Dvěstěpadesátky měly vrch

Kostěnice – 16. června
Noční bouřka vzbuzovala pochybnosti, zda se v Kostěnicích začne závodit i v náhradním termínu. Dopolední přeháňky je ještě prohloubily, nicméně trať byla ve skvělém stavu a vétřieska upravená z fekální na kropicí mohla zůstat doma. Až na čestné výjimky nezastihl první Srandamač v akci plochodrážní hobíky. Kategorie Speedway přinesla triumf Janu Hlačinovi, jenž opakované finále vyhrál stylem start – cíl. Za něho se zařadil Vojtěch Šachl s další dvěstěpadesátkou, zatímco třetí příčka připadla Františku Klierovi. Junioři se stali kořistí Adama Nejezchleby, flat track ovládl Kamil Peuker.

Speedway: Vojtěch Šachl, Jan Hlačina, František Klier a Jaromír Kašpar

Jan Hlačina mířil do finále bez porážky

Jan Hlačina (vlevo) bojuje s Františkem Klierem o vedení před zraky Dana Macla

Olověně šedivé mraky visící těsně nad klasy dozrávající pšenice, inspirovaly kostěnické pořadatele ke spěchu. Bylo něco po čtvrt na dvanáct, podle původního časového harmonogramu se mělo teprve trénovat, když letošní sezóna Srandamačů odstartovala. Jan Hlačina v první jízdě kategorie Speedway v úvodním výjezdu nasunul svou dvěstěpadesátku pod Františka Kliera, aby spolu posléze dojeli do cíle před zraky Dana Macla.

Ve druhé jízdě František Klier opět perfektně odstartoval. Jenže i tentokrát měl za sebou šikovného a lehoučkého závodníka s dvěstěpadesátkou. Vojtěch Šachl briskně udeřil. Jenže František Klier se urputně bránil a v nájezdu do druhého kola jej vyvážel málem až do Černé za Bory. Nicméně mladšího nájezdníka se nezbavil.

Ve třetím kole se Vojtěch Šachl přece jen probil do čela spodní stranou úvodního oblouku. S o to větším napětím byla očekávána třetí jízda, která na startovní rošt svedla celou trojici hlavních protagonistů dvou předchozích rozjížděk.

Vojtěch Šachl (5) si vyšlápnul na Františka Kliera

Jan Hlačina se tentokrát blýsknul perfektním startovním manévrem. František Klier byl hned za ním, ale neustále řešil Vojtěcha Šachla za svými zády. Jeho chvíle nastala ve druhé zatáčce druhého okruhu, kdy svého staršího klubového kolegu podjel.

A pak již to Jan Hlačina vzal hopem. Ve čtvrté jízdě odstartoval na Jaromíra Kašpara, nejstaršího muže dnešního odpoledne. V rozjížďce s číslem pět rychle ukázal výfuk nejen Danu Maclovi, ale i Vojtěchu Šachlovi. Z jeho dohledu rychle zmizel a s plným počtem bodů se kvalifikoval do velkého finále.

Tuhý souboj v podání Františka Kliera, Jana Hlačiny a Vojtěcha Šachla

Šestá jízda mu přihrála prvního soupeře pro boj o vítězství. František Klier v ní triumfoval ve stylu start – cíl. Dana Macla deroucího se dopředu vnitřkem první zatáčky před sebe nepustil.

Posledním finalistou ve v rozjížďce s číslem sedm stal Vojtěch Šachl. Bez větších problémů se dostal do čela a triumfoval před Danem Maclem, zatímco statečný Jaromír Kašpar zůstal stát ve druhém kole.

 

Adam Nejezchleba neprohrává a flat trackeři se perou

Tony Katra (vpředu) v souboji s Mariánem Jiroutem

V Kostěnicích se dnes setkali rovnou čtyři kolibříci v sedle stopětadvacítek. Jejich první měření sil vyznělo pro Adama Nejezchlebu triumfujícího ve stylu start – cíl před Tony Katrou a Josefem Novotným. Pardubický závodník Tony Katrovi oplatil porážku hned vzápětí.

Ve druhé jízdě se rychle dostal do čela, které nepustil již z rukou. Závodní debut Mariána Jirouta skončil po problémech s řazením ve třetím kole. Inu, každý začátek je prostě těžký. A syn slavného otce a vnuk neméně proslulého dědy inkasoval svůj první bod již v rozjížďce s číslem tři.

