Plán postupu se stále daří plnit

Ostrow – 3. června
Pouhých cirka padesát diváků dorazilo do Ostrowa na pokračování druhé skupiny polského šampionátu juniorských družstev. Viděli nejen tragikomické momenty, kdy se Liam May objevil na startu jedenácté jízdy ve žlutočerném povlaku, byl poslán zpět pro správný žlutý a prošvihnul dvouminutový limit. Stali se svědky několika pádů, jimiž se mítink protáhnul. A mohli slavit vítězství domácího týmu. Spokojen byl i Filip Šitera, jemuž se třetím místem podařilo držet se v pásmu postupu, byť se našim mladíkům nevyhýbala smůla.

 

V otázce postupu si je Filip Šitera stále jistý v kramflecích

Na startu rozjížďky s číslem šest totiž Patrikovi Mikelovi spadnul řetěz. O devět jízd později pak proměnil předchozí žlutou kartu. Body inkasoval až v rozjížďce s číslem sedmnáct, kterou vyhrál.

Oba Danielová, Klíma a Šilhán se však starali o pravidelný slušný přísun na české konto. A protože Robert Chmiel byl jednou diskvalifikován, překonali jsme o jeden bod favorizované Rybnik a Leszno.

Filip Šitera komentuje dnešní výsledek:

„Splněno. Bylo to v pohodě. Dobrý třetí místo, držíme se a postup je pořád priorita.“

Bezprostředně po skončení závodu se čeká výprava přesunula do Opole. Bylo jí zde nabídnuto zázemí pro přípravu motocyklů před úterním odpoledním pokračováním šampionátu.

Stadión v Ostrowě dnes zíval prázdnotou
1. TŽ Ostrovia Ostrow 26
Kamil Nowacki 3 1 2 1 7(1)
Marcin Koscielski 2 2 3 2 9(2)
Sebastian Szostak 1 3 3 3 10(1)
Kacper Grzelak DNR
2. Unia Leszno 2 21
Ben Ernst 3 1 2 0 6
Liam May 2 2 M 1 5(2)
Matthey Gilmore 3 2 3 2 10(1)
3. ACCR 18
Daniel Šilhán 1 1 3 2 7(1)
Patrik Mikel E 0 ex 3 3
Daniel Klíma 0 3 2 3 8(1)
4. ROW Rybnik 17
Robert Chmiel U 2 3 3 8
Dominik Tyman M 2 1 0 3
Mateusz Tudziez 3 1 0 2 6
5. Unia Leszno 17
Krzysztof Sadurski 2 2 1 0 5(1)
Kacper Pludra X 0 F 1 1(1)
Szymon Szlauderbach 3 3 3 2 11
6. Kolejarz Opole 8
Mateusz Adamczewski 1 1 1 1 4
Mateusz Dul 2 0 T 1 3
Jaroslaw Krzywosz E 1 0 0 1

Poznámka: Patrik Mikel červená karta v rozjížďce s číslem patnáct

Foto: Filip Šitera

Filip Šitera chce stále zůstávat v první trojce

Ostrow – 3. června
Po evropském semifinále v Liberci se čeští junioři doma prakticky ani neohřáli. Termíny druhé skupiny polského šampionátu juniorských družstev byly posunuty o čtyřiadvacet hodin dopředu. Tím pádem se v Ostrowě jede už dnes a v Opole zítra. Filip Šitera však také musel řešit nominační otázku pro evropský pohár dvojic do devatenácti let, jehož termín se bohužel nešťastně kryje s prvním finále juniorského světa, k němuž vyrazí Jan Kvěch.

 

Podle Filipa Šitery čeká juniorský nároˇák velká budoucnost

Dnes a zítra budou barvy týmu ACCR hájit Daniel Šilhán, Daniel Klíma a Patrik Mikel. „Všichni musít bejt‘ ve škole, mají testy,“ povzdechne si Filip Šitera, který ovšem neslevuje ze svých postupových ambicí do semifinále. „Ale takhle soutěž je o tom, aby závody měli všichni. Do konce je dost závodů, hlavně pořád držet první trojku.“

