Jonas Knudsen škrtal semifinálové vítězství, avšak světový titul nikoliv

Praha – 31. srpna
Finále světového šampionátu dvěstěpadesátek v sobě zahrnovalo vlastně dva závody. Ten první jeli pořadatelé proti dešti. Katastrofální předpověď je nejprve vyděsila, ale nakonec vedla k rozhodnutí začít mítink bez nástupu o tři čtvrtě hodiny dříve oproti časovému harmonogramu. Zdálo se, že vítězí. Za hodinu stihli šestnáct rozjížděk. Především však přestalo pršet. Jenže západní obzor záhy splnil svou temně šedou hrozbu. Okolo rozjížďky s číslem dvacet už zase lilo jako z konve. Intenzita dešťových kapek houstla a houstla a před finálovou jízdou byla Markéta již nesjízdná. Semifinále se proto škrtla a o pořadí rozhodovala základní část světového závodu. V ní nepoznal hořkost porážky Jonas Knudsen, jenž svou vítěznou šňůru prodloužil i v semifinále. Na stupně vítězů si s ním vykročili také Karol Zupinski a Philip Hellström – Bängs. Petr Chlupáč, který dostal divokou kartu, přišel o motor, zmeškal závěrečnou tiskovou konferenci a skončil patnáctý, nicméně aspirace na budoucí úspěch v sedle čtvrtlitru rozhodně neztratil. Daniel Šilhán se coby druhý náhradník na ovál ani jednou nedostal.

Karol Zupinski, Jonas Knudsen a Philip Hellström - Bängs stojí na stupních vítězů
Karol Zupinski, Jonas Knudsen a Philip Hellström – Bängs stojí na stupních vítězů

Kdo na závody pozdě chodí, sám sobě škodí

Henrik Lorentsen míří za vítězstvím v rozjížďce s číslem jedna před Aleksanderem Kajbuševem (modrá), Keynanem Rewem (bílá) a Leonem Flintem (žlutá)
Henrik Lorentsen míří za vítězstvím v rozjížďce s číslem jedna před Aleksanderem Kajbuševem (modrá), Keynanem Rewem (bílá) a Leonem Flintem (žlutá)

Všichni, kdo si dnes na pražskou Markétu pospíšili, nalezli na autech zaparkovaných v okolí stadiónu dešťové kapky. Ale také vyhráli svůj vlastní závod o to, aby první světové finále dvěstěpadesátek spatřili úplně celé od začátku až do konce. Pořadatelé totiž u vědomí katastrofální předpovědi počasí nejen zrušili autogramiádu a nástup, ale především posunuli start rozjížďky s číslem jedna už na 17:15.

Diváků se, pravda, v ochozech moc nesešlo. Našly se však i případy, kdy si cizinci sedící u kiosku s občerstvením myslil, že se na ovále teprve trénuje. Přitom však už probíhal vlastní závod, z něhož oni neviděli první sérii.

Petr Chlupáč napínal nervy svých příznivců ještě před startem rozjížďky s číslem čtyři
Petr Chlupáč napínal nervy svých příznivců ještě před startem rozjížďky s číslem čtyři

Po smolném úterku měla česká plochá dráha ve startovním poli víceméně jednoho a půl zástupce. Petr Chlupáč dostal od Markéty divokou kartu. Daniel Šilhán se dočkal nominace na náhradníka, nicméně s osmnáctkou na zádech nemohl doufat, že bude projíždět vraty z depa příliš často. A závodník domácího klubu bohužel nevozil Fortunu na svém tandemu ani dnes.

Karol Zupinski se po útoku Jedda Lista ocitnul na zemi
Karol Zupinski se po útoku Jedda Lista ocitnul na zemi

Když Petr Chlupáč najížděl na startovní rošt rozjížďky s číslem čtyři, ozvalo se z jeho motocyklu hlasité zarachocení. Co čert nechtěl, stalo se tak přímo před zraky jeho fanoušků, kteří se s českou vlajkou postavili do druhé zatáčky. Jejich hrdina sice bleskově vyměnil stroj, avšak v jeho sedle dovezl jediný bod, který sebral Viljamu Lappimu.

Celina Liebmann (modrá) v souboji s Dawidem Lampartem (žlutá)
Celina Liebmann (modrá) v souboji s Dawidem Lampartem (žlutá)

Ani další průběh večera nepřinesl zlepšení. A to ještě Petr Chlupáč přišel o další třetí místo, když zůstal stát na začátku posledního okruhu šestnácté jízdy. Patnácté místo před Sebastianem Blakkitem a dvěma náhradníky, kteří se vskutku ani jednou nesvezli, se stalo odrazem dané situace. Nicméně když už jsme v podtitulku citovali české přísloví, zůstaňme u nich ještě jednou. Zítra je přece také den.

 

Přichází průtrž mračen

Petr Chlupáč vybojoval svůj první bod na úkor Viljama Lappiho
Petr Chlupáč vybojoval svůj první bod na úkor Viljama Lappiho

Záměrem jury se stalo uskutečnit nejvíce rozjížděk, co bude možné. Nápory deště měly dorazit někdy kolem šesté, takže se spekulovalo o konci po třech sériích. A to tím spíše, když už po první sérii začalo pršet. Nikdo ze závodníků proto nemohl spoléhat na šanci dohnat cokoliv v semifinále či finále. Muselo se bodovat naplno.