V ní Adam Nejezchleba podruhé odvedl Tonyho Katru. Vlasáč v chabařovické vestě posléze ve čtvrté jízdě jezdil první od startu až do cíle před Josefem Novotným a Mariánem Jiroutem. S maximálním počtem bodů postoupil jako jediný rovnou do finálové rozjížďky, zatímco na ostatní čekala last chance.

Tony Katra (vpředu) předjel Josefa Novotného

Po roční přestávce jsme v Kostěnicích viděli opět motocykly specifikace FT1. Kamil Peuker se na místním oválku objevil vůbec poprvé, Aleš Plecháč se po roční pauze způsobené nemocí vracel do sedla. Do jejich duelů se úspěšně míchal také Aleš Duben se svým klasikem.

Jízdy flatrackářské trojice se odbývaly v těsném balíku podobném cyklistickému pelotonu. V úvodních dvou jízdách se prosadil Aleš Plecháč a Kamil Peuker byl druhý. V rozjížďce s číslem tři předvedl nejlepší start Aleš Duben. Aleš Plecháč po něm briskně vytrapoval. Kamil Peuker měl problémy po startu, kdy málem vyjel z trati, nicméně spodní stranou druhého oblouku podjel Aleše Plecháče.

Aleš Duben (14) na čele před Alešem Plecháčem (3) a Kamilem Peukerem (184)

Kamil Peuker vmžiku udeřil na vedoucího Aleše Dubna. Dostal jej však až na počátku čtvrtého okruhu, v jehož první zatáčce se borec z pořádajícího klubu dostal moc na venek. Ve čtvrté jízdě se Kamil Peuker v prvním oblouku nekompromisně vedral pod Aleše Plecháče.

Ten měl posléze plné ruce práce s náporem Aleše Dubna, avšak své druhé místo udržel. Nicméně Josef Štěpánek vymyslel pro flat trackery program, který gradoval super finále o dvojnásobné body. A tak se celá trojice měla sejít na startovním roštu ještě jednou.

 

Dramatická podívaná graduje ve finálových jízdách

Finálové drama: Vojtěch Šachl padá mezi Františkem Klierem a Janem Hlačinou

Poslední šance juniorských stopětadvacítek se stala kořistí Tonyho Katry. Do finále jej doprovodil Josef Novotný, který se po startu zařadil za slánského závodníka a přitom ujel Mariánu Jiroutovi. Josef Novotný se posléze ve vlastním finále blýsknul skvělým startem. Jenže již v úvodním nájezdu měl před sebou Adama Nejezchleba. A ve druhém kole přišel rovněž o druhé místo ve prospěch Tonyho Katry.

V malém finále kategorie Speedway porazil Dan Macl nejstaršího účastníka Jaromíra Kašpara. Ve velkém finále nejprve zahaprovala startovací gumička. Poté ve skrumáži první zatáčky upadl Vojtěch Šachl. V prachu dezorientovaný Jan Hlačina vyjel ve výjezdu z trati.

Jan Hlačina zvedá svůj motocykl v pšeničném poli

Při repete však kraloval od startu až do cíle. Postavil se do cesty Františka, jehož předčil také Vojtěch Šachl. A tak se na nejvyšších dvou stupních pódia objevili mladí závodníci sedlající dvěstěpadesátky.

Dnešní závodní pořad uzavřelo finále kategorie Flattrack. Do jeho čela vyrazil Aleš Duben, avšak za sebou měl obě ef-té-jedničky. Na začátku druhého kola jej podjel Kamil Peuker. Bývalý motokrosař, který se dostal do světa flat tracku jako mechanik libereckého Václava Geharta, pak již odkrajoval kola, než jej Jan Poříz pozdraví se šachovnicovou vlajkou.

Kamil Peuker vyhrál kategorii Flat Track

Aleš Duben posléze musel odrážet nápor svého jmenovce Plecháče, nicméně ten se stejně dostal na druhou příčku. Na protilehlé rovince posledního kola ovšem upadl. Dojel si však do cíle pro dva body, které mu na stupních vítězů garantovaly druhou příčku.

