Svatý Petr by se hodil do kopřivnické party

Kopřivnice – 7. ledna
Průběh letošní ledařské sezóny zatím nedává příliš důvodů k přehnanému optimismu. Již jen proto, že oprávněné ambice dvou českých reprezentantů na postup do finálové série mistrovství světa ztroskotaly na zraněních. Navíc současný ráz počasí v naší zemi zatím nedává naději na konání závodů. I když v Kopřivnici dnes nad ránem naměřili mínus jedenáct a jeden z tahounů místního klubu Eduard Kutač se vypravil změřit led na Větřkovické přehradě.

 

V Kopřivnici věří spíše v poslední lednový týden

Na místě, které v letech 1993, 1997, 2012 a 2017 vidělo pět ledařských závodů, našel hladký led. Vytáhnul vrták, ale když se u břehu jeho špička po třech centimetrech probořila do vody, netroufnul si po zamrzlé hladině pokračovat dále. Obzvlášť byl-li led zalitý vodou. A tak by kopřivnický klub ve svém úsilí potřeboval pomoc od svatého Petra.

„Předpověď za tři dny je katastrofální,“ vraští Eduard Kutač své čelo. „My jsme připravení, ale musel by se stát zázrak. Doufáme, že tady na východě jsme ze všech organizátorů nejblíže Sibiři. A že u nás bude mrznout, tak bychom závod v náhradním termínu uspořádali.“

V provizorním kalendáři českých ledů je Kopřivnice první na řadě s termínem příští soboty. Zda ovšem do té doby led ztloustne do požadované síly, je otázkou. Na severu Moravy spíše počítají s dalším víkendem, kde jsou ovšem v kalendáři zapsány Račice a Opatovice nad Labem.

„Jejich právo na pořádání závodů respektujeme,“ říká Eduard Kutač. „Když ale nebudou mít led a my ano, rádi ledy zase uspořádáme.“

Větřkovická přehrada dnes po poledni

Foto: Eduard Kutač

Ani poslední kámen ledařské reprezentace již není na svém místě

Baltské moře – 7. ledna 16:00
Ještě před víkendem byl Lukáš Hutla jediným kamenem, který zbyl na svém místě v původní reprezentaci pro kvalifikaci mistrovství světa na ledové ploché dráze. Po srážce s Ove Ledströmem ve včerejším druhém kole švédské ledařské ligy toto neplatí. Přeloučský ledař se totiž právě nyní plaví Baltským mořem domů, kde jej čeká operace. Ve finském Kauhajoki jej zastoupí Martin Běhal, který momentálně již sedí na pravé sedačce dodávky Jana Peciny, jenž kroutí volantem již kdesi severně od Wroclawi.

 

Lukáš Hutla doufá v návrat ještě během letošní sezóny

Vykloubené rameno Lukáše Hutly dali švédští chirurgové na své místo na několikátý pokus již včera. Nicméně kloubu ve správném pohybu brání uváznutý kousek kosti. Porada českého ledaře s otcem Radkem přinesla jednoznačný verdikt. A sice bezprostřední návrat domů.

Ještě v noci Radek Hutla dovedl jejich dodávku do přístavu v Trelleborgu. Po krátkém spánku se oba nalodili na trajekt. Lukáš Hutla se ihned po návratu domů v pardubické nemocnici podrobí operačnímu zákroku v naději, že stihne jak mistrovství světa družstev, tak mistrovství Evropy.

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci v akci 293

Rok 2019 se teprve rozkoukává jako právě narozené miminko, ale čeští plohcodrážníci již závodí. Pochopitelně pod koly svých motocyklů mají led. Zdeněk Holub se v sobotu neobjevil ani ve druhém díle šroubkařské série Ronnyho Weise. Zato Lukáš Hutla debutoval ve švédské lize. Zatímco sobotní mítink v Örnsköldsviku vzbudil oprávněné naděje na postup přeloučského ledaře do finále mistrovství světa, neděle v Bollnäsu je poněkud ochladila.

 

Euforie a pád ve Švédsku

Lukáš Hutla je v nemocničním ošetřování

Ouvertura švédské Isracingserien v Örnsköldsviku přinesla triumf Rudnbaně. Před zraky zhruba tří set diváků profitovala z výkonů otce a syna Svenssonových a Martina Haarahiltunena, kteří neztratili jediný bod.

Boj o druhou příčku byl však nesmiřitelný až do konce. Nakonec se jí zmocnilo Gävle o bod před ostatními týmy. Jejich patovou situaci vyřešil Franz Zorn z Rospiggarny, když v rozjezdu porazil Jaspera Iwemu z Bockarny.

Druhá příčka SMK Gävle byla díky skvělé práci Lukáše Hutly, který získal osm bodů (2 2 2 2). V rozjížďkách s čísly jedna, sedm, třináct a dvacet postupně prohrál jen s Jasperem Iwemou, Martinem Haarahiltunenem a oběma Svenssonovými. Při posledním výjezdu na ovál, kde se v sobotu pojede světová kvalifikace, však za sebou nechal Franze Zorna.

Nedělní mítink v Bollnäsu však pro Lukáše Hutlu skončil již pádem v první jízdě, po němž český závodník skončil v nemocnici. „Jenom vyhozené a brutálně naražené rameno a pár stehů na prdeli,“ hlásil domů prostřednictvím facebooku. „První pokus ó nahození nebyl úspěšný, tak mě musí namíchat nějaký lektvar, abych to tolik necítil. Jinak jsem v pohodě.“

 

Podruhé bez Čechů

V sobotu se Drift-On-Ice prvně představil v Bavorsku. Před vyprodanou halou v Pfaffenhofenu si Richard Geyer hladkým triumfem spravil chuť za Freital. Spolu s ním na pódiu stáli nováček v letošním seriálu Tero Aarnio a Ronny Weis.

 

TOT MF FIN
1. Richard Geyer, D 2 2 2 2 8 1.
2. Tero Aarnio, FIN 2 2 2 2 8 2.
3. Ronny Weis, D 2 2 1 2 7 3.
4. Wojciech Lisiecki, PL E 1 2 X 3 1. 4.
5. Sergej Malyšev, D 1 0 1 1 3 2.
6. Martin Smolinski, D 1 1 0 1 3 3.
7. Jacob Bukhave, DK 1 0 1 1 3 4.
8. Buddy Prijs, NL 0 1 0 0 1
9. Jim Terchila, USA 0 0 0 0 0
res Romuald Lisiecki, PL DNR

Foto: laskavostí Lukáše Hutly