Po osmi jízdách na tom v tomto ohledu byl nejlépe Jonas Knudsen. Do závodu vstoupil stylem start – cíl v rozjížďce s číslem dvě a své velké sólo zopakoval i v páté jízdě. V prvém případě byl prvním poraženým Karol Zupinski, který před třetí sérií patřil k trojici závodníkům s pěti body.

Filip Hájek v roli obsluhy vrat z depa
Filip Hájek v roli obsluhy vrat z depa

V rozjížďce s číslem šest jej ve druhé zatáčce srazil Jedd List, který byl ovšem za svůj skutek diskvalifikován a přišel o možnost obhajoby svého vítězství ze čtvrté jízdy. V repete v proudech sílícího deště Karol Zupinski nezaváhal a odvedl Philipa Hellströma-Bängse.

Švéd syrského původu prve ve třetí jízdě až v posledním okruhu rozhodl ve svůj prospěch duel s Dawidem Lampartem a nyní se dostal na pět bodů. Ty měl posléze i poražený Polák, když v osmé jízdě náhlým útokem v nájezdu do třetí zatáčky třetího kola vrátil Viljamu Lappimu podjetí v úvodním výjezdu.

Déšť komplikoval život všem nejen Benu Ernstovi
Déšť komplikoval život všem nejen Benu Ernstovi

V půlce třetí série déšť ustal, nicméně po bratru pěti minutách se rozpršelo ještě více. Závody se začaly podobat bahenní lázni. Boj o titul však hořel dál. V rozjížďce s číslem deset Jonas Knudsen podjel Dawida Lamparta v nájezdu do druhého kola. Dalších dvou těsných pronásledovatelů se ale nezbavil. Karol Zupinski vyhrál stylem start – cíl devátou jízdu, Philip Hellström – Bängs zase kraloval rozjížďce s číslem dvanáct.

 

Fenomenální Dán vyhrál ještě semifinále, byť již byl mistrem světa

Jonas Knudsen šel od vítězství k vítězství
Jonas Knudsen šel od vítězství k vítězství

Byla přesně minuta po osmnácté hodině, když skončila třetí série. Uběhla čtvrt hodina, během níž jsme dle původního plánu měli vidět slavnostní nástup, a další čtveřice rozjížděk přešla do plochodrážní historie. A na čele zůstával stále neporažený Jonas Knudsen.

Phillip Hellström - Bängs si našel cestu do finále, které nakonec muselo být zrušeno
Phillip Hellström – Bängs si našel cestu do finále, které nakonec muselo být zrušeno

V rozjížďce s číslem patnáct sice zprvu musel odrážet nájezd Philipa Hellströma – Bängse, jemuž však ujel. Samotný Švéd se navíc dostal do křížku s Aleksanderem Kajbuševem. Ten se na druhé místo dostal nakrátko již v prvním nájezdu třetího kola. Rozhodující nájezd na druhé místo však podnikl v posledním výjezdu, aby na cílové rovině proburácel okolo Philipa Hellströma – Bängse.

Dawid Lampart jezdí před Keynanem Rewem a Madsem Dalumem
Dawid Lampart jezdí před Keynanem Rewem a Madsem Dalumem

Vedle něho ztratil další bod i Dawid Lampart, jehož Jedd List objel v prvním oblouku třinácté jízdy. Za vedoucím Jonasem Knudsenem však o jediný bod pozadu zůstával Karol Zupinski. Ve druhém oblouku šestnácté jízdy podjel Bena Ernsta. Důležitým momentem se také stala skutečnost, že se déšť umoudřil.

Jonas Knudsen ve dvacáté jízdě vede před Jeddem Listem
Jonas Knudsen ve dvacáté jízdě vede před Jeddem Listem

A závod pokračoval dál, dokonce s vidinou uskutečnění své finálové části. Philip Hellström – Bängs se v sedmnácté jízdě vrátil na dráhu favorita a po velkém sólu nechal své skóre zastavit na dvanácti bodech. Podobně nezaváhal ani Karol Zupinski. V devatenácté jízdě objel Dawida Lamparta již v úvodní zatáčce. Zatímco mířil ke čtrnácti bodům, jeho krajana na konci druhého kola předčil rovněž Keynan Rew.

Keynan Rew projíždí okolo padajícího Jedda Lista ve druhém semifinále
Keynan Rew projíždí okolo padajícího Jedda Lista ve druhém semifinále

Jonas Knudsen nepoznal hořkost porážky ani v závěrečné jízdě. Triumfoval stylem start – cíl a své působení ukončil patnácti body. Deset minut po půl sedmé dostala nadstavbová část zelenou, nicméně znovu se rozpršelo. Nepolapitelný Dán záhy triumfoval s náskokem roviny v prvním semifinále, v němž Dawid Lampart v posledním oblouku před cílem sebral postup druhému Aleksandru Kajbuševovi.

Při repete druhého semifinále Keynan Rew neodolal tlaku Karola Zupinskeho, nicméně finále se nakonec nejelo
Při repete druhého semifinále Keynan Rew neodolal tlaku Karola Zupinskeho, nicméně finále se nakonec nejelo

O chvilku později Jedd List mířil zpátky k depu a zoufale signalizoval mechanikům, že potřebuje vyměnit motocykl. V jeho sedle nejlépe odstartoval, ovšem záhy nabyli vrchu Philip Hellström – Bängs a Keynan Rew. O něho Jedd List ve druhé zatáčce zachytil a upadl. Pochopitelně se dočkal diskvalifikace a repete opanoval Philip Hellström – Bängs.

