Češi musí jet dál

Zielona Gora – 31. července
Již podruhé v semifinálové skupině polského šampionátu juniorských družstev se český tým musel smiřovat s poslední příčkou. V Zielonej Goře se prosadili domácí, kteří za svá záda odsunuli všechny své rivaly na postup, mezi něž se začal cpát Rybnik. Soutěž pokračuje hned nazítří a Filip ŠItera nepodléhá panice.

„Byli jsme poslední,“ svěřuje se. „Škoda, ale semifinále je už palba. Honza Macek šel na hubu, dal si do palice, má zvinglovanou motorku, ale je v pohodě, zejtra jede.“

1. Falubaz Zielona Gora 26
Norbert Krakowiak 2 3 3 3 11(1)
Mateusz Tonder 3 3 ex 2 8(1)
Damian Pawliczak 1 2 3 1 7(1)
2. ROW Rybnik 23
Robert Chmiel 2 3 3 2 10(1)
Przemyslaw Giera 1 2 0 0 3(1)
Mateusz Tudziez 3 2 3 2 10(1)
3. Wlokniarz Czestochowa 22
Jakub Miskowiak 3 2 2 2 9(1)
Batlomiej Kowalski T 3 3 3 9
Mateusz Swidnicki 0 1 2 1 4(1)
4. Start Gniezno 19
Kevin Fajfer 3 0 1 3 7
Mateusz Blazykowski 1 0 – 2 3(1)
Damian Stalkowski 1 2 2 3 8
Kacper Grzelak 1 1
5. Falubaz Zielona Gora II 15
Jakub Osyczka 1 2 3 E 6(1)
Nikodem Bartoch 2 1 1 1 5(1)
Fabian Ragus 0 2 2 0 4
Nile Tufft DNR
6. Wybrzeze Gdaňsk 11
Karol Zupinski 1 3 2 3 9
Maciej Uszalok E – – – 0
Oskar Rowecki 1 T 1 0 2
7. ACCR 9
Petr Chlupáč 3 2 1 1 7
Jan Macek 0 0 0 F/R 0
Daniel Šilhán 0 0 1 1 2
České depo v Zielonej Goře

Foto: Filip Šitera

Pražská Markéta musí dělit své síly

Praha – 31. července
Jeden jediný bod dělil pražskou Markétu od triumfu v prvním kole letošního Poháru přátelství, který se konal v půli května v německém Diedenbergenu. Příležitost k nápravě nabídne již nejbližší neděle, kdy soutěž pokračuje v ukrajinském Rovně. Při termínové kolizi s přeborem v Plzni Tomáš Topinka dokázal rozdělit své závodníky na dvě fronty, avšak otázku, kde se pojede české kolo seriálu, odpovědět zatím neumí.

 

Snímek z minulé neděle jasně dokládá, proč se v Kopřivnici jet nedá

Na Ukrajinu zamíří Ondřej Smetana, Filip Hájek a Jan Kvěch, jejichž kvalifikace pro další finále šampionátu republiky není neúčastí v plzeňském přeboru ohrožena. Chybět by měl i Petr Chlupáč, jehož Rawicz míří do Bydhoště.

Konat závod Poháru přátelství na Markétě není možné kvůli rekonstrukci stadiónu. Stavební práce přitom znemožnily použít Letní stadión v Kopřivnici, kde Markéta našla již druhým rokem dočasný azyl. A tak v Praze hovoří o Liberci či Divišově.

Petr Chlupáč (bílá) se v Rawiczi skvěle etabloval

Foto: Pavel Matula a Martin Búri

Místo dneška se pojede až pozítří

Zielona Gora – 30. července
Dnes měli čeští junioři startovat v dalším díle své semifinálové skupiny polského šampionátu juniorských družstev v Zielonej Goře. Ráno však Filip Šitera našel ve své schránce e-mail, že vzhledem k negativní předpovědi počasí, byl mítink přeložen až na čtvrtek. Zítra má také pršet, nicméně nikoliv v takovém rozsahu, takže zítřejší podnik stále zůstává naplánovaný. Naše barvy budou hájit Petr Chlupáč, Daniel Šilhán a Jan Macek.

