Pavel Kuchař si žádné překvapení nepřichystal

Praha – 12. září
Devátý podnik stopětadvacítkářské pohárové série PRO TEC Speedway Mini Cup se stal kořistí Pavla Kuchaře, který opět ani jednou nezaváhal a letos již popáté exceloval s patnácti body. Spolu s ním si na sudy od produktů Fuchs Oil vyskočili ještě Daniel Klíma a Jaroslav Vaníček. V duchu zásad soutěže přišli na vyhlášení tradičně všichni závodníci. Ovšem tentokrát by se měly udílet ještě ceny fair play. Po fatální závadě motocyklu Vojtěcha Šachla nabídli Daniel Klíma a Bruno Belan nejen pomocnou ruku, ale především své vlastní stroje. Vojtěch Šachl tím pádem mohl vyhrát finále B, kam se paradoxně nekvalifikoval Bruno Belan. Ve shonu společně s otcem zapomněli otevřít přívod benzínu a slánský blonďák přišel v rozjížďce s číslem šest o body.

Daniel Klíma, Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček stojí na stupních vítězů po boku Zdeňka Schneiderwinda
Daniel Klíma, Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček stojí na stupních vítězů po boku Zdeňka Schneiderwinda

Vyrovnaná podívaná

Vojtěch Šachl jezdil o tréninku ještě v sedle svého vlastního motocyklu
Vojtěch Šachl jezdil o tréninku ještě v sedle svého vlastního motocyklu

Sluníčko příjemně ohřívalo vzduch, nicméně podzim se už viditelně chystal převzít otěže vlády. Ostatně i sám seriál PRO TEC Speedway Mini Cup má podstatně blíže ke konci než ke svému březnovému počátku. Dnes dorazilo deset kolibříků. Luboš Krejča a Tony Katra, jenž svou Micro Shupu tentokrát vystřídal motokrosovým strojem Nitro, měli nadto absolvovat pouze svoje vlastní jízdy.

Vlastní závod odstartoval nejlépe Lukáš Vinter. V rozjížďce s číslem jedna triumfoval stylem start – cíl, zatímco Bruno Belan zpacifikoval Jana Jeníčka již v úvodním oblouku. Hned nato se chopil vlády Pavel Kuchař. Tři body si připsal, byť Jaroslav Vaníček hodně kousal především v úvodních dvou okruzích.

Matyas Bílek se chystá na svůj první závod, za ním je připravený Bruno Belan
Matyas Bílek se chystá na svůj první závod, za ním je připravený Bruno Belan

Vinou pádu nováčka Matyase Bílka se osmí jízda opakovala a repete ovládl Daniel Klíma. Čtvrtou sérii uzavřel Vojtěch Šachl. Lepší start sice předvedl Jan Sochůrek, ovšem divišovský závodník se prosadil spodní stranou první zatáčky.

Během druhé série nezůstal v průběžné klasifikaci kámen na kameni. Samozřejmě kromě Pavla Kuchaře, který jako jediný dokázal navázat na své úvodní vítězství. To mu ovšem Lukáš Vinter nikterak neusnadnil. Po startu rozjížďky s číslem pět pronikl do vedení. Setrval v něm takřka tři celá kola, než se Pavel Kuchař dostal dopředu. Daniel Klíma přitom jejich duel sledoval z povzdálí třetího místa!

Lukáš Vinter míří k prvnímu triumfu před zraky Jana Jeníčka a Bruno Belana
Lukáš Vinter míří k prvnímu triumfu před zraky Jana Jeníčka a Bruno Belana

V šesté jízdě doplatil Bruno Belan na šlechetnost, s níž stejně jako Daniel Klíma půjčoval svůj motocykl Vojtěchu Šachlovi, jehož vlastní stroj nechal na holičkách. Slánský blonďák neměl otevřený přívod paliva a než stačil v první zatáčce pořádně udeřit na vedoucího Jana Sochůrka, zůstal stát.

Své akcie triumfem v osmé jízdě zvýšil Jan Jeníček a vzápětí i Jaroslav Vaníček, který v prvním nájezdu předčil Matyase Bílka, jenž se blýsknul poměrně podařeným startem. Rýsovalo se opět dramatické vyvrcholení, v němž svou podstatnou roli měl hrát každičký jeden bod.

Pavel Kuchař vyhrával opět jako na běžícím páse
Pavel Kuchař vyhrával opět jako na běžícím páse

Lukáš Vinter se dostal na osm bodů po hladkém prvenství v deváté jízdě. Vojtěch Šachl v její první zatáčce objel Matyase Bílka a mohl prozatím kalkulovat se sedmi body. Pel Kuchař vzápětí odvedl Bruno Belana a s devíti body zůstal jediným neporaženým. Daniel Klíma v jedenácté jízdě vyrazil za nápravou svého předchozího zaváhání.