Finálové drama: zleva František Klier, Jan Hlačina a Vojtěch Šachl

Speedway:

TOT MF VF
1. Jan Hlačina (250 ccm) 3 3 3 3 12 1.
2. Vojtěch Šachl, Divišov (250 ccm) 3 2 2 3 10 2.
3. František Klier, Divišov 2 2 1 3 8 3.
4. Dan Macl, Úhřetická Lhota 1 1 2 2 6 1.
5. Jaromír Kašpar E 2 1 R 3 2.
Junioři Speedway 125: Tony Katra, Adam Nejezchleba, Josef Novotný a Marián Jirout

Junioři Speedway 125 ccm:

TOT LCH FIN
1. Adam Nejezchleba, Chabařovice 3 3 3 9 1.
2. Tony Katra, Slaný 2 2 2 6 1. 2.
3. Josef Novotný, Pardubice 1 3 2 6 2. 3.
4. Marián Jirout E 1 1 2 3.
Aleš Plecháč, Kamil Peuker a Aleš Duben stojí na stupních vítězů flat tracku

Flat Track:

motocykl kategorie FIN TOT
1. Kamil Peuker Suzuki FT1 2 2 3 3 6 16
2. Aleš Plecháč Yamaha FT1 3 3 1 2 2 11
3. Aleš Duben Honda FTClassics 1 1 2 1 4 9
Nejmladší a nejstarší účastník, Tony Katra a Jaromír Kašpar

Foto: Karel Herman

Adam Nejezchleba jede před Tony Katrou

Dimitri Berge srovnává krok

La Reole – 15. června
Martin Smolinski vyhrál krátce před sobotní půlnocí druhý finálový závod světového šampionátu na dlouhé dráze v La Reole. Nicméně Dimitri Berge, který ztratil bod s Romano Hummelem v rozjížďce s číslem dvě a později až ve finále s vítězem, dal dohromady více bodů a v průběžné klasifikaci se na Němce dotáhnul. Oběma českým zástupcům ve startovním poli se nevedlo a skončili již před semifinále.

Ovál v La Reole

„U mě to celkem šlo,“ svěřoval se Martin Málek. „Bohužel mi chyběl bod nebo nějaké lepší osmibodové skóre, tak jsem se zařadil na jedenácté místo hned pod čáru. Myslím, že mi to nejelo tak špatně, jen mě mrzí nula hned na úvod. Ale i tak jsem spokojený za výkon, rozhodně to bylo o sto procent lepší než v Herxheimu.“

1. Martin Smolinski, D 4 2 2 4 3 4 4 23
2. Dimitri Berge, F 3 4 4 4 4 4 3 26
3. Chris Harris, GB 2 3 3 2 4 2 2 18
4. Mathieu Tresarrieu, F 4 4 1 3 4 3 1 20
5. Lukas Fienhage, D 2 4 4 1 2 0 0 13
6. Max Dilger, D 1 2 4 1 1 2 11
7. Stephane Tresarrieu, F 0 E 2 3 3 3 11
8. James Shanes, GB 2 2 3 3 1 ex 11
9. Jesse Mustonen, FIN 3 3 0 2 0 1 9
10. Theo Pijper, NL 3 1 0 1 3 1 9
11. Martin Málek, CZ 0 3 1 2 2 8
12. Romano Hummel, NL 4 1 1 0 0 6
13. Josef Franc, CZ 1 0 3 E 2 6
14. Bernd Diener, D 0 1 0 4 0 5
15. Andy Appleton, GB 1 E 2 0 1 4
16. Gaetan Stella, F (res) DNR
17. Julien Cayre, F (res) DNR
Depo Martina Málka

Průběžné pořadí seriálu:

1. Smolinski 47, 2. Berge 47, 3. M. Tresarrieu 41, 4. Shanes 29, 5. Fienhage 25, 6. Pijper 23, 7. Harris 21, 8. Franc 21, 9. Dilger 19, 10. Diener 15, 11. Hummel 14, 12. Appleon 14, 13. Tebbe 12, 14. S. Tresarrieu 11, 15. Mustonen 11, 16. Málek 10

Foto: Martin Málek

Janusz Kolodziej se modlil i závodil dobře

Praha – 15. června
Janusz Kolodziej se letos vrátil do světa velkých cen a v Praze se dostal poprvé do finále od roku 2010. Na tiskové konferenci se svěřoval, že se po startu modlil k bohu. Kdo ví, zda jeho prosby vyslyšel, faktem zůstává, že Polák porazil Leona Madsena, Patryka Dudka a Jasona Doyleho. Na hrotu aktuální klasifikace jsou před dalším závodem v Hallstaviku za tři týdny Patryk Dudek a Leon Madsen. Martin Vaculík neměl podařený večer a propadl se na šestou příčku. Václav Milík se blýsknul vítězstvím v rozjížďce s číslem jedna, aby posléze skončil dvanáctý. Zdeněk Holub se na ovále objevil jednou, Ondřej Smetana vůbec.