Zielona Gora pojede svůj první domácí závod až zítra

Foto: Karel Herman

Evropský pohár startuje o tři hodiny později oproti původnímu plánu

Pardubice – 30. července
Stejně jako v loňské sezóně se Pardubice stanou dějištěm semifinálových bojů o postup do finále evropského poháru závodníků do devatenácti let. Vzhledem ke skutečnosti, že se druhé semifinále pořádá v Güstrowě, uvidíme tentokrát ve Svítkově pouze jediný mítink. Oproti původnímu plánu s patnáctou hodinou odstartuje až úderem osmnácté.


Tipujte:

Označte trojici závodníků, která příští pátek bude na pódiu semifinále EP:

View Results

Loading ... Loading ...

Daniel Šilhán debutuje v reprezentaci s pětistovkou

Protože se jedná o pátek, je vysvětlení takového přesunu nasnadě. Organizátoři musí dorazit z práce a navíc se v duchu reglementů FIM musí konat trénink.

Z českých reprezentantů budou o postup bojovat Jan Kvěch a Petr Chlupáč, zatímco Jan Macek se stane náhradníkem. O své místo v Žarnovici zabojuje rovněž David Pacalaj, jenž se na ovály vrací po nešťastném červnovém pádu v Güstrowě.

V Güstrowě bohužel nepojede zraněný Daniel Klíma, jenž rehabilituje svou zlomenou ruku. Nahradí jej Daniel Šilhán, který už stačil oslavit své šestnácté narozeniny, aby mohl do reprezentace s půllitrem.

Startovní listina v Pardubicích příští pátek 9. srpna:

1 Jason Edwards, GB
2 Marko Levišin, UA
3 Philip Hellström-Bängs, S
4 Mads Hansen, DK
5 Jan Kvěch, CZ
6 Andrei Popa, ROM
7 Mateusz Cierniak, PL
8 Aleksander Kajbušev, RUS
9 Jarno de Vries, NL
10 Petr Chlupáč, CZ
11 David Pacalaj, SK
12 Danil Kolodinskis, LAT
13 Kacper Pludra, PL
14 Ethan Spiller, D
15 Denis Fazekas, H
16 Toni Hyyryläinen, FIN
17 Jan Macek, CZ
Jan Kvěch (červená) a Petr Chlupáč pojedou o finále evropského poháru

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci v akci 318

Závodní program na našich oválech byl po zrušení šampionátu juniorských družstev a doprovodných stopětadvacítek alternativní českému kalendáři. Ve Svítkově jsme viděli tři akce v polské gesci, protože po dvou semifinálových kolech mistrovství juniorských družstev přijeli amatéři. Jejich Kaczmarek Electric Cup pokračoval poté v Liberci, zatímco Kostěnice tleskaly především Vladimíru Višváderovi, jež se vedle triumfu v kategorii Speedway zmocnil rovněž modré přilby v Ceně speedwayA-Z. Rovněž v zahraničí se naši činili. Mimo jiné se Roman Marek poprvé objevil v Polsku, Petr Chlupáč debutoval za Rawicz, Martin Málek si z Werlte přivezl domů práci nejen sobě, ale i lékařům a Ondřej Smetana se dokonce včera stal mistrem Francie.

 

S dvouventilem v Polsku

Roman Marek – na snímku vlevo s Janem Mackem při svém závodním debutu – odjel dva závody Nice Cupu

Seriál Nice Cup pokračoval v sobotu v Grudziadzi. Jeho promotéři chtějí použitím jednotných motorů Jawa s dvouventilovým rozvodem dát do rukou závodníků stejné náčiní, což dle jejich názoru povede k objektivnějšímu srovnání. Dalším motivem jejich snahy je snížit náklady pro tunery.