Přitom po vylétnutí pásky měl před sebou Jana Jeníčka. Divišovský závodník však do druhé zatáčky zamířil spodem a nekompromisně vyrazil do čela. Sotva projel cílem, měl také sedm bodů. Hned na to Jaroslav Vaníček vyhrál dvanáctou jízdu a jeho skóre činilo osm. Druhý pod šachovnicovou vlajkou v rukou Zdeňka Schneiderwinda projížděl Jan Sochůrek, jenž měl o bod méně.

 

Na nejvyšším stupni pódia vše při starém

Pavel Kuchař (5) se ujímá vedení před Lukášem Vinterem (1) a Danielem Klímou (9)
Pavel Kuchař (5) se ujímá vedení před Lukášem Vinterem (1) a Danielem Klímou (9)

Jako první se do finále A kvalifikoval Pavel Kuchař. V rozjížďce s číslem třináct rychle vypálil před Jana Jeníčka a na svou pomyslnou pažbu dal čtvrtý vítězný zářez. Protože na motocyklu Bruno Belana se utrhnul rychlopal, Vojtěch Šachl přijel na startovní rošt čtrnácté jízdy v sedle stroje Daniela Šilhána.

Dosáhl s ním vcelku přesvědčivého triumfu na úkor Jakuba Exlera a základní část skončil s deseti body. Avšak ani dvouciferná cifra dnes nemusela na áčko stačit, jak se záhy ukázalo. Daniel Klíma totiž v rozjížďce s číslem patnáct v úvodním oblouku objel Bruno Belana. Také on se dostal na deset bodů, avšak na rozdíl od svého divišovského klubového kolegy mohl nabídnout o jednu trojku navíc.

Jan Jeníček jede v rozjezdu ještě před Janem Sochůrkem
Jan Jeníček jede v rozjezdu ještě před Janem Sochůrkem

Aby postupový rébus neměl jednoduché řešení, na samotný závěr se v rozjížďce s číslem šestnáct utkali Lukáš Vinter a Jaroslav Vaníček. Oba měli po osmi bodech, takže do áčka mohl jen vítěz. Pakliže by však triumfoval Jan Sochůrek se sedmi body, skončili by oba v béčku a chabařovický závodník šel do rozjezdu s Vojtěchem Šachlem.

Sotva páska letěla nahoru, vystřelil Lukáš Vinter dopředu. jaroslav Vaníček ovšem dobře znal hodnotu sázky ležící v banku. Okamžitě na vedoucího závodníka zaútočil. Na cílové rovince úvodního okruhu se nezadržitelně sunul dopředu, aby další zatáčku převzal vedení.

Finále B: Lukáš VInter odolává tlaku Vojtěcha Šachla, za nimi jede Jan Sochůrek
Finále B: Lukáš VInter odolává tlaku Vojtěcha Šachla, za nimi jede Jan Sochůrek

Bylo rozhodnuto! Do finále A se vedle neporaženého Pavla Kuchaře kvalifikoval rovněž jedenáctibodový Jaroslav Vaníček. Tři vítězství sem dostala také Daniela Klímu, zatímco další dva desetibodoví Lukáš Vinter a Vojtěch Šachl skončili v béčku. O jejich soupeři musel rozhodnout rozjezd.

Lépe do něho odstartoval Jan Jeníček. Pardubický borec ukazoval výfuk Janu Sochůrkovi, dokud se ve čtvrtém okruhu nenechal v prvním výjezdu vynést příliš daleko na venek. Chabařovičan jeho chybu vmžiku potrestal a spodem pronikl dopředu.

Obligátní pohled na finále A na čele s Pavlem Kuchařem, který má za sebou Daniela Klímu a Jaroslava Vaníčka
Obligátní pohled na finále A na čele s Pavlem Kuchařem, který má za sebou Daniela Klímu a Jaroslava Vaníčka

Finále D nabídlo one-man-show v podání Matyase Bílka. V céčku se ujal vlády Jan Jeníček, ale jeho předchozí smůle ještě nekončila. Ve druhém kole totiž Bruno Belan korunoval úspěchem svou snahu dostat se vnitřkem první zatáčky do čela.

