Spasené Mariánské Lázně čeká také premiéra nejmenšího oválku

Mariánské Lázně – 14. prosince
Plochodrážní cesty do Mariánských Lázní byly v posledních letech provázeny nejen s nadějemi na další skvělý závod na zdejším unikátním kilometru, ale také obavami. Stačilo sledovat výstavbu nových činžáků a také reklamní billboardy, na nichž místo závodní trati byla vymalována zelená louka. Nyní se však nebezpečí zániku oválu zdá být zažehnáno, navíc napřesrok svou závodní premiéru zažije i dva roky stará malá dráha.

 

Lázeňský kilometr čeká v příštím roce bohatý program

Mariánskolázeňská radnice podporuje další rozvoj areálu. Chce jej zachovat v jeho jedinečnosti pro dlouhou plochou dráhu, ale také oživit jeho okolí a zpřístupnit jej širší veřejnosti. Studie využitelnosti, pro niž jako podklad sloužilo i internetové veřejné šetření, preferuje dráhu pro inline.

Šanci má mít i vodní plocha, jež by sloužila pro zavlažování městské zeleně a kropení sportovišť. Takový rezervoár by dozajista ocenil i AMK Mariánské Lázně pro své závody. Ovšem jakékoliv jiné stavby uvnitř lázeňského kilometru by musely být nízké nebo demontovatelné, aby nepředstavovaly překážku plochodrážní bezpečnosti. Studie pracuje i návrhem na průchodnost areálu, aby jej obyvatelé čtvrti Úšovice nemuseli obcházet jako doposud.

Malý ovál v Mariánských Lázních zatím viděl pouze ukázkové jízdy

Na druhou stranu vyšší využití stadiónu by se mohlo promítnout do nižšího nájemného, které Lokomotiva plochodrážnímu klubu za každý den účtuje.  V sezóně 2019 si jej pronajme hned pětkrát. Zkraje dubna se na malém oválu pojede Speedway Mini Cup, který se sem vrátí spolu s šampionátem republiky v květnu. Červen patří mistrovství světa, srpen zase flat tracku, přičemž veteránská série ELVS by do západočeských Lázní měla zavítat zase v září.

Závodní program v Mariánských Lázních pro rok 2019:

24.4. Speedway Mini Cup
26.5. mezinárodní mistrovství republiky + Speedway Mini Cup
29.6. kvalifikace mistrovství světa
10.8. mistrovství republiky flat track + německá série čtyřkolek
září ELVS

Foto: Karel Herman

Pozlacená Fabia předjíždí Zlatou přilbu

Praha – 14. prosince
Plochodrážní veřejnost napjatě očekává vstup knihy „sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA“. Pochopitelně není divu, závod všech závodů čeká na souborné zpracování třicet let od knihy Juraje Ilji Jenčy, odkud jsou jisté faktografické chybičky čas od času stále přebírány. Publikace by měla být v posledních stadiích přípravy, ale do Vánoc si můžete pořídit jiné dílo z pera Petra Dufka, Pozlacená fabia. Ve středu vám ji podepíše nejen sám autor, ale přímo i Jan Kopecký, o němž celý příběh je.

 

Stačí ve středu 19. prosince krátce před šestnáctou hodinou dorazit do knihkupectví Luxor v OC Europark v pražských Štěrboholích. Na pořadu je křest knížky, jehož se zúčastní jak Petr Dufek, tak Jan Kopecký.

Soutěžák, který svůj vůz Škoda Fabia ve specifikaci R5 dovedl až na post vítěze mistrovství světa kategorie WRC2  může zvěčnit svůj autogram rovnou do své biografie plné úchvatných fotografií. Knížka Pozlacená fabie totiž bude na středeční akci v prodeji.