Matěj Kůs staví závodní mozaiku logickým způsobem

Praha – 31. ledna
Předloni si záměrně ze všech možných alternativ vybral tu nejhorší. A vskutku se na nepříliš populární dráze v Newcastlu rychle našel a s místními Diamanty vystřihnul svou nejlepší sezónu za kanálem La Manche. Jenže se mimoděk dostal do role starověkého krále Pyrrha po jeho triumfu nad Římany u Auscula. Promotéři změnili pravidla a on se díky vysokému average do sestavy Newcastle nevešel. Přesto chtěl loni na úspěšném roce stavět, jenže se zranil již na sklonku března a při svém comebacku si při světovém poháru své zranění obnovil. Nicméně defétismus není vlastností, jež by jej charakterizovala. Matěj Kůs se vskutku nevzdal, v extralize a v šampionátu jednotlivců na podzim ukázal ostré zuby a minulý pátek podpisem v Redcaru dotáhnul do konce svůj britský comeback. Magazínu speedwayA-Z se svěřil, že podoba jeho závodního kalendáře dává logický smysl.

 

Ostrý nůž zůstává schovaný v pouzdře

Matěj Kůs se po roční absenci vrací do britské ligy

Návrat do britské ligy plánoval již loni v březnu před osudným pádem při tréninku v Gniezně. Okolnosti se postavily proti, nicméně v ostrovní lize se neobjevil ani po svém comebacku na ovál v červnu, ani na sklonku léta po další operaci k zafixování šroubu držící pohromadě poškozené chodidlo.

„Možné to bylo,“ reaguje Matěj Kůs na otázku, zda se nemohl vrátit již během léta. „Měl o mě zájem jeden klub, problém byl, že mě chtěli hned a já si nebyl jistý, jak mně bude, a že mě nebude trápit noha, jestli ten nápor zvládne. Po prvním červenci už mi pravidla nedovolily nikde podepsat. Jak jsem minul tuhle bariéru, věděl jsem, že je to konec pro tu sezónu. Teď vím, že jsem udělal správně, poučil se z minulosti, chyby neopakoval a vracím se až teď, když jsem stoprocentně zdravý.“

Matěj Kůs v akci

Od minulého pátku je Matěj Kůs závodníkem Redcaru. Tady prožil kapitán extraligové Markéty skvělé období. Nicméně vztahy s promotérem Brianem Havelockem nebyly idylické a s trochou nadsázky připomínaly italská manželství z brilantních starých černobílých filmových komedií. Šéf Redcaru dokonce neváhal přitlačit nůž na krk Matěje Kůse, aby zabránil jeho snaze najít si angažmá jinde. Nicméně se zlou se potázal, protože si český závodník dokázal najít cestu, jak koupit svůj vlastní kontrakt a nechat stoupat svou hvězdu v Newcastlu.

„Jo, je to tak, okolnosti byly před dvěma lety divoké,“ směje se dnes. „Asi to tak všechno mělo být, poznal jsem nové lidi. Teď zpětně na to koukám pozitivně a jsem rád, že se to vše stalo. Redcar už vedou noví lidé, kteří mě chtěli zpátky, a já se nemusel dlouho rozhodovat.“

 

Diář se plní závodními daty

Už dnes Matěj Kůs ví, že letos bude cestovat na více než šedesát závodů

Kontrakt s Redcarem už na první pohled nepostrádá logiku. Matěj Kůs zná ovál dokonale. Prožil tu sezóny 2011 – 2014, než odešel do Berwicku, odkud jej Brian Havelock opět stáhnul na sezónu 2016. Letos začíná jako heat leader s average 7,64. Člověk nemusí tuto křížovku luštit příliš dlouho, aby odhalil tajenku slibující povedenou sezónu.

Od roku 2008 nikdy nechyběl v závěrečné trojce českého šampionátu s výjimkou let 2013 a 2017 a to vinou zranění

„Vrátit se zpátky tam, kde to znám a pár let jsem tam závodil, mně přišlo jako nejrozumnější řešení po sezóně, kdy jsem většinu času stál kvůli zranění,“ přemítá Matěj Kůs. „Do toho je to skvěle vedený klub se skvělými lidmi a atmosférou. Jejich plány a očekávání vůči mně jsou takové, že bychom s Benem Barkerem ten tým měli táhnout, takže on je na jedničce a já na pětce. Do toho máme silné rezervisty Theo Pijpera a Tobiase Busche. Může se rýsovat dobrý rok, ale ten je před námi a ani nezačal, to nejtěžší právě začíná.“

Se spolehlivým mechanikem Milanem Mihulem

V české extralize bude Matěj Kůs obhajovat titul s pražskou Markétou, ale jak do jeho plánů zapadá polská Poznaň, kde se v listopadu o detailech nechtěl příliš šířit? „Poznaň není jedinou smlouva, kterou jsem podepsal,“ vysvětluje. „Koncept toho byl takový, že jsem neměl Anglii a nevěděl jsem, jestli přijde, i když jsem v ní doufal, takže jsem si dělal zadní vrátka, kdyby přišla. Podle toho byly nastavené všechny další. První smlouvu jsem podepsal v Dánsku za Grinsted, do toho Poznaň a teď Redcar.“