Keynan Rew na něho útočil a mnohdy byl rychlejší než vedoucí Švéd. Předjet ho však nedokázal a nakonec za to pykal. V nájezdu do cílové rovinky se totiž před ním zničehonic objevil Karol Zupinski, celou dobu vyčkávající v pozadí.

Radost v podání Jonase Knudsena
Radost v podání Jonase Knudsena

Jenže déšť nabíral na stále větší intenzitě. A tak nezbylo než minutu před sedmou hodit ručník do ringu, ačkoliv paradoxně pořadatelé nestihli kompletní program jen o finálovou jízdu. Semifinále se pochopitelně škrtla. Jonas Knudsen vlastně to první vyhrál zbytečně, jelikož vzhledem k okolnostem byl mistrem světa již po dvaceti rozjížďkách.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč v akci
Petr Chlupáč v akci

„Dávali jsme těsně před závodem novej‘ motor,“ vyprávěl Petr Chlupáč. „Nebyl zajetej‘, ale věřili jsme mu. A před smrtí to jede vždycky nejlíp. Udělali jsme maximum, ale vyšlo to jinak. Všem děkujeme, našemu klubu. Všem, co nám pomáhali, a všem sponzorům. Hlavně ať vydržej‘, ať nad náma nelámou hůl.“

Petr Chlupáč dokončil závod jako patnáctý
Petr Chlupáč dokončil závod jako patnáctý
TOT SF1 SF2 FIN
1. Jonas Knudsen, DK 3 3 3 3 3 15 1. NS
2. Karol Zupinski, PL 2 3 3 3 3 14 2. NS
3. Philip Hellström – Bängs, S 3 2 3 1 3 12 1. NS
4. Ben Ernst, D 1 2 3 2 3 11 4. NS
5. Jedd List, AUS 3 U 2 3 2 10 X
6. Dawid Lampart, PL 2 3 2 2 1 10 2.
7. Aleksander Kajbušev, RUS 2 1 1 2 2 8 3.
8. Keynan Rew, AUS 1 2 1 2 2 8 3.
9. Celina Liebmann, D 0 3 1 3 F 7
10. Mads Dalum, DK 2 1 2 1 0 6
11. Viljami Lappi, FIN 0 2 2 0 0 4
12. Henrik Lorentsen, DK 3 0 0 0 0 3
13. Colton Hicks, USA 1 0 0 0 2 3
14. Leon Flint, GB 0 1 0 1 1 3
15. Petr Chlupáč, CZ 1 1 0 E 1 3
16. Sebastian Blakkit, DK 0 F 1 1 1 3
17. Sebastian Palmese, USA DNR
18. Daniel Šilhán, CZ DNR
Finále nakonec proběhlo pouze na světelné tabuli
Finále nakonec proběhlo pouze na světelné tabuli

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV), Mirek Horáček a Karel Herman

Při vyhlašování se už všichni diváci museli schovávat pod stříškou tribuny
Při vyhlašování se už všichni diváci museli schovávat pod stříškou tribuny

Slaný zažil světovou Micro premiéru

Slaný – 30. srpna
Od chvíle, kdy ve Slaném postavili malý oválek uvnitř velké dráhy, staly se ukázkové jízdy stopětadvacítek běžnou praxí během prakticky všech závodů. Včerejší extraliga nebyla výjimkou. Malý Karel Průša dostal opět za sparingpartnera Tonyho Katru. Ten však tentokrát nechal doma svůj motokrosový Nitro, ale vůbec poprvé představil publiku zbrusu nový motocykl Micro Shupa.

 

Tony Katra a Karel Průša v jednom ze svých včerejších soubojů
Tony Katra a Karel Průša v jednom ze svých včerejších soubojů

Malý závodník, jehož věk symbolizuje šestka na vestě, dostal tovární motocykl Micro Shupa s obsahem 100 ccm minulý pátek. V pondělí jej poprvé testoval při tréninku ve Slaném, aby včera svedl pár úžasných exhibičních duelů s Karlem Průšou.

Micro Shupa se objeví také za týden ve čtvrtek 7. září při sérii PRO TEC Speedway Mini Cup na malé Markétě. Tony Katra však nezasáhne do vlastního závodu, ale objeví se opět jen ve speciálních ukázkách.

Více o nových motocyklech Micro Shupa

Tony Katra vůbec předvádí Mikro Shupu veřejnosti
Tony Katra vůbec předvádí Mikro Shupu veřejnosti

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Dnešní večer určí prvního světového šampionátu dvěstěpadesátek

Praha – 31. srpna
V úterý měl trojlístek českých reprezentantů obrovskou smůlu. Jejich cestu do finále pokazily poruchy, pády, díky nimž měl Petr Chlupáč pokaženou náladu, Jan Kvěch zadřený motor a zlomenou klíční kost a konečně Daniel Šilhán zdemolovaný motocykl. Nicméně dnes večer přesto budou mít čeští fanoušci komu fandit. A bonbónkem navíc se stane možnost získat podpis Grega Hancocka.

 

Petr Chlupáč si plným právem zasloužil divokou kartu pražského pořadatele
Petr Chlupáč si plným právem zasloužil divokou kartu pražského pořadatele

Vzhledem k pravidlu o sedmi postupujících z každého z dvojice úterních semifinále byly ve hře dvě divoké karty. Tu od FIM získal Aleksander Kajbušev, který byl v prvním semifinále druhý. Volba pořadatele potom padla na Petra Chlupáče, jenž ne vlastní chybou přišel minimálně o čtyři body, takže by se do finále kvalifikoval rovnou.