Právě sobotní závod ve Starých Pavlovicích naznačil, že podobné ambice nejsou rozhodně nikterak přehnané. „Liberec jsem hodnotil dobře,“ netají se kouč české reprezentace. „Líbilo se mi, že kluci bojovali. Škoda, že jsme nepostoupili, ale je vidět posun dopředu. Je to paráda! Každej‘ chtěl vyhrát, proto byly ty dva pády. Letos už žádnou medaili nevyhrajeme, ale příští rok s náma budou muset počítat víc.“

Nešťastný pád Petra Chlupáče

Ha! Takže přece jen kalhoty se stahují, byť k brodu devatenáctiletých dvojic na plzeňských Borech je ještě více než dva týdny daleko? Pravda Jan Kvěch, který se skvělým výkonem v Pardubicích kvalifikoval do světového finále, bude chybět. Filip Šitera proto posílá do boje Petra Chlupáče, Daniela Klímu a Jana Macka.

„Honza nám bude hodně chybět,“ uznává Filip Šitera. „To mě štve. Ale uvidíme, třeba nějakou medaili urveme taky. Jsme přece doma…“

Foto: Mirek Horáček

Češi a Slováci v akci 310

Květen skončil prakticky v poklidu. Pěkné závodní momenty na české ovály přinesly až první dny nového měsíce. Český juniorský nároďák se v Liberci statečně porval o postup do evropského finále, kolibříci zase v Divišově skvěle doprovodili mistrovský flat track. Tréninku si navzdory fatální tragédii užili i hobíci v Kostěnicích, ale jako každé pondělní ráno nás bude zajímat spíše působení našich závodníků v zahraničí.

 

Nešťastný ušák ránu od Jana Hlačiny v sobotu v Kostěnicích nevydýchal

V úterý Dackarna Malilla ve čtvrtém kole švédské Elitserien porazila na své domácí dráze Lejonen Gislaved 48:42. V čemž jí Václav Milík pomohl šesti body s jedním bonusem (1 1 2 2 0). V Polsku se ale do sestavy pátečního utkání Wroclaw vs. Lublin nedostal.

V úterý se do Švédska vypravil také Ondřej Smetana. Do Kodaně spolu s mechanikem Martinem Švestkou letěli a pak pokračovali vlakem více než šest hodin. Zprvu nechápali, proč jsou domky podél trati postaveny našikmo, než jim došel systém naklápěcích skříní rychlovlaku.  Do Hagforsu posléze museli ještě autem. Ve středu domácí Valsarna podlehla 40:50 Teamu Rapid. Ondřej Smetana skóroval pěti body (3 2 0).

Martin Švestka se za chvíli bude divit šikmým domům

Ve čtvrtek se konal v německém Wolfslake individuální mezinárodní závod. Z Čechů se ho zúčastnil Zdeněk Holub. Dařily se mu starty, v základní části prohrál jen v sedmé jízdě s Kamilem Brzozowskim. V rozjížďce s číslem sedm však upadl díky vydatně nakropené dráze. S osmi body (3 3 2 X) postoupil do semifinále, které vyhrál. Do cíle finále dojel první před Kamilem Brzozowskim, Renem Deddensem a Emilem Breumem a šel si na pódium poslechnout českou hymnu.

„Dobrý závody,“ hodnotil Zdeněk Holub v Liberci, kam přijel povzbudit český nároďák. „Šel jsem na držku a jinak jsem prohrál jen jednu jízdu.“

Zdeněk Holub vyhrál čtvrteční pouťák ve Wolfslake

V sobotu Rawicz doma utrpěl prohru 35:55 s Poznaní, pro niž Eduard Krčmář skóroval jedenácti body s trojicí bonusů (1 3 3 2 2). Sindy Weber byla nahlášena na nedělní duel Krosno vs. Pila, se čtyřkou však v sestavě hostí místo ní startoval Jonas Jeppesen. Martin Vaculík se po sobotním pódiu v Kršku přesunul do Zielonej Góry, kde devíti body (1 3 2 0 3) přispěl k výhře 49:41 nad Czestochowou.

Václav Milík polskou absenci vyřešil zase startem v německé bundeslize. Včera ho v Landshutu ze soupeřových závodníků porazil pouze Pawel Mesiac v rozjížďce s číslem dvě. Lanshut rozdrtil Wittstock 52:33, přičemž Parbubičanovo skóre se zastavilo na dvanácti bodech se dvěma bonusy (2 3 3 2 2).

Foto: Sabina Maclová, Ondřej Smetana a Zdeněk Holub st.