V reálnějších ledových konturách se rýsuje spíše až příští víkend

Česká republika – 21. ledna
Pakliže se u nás o nacházejícím víkendu pojede ledová dráha, určitě půjde o šampionát družstev. Nicméně problémem je pořád síla ledu, která zatím má navzdory příchodu sibiřského vzduchu stále daleko k patnácticentimetrovému minimu.

 

V Račicích je krásný, ale bohužel příliš slabý led

V Mělicích, kde se mělo závodit v neděli, měří led asi tři centimetry. Miloslav Čmejla se k veslařskému kanálu v Račicích vypravil před obědem. Nalezl zde nádhernou zamrzlou plochu rovnou jako stůl, ale její tloušťka se pohybuje pouze okolo čtyř centimetrů. Populární spíkr je tudíž vůči možnosti využít svůj sobotní termín skeptický už jen kvůli krátkému času na propagaci závodu, který jako soukromník pořádá ve své režii.

Nicméně nevylučuje pozdější termíny. Připomeňme, že Kopřivnice již sáhla po sobotě 2. února, zatímco na neděli aspirují východočeské Holice. Další dva týdny by se případné ledařské závody musely obejít minimálně bez trojice Lukáš Volejník, Jan Klauz a Andrej Diviš, kterou čeká výprava do Ruska.

Mezitím však vstoupil na scénu Martin Běhal. Sice si malinko popletl datum dnešního úplného zatmění Měsíce, nicméně cestu do rekreačního střediska Žabák poblíž Chrastné by našel i poslepu. Sebral odvahu a prošel se po zamrzlé ploše. A světe, div se!

Dnešní snímek z Chrastné slouží jako důkaz, že být Martin Běhal ledoborec, umře hlady

Největší a nejtěžší muž ledařského pole se do studené vody neprobořil. Dle svých zkušeností odhadl sílu ledu na bratru pět centimetrů. Každopádně verdikt plochodrážní komise AČR ohledně závodů ve dnech 26. a 27. ledna byl přislíben na zítřejší dopoledne.

Aktuální plán českých ledů:

sobota 26.1. hledá se lokalita
neděle 27.1. hledá se lokalita
sobota 2.2. Kopřivnice je potvrzena
neděle 3.2. uvažuje se o Holicích v Čechách

Foto: Miloslav Čmejla a Martin Běhal

Češi a Slováci v akci 294

Příliv arktických mrazů konečně přinesl první pozitivní zprávy ohledně ledů v České republice. Prozatím byl ohlášen závod na sobotu 2. února na Větřkovickou přehradu v Kopřivnici. Další neděli by chtěli závod pořadatelé v Holicích v Čechách. O tomto víkendu nejsou závody příliš reálné, v Mělicích měří led jen tři centimetry a Miloslav Čmejla se na kanál do Račic nad Labem vypraví po obědě. A´t tak či onak další zprávy přinese dnešní odpoledne, ale pro trojlístek našich ledařů se stal jakousi generálkou pro české ledy včerejší pouťák v rakouském Weissenbachu.

 

Triumf si odvezl Luca Bauer, který po pěti vítězstvích v základní části dojel jako první i do cíle finálové jízdy, kam za sebou přivedl Jaspera Iwemu, Markuse Jella a Günthera Bauera. Nejlepší z Čechů byl David Lizák. Skončil dvanáctý (0 1 0 2 2), Jiří Wildt skončil hned za ním (0 1 1 1 1), zatímco Martin Běhal se vrátil s patnáctým místem (1 M 0 0 0).