Fotku s Gregem Hancockem si neváhal pořídit ani Daniel Šilhán
Fotku s Gregem Hancockem si neváhal pořídit ani Daniel Šilhán

Prvním náhradníkem je Američan z Teamu Hancock Racing, zatímco osmnáctkou bude Daniel Šilhán. Ten předevčírem mířil mezi nejlepší sedmičku, z níž jej nakonec těsně vyřadily nejen dvě závěrečné nuly, nýbrž především obrovská rána do mantinelu v rozjezdu.

Finálový závod historicky prvního mistrovství světa dvěstěpadesátek startuje v klasických pražských osmnáct hodin. Diváci mohou na stadión vstoupit již o dvě hodiny dříve. Rozhodně však nebudou moci pouze posedávat v kovových bílých židličkách před stánkem s občerstvením, nýbrž mají před sebou zajímavý program.

V boxu u Chlupáčových se v úterý pilně pracovalo
V boxu u Chlupáčových se v úterý pilně pracovalo

Až do půl páté pro ně bude zpřístupněno depo. Ve čtvrt na šest se s finalisty setkají se všemi finalisty na autogramiádě. Na ní bude přítomen také Greg Hancock, mentor celého tréninkového kempu. Potom už bude do nástupu jen kraťoučká chvilička. Je nutné ještě dodat, že závod neskončí rozjížďkou s číslem dvacet. Nejlepší osmička postoupí do semifinále a boj o světovou korunu nakonec vyvrcholí ve finále.

Motocykl Daniela Šilhána po úterní ráně
Motocykl Daniela Šilhána po úterní ráně

Startovní listina:

1 Henrik Lorentsen, DK
2 Aleksander Kajbušev, RUS
3 Keynan Rew, AUS
4 Leon Flint, GB
5 Jonas Knudsen, DK
6 Karol Zupinski, PL
7 Sebastian Blakkit, DK
8 Colton Hicks, USA
9 Ben Ernst, D
10 Philip Hellström – Bängs, S
11 Celina Liebmann, D
12 Wiktor Lampart, PL
13 Mads Dalum, DK
14 Jedd List, AUS
15 Petr Chlupáč, CZ
16 Viljami Lappi, FIN
17 Sebastian Palmese, USA
18 Daniel Šilhán, CZ
Největším semifinálovým smolařem se stal Jan Kvěch
Největším semifinálovým smolařem se stal Jan Kvěch

Foto: Marek Helt a Daniel Šilhán

Opakovaný vtip není sice vtipem, ale k triumfu v extralize pomůže

Slaný – 30. srpna
Před šestým podnikem letošní extraligy se ukázalo, že Pardubice se svou ryze českou sestavou neblafují. Sice zvažovaly povolání Krystiana Pieszczeka, nicméně polská soutěž neskončila a jeho české angažmá by překročilo povolenou kvótu třech světových soutěží. Zato Praha stejně jako v červnu vyrukovala s překvapením v osobě Sebastiana Ulamka, díky němuž se Michal Škurla v průběhu závodu zdržoval především na diváckém svahu. Opakovaný trik s neohlášeným cizincem přinesl Praze úspěch. Díky Jakubu Jamrogovi se sice v první jízdě ujali vedení domácí, nicméně Pražané vedli počínaje rozjížďkou s číslem dvě. Byť se Slaný ještě dvakrát dotáhl, svěřenci Tomáše Topinky tahali vždy za delší konec provazu a čtvrtým triumfem upevnili postavení na hrotu průběžné klasifikace. Lubomír Vozár naplno proměnil žolíka, jehož v deváté jízdě vložil do rukou Václava Milíka, ale dostal se jen před Slaný. Domácích se ale nezbavil a bojoval s nimi o druhou příčku až do závěrečné série, kterou východočeští závodníci zvládli lépe. Bez Martina Vaculíka v sestavě Žarnovica jen paběrkovala. Ján Daniel žertoval, že nemělo cenu nasazovat žolíka, protože případné tři body navíc od Adriana Galy by jeho tým nezvedly ode dna klasifikace a musel by za ně vypláznout o sto padesát euro navíc.

Na stupně vítězů vyrazila všechna družstva
Na stupně vítězů vyrazila všechna družstva

Slaný se vrací do čela

Extraliga pokračovala ve Slaném
Extraliga pokračovala ve Slaném

Po květnové Žarnovici již podruhé zažila česká extraliga nástup v retro stylu. Jenže zatímco na Slovensku připomněli historické osobnosti, které jezdily s vestou Preglejky roku 1985, dnes si mohli pamětníci vzpomenout na komunistické tajemníky mlátící prázdnou slámu před závody v komunistické éře. Naštěstí předseda poslanecké sněmovny paradoxně doprovázený bývalou ministryní školství byl stručný a záhy promluvily plochodrážní motory.

V depu vesměs unisono kvitovali stav dráhy. Na přetřes se pochopitelně dostal také opakovaný tah Tomáše Topinky, který nahlásil ryze českou sestavu, aby nakonec nechal stát Michala Škurlu ve prospěch Sebastiana Ulamka. Rozjížďka s číslem jedna však přinesla triumf Slanému.

