Václav Kvěch je ve finálové šestnáctce pro Divišov

Divišov – 20. září
Hned dva debutanty bude mít sobotní druhé finále mistrovství republiky jednotlivců, které v Divišově bude pořádat Grepl PDK Mšeno. Petr Chlupáč začínal sezónu zprvu ještě s dvěstěpadesátkou, aby se záhy stal černým koněm přeboru. Odsud se kvalifikoval i Václav Kvěch, který na startovním čísle šestnáct zastoupí Martina Málka.

 

Tipujte:

Kteří tři závodníci dle Vašeho soudu nebudou v sobotu chybět na divišovském pódiu?

View Results

Loading ... Loading ...
Martin Málek kvůli Rodenu vynechává Divišov
Martin Málek kvůli Rodenu vynechává Divišov

Divišovský mítink, jehož součástí se stane také Memoriál Emila Sovy, má sice posunutý začátek s nástupem již ve tři čtvrtě na jednu, nicméně světový šampionát dlouhodrážních družstev začíná svůj program dle nizozemského zvyku již s ranním kuropěním. Jenže z Divišova vede do Rodenu cesta dlouhá okolo osmi set kilometrů. Martin Málek se na ni vydá pro jistotu již dříve.

„Mně o nic nejde,“ vysvětluje, že po dvanácté příčce v dubnové Praze už jeho ambice v individuálním šampionátu republiky neleží vysoko. „Byl by to pro mě risk jet před mistrák pro mě důležitým závodem v Rodenu. Proto přijedu do Holandska dřív, vyspím se a odpočinu si. Dlouhá dráha je náročná, je to celodenní ježdění a tady člověk musí být na stadiónu už v sedm ráno.“

Startovní číslo šestnáct nakonec v Divišově poveze Václav Kvěch
Startovní číslo šestnáct nakonec v Divišově poveze Václav Kvěch

Stejnou filozofii volí také Michal Dudek, jenž se ovšem do Divišova nekvalifikoval. V Praze prohrál rozjezd o udržení se v elitní osmičce a v přeboru dal dohromady příliš málo bodů. Naproti tomu Josef Franc a Hynek Štichauer bojují o medaile v mistrovství republiky, takže je čeká rychlý přesun na trase Divišov – Roden.

Foto: Karel Herman

Václav Milík by potřeboval devítky

Praha – 19. září
Jak bývá zvykem, na začátku prezentace letošního devětašedesátého ročníku Zlaté přilby města Pardubice Evžen Erban informoval podrobně o startovních listinách všech závodů pardubického plochodrážního víkendu. Právem podotkl, že v letošní sezoně plné zraněných plochodrážních hvězd třeba Nickiho Pedersena, Grega Hancocka a taky Hanse Kristiana Iversena se opět povedlo dát dohromady atraktivní a velice vyrovnané jezdecké pole.

 

Nejlepší prostor na oslavu případného polského titulu

O tuto krasavici půjde především
O tuto krasavici půjde především

Pomohlo k tomu, že letos Zlatá přilba nekoliduje s play-off polské ligy a i díky tomu první den letošního října uvidíme konečně na startu největší domácí naděje na úspěch ve slavném závodě Václava Milíka. Sám pardubický kapitán byl přítomen na tiskovce a ochotně odpovídal na otázky, pak poskytoval rozhovory přítomným novinářům.

Zpět k Startovní listině a vyprávěni Evžena Erbana o strastech při jejím sestavování. Vzpomínky se míchaly s podrobnostmi kolem letošních příprav a mně osobně nejvíce pobavila odpověď Andrease Jonssona na otázku, kdy odešle podepsanou smlouvu o účasti, a sice na co něco posílat, vždyť víte, že přijedu. Tolik na vysvětlenou posledních osmi nepotvrzených závodníků.

Pardubičtí hovořili včera o dalším ročníku závodu všech závodů
Pardubičtí hovořili včera o dalším ročníku závodu všech závodů

Evžen Erban pochopitelně velmi dobře ví, jak zrádný sport dokáže plochá dráha být, a jak rychle z různých důvodů od odkládání závodů po tak obávané zranění se může změnit sestava. Nicméně o letošní ročník vůbec nemá strach. Je nucen spoustě zájemcům nabídnout jen čekací listinu, ale o kvalitě obsazení všech třech závodů ani trochu nepochybuje.

Z těch, které letos určitě neuvidíme, mu však nejvíc bude chybět bojovník Nicki Pedersen. Snad ho spatříme v jubilejním sedmdesátém ročníku za rok. Už teď se chystá velká sláva, ale o tom někdy jindy.

Salónek v nejvyšším patře budovy AČR byl skvělým místem pro prezentaci
Salónek v nejvyšším patře budovy AČR byl skvělým místem pro prezentaci

Mezi osmi nepotvrzenými zatím je také Tai Woffinden, který od svého vítězství roku 2011 se v Pardubicích neukázal. Je to týmový kolega Václava Milíka z polské Wroclawi, který navíc měl před pár dny dost vážný pád. Tak nešlo zeptat se na podrobnosti v tuto chvíli nejlepšího domácího plochodrážníka.