Největší emoce dnes přineslo finále B. Vedení se ujal Lukáš Vinter. Avšak ve druhé zatáčce se dopustil chyby, kterou Vojtěch Šachl v sedle motocyklu Daniela Klímy okamžitě ztrestal. První pozici dokázal hájit až do cíle. O pár minut později již Pavel Kuchař jako obyčejně vládnul finále A, zatímco Daniel Klíma za sebou uhlídal Jaroslava Vaníčka.

Pavel Kuchař na úvod porazil Jaroslava Vaníčka
Pavel Kuchař na úvod porazil Jaroslava Vaníčka
1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Daniel Klíma, Divišov 3 1 3 3 2 12
3. Jaroslav Vaníček, Praha 2 3 3 3 1 12
4. Vojtěch Šachl, Divišov 3 2 2 3 3 13
5. Lukáš Vinter, Praha 3 2 3 2 2 12
6. Jan Sochůrek, Chabařovice 2 3 2 1 1 9
7. Bruno Belan, Slaný 2 E 2 2 3 9
8. Jan Jeníček, Pardubice 1 3 2 2 2 10
9. Jakub Exler, Praha 2 1 1 2 1 7
10. Matyas Bílek, Praha 1 2 1 1 3 8
11. Luboš Krejča, Praha  
11. Tony Katra  

Poznámka: o posledním účastníku finále B rozhodl rozjezd s pořadím Jan Sochůrek, Jan Jeníček; Luboš Krejča a Tony Katra jezdili jen ukázkové jízdy, avšak v duchu zásad seriálu byli vyhlášeni v pořadí závodu

Daniel Klíma v akci
Daniel Klíma v akci

Vložené jízdy:

Tony Katra 1. 1. 1. 1. 1.
Luboš Krejča 2. 2. 2. 2. 2.
Tony Katra a Luboš Krejča jezdili svoje vlastní vložené jízdy
Tony Katra a Luboš Krejča jezdili svoje vlastní vložené jízdy

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA CHA SLA DIV PHA DIV PHA PHA TOT
28.3. 22.4. 21.5. 3.6. 16.7. 8.8. 13.8. 22.8. 12.9.
1. Pavel Kuchař 15 15 12 15 12 15 12 15 15 126
2. Jaroslav Vaníček 12 14 14 10 12 12 12 10 12 108
3. Lukáš Vinter 13 11 2 14 11 12 12 11 12 98
4. Daniel Klíma NS 12 14 11 14 12 14 8 12 97
5. Vojtěch Šachl 11 10 12 9 8 NS 9 11 13 83
6. Jakub Exler 8 7 9 8 9 9 7 9 7 73
7. Michal Baštecký 12 12 10 12 9 11 NS NS MS 66
8. Bruno Belan 10 10 7 9 NS 10 10 NS 9 65
9. Adam Nejezchleba 9 9 8 9 4 8 8 9 NS 64
10. Jan Jeníček NS 11 11 NS NS 11 10 NS 10 53
11. Jan Sochůrek 8 6 10 NS NS NS NS 9 9 42
12. Milan Dobiáš NS NS 12 NS 9 NS 12 NS NS 33
13. Vojtěch Zamazal 8 NS 7 NS NS 8 8 NS NS 31
14. Bruno Thomas NS 11 8 8 NS NS NS NS NS 27
15. Manuel Rau NS 7 8 7 NS NS NS NS NS 22
16. David Gaksch NS NS 5 8 NS NS NS NS NS 13
17. Matesuzs Lopuski NS NS NS 12 NS NS NS NS NS 12
18. Sebastian Kössler NS NS NS 9 NS NS NS NS NS 9
18. Matyas Bílek NS NS NS NS NS NS NS NS 8 8
NC Luboš Krejča solo NS NS NS NS NS NS NS solo
NC Karel Průša NS NS solo NS solo solo NS solo NS
NC Tony Katra NS NS NS NS NS NS NS solo solo
Vojtěch Šachl v sedle motocyklu Bruno Belana odolává tlaku Matyase Bílka, který jel dnes první závod
Vojtěch Šachl v sedle motocyklu Bruno Belana odolává tlaku Matyase Bílka, který jel dnes první závod

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Antonín Škach

Všichni účastníci pěkně pohromadě
Všichni účastníci pěkně pohromadě

FotoStory Karla Hermana: sedm let starý souboj o zlatou přilbu SNP přinesl opačný výsledek