Leon Madsen, Janusz Kolodziej a Patryk Dudek stojí na pódiu
Václav Milík vede před Bartoszem Zmarzlikem

Janusz Kolodziej se mezi vítěze velkých cen zapsal vůbec poprvé. „Po dnešním vítězství, si mnohem více věřím a zkusím vyhrát další Grand Prix,“ říkal na tiskové konferenci. „Ale je na mně příliš mnoho tlaku. Nejlepší situace pro mě je, když prostě závodím. Nemám rád příliš mnoho tlaku. Uvidíme, co se stane. Ale tohle je tak, tak úžasné. I když jsem starší, stále dokážu vyhrávat.“

Ve svých pětatřiceti má Janusz Kolodziej na kontě dva triumfy ve světovém poháru a tituly z polské extraligy, nicméně večer ve stověžaté matičce mu přece jen přinesl speciální chvíle. „Budu o dnešním večeru přemýšlet,“ připustil. ‚Teď pojedu domů do Tarnowa a budu o závodě přemýšlet a musím pořádně obejmout svůj tým. Cítím se úžasně, protože jsem poprvé vyhrál Grand Prix.“

Martin Vaculík neprožil povedený večer

Alfou a omegou úspěchu Janusze Kolodzieje se staly starty. „Byly pro mě velmi důležité,“ netajil se. „Měl jsem dobré starty, proto jsem skončil v kvalifikaci tak vysoko. Soustředil jsem se na ně. Ve finálové jízdě byly nervy, ale pustil sem spojku, dal plný plyn a modlil se k bohu. Skončil jsem první a jsem velmi šťastný za svou práci, svůj tým a každého.“

SF1 SF2 FIN TOT
1. Janusz Kolodziej, PL 3 3 2 0 1 3 3 15
2. Leon Madsen, DK 3 1 2 2 1 3 2 14
3. Patryk Dudek, PL 1 2 3 1 2 2 1 12
4. Jason Doyle, AUS 3 T 2 2 3 2 0 12
5. Max Fricke, AUS 2 3 3 1 3 1 13
6. Fredrik Lindgren, S 2 F 3 3 3 1 12
7. Emil Sajfutdinov, RUS 2 2 3 1 3 E 11
8. Artjom Laguta, RUS 0 3 1 3 2 0 9
9. Bartosz Zmarzlik, PL 2 1 0 3 2 8
10. Maciej Janowski, PL 1 0 1 3 2 7
11. Robert Lambert, GB 0 2 1 2 1 6
12. Václav Milík, CZ 3 1 0 0 0 4
13. Martin Vaculík, SK 0 2 2 0 E 4
14. Matej Žagar, SLO 1 1 0 2 0 4
15. Antonio Lindbäck, S 1 0 1 1 1 4
16. Niels Kristian Iversen, DK 0 3 0 0 0 3
17. Zdeněk Holub, CZ (res) 0 0
18. Ondřej Smetana, CZ (res) DNR

Průběžné pořadí seriálu:

1. Patryk Dudek 40, 2. Leon Madsen 40, 3. Bartosz Zmarzlik 36, 4. Fredrik Lindgren 32, 5. Emil Sajfutdinov 30, 6. Martin Vaculík 28, 7. Janusz Kolodziej 26, 8. Niels-Kristian Iversen 24, 9. Jason Doyle 23, 10. Artjom Laguta 22, 11. Robert Lambert 21, 12. Matej Žagar 17, 13. Antonio Lindbäck 17, 14. Max Fricke 16, 15. Tai Woffinden 15, 16. Maciej Janowski 11, 17. Bartosz Smektala 10, 18. Václav Milík 4, 19 Matic Ivačič 2.

Vyprodaná Markéta viděla úchvatnou podívanou

Foto: Pavel Fišer