„Zazávodil jsem si lépe než na světě ve Švédsku,“ svěřoval se Jiří Wildt po svém návratu. „Nedávali nám tolik, ale pořád to nestačí. Nejvíc jsem si zazávodil s Davidem, kdy rozhodovala až cílová fotografie. Led byl trošku měkčí, pěkně to drželo. Pěkné závody.“

Trojlístek českých ledařů včera ve Weissenbachu

Foto: laskavostí Davida Lizáka

Francouzská liga bude mít českého zástupce

Mořina – 21. ledna
Závodit na plochodrážním motocyklu v kontinentální Evropě v půlce února šlo ještě donedávna vlastně jen při šroubkařské sérii Drift-On-Ice pod taktovkou Ronnyho Weise. Letos již podruhé zažitý axiom kácí francouzská liga. Vůbec poprvé bude mít českého závodníka, protože Ondřej Smetana se upsal týmu v La Reole, takže jej od prvního závodu nedělí ani jeden měsíc.

 

Dřívější začátek sezóny, přinesl Ondřeji Smetanovi více práce v dílně

Ondřej Smetana již dřív proslul coby plochodrážní světoběžník, který kvůli závodění neváhá urazit stovky kilometrů. O Francii uvažuje i pražská Markéta coby o dějišti soustředění, jež by v březnu mohlo dokonce předběhnout zavedený Goričan.

„Pomoh‘ mi Zdeněk Schneiderwind,“ vysvětluje Ondřej Smetana, jak se ke kontraktu s La Reole dostal. „Udělali krátkou dráhu uvnitř travnatý. Sháněli Čecha, tak jsme se dohodli. První závody v Marmande jsou 16. února, ještě předtím čtrnáctýho je v La Reole ještě trénink.“

Francie je možná zimní země zaslíbená ploché dráze, nicméně stadióny jsou od nás přece jen daleko. „Na první závod jedu s tátou autem,“ přibližuje Ondřej Smetana logistické záležitosti. „Zpátky se vracíme letadlem, už máme letenky. Auto tam zůstane i s motorkama. Pak už tam budu jen lítat buď s tátou nebo mechanikem.“

Rozšíření závodního parku přitom zapadá i do Pražanových plánů startovat ve švédské Allsvenskan lize za Hagfors. „Mám na to postavený dvě motorky navíc,“ říká Ondřej Smetana. „Ve Francii končí liga 21. dubna. Pak si motorky odvezu do Čech a dál se uvidí. Měly by jet hned do Švédska, kde liga začíná až v půlce května. Tam ale nemám jistotu závodů, tak se teprve uvidí.“

Ondřej Smetana začne závodit již v půlce února

Zato v zemi galského kohouta by měl mít účast ve všech mítincích zajištěnou. „Každý tým ve francouzský lize má jen jednoho cizince,“ popisuje pražský plochodrážník. „A ten s nimi jede všechny závody.  Když ne, klub dokonce zaplatí pokutu.“

Každopádně francouzské angažmá dává bonus v podobě brzkého startu sezóny. „Na rozjetí je to skvělý,“ usmívá se Ondřej Smetana. „Začnu závodit brzy, už se na to těším!“


Francouzská liga 2019:

Francouzi se stále více prosazují i na krátké dráze – na snímku Mathieu Tresarrieu, Dimitri Berge a David Bellego na pódiu předloňksého semifinále mistrovství Evropy dvojic v Liberci

Jezdí se formou dvoukolových utkání čtveřice týmů Lamothe Landerron, Marmande, La Reole a Morizes. Každý závod má dvanáct základních a dvě finálové rozjížďky. Na soupiskách jsou závodníci čtyř kategorií. Nejsilnější A, kam patří David Bellego, Dimitri Berge, Stephane Tresarrieu, Mathieu Tresarrieu a všichni cizinci, mají přidělený average 12, B má 8, C 6 a D 3. Bodové průměry se během sezóny nemění.

Tým se pro každý závod skládá s pěti závodníků, případní náhradníci musí být ze skupiny C a D nebo sedlat motocykl o objemu 250 ccm. Součet average každého týmu má být mezi 43 a 46 body.

Soutěž je kalendářně ohraničena 16. únorem a 21. dubnem.


Foto: Antonín Škach, Karel Herman a Mirek Horáček