Tomáš Topinka v reakci na připomínku, že vtip neohlášeným Sebastianem Ulamkem tady byl již na sklonku jara:

„Opakovaný vtip není vtipem, ale zabere!“

Milan Mach vystřídal Michala Dudka svým náhradníkem Jakubem Jamrogem a ten hned s letem pásky odvedl Ondřeje Smetanu a Hynka Štichauera. Ján Mihálik se na seznam poražených nestačil ani dostat. Zůstal stát prakticky ještě na startovním roštu.

Jakub Jamrog (červená) míří do vedení rozjížďky s číslem jedna před Ondřeje Smetanu (modrá) a Hynka Štichauera (žlutá)
Jakub Jamrog (červená) míří do vedení rozjížďky s číslem jedna před Ondřeje Smetanu (modrá) a Hynka Štichauera (žlutá)

„Kabel zapalování mi vypadl,“ líčil, sotva se vrátil do depa. Jeho vyřazení se stalo předvěstí dalšího černého dne žarnovického Speedwayclubu. Stejně jako bezmála před čtvrt rokem Ján Daniel postrádal Martina Vaculíka, pro něhož se udržení osmého místa ve Speedway Grand Prix stalo evidentně prioritou číslo jedna. Po nedělním pádu při Zlaté přilbě SNP chyběl také Patrik Búri. Jakub Valkovič s Davidem Pacalajem prozatím v extralize spíše než body sbírají zkušenosti, takže Slováci zůstali bez bodu nejen v první, ale také ve druhé a třetí jízda.

Mezitím na hrotu aktuální klasifikace Praha vystřídala Slaný. Sebastian Ulamek vyhrál druhou jízdu ve stylu start – cíl. Za ním Martin Mejtský, jemuž půjčil motor Hynek Štichauer, udržel na uzdě Martina Málka, jehož navzdory poměrně čerstvé operaci kolenních vazů Milan Mach neměl v sestavě jen jako ucpávku pro možnost nominování silného náhradníka.

Juniorská jízda s Patrikem Mikelem (žlutá), Zdeňkem Holubem (modrá) a Eduardem Krčmářem (červená)
Juniorská jízda s Patrikem Mikelem (žlutá), Zdeňkem Holubem (modrá) a Eduardem Krčmářem (červená)

Do juniorské jízdy nejlépe odstartoval Zdeněk Holub. Jenže Eduard Krčmář nasadil v první zatáčce vnější stopu, aby se bleskově přesunul na druhou stranu, kudy převzal vedení. Pražan zkoušel kontrovat v dalším nájezdu, ale neuspěl. David Pacalaj na chvilku vystřídal na třetí příčce Patrika Mikela, ale Žarnovica se měla dočkat bodů až v rozjížďce s číslem čtyři.

V ní se v úloze mistrného stratéga prezentoval Lubomír Vozár. Namísto Josefa Nováka vyslal na ovál Václava Milíka. Matěj Kůs po závodech připouštěl, že poněkud přestřelil svůj experiment s nastavením motocyklu. Nyní v první zatáčce mohl jen sledovat, jak se okolo žene žarnovický Adrian Gala.

Praha se přesto udržela o bod před Slaným s Pardubicemi, ovšem v páté jízdě Sebastian Ulamek zahrál opět sólo. Ještě předtím Josef Novák vinou závady na spojce přetrhnul pásku. Naštěstí pro pardubického juniora ještě nebylo rozsvícené zelené světlo, takže si mohl přesednout na druhý motocykl a znovu zaujmout své postavení na startovním roštu.

Václav Milík (žlutá) letí do čela čtvrté jízdy před Adriana Galu (bílá), Matěje Kůse (modrá) a Zdeňka Simotu (červená)
Václav Milík (žlutá) letí do čela čtvrté jízdy před Adriana Galu (bílá), Matěje Kůse (modrá) a Zdeňka Simotu (červená)

Jezdil třetí za Michalem Dudkem, jenže přetržený primární řetěz jej v poslední zatáčce poslal k zemi a bod bral David Pacalaj. Jeho kolega Adrian Gala ale mířil za vyšším skóre. V rozjížďce s číslem šest se blýsknul nejlepším startem. Hynek Štichauer se kočkoval s Jakubem Jamrogem, ovšem slánský náhradník se v první zatáčce dostal na druhou příčku.

Pardubičan nakonec neuhlídal ani třetí místo, protože se Josef Franc ve čtvrtém kole dostal spodem první zatáčky před něho. Jakub Jamrog zatím stále atakoval vedoucího Adriana Galu. V závěrečném oblouku pronikl spodem před něho, aby nakonec vyhrál velice těsně, ale přece! Slaný se dotáhl na dvanáctibodovou Prahu, Pardubice byly pozadu o pět, Žarnovica dokonce o deset bodů.

 

Stoprocentní žolík nezvedl Pardubice z třetího místa

Tony Katra - na snímku před Karlem Průšou - poprvé předvedl v akci nový motocykl Micro Shupa
Tony Katra – na snímku před Karlem Průšou – poprvé předvedl v akci nový motocykl Micro Shupa

Matěj Kůs se poučil ze své úvodní jízdy a spolu se svým mechanikem Milanem Mihulem v boxech rozhodně nezaháleli. V rozjížďce s číslem sedm sklízel ovoce. S letem pásky vystřelil do čela, z něhož jej i bojovný Eduard Krčmář vystrnadil jen malou chviličku. Slánský junior vedl slibný nájezd vnějškem první zatáčky, ale vedení se ujal až ve druhém výjezdu.