Jan Hlačina, který se o divišovské motory stará, v neděli v Kostěnicích vyprávěl také o další aktivitě promotéra. Po sezóně chtějí polskou plochodrážní exekutivu oslovit kvůli přehnaným trestům od rozhodčích. Kdo viděl polská juniorská družstva v Pardubicích, chápe, o čem je řeč.

Kacper Bryla ve středu zpochybňoval šířku startovních roštů, protože jeden byl o devět centimetrů užší než ostatní. V Polsku šly absurdity ještě dále. Jistý klub dostal pokutu pět tisíc zlotých kvůli o deset centimetrů užší vjezdové bráně na ovál, než stanoví řády. Nejmenovaný závodník vyfasoval jednou tolik, když sudího v zápalu argumentace omylem oslovil zájmenem ty místo vy.

Ale pojďme raději na dráhu. V Grudziadzi triumfoval dánský pár Mathias Nielsen a Kenneth Jürgensen před Lotyši Ernestem Matjuzonokem a Ricardem Ansviesulisem. Roman Marek (F 2 1 F -) byl spolu s Mike Meijerem a Braydenem McGuinessem třetí. Dívčí sestava Ceilna Liebmann a Sindy Weber (1 E 0 E T).

Druhý den se účastníci Nice Cupu přesunuli do Gdaňsku. Pořadí na prvních dvou místech zůstalo stejné, navíc se při bodové rovnosti nekonal rozjezd. Roman Marek však měl technické problémy s motorem a nebodoval (0 E 0 M M), takže spolu s Mikou Meijerem klesli na čtvrtou pozici. Sindy Weber (1 F 2 1 0) startovala s Australanem Braydenem McGuinnessem a byli třetí.

 

Debut ve druhé polské lize

Vůbec první start Petra Chlupáče (bílá) v polské lize v Krakově

V pátek se Petr Chlupáč, který s vestou Rawicze absolvoval pouze jarní sparingy, dočkal startu v druhé lize. Krakov jeho týmu podlehl 23:66 a Pražan skóroval sedmi body s třemi bonusy (1 2 2 2 2). Do akce se dostal zase v sobotu.

Do jeho Rawicze dorazila Pila a závod se rozhodl až v poslední rozjížďce. Nakonec skončil za stavu 47:42. Petr Chlupáč tentokrát přispěl třemi body (1 2 X F). Protože Poznaň Eduarda Krčmáře měla pauzu, než opustíme Polsko, pojďme se ještě podívat na včerejší extraligu.

Wroclaw doma s přehledem porazila Grudziadz 51:38. Václav Milík jí pomohl třemi body (2 1 E -). Díky vzájemnému skóre 91:88 si upevnila druhé místo v tabulce před Zielonou Gorou. Ta vyhrála nad Gorzowem 57:33 a Martin Vaculík měl jedenáct bodů a dva bonusy (2 2 3 3 1).

 

Nešťastné finále

Před finále ve Werlte bylo Martinu Málkovi ještě do smíchu – na snímku s Paulem Cooperem, Mathiasem Krögerem a Lindou Hukelmann

Martin Málek se v sobotu vypravil na pouťák do Werlte. „Začalo to slibně,“ vypráví o svém účinkování. „První jízdu jsem vyhrál, starty šly perfektně, druhou jízdu jsem dojel druhý, když mě předjel Romano Humel, třetí jízdu jsem zabojoval a předjel Paula Coopera a vyhrál, tak jsem postoupil do finálové jízdy.“

Jeho pořadí určilo celkový výsledek závodu. První projel cílem Romano Hummel, po něm Paul Cooper, Bernd Diener a to bylo všechno. James Shanes a Mark Beishuizen odstoupili s poruchami, Martin Málek upadl a byl klasifikován jako pátý.