Žarnovica – 27. srpna
Matěj Kůs se dostal do Žarnovice poprvé jako pasažér v dodávce Zdeno Vaculíka. Byl červenec 2005, Pražan si léčil zraněné obratle z květnové pražské juniorky. Juniorská družstva ještě jako seriál se přes noc přesunovala ze Slaného do Žarnovice, on chtěl být u toho. Svezení ve voze otce svého vrstevníka, který zrovna vylezl ze suterénu své skvělé kariéry, mu přišlo vhod. V srpnu 2010 se Matěj Kůs a Martin Vaculík už sešli na startovním roštu Zlaté přilby SNP. Těžko soudit, zda se na hattrick domácího borce těšilo více publikum nebo slovenský závodník sám. Každopádně zpoza legendární trofeje se nakonec smál Matěj Kůs. V dalším průběhu času se jí Martin Vaculík zmocnil natrvalo, ovšem příležitost vyrovnat si účet s Matějem Kůsem přišla až poslední srpnový den letošního roku. Jenže ono to zprvu vypadalo, že Pražan bude skórovat na 2:0 ve svůj prospěch.

 

Nová trofej si užívá společnost mažoretek a odiv publika cestou na nástup
Nová trofej si užívá společnost mažoretek a odiv publika cestou na nástup

Nová trofej se v pátek dočkala svého křtu. V duchu reglementů zůstane v majetku AMK Žarnovica minimálně tři roky. Nejkratší cesta, aby jí některý závodník dostal natrvalo vede přes hattrick a jediná další možnost je vyhrát pětkrát v řadě. V letošním 54. ročníku Zlaté přilby SNP však ze statistického úhlu pohledu nešlo jen o to, komu ji na hlavu posadí poprvé. Ve startovní listině byli čtyři borci, kteří měli šanci vstoupit do historie jako vítězové s dvěma různými přilbami na hlavách. Vedle Martina Vaculíka a Matěje Kůse touto ambicí disponovali ještě Tomáš Suchánek a Martin Magosi. Ve hře byl i další rekord. Pakliže by Martin Vaculík vyhrál, svým šestým prvenstvím by překonal pět primátů Jiřího Štancla a Antonína Kaspera.


Slováci na nástupu: zleva Ján Mihálik, David Pacalaj, Martin Vaculík, Jakub Valkovič a Patrik Búri
Slováci na nástupu: zleva Ján Mihálik, David Pacalaj, Martin Vaculík, Jakub Valkovič a Patrik Búri

Jak Martin Vaculík, tak Matěj Kůs neměli do Žarnovice přímou cestu. Slovák v předvečer závodu startoval při polské velké ceně v Gorzowě, v níž skončil jedenáctý, ale posílil své postavení muže číslo osm průběžné klasifikace. Český borec jel do středu Slovenska přes Wittstock a Stralsund,kde v pátek a v sobotu startoval v jubilejním padesátém ročníku Poháru Baltského moře.

Matěj Kůs s mechanikem Milanem Mihulem cestovali po ose až do Baltu
Matěj Kůs s mechanikem Milanem Mihulem cestovali po ose až do Baltu

Matěj Kůs (červená) v rozjížďce s číslem jedna bojuje o čelo s Nicolasem Covattim (žlutá), Kennethem Jörgensenem (modrá) a Patrikem Búrim (zelená)
Matěj Kůs (červená) v rozjížďce s číslem jedna bojuje o čelo s Nicolasem Covattim (žlutá), Kennethem Jörgensenem (modrá) a Patrikem Búrim (zelená)

Hlavní aktéři strhujícího finále z roku 2010 začali plnit úlohy favoritů také v letošním ročníku. Matěj Kůs, který s jedničkou na vestě vyrážel na ovál vždy po úpravě, vyhrál rozjížďky s čísly jedna a pět. Martin Vaculík vozil startovní číslo dvacet a kontroval triumfy ve čtvrté, resp. šesté jízdě. V půli základní části nikdo jiný než oni nedisponoval osmi body na svém kontě.

Martin Vaculík míří za svým druhým vítězstvím před zraky Nicolase Covattiho
Martin Vaculík míří za svým druhým vítězstvím před zraky Nicolase Covattiho

První z trojice duelů Martina Vaculíka (20) a Matěje Kůse (modrá)  - spolu s nimi je na snímku Jurica Pavlic (7)
První z trojice duelů Martina Vaculíka (20) a Matěje Kůse (modrá) – spolu s nimi je na snímku Jurica Pavlic (7)

Po třech sériích však už mohl zůstat neporažený jen jeden z nich. Martin Vaculík projel cílem jako vítěz i potřetí. Matěj Kůs byl čtvrtý. Ve třinácté jízdě prohrál ještě s Krystianem Pieszczekem, zatímco Martin Vaculík udržel čistý štít. Nicméně po základní části začínala Zlatá přilba SNP anno domini naostro. První semifinále ovládl Martin Vaculík před Matějem Kůsem.