Jenže po pár metrech bylo všechno zase obráceně. Matěj Kůs předjel Eduarda Krčmáře vnějškem první zatáčky druhého kola. Slaňák se bleskově přestylizoval nazpět do role nájezdníka. Proháněl Pražana až na cílovou metu. Poslední zatáčku projížděl po vnitřní stopě, nicméně Matěj Kůs byl pod šachovnicovou vlajkou o zlomeček sekundy dříve.

Nápor pražské Markéty prodloužil v osmé jízdě Zdeněk Holub. Hynek Štichauer dal opět najevo, že jeho tvrzení o zapomenutém umění startovat na krátké dráze mají reálný základ. Nicméně nepustil ke slovu ani Zdeňka Simotu, ani Jakuba Valkoviče. Slovák navíc ve druhé zatáčce upadl. Rychle se ale posbíral a dojel do cíle, i když bez bodu.

Zleva Patrik Mikel, Adrian Gala, Jakub Jamrog a Josef Franc
Zleva Patrik Mikel, Adrian Gala, Jakub Jamrog a Josef Franc

Hynek Štichauer dojel druhý ve správný okamžik. Pardubický odstup od vedoucí Prahy se dostal přesně na osm bodů. Bezprostředně po druhé přestávce proto Lubomír Vozár mohl rozehrát svou strategickou partičku. V depu zůstal Martin Mejtský a na ovál místo něho vyjel Václav Milík s žolíkem v rukou.

Aspirace Adriana Galy na první dnešní triumf se záhy rozplynuly jako dým z bramborové natě. Polák v žarnovické vestě sice do deváté jízdy nejlépe odstartoval, ovšem v první zatáčce mohl jen sledovat, jak Václav Milík letí zprava okolo něho. Zdeněk Holub za nimi ustrážil Michala Dudka, který navíc v nájezdu do druhého kola předvedl spektakulární svíci a vypadl ze sedla.

Zdeněk Holub komentuje rozjížďku s číslem devět:

„Nemohl jsem odpálit…“

Markéta tím pádem zůstala v čele i nadále. Ovšem Pardubice byly o tři body za ní a Slaný na ně ztrácel jediný bod. Desátá jízda zastihla Matěje Kůse opět ve vítězné fazóně. Hynek Štichauer před sebe nepustil Martina Málka, avšak Slanému se nechtělo uvolňovat druhou příčku Pardubičanům jen tak.

Eduard Krčmář před Matějem Kůsem
Eduard Krčmář před Matějem Kůsem

Eduard Krčmář po fantastickém startu v rozjížďce s číslem jedenáct triumfoval stylem start – cíl. Připsal na slánské konto tři body, které měly o to větší cenu, že prvním poraženým byl Václav Milík. Pardubickému kapitánovi se nepodařilo proniknout spodem první zatáčky do vedení a pak se musel smiřovat s první dnešní prohrou.

Porážku musel záhy zaknihovat rovněž Sebastian Ulamek. Přitom v rozjížďce s číslem dvanáct to byl právě on. První zatáčka změnila pořadí jen na malou chvilku. Jakub Jamrog se zprava sunul do čela, ale jeho starší krajan jej záhy odkázal znovu za svá záda. Stejné místo o dvě kola nabídlo prakticky stejný obrázek.

Až čtvrtý okruh, respektive vnějšek jeho první výjezdu definitivně nasměroval Jakuba Jamroga do čela. Slaný se na konci třetí pětiny dostal o tři body za pětadvacetibodovou Prahu. A Pardubice byly o bod za ním, třetí jako před úspěšným žolíkovým útokem.

 

Slanému v poslední sérii došel dech

Zdeněk Holub jezdí před Hynkem Štichauerem a Martinem Málkem
Zdeněk Holub jezdí před Hynkem Štichauerem a Martinem Málkem

Nicméně dnešnímu závodu neměl ještě být ani zdaleka konec. Václav Milík rozehrál čtvrtou sérii suverénním triumfem v rozjížďce s číslem třináct a Pardubice vystřídaly Slaný na průběžném druhém místě. Hned na to však sjednal nápravu Jakub Jamrog. Už na protilehlé rovince vrátil Matěji Kůsovi předjetí z první zatáčky.

Jelikož prve dojel druhý také Zdeněk Holub, Praha neopustila pozici aktuálního leadera. Vedoucí trojice ovšem byla namačkána do těsného rozpětí pouhých čtyřech bodů. Rozjížďka s číslem patnáct tento rozptyl ještě zmenšila. Adrian Gala opustil druhé místo ve třetím okruhu vinou závady na motocyklu. A Eduard Krčmář za sebou dovedl do cíle Hynka Štichauera a Sebastiana Ulamka.

Praha 30, Slaný 29, Pardubice 27 a Žarnovica 7. Taková skóre byla ve chvíli, kdy se Tomáš Topinka rozhodl pro šestnáctou jízdu vystřídat Ondřeje Smetanu svým náhradníkem Josefem Francem. Nicméně Zdeněk Simota se po svém vystřídání Jakubem Jamrogem v rozjížďce s číslem dvanáct vrátil na slánský ovál vpravdě ve velkém stylu.