„Před jízdou udělali úpravu, tak byly zahrnuté všechny díry a koleje,“ líčí. „Já jsem vyjel po startu třetí a ve výjezdu z druhé zatáčky jsem pořádně neviděl, kam jedu. Nakopla mě jedna kolej, vypadla mi noha ze stupačky a druhou díru jsem už neustál… No, tak mám zas pokroucenou motorku, ale horší je to s pravým ramenem a trochu mě bolí koleno. Uvidím po vyšetření. Snad to nebude nic vážného.“

 

Francie má českého mistra

Ondřej Smetana se včera stal mistrem Francie

V sobotu se v Lamothe-Landerron měl konat individuální šampionát Francie, nicméně deště se postaraly o nedělní náhradní termín. Už v sobotu nemohli startovat David Bellego kvůli finále mistrovství Evropy v Toruni. Kontroverze se prohloubily, když Bydhošť na nedělní výjezd do Opole Dimitri Bergeho, a nikoliv Ondřeje Smetanu.

Ten mu totiž francouzský titul vyfouknul! V základní části ztratil jeden bod, když nechal na motocyklu obutou ojetou pneumatiku. Přesto vyhrál, stejně jako posléze semifinále a nakonec i rozhodující finále. Jeho cílem proburácel před Gaetanem Stellou, Mathieu Tresarrieum a Jordanem Dubernardem.

Dvacetihodinová cesta a utrpení v žáru, kdy teplota vystoupala až na 42 stupňů Celsia, se vyplatila. Ondřej Smetana startoval ve vestě La Reole, s nímž zjara vybojoval ligový primát, takže oslavy nebraly konce. Na druhou stranu jistá část Francouzů pražskému týmu ani nepogratulovala.

Foto: Martin Búri, Martin Málek a Radek Smetana, ilustrační Karel Herman

Leon Madsen útočí

Toruň – 27. července
Leon Madsen prožil včera rozporuplný večer. Při druhém díle finálové série evropského šampionátu jednotlivců stál u ošklivého pádu, po němž Anders Thomsen skončil v nemocnici, kde naštěstí nezjistili žádné fraktury. Na druhou stranu však neprohrál žádnou z dalších rozjížděk včetně finálové. V aktuální klasifikaci je druhý s jedním bodem ztráty na Grigorije Lagutu, jenž byl druhý, avšak ztratil dost bodů. Václavu Milíkovi se nedařilo a čtyři body stačily ve vyrovnaném klání jen na patnáctou pozici.

1. Leon Madsen, DK 3 3 U 3 3 3 15
2. Grigorij Laguta, RUS F 3 3 3 1 2 12
3. Kacper Woryna, PL 3 1 1 1 3 1 10
4. Nicki Pedersen, DK 2 E 3 3 3 0 11
5. Adrian Miedzinski, PL 3 2 3 1 X 9
6. Jaroslaw Hampel, PL 3 3 0 0 2 8
7. Mikkel Michelsen, DK 1 0 1 3 3 8
8. Robert Lambert, GB 2 1 3 2 0 8
9. Pawel Przedpelski, PL 2 2 1 1 2 8
10. Bartosz Smektala, PL 2 1 2 0 2 7
11. Michael Jepsen Jensen, DK 1 0 2 2 1 6
12. Kai Huckenbeck, D 0 0 2 1 2 5
13. Jakub Miskowiak, PL (res) 2 2 1 5
14. David Bellego, F 1 3 X – – 4
15. Václav Milík, CZ 0 2 0 2 0 4
16. Anders Thomsen, DK 1 2 F/R – – 3
17. Antonio Lindbäck, S 0 1 0 0 1 2
18. Igor Kopec-Sobczynski, PL (res) 0 0 0

Průběžné pořadí seriálu:

1. Laguta 27, 2. Madsen 26, 3. Pedersen 19, 4. Smektala 19, 5. Woryna 18, 6. Jensen 16, 7. Hampel 15, 8. Michelsen 15, 9. Huckenbeck 14, 10. Lindbäck 13, 11. Lambert 12, 12. Bellego 12, 13. Milík 12, 14. Przedpelski 11, 15. Miedzinski 9, 16. Thomsen 6, 17. Miskowiak 5, 18. Wölbert 2.