Odpověď potvrdila prohlášení Taie Woffindena před SGP Stockholm tuto sobotu, že sice pád byl vážný, následky naštěstí nikoliv. A zda se už spolu bavili o Zlatě přilbě? Nikoliv, nebyl čas a navíc, podle Václava Milíka je zatím na to brzy. Evžen Erban na to dodal, že podaří-li se Wroclawi získat vysněný titul v polské lize, Zlatá přilba bude tím nejlepším místem na pořádnou závodnickou oslavu.

 

Těžko oceňovat

Václavu Milíkovi se vesměs přisuzují nejvyšší ambice
Václavu Milíkovi se vesměs přisuzují nejvyšší ambice

Další otázky a odpovědi se pochopitelně se točily okolo účastí domácích závodníků a jejich vyhlídek na čelní umístění.  Organizátoři a sponzoři jsou si vědomí, že účast v semifinále a tím spíš ve finále nebude samozřejmostí, ale bylo cítit, že se všichni těší na dobré vystoupení českých jezdců. Pódium Václava Milíka na SGP v Praze a jeho obecně výborná forma letos, vyvolává oprávněné očekávání. Nikdo se neodváží otevřeně hovořit o stupni nejvyšším, ale způsob, jakým se vzpomínalo na jednadvacet let staré vítězství Tomáše Topinky, mluvil za vše. A letos by to mohlo vyjit.

Cestu na tiskovku si vážil také Petr Ondrašík, aby osobně připomenul těsnou provázanost Zlaté přilby a pondělního Tomíčkova memoriálu. O přesné startovní listině je zatím brzy spekulovat, ale ujistil, že místo pro vítěze Zlaté přilby je na ní zarezervováno.

Mistr klenotník a jeho majstrštyk
Mistr klenotník a jeho majstrštyk

Pan Lejhanec ukázal osobně zlatou přilbu a znovu musel odpovídat na obvyklé otázky o hodnotě a náročnosti vyhotovení slavné trofeje. 1660 gramů ryzího stříbra ocenit lze, hodnotu trofeje nikoliv. Pro zajímavost Jurica Pavlic přišel o tu svoji vinou zlodějů, tak právě probíhá oceňování ze strany pojišťovny a jednání o výrobě věrné kopie. Třeba, až bude obojí, se dozvíme vice. Zatím je k mání odhad jisté americké pojišťovny, u které chtěl pojistit tu svoji v roce 1983 Denis Sigalos. Údajně tehdy se shodli na odhadu 24000 dolarů v případě ztráty či poškození.

Zlata Přilba Města Pardubic je výjimečný závod. Jsou fanoušci, kteří navštěvují jediný plochodrážní podnik za celý rok, a je jím právě ten pardubický. Letošní podzim je docela velká naděje, že ve finále uvidíme domácího borce. A pak se může stát cokoliv.

Pan Lejhanec ujišťoval, že bezmála dvoukilová helma padne na každou závodnickou hlavu a kteříkoliv z nich ji zvládnou unést. Otázkou je, zdali ji dokáže vyhrát? Pak by pořadatelé měli připravené bílé bavlněné rukavice, jelikož zatím nikdo z vítězů neodolal pokušení přesvědčit se, že opravdu ji má na hlavě.

Odhadují velikost rukavic Václava Milíka na devět. Můžu se mýlit, ale pořadatelé určitě chystají pár, který mu padne. Držme palce, ať to vyjde, stojí to za vidění.

IMG_20170920_0002IMG_20170920_0003 IMG_20170920_0004

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Karel Kadlec bude lákat Katta

Kopřivnice – 20. září
Karel Kadlec se o víkendu nevydává do Rodenu jenom, aby byl ku pomoci českému nároďáku při světovém šampionátu dlouhodrážních družstev. Stejně jako v případě Mariánských Lázní má pod palcem startovní listinu mistrovství republiky na dlouhé dráze, které vzhledem k současným problémům v západočeských lázních našlo azyl na kopřivnickém obru.

 

Startovní listina má prozatím deset jmen a potřebuje alespoň dvě další. Karel Kadlec by rád oslovil Stephana Katta a dalšího silného soupeře, pro což se závod v Rodenu jeví jako ideální příležitost.

Malá šířka kopřivnického oválu nedovolí rozjížďky s pěti závodníky, natož pak šesti, musí vzniknout zbrusu nový rozpis. Dlouhodrážní koncepce v něm zůstane zachována díky dvojici semifinálových jízd a závěrečného finále.

Závodníci pro MR na dlouhé dráze v Kopřivnici, neděle 8. října:

Josef Franc, Praha
Hynek Štichauer, Pardubice
Martin Málek, Březolupy
Michal Škurla, Praha
Michal Dudek, Slaný
Roman Tomany, Mariánské Lázně
Romano Hummel, NL
Sjoerd Rozenberg, NL
Jarno de Vries, NL
David Pfeffer, D
Josef Franc v Kopřivnici testoval dlouhodrážní motocykl při červnovém přeboru
Josef Franc v Kopřivnici testoval dlouhodrážní motocykl při červnovém přeboru

Foto: Karel Herman