Zleva Václav Milík, Zdeněk Holub, Martin Málek a Ján Mihálik
Zleva Václav Milík, Zdeněk Holub, Martin Málek a Ján Mihálik

Po skvělém startu se usadil na čele. Josef Franc si na něm vylamoval zuby nejen ve druhé zatáčce, kdy udeřil zleva, ale i v dalším průběhu jízdy, kde vyzkoušel také vnější stopu. Až ve čtvrtém kole Zdeněk Simota chyboval. Motocykl se mu zvednul v prvním výjezdu na zadní. Josef Franc byl ve střehu a po spodní straně převzal vedení. Jihočech ve slánské vestě prahnul po odvetě. V posledním oblou Pražana dotahoval, ale na metě mu pár centimetrů k předjetí scházelo.

Josef Franc obhajuje svou nulu ze sedmnácté jízdy:

„Všichni čtyři jsme měli vyrovnanej‘ start, ale zůstal jsem poslední.“

Zdeněk Simota se brání Josefu Francovi
Zdeněk Simota se brání Josefu Francovi

Manažeři preferovali silnou artilerií již do sedmnácté jízdy. Ján Daniel vybral Adriana Galu, Milan Mach a Lubomír Vozár kontrovali náhradníky Jakubem Jamrogem a Václavem Milíkem. Tomáš Topinka neměl jinou filozofii, když nominoval Josefa France. Jenže hrdina a vítěz předchozí rozjížďky tentokrát trčel beznadějně vzadu.

Na čele úřadoval Adrian Gala, který se dnes přece jen dočkal vítězství, byť Václav Milík kousal až do závěrečného oblouku. Jakub Jamrog nedal šanci Josefu Francovi, takže Pražané vedli před Slaným již jen o jediný bod. Dva další dělily od postu leadera Pardubice.

V rozjížďce s číslem osmnáct však vyšel naprázdno Martin Málek. Pražské věci se ujal Sebastian Ulamek triumfující ve stylu start – cíl před Hynkem Štichauerem. Domácí místo ofenzívy za vítězství, rázem řešili problém s Pardubicemi, které se dotáhly na jejich úroveň.  Nakonec jim došel dech i v duelu o stříbro.

Adrian Gala (bílá) míří za ívtězstvím před Václavem Milíkem (žlutá), Jakubem Jamrogem (červená) a Josefem Francem (modrá)
Adrian Gala (bílá) míří za ívtězstvím před Václavem Milíkem (žlutá), Jakubem Jamrogem (červená) a Josefem Francem (modrá)

„Bylo potřeba vyhrát,“ komentoval Zdeněk Holub svůj triumf v rozjížďce s číslem devatenáct, který definitivně rozhodl o pražském triumfu. Patrik Mikel byl v cíli před Zdeňkem Simotou, čímž posunul Pardubice o bod před Slaný. Lubomír Vozár do závěrečné jízdy poslal na dráhu Václava Milíka. Milan Mach se mohl utěšovat, že mu Eduard Krčmář uštědří ještě jednu porážku.

Ovšem nad všemi čněl Matěj Kůs. Odstartoval jako plochodrážní pánbůh, aby od té chvíle rozpoutal festival útoků Václava Milíka. Nepustil jej však před sebe, čímž umocnil pražské vítězství, zatímco pardubický kapitán pojistil svému družstvu druhé místo. Není vyloučeno, že stejné pořadí bude také na sklonku babího léta po posledním kole, protože Markéta zvýšila své vedení před Pardubicemi již na čtyři body.

 

Hlasy z depa

„Před závodem jsem nemohl uvěřit, že jsem ve Slaném,“ začal své vyprávění Matěj Kůs. „Dráha připravená, jak jsem jí tu už dlouho neviděl. Za to si zaslouží pochvalu, bylo vidět, že tomu někdo věnoval čas. Nebylo to sice dokropené, ale nemůže to být bez chyby. Prášilo se tak, že trénink ani neměl smysl. Objel jsem kolo a vykašlal se na to. Viděl jsem, že je pomalý každý, a chtěl jsem udělat velkou změnu a zariskoval jsem na první jízdu. Hodně mě to zmátlo a udělal jsem velkou chybu v nastavení motorky. Pak jsem to celé překopal a odjel jsem, myslím, skvělé závody. Praha vyhrála, jsme blíže k titulu, dojel jsem ve zdraví a s dobrým výsledkem, dnešek mě bavil.“

Zdeněk Holub (modrá) v útoku na Eduarda Krčmáře
Zdeněk Holub (modrá) v útoku na Eduarda Krčmáře

„Dobrej‘ výsledek pro mě i pro tým,“ liboval si Zdeněk Holub. „Zase máme další body do tabulky extraligy. Poslední jízda byla potřeba vyhrát. Start a šlo to!“

„Kluci jeli dobře, já tady byl do počtu,“ komentoval Josef Franc své čtyřbodové skóre. „Nebylo to ono, ale kluci to dohnali za mě. První motorka nejela vůbec, ta druhá trošku, ale bylo znát, že jsem na tom dlouho neseděl. Vyhráli jsme, což je dobře.“

„Bylo to v pohodě,“ konstatoval Václav Milík. „Zkoušel jsem spojky, to nemám ještě dohnaný do cíle, budu je testovat ještě v pátek. Chtěl bych pochválit slánskou dráhu. Připadá mi to, že poprvý za kariéru, co tady jedu, připravoval někdo dráhu. Bylo vidět, že za tím byla spousta práce a dráha byla závodivá. Čtyři body, co na nás Praha má, je hodně, ale jedeme pořád dál.“