Semifinále číslo jedna: Martin Vaculík (modrá) a Matěj Kůs (bílá) jdou do vedení před Nicolase Covattiho (červená) a Juricu Pavlice (zelená)
Semifinále číslo jedna: Martin Vaculík (modrá) a Matěj Kůs (bílá) jdou do vedení před Nicolase Covattiho (červená) a Juricu Pavlice (zelená)

Matěj Kůs přemítá nad vhodnou pozicí, zatímco vzadu stojí Ondřej Smetana, druhý Čech v nejlepší šestce závodu
Matěj Kůs přemítá nad vhodnou pozicí, zatímco vzadu stojí Ondřej Smetana, druhý Čech v nejlepší šestce závodu

Výběr pozic přímo na finálovém startovním roštu bývá samo o sobě dramatickou podívanou. Tento proces umí být nekonečný jako sám vesmír. Nicméně letos byl pádný důvod ke spěchu. Bouřka pádila nejen na monitorech meteorologických radarů, ale již byla vidět nad Žarnovickou Hutou. V 17:24 opustili finalisté depo, aby již o chvilku později byli připraveni na klíčovou jízdu.

8


 

Start finále: zleva Jurica Pavlic, Ondřej Smetana, Dawid Lampart, Matěj Kůs, Krystian Pieszczek a Martin Vaculík
Start finále: zleva Jurica Pavlic, Ondřej Smetana, Dawid Lampart, Matěj Kůs, Krystian Pieszczek a Martin Vaculík

Po startu finále vystřelil dopředu Krystian Pieszczek. Jenže Matěj Kůs byl ještě rychlejší a ujal se vedení. Martin Vaculík se rychle probil před Poláka a udeřil na Matěje Kůse. Jejich duel se zapsal do historie slavného závodu a Martin Vaculík jej pro sebe rozhodl až na začátku posledního šestého kola.

Dlouho se zdálo, že Matěj Kůs (bílá) za svými zády Martina Vaculíka udrží
Dlouho se zdálo, že Matěj Kůs (bílá) za svými zády Martina Vaculíka udrží

 

Martin Vaculík se raduje spolu s žarnovickými tribunami
Martin Vaculík se raduje spolu s žarnovickými tribunami

V žádném případě se nedá konstatovat, že by šest triumfů Martina Vaculíka bylo snadných. Pravda před čtyřmi lety mu kvůli dešti stačilo jen triumfovat v základní části, protože rozhodující nadstavba musela být zrušena. O trofej však musel také tvrdě bojovat. Už poprvé roku 2008, kdy mu pomohl přetržený řetěz Martina Gavendy až v půli posledního okruhu. Na jeho předloňský duel s Václavem Milíkem se v Žarnovici vzpomíná dodnes. Hodně dlouho se bude dozajista mluvit i o jeho letošním duelu s Matějem Kůsem.

Skončit druhý má také svoje přednosti
Skončit druhý má také svoje přednosti

 

JIří Štancl dekoruje Martina Vaculíka
JIří Štancl dekoruje Martina Vaculíka

Zbrusu novou trofej na hlavu Martina Vaculíka neposadil nikdo menší než Jiří Štancl. Oba dohromady vyhráli ZP SNP jedenáctkrát. Slovenské eso má nyní o jeden triumf více než legenda československé historie. Spojuje je však fakt, že je v Žarnovici dekorovali dvěma různými trofejemi. Podobným primátem se však ve čtyřiapadesáti ročnících závodu však mohou chlubit ještě Antonín Kasper a Zdeněk Kudrna.

Tito dva vyhráli ZP SNP dohromady jedenáctkrát
Tito dva vyhráli ZP SNP dohromady jedenáctkrát

 

Historicky čtvrtou přilbu neměl zatím na hlavě nikdo jiný než Martin Vaculík
Historicky čtvrtou přilbu neměl zatím na hlavě nikdo jiný než Martin Vaculík

Statistice ještě nedáme pokoj. Martin Vaculík je pochopitelně zatím jediným závodníkem, který měl na své hlavě čtvrtou vyrobenou žarnovickou zlatou přilbu. V nejbližších letech však nemusíme být pouze svědky navyšování počtu vítězství slovenského šampióna. Ještě nikomu se totiž nepodařilo získat trofej natrvalo během třech let. Spekulovat, zda se to Martinu Vaculíkovi povede, je prozatím předčasné. Letos mu však daly přednost i živly, protože pořádná bouřka se rozpoutala, až když si do sytosti užil pocty na pódiu.

Bouřka počkala na vyhlášení Martina Vaculíka
Bouřka počkala na vyhlášení Martina Vaculíka

Foto: Karel Herman