Tím pádem je závodní diář Matěje Kůse již na sklonku ledna pořádně plný. „Takže závody v Čechách, pak Anglie, rád budu jezdit pravidelně do Dánska, a když to termíny umožní, pojedu do Polska,“ plánuje. „Teď je v kalendáři nějakých 65 závodů, z toho čtyři v Polsku a pět v Dánsku. Ještě tam nejsou volné závody v Německu, se kterými vyplním volné soboty.“

Jeho excelentní souboj s Martinem Vaculíkem ve finále ZP SNP se do historie slavného slovenského mítinku zapsal zlatým písmem

Foto: Karel Herman

Krásné dopoledne přišlo s chmurnou zprávou

Pardubice – 31. ledna
Včera se obyvatelé celého našeho území probudili do nádherného slunečného rána. Jenže sluneční paprsky nenesly poselství o mrazivé noci, jak už tomu v lednu bývá. Ba právě naopak, rtuť se v teploměru šplhala do výšek, na něž by se styděl duben, ale březen rozhodně nikoliv. Oficiální zpráva o zrušení další dvojice ledařských závodů, kterou Petr Moravec předjímal již v pondělí, proto rozhodně nesjela na monitory počítačů jako blesk z čistého nebe.

Jan Klatovskému s největší pravděpodobností zůstane titul až do příštího roku

 

Pakliže nebude Jan Klatovský fit, náhradníkem se v Šadrinsku stane Radek Hutla

Přitom nadcházející víkend s plánovanými závody v Mělicích a Chrastné byl jakýmsi mezníkem pro pořádání ledové ploché dráhy. Jan Klatovský se sice zdržel v Čechách. Vynechá první finále v Astaně, jeho účinkování ve družstvech v Šadrinsku není ještě stoprocentně potvrzeno, avšak v Togliatti o další týden později by již chybět neměl.

A stejně tak v mistrovství Evropy na sklonku února. Jeho se zúčastní také Lukáš Hutla a Andrej Diviš, kteří byli nominováni do národního týmu. S přeloučským ledařem se na východ vydá i jeho otec Radek, který v případě pokračování zdravotní indispozice Jana Klatovského nastoupí v Šadrinsku jako náhradník národního týmu, a Martin Běhal.

Bez pěti ledařů ve startovní listině jsou možnosti ledařských pořadatelů hodně limitované, a to nejen proto, že závodníci jsou také hnacím motorem při stavbě závodních oválů. V případě mistrovství republiky bychom museli objektivně hovořit jako o neobjektivním. A tak zbývá buď pouťák s mezinárodní účastí nebo čekání na březen.

Do Ruska se vypraví také Martin Běhal

Obě alternativy pochopitelně musí počítat s mrazivým počasím, což je letos opravdovým kamenem úrazu. Pořádně mrznout totiž prakticky ještě nezačalo. Soudnost by nedovolila ani vyjet na kaluže s modely závodních motocyklů, protože i pod nimi by se slabá ledová krustička mohla prolomit. Ostatně i sám Lukáš Volejník si za svou procházku po tence zamrzlém Žabáku v Chrastné vysloužil nálepku hazardéra a to i od otrlého Martina Běhala.

„Závody letošního šampionátu bychom sice mohli v případě nečekaného zvratu počasí realizovat i v měsíci březnu,“ zamýšlí se Petr Moravec. „Ale jsme asi všichni realisté. Pokud by se takový zázrak stal, určitě budu ledařské pořadatele neprodleně informovat.“

Andrej Diviš pojede světová družstva i šampionát Evropy

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Na celý měsíc zmizí do Ruska také Lukáš Hutla

Miroslav Rosůlek začal svůj sváteční den u zubaře

Lužná u Rakovníka – 30. ledna
Dnes dopoledne se Miroslav Rosůlek vypravil na kontrolu k zubaři, který jej připravil o jeden zub. Dobře udělal, že si před vstupem do ordinace vypnul svůj mobil, který by se totiž během zákroku dentisty mohl permanentním vyzváněním rozskočit. Bývalý slánský plochodrážník totiž dnes oslavil své pětasedmdesáté narozeniny. Ke gratulantům se pochopitelně také připojuje magazín speedwayA-Z.

