šťastný, strýc slánské naděje Tonyho Katry, se svými klubovými kolegy navozil nový materiál, který správce stadionu Eduard Krčmář starší upravil tak, aby adepti plochodrážního sportu měli ke své spokojenosti a hlavně ke spokojenosti trenéra Miroslava Rosůlka podmínky vhodné bezproblémové tréninkové
činnosti.

Do Slaného tentokrát dorazil Matouš Kameník z AK Divišov, Adam Nejezchleba z SC Chabařovice prakticky nechybí na žádné SSA, Adam Bednář před dalším PRO-TEC Speedway Mini Cupem si rovněž přijel vyzkoušet dráhu. Z Jablonce nad Nisou dorazila Štěpánka Nyklová a Karel Průša s Tony Katrou zastupovali domácí AK Slaný.

Další možnost zatrénovat si na plochodrážním stroji neodmítl ani Matěj Vosecký z Miletic.Vzhledem k tomu, že v týdnu byl o trénink zájem i od flat trackerů, umožnilo jim vedení AK Slaný trénink na klasické dráze. Zde bohužel se někteří jezdci nedostavili a tak v depu své stroje vyložili Kamil Peuker a Lukáš Kvapil, ten je známý svým úspěšným vystoupením na Dakaru. Podle svých slov si splnil svůj cíl a dále se hodlá věnovat nové disciplině, kterou je flat track.

Pavol Pučko léčí zranění a tak dorazil jeho otec, aby pro svého syna měl aktuální informace o stavu oválu před blížícím se mistrovským závodem, který se ve Slaném uskuteční 22. června od čtrnácti hodin. Na malé dráze se za velkého horka, které provází poslední dny, se pilně trénovalo a mladí adepti levých zatáček měli dost času si vyzkoušet nejen stav oválu, ale i své technické dovednosti.

Vše celkem probíhalo hladce až na nepříjemný pád Matěje Voseckého, který se v minulosti věnoval autokrosu v kategoriích Racer Buggy 160 a 125 ccm, kde se stal vítězem české trofeje 2015, tyto závody se převážně konají v Kosicích nebo v Radeči. V poslední době přesedlal na motokrosový KTM 65 SX a vzhledem k tomu, že má k motocyklům kladný vztah neodolal vyzkoušet si i další disciplínu.

Navíc v Mileticích v minulosti žili bývalý plochodrážní reprezentanti Vladimír Uher, jenž závodil KAMK Hradec Králové a RH Praha a reprezentoval Československo v závodech mistrovství světa, dalším byl slánský závodník Antonín Vilde. Byla tu celá i řada dalších sportovců, kteří se věnovali hokeji, fotbalu a stolnímu tenisu a patřili k oporám nedalekého TJ Slovan Velvary. Matěji Voseckému AK Slaný přeje brzké uzdravení, neboť v současné době je ve slánské nemocnici na pozorování, protože pravděpodobně utrpěl otřes mozku.

Další program ve Slaném na sebe nenechá dlouho čekat, ve středu 19. června od osmnácti hodin startuje extraliga družstev, kde v přestávkách své umění na malé dráze předvedou Karel Průša, Petr Marek a Štěpánka Nyklová. Tony Katra se tentokrát bude věnovat sledování hvězd plochodrážního sportu, aby získal další poznatky pro svoji další činnost. Na začínající jezdce je na sobotu 22. června od deseti hodin připraven PRO-TEC Speedway Mini Cup, a aby slánští pořadatelé v horkém počasí zbytečně nevychladli, následuje ve stejném termínu od čtrnácti hodin mistrovství republiky ve flattracku.

Kolibříci před sobotní akademií ve Slaném

Foto: Lenka Bednářová

Češi a Slováci v akci 312

Pravidelný program švédské Elitserien a polské extraligy měl v uplynulém týdnu přestávku. A tak se tentokrát pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z bude týkat výhradně Eduarda Krčmáře. Slánské eso se společně se svou Poznaní vydalo na východ.

 

V sobotu přijela Poznaň do Krakova na závod, který v květnu spláchnul déšť. Domácí hladce porazila 30:60. Eduard Krčmář inkasoval rovnou deset bodů (3 3 0 1 3).

Včerejší duel desátého kola druhé ligy Krosno vs. Poznaň skončil původně 39:50, ale po závodech rozhodčí přišel na nehomologovaný karburátor na motocyklu Marka Lutowicze. Nepomohly argumenty, že byl na rezervním stroji, který poznaňský závodník nepoužil.

Vyhrál juniorskou jízdu, jinak vyšel bodově naprázdno, takže se skóre změnilo na 39:47 a závodníkovi hrozí pokuta až deset tisíc zlotých. Eduard Krčmář tentokrát skóroval třinácti body s jedním bonusem (3 2 3 3 2).

Eduard Krčmář absolvoval o víkendu dva ligové závody

Foto: Eduard Krčmář Racing