Rovnice o síle ledu a oteplení má jediný výsledek

Pardubice – 30. ledna
Krátký průzkum, který si po zrušení závodu v Kopřivnici, udělal Petr Moravec, má jediný výsledek. Na většině lokalit, kde se u nás ledy pořádají, se do vody propadají i kačenky. Pouze na rybníku Hluboký v Holicích v Čechách je led o síle zhruba šestnácti centimetrů. Protože nemá cenu čekat do neděle, záměrem sportovní komise je uspořádat závod již v sobotu. Všechno se však rozhodne až po inspekci dráhy, jež je na programu zítra v jedenáct dopoledne. Obavy, že ovál nevydrží nápor dvaceti rozjížděk, však panují již nyní. S největší pravděpodobností dojde k redukci startovní listiny na dvanáct závodníků, aby se v patnácti jízdách každý na dráze objevil pětkrát.

Holický autokemp zůstává poslední nadějí ledové dráhy v Čechách

Ilustrační foto: Mirek Horáček

Verdikt má přijít nejpozději zítra dopoledne

Pardubice – 30. ledna
Pevnost Kopřivnice se svým sobotním závodem dnes ráno sice padla, ovšem ledařští generálové zdaleka nekapitulovali v otázce mistrovství republiky anno domini 2019. V současné době se hledá náhradní lokalita, na níž by se sobotní mítink mohl přesměrovat. Řeší se také závod v Holicích, který by se mohl eventuálně přesunout ze svého nedělního termínu na sobotu. Rozhodnutí má padnout nejpozději do zítřejší desáté hodiny dopolední.

Holice jsou zatím jedinou nadějí českých ledů
Holice jsou zatím jedinou nadějí českých ledů

Foto: Mirek Horáček

Mrazivé ráno se stalo poslem špatných zpráv

Kopřivnice – 30. ledna
Otevřít oči a rychle k teploměrům! Podobný rituál mají v posledních dnech všichni fanoušci ledové ploché dráhy. Dnešní mrazivá noc jim po ránu vstříkla do žil pořádnou dávku optimismu. Jenže krátce po desáté přišla zpráva, která svou černotou zastínila i rozesmáté sluníčko na obloze. Sobotní závod v Kopřivnici se nepojede! A místopředseda kopřivnického klubu Richard Dufek rozhodně nebude sám, kdo večer půjde pořádně spláchnout svůj žal.

 

„Všechno špatně!“ smutní Richard Dufek, který vzápětí potvrzuje odvolání sobotního závodu na Větřkovické přehradě. „Není to apríl! První problém je tloušťka ledu, ale druhý a horší je, že jak zachumelilo, na povrchu zmrznul sníh. Praskalo by to. Kdyby mrzlo dál, budeme mít dvojitej‘ led, když mrznout nebude, led bude silnej‘ jen čtrnáct čísel. Hloubka je tam velká a někde je jen dvanáct cenťáků.“

Kopřivnická parta se však nevzdávala jen tak snadno, ale nakonec jí nezbylo než kapitulovat. „Zkoušeli jsme to na přehradě Baška, je tady kousek,“ svěřuje se Richard Dufek. „Ale narychlo bychom nestihli získat všechna povolení. Od soboty jsem v depresi, teoreticky tam jsou ještě nějaký termíny v únoru.“

Ledaři pláčí

Foto: Karel Herman