Miroslav Rosůlek dnes slaví narozeniny

 

Připomeňme si závodní časy Miroslava Rosůlka v historické rubrice magazínu speedwayA-Z:

kterak v Chomutově v dubnu 1972 přežil svou vlastní smrt:

http://www.speedwaya-z.cz/?p=5704

 

debut v mistrovství světa nedopadl ideálně:

http://www.speedwaya-z.cz/?p=5984

 

trosečníkem na sněhem zasypané silnici cestou na mistrovství republiky v Ostravě v dubnu 1973:

http://www.speedwaya-z.cz/?p=6845

 

kterak roku 1974 nechtěně připravil Milana Špinku o jediný titul individuálního mistra republiky:

http://www.speedwaya-z.cz/?p=7670

 

porážka extraligové RH Praha na její Markétě v červnu 1975:

http://www.speedwaya-z.cz/?p=13954

 

a kompletní závodní příběh:

http://www.speedwaya-z.cz/?p=820

 

Telefonovat nemělo ani cenu

Pardubice – 29. ledna
Začátek každého týdne letošního roku byl pro Petra Moravce prakticky stejný. Český plochodrážní šéf pravidelně kontaktoval pořadatele ledařských závodů se stále stejnou otázkou, zda mají dostatek ledu, aby mohli o víkendu pořádat závody. Pokaždé se ale dočkal stejně negativní odpovědi.

 

Dnes si do dne, který připomíná spíše pošmourný duben, neobléknul ani svetr. A tak mu bylo jasné, že tentokrát nemá cenu ani vytahovat mobilní telefon. I slibných sedm centimetrů na Žabáku v Chrastné vzalo za své při oblevě posledních dnů. A bez mrazů ani nikde jinde nemůže vrstva ledu narůst na nezbytných patnáct centimetrů, takže i poslední dva závody plánované do Mělic a Chrastné musely být zrušeny.

Měsíc únor může přinést jen slabou naději. I kdyby mrzlo sebevíc, pět ledařů stráví velkou část jeho dnů v Rusku. Východiskem by mohl být jen pouťák, který by někdo uspořádal pro zbývající závodníky, a na nějž by přizval i cizince.

Mistrovské ledy se letos konat nebudou

Foto: Pavel Fišer

Češi v akci 252

Jan Klatovský se vzhledem ke svým zraněným zádům neobjevil ani v dalším víkendovém pokračování švédské Isracingserien a musel rezignovat na úvodní finálové podniky mistrovství světa v Astaně. Rozmarná měkká zima připomínající spíše podařené předjaří ponechala ledařské speciály jeho českých kolegů odpočívat v garážích. A tak se o jedinou novinku spojenou s českou plochou dráhou na mezinárodní scéně postaral Matěj Kůs.

 

Matěj Kůs se v pátek upsal Redcaru

Kapitán pražské Markéty se spolu s australským nováčkem Jordanem Stewartem a Němcem Tobiasem Buschem stal v pátek třetím závodníkem, jímž Redcar uzavřel budování sestavy na letošní britskou ligu Championship.

Matěj Kůs se vrací do sestavy Medvědů po třech letech a začíná s average 7,64. „Když za nás závodil naposledy, získal titul jezdce roku,“ připomíná promotér klubu Jitendra Duffill. „Jsem pevně přesvědčen, že zase odvede skvělou práci. On je hodně nadšený, že je zpátky, a já si myslím, že to bude skvělá sezóna. Matěj zmeškal většinu sezóny 2017 kvůli zranění a je velmi dychtivý, aby to letos napravil.“

Pražan zahájí sezónu poslední březnový den tradičním Press and Practise Day a již pátého dubna má na programu individuální Julie Lewis Memorial.

Foto: laskavostí Matěje Kůse

Česká vlajka nad Astanou nezavlaje

Milevsko – 28. ledna
Pád ve finském Ylitornio má pro Jana Klatovského závažnější důsledky než absenci v pokračování švédské Isracingserien. Úřadující český šampión totiž vynechá první dva finálové závody světového šampionátu v kazašské Astaně o nadcházejícím víkendu. Magazínu speedwayA-Z se svěřil, že by chtěl být zaručeně fit na další pokračování mistrovství světa v Togliatti ve druhé půli února. Finálová startovní listina přitom dozná další změny, protože si Dinar Valejev při ruské superlize v Ufě zlomil klíční kost.

 

„Špatný, zatím je vše zakázaný,“ splyne z úst Jana Klatovského odpověď na otázku, jak se hojí jeho pochroumaná záda. „Pořád je tam otok a čekáme. Astana bohužel pro mě padá a co bude dál, se uvidí.“

Přitom druhý měsíc roku je pro světové ledy klíčový. „Týmy vůbec nevím,“ prolistuje Jan Klatovský kalendářem k mistrovství světa družstev v Šadrinsku. „Togliatti chci jet na sto procent, ale musím bejt‘ OK.“

Český reprezentant se však svému osudu nepoddává pasivně s rukama v klíně. „Každé ráno mám rehabko,“ říká. „Každý druhý den kontrola u doktora Kunovského v Táboře a šestýho bude verdikt o mým stavu v Pardubicích u pana doktora Brože. Pak bude plán, co dál, ale doufám, že bude pozitivní.“

Jan Klatovský se určitě neobjeví příští víkend v Astaně

Foto: Karel Herman