Pod střechou led příští sobotu bude

Jonsdorf – 23. ledna
Letos není paní Zima onou železnou lady, která loni mrazem svírala naši zemi a umožnila vyrovnat rekordy v počtu uspořádaných závodů na ledové ploché dráze z let 1977 a 2011. Bráno pohledem ohřebovaných ledařských speciálů dokázala pokrýt hladiny českých a moravských stojatých vodních ploch pouze tenounkou vrstvičkou zmrzlého skupenství vody. Nicméně čeští fanoušci mohou příští sobotu na vlastní oči spatřit plochou dráhu na ledě a to necelých čtyřicet kilometrů od Liberce.

Pod střechou této haly v sobotu led rozhodně bude

 

V Jonsdorfu se na závody můžete dívat i z prosklené restaurace, pakliže si ale zajistíte předem rezeravci míst u stolu

Letošní šroubkařský seriál Drift-On-Ice pod taktovkou dobře známého Ronnyho Weise není tolik termínově natřískaný jako v jiných letech. Ovšem po listopadové ouvertuře na kluzišti ve Freitalu se i jeho druhý podnik koná coby kamenem dohodil za českou hranicí, a sice v zimní hale v Jonsdorfu.

Oproti předchozímu klání diváci v hlavním závodě uvidí Wojciecha Lisieckeho z Polska a s velkou pravděpodobností je čeká i šroubkařský debut Valentina Grobauera. Pořadatelé počítají i s tradičním startem Zdeňka Holuba a očekávají i Patrika Búriho. Žarnovičan už ve Freitalu převzal slovenskou vlajku po nezapomenutelném Fritzi Wallnerovi, jenž svého času v sérii vystupoval jako držitel licence SMF.

Adam Nejezchleba s upraveným motocyklem zůstane doma

V doprovodných závodech malých motokrosových padesátek však nenastoupí Adam Nejezchleba. „V Míšní máme v klubu osm dětí a všechny chtějí startovat,“ vraští čelo Ronny Weis. „Navíc Adam byl vždycky poslední…“

Se svým motocyklem Nitro byl však chabařovický kolibřík přece jen handicapován při měření s oranžovým hejnem se značkou KTM. „Je pravdou, že jsme při prvním závodě letošní sezony  drift nedojeli podle očekávání,“ souhlasí závodníkův otec Zbyněk, který se však s daným stavem rozhodně nesmířil. „A tak aniž jsme tušili, co nás čeká, provedli jsme  za pomoci Antonína Klatovského staršího a firmy Dalfos pořádný  upgrade na motocyklu. Avšak po obdržení zprávy z Německa jsme ho i s motocyklem poslali do úložiště a závody nahradili tréninkem ve sněhu a trpělivým čekáním, že pořádný led letos ještě v Čechách bude. Nebo, že by se našel někdo odvážný, kdo nás pustí aspoň na hodinku na zimní stadión?“

Každopádně pod střechou jonsdorfské haly led dozajista bude. Diváky čeká pěkná podívaná a komu by přece jen byla zima i na zastřešeném zimáku, vonící glühwein rychle sjedná nápravu.

Halové šroubky mají úchvatnou atmosféru

Foto: Zbyněk Nejezchleba a Mirek Horáček

Zůstala jediná poslední naděje

Pardubice – 23. ledna
Očekávaná zpráva o osudu plánovaných ledů o tomto víkendu se během včerejšího odpoledne stala realitou. Všichni pořadatelé Petrovi Moravcovi postupně potvrdili, že na svých závodištích nemají dostatečnou sílu ledu, pakliže ovšem nějaký vůbec mají. Proto se v sobotu a v neděli nepojede ani v Račicích, ani v Holicích, jak by velel termínový kalendář, ale nikde jinde. Poslední nadějí na mistrovský závod přitom nabízí pouze následující víkend.

Jaký je Váš názor?

Uvítali byste případný ledařský pouťák i bez účasti naší špičky, kdyby v únoru pořádně mrzlo?

View Results

Loading ... Loading ...

První volné únorové dny by měly dle plánu patřit Mělicím a Chrastné, kde Žabák zamrzl sedmi centimetry ledu. Ovšem mezitím k nám začal proudit teplejší vzduch a na následující dny se ráz počasí nemá změnit.

Situaci komplikuje i reprezentace. Již příští týden bude Jan Klatovský závodit při prvním světovém finále v kazašské Astaně. Pak se východním směrem vydají také Andrej Diviš a Lukáš Hutla, které během čtrnácti únorových dnů bude čekat mistrovství světa družstev a evropský šampionát.

Spolu s přeloučským ledařem budou cestovat i jeho otec Radek a Martin Běhal. Tím pádem by dramaticky poklesl nejen počet závodníků, aby se dalo hovořit o regulérnosti mistrovství republiky. Oslabení by totiž doznal i pořadatelský sbor, kdyby byl únor nakrásně mrazivý a někdo se rozhodl uspořádat alespoň ledařský pouťák s mezinárodní účastí.

Při pohledu z okna se ani nechce věřit, že loňský leden vypadal jako na fotografii

Foto: Pavel Fišer