Matěj Kůs mizí z dohledu Eduarda Krčmáře a Václava Milíka
Matěj Kůs mizí z dohledu Eduarda Krčmáře a Václava Milíka

„Asi jsem zapomněl startovat na krátký dráze,“ kroutil hlavou Hynek Štichauer. „Evidentně se to zapomenout dá. V podstatě jsem od King’s Lynnu na krátký nezávodil. Jako jo, dobrý, dráha byla připravená skvěle, to jsem ve Slaným nezažil. Měnilo se to šíleně a jim to pomohlo. Pro mě to bylo složitý, že technika nefungovala. Trápil jsem se od startu, padesát procent z toho bylo ve mně a trošku taky v motorce. Druhej‘ flek je super. Půjčoval jsem Mejťákovi motor. Evidentně mu to pomohlo, možná jsem ho měl jet já sám (smích).“

„Pěkný,“ bilancoval Martin Mejtský svůj výkon. „Kdybych na tom neseděl po třech tejdnech, bylo by to pěkný. Hynek mě zachránil, půjčil mi motor a já udělal dobrý čtyři body.“

„Těžké po dvou měsících naskočit rovnou do extraligy,“ povzdechl si Martin Málek. „Ztratil jsem postřeh, ale ta třetí jízda už byla dobrá. Chce to jezdit. Dneska to byla ale jedna z nejlepších extralig, co jsem kdy viděl.“

„Na hovno,“ odtušil Jakub Valkovič. „Zezačátku dobré, pak se to ale rozbilo. Zase mi to přineslo zkušenosti, byli tu silní soupeři jako vždycky, ale zkušenosti sbírám.“

Eduard Krčmář (červená) v souboji se Zdeňkem Holubem
Eduard Krčmář (červená) v souboji se Zdeňkem Holubem
1. AK Markéta Praha 42
Ondřej Smetana 2 – 1 – 3
Sebastian Ulamek, PL 3 3 2 1 3 12
Matěj Kůs 1 3 3 2 3 12
Zdeněk Holub 2 3 1 2 3 11
Josef Franc 1 3 0 4
2. AMK ZP Pardubice 36
Martin Mejtský 2 1 – 1 4
Hynek Štichauer 1 2 2 2 2 9
Patrik Mikel 1 0 1 1 2 5
Josef Novák – F – – 0
Václav Milík 3 6* 2 3 2 2 18
3. AK 3ton Slaný 34
Zdeněk Simota 0 1 – 2 1 4
Eduard Krčmář 3 2 3 3 1 12
Martin Málek 1 – 1 1 3
Michal Dudek – 2 F – 0 2
Jakub Jamrog, PL 3 3 3 3 1 13
4. SC Žarnovica 11
David Pacalaj 0 1 0 0 0 1
Adrian Gala, PL 2 2 2 E 3 9
Jakub Valkovič 0 0 0 0 0 0
Ján Mihálik E 0 0 0 1 1
bez náhradníka
Nečekaná pražská posila Sebastian Ulamek jezdí před Jakubem Jamrogem
Nečekaná pražská posila Sebastian Ulamek jezdí před Jakubem Jamrogem

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 4-2-0-0 230 22
2. Pardubice 2-3-0-1 207 18
3. Slaný 0-1-3-2 169 11
4. Žarnovica 0-0-3-3 119 9
Eduard Krčmář hájí vedení před Matějem Kůsem
Eduard Krčmář hájí vedení před Matějem Kůsem

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Mistrovství republiky pokračuje v Divišově

Divišov – 30. srpna
Letos se bohužel ve Mšeně nepojede žádný plochodrážní závod. Druhé finále šampionátu jednotlivců totiž klub z městečka na půl cesty mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem uspořádá v Divišově stejně jako přede dvěma lety extraligu. Sobota 23. září zůstává platným datem, začátek závodu by se však měl posunout již na třináctou hodinu.

Největší z trojice divišovských drah zažije po evropském poháru ještě jeden další závod
Největší z trojice divišovských drah zažije po evropském poháru ještě jeden další závod

Foto: Karel Herman

Oba vedoucí týmy útočí na extraligový titul českými sestavami

Slaný – 30. srpna
Už jde do tuhého. A to nejen pro levicové politiky, kteří mají svá jména napsaná na plakátech šestého extraligového závodu ve snaze zviditelnit své osoby před volbami. Dnes večer se blíže svému řešení posune otázka letošního mistra republiky družstev. Oba arcirivalové však nahlásili ryze české sestavy, až se kuloáry šíří zaručené zvěsti, že se z kopečka do slánského depa spustí i dvě další dodávky se zahraniční poznávací značkou.

 

Tipujte:

Kdo se stane celkovým vítězem extraligy 2017?

View Results

Loading ... Loading ...
Václav Milík je nominován jako náhradník
Václav Milík je nominován jako náhradník

Tomáš Topinka měl hodně napilno za volantem černě natřené kropící liazky, zpoza jejíhož volantu svlažoval vyprahlou dráhu při semifinálových závodech světového šampionátu čtvrtlitrů. Svou sestavu nahlásil až v 17:42 a informační proces pozdržel.

Matěj Kůs nesmí v pražské sestavě chybět
Matěj Kůs nesmí v pražské sestavě chybět

Pražská sestava se skládá z juniorů Zdeňka Holuba a Michala Škurly a seniorského tria Ondřej Smetana, Matěj Kůs a Josef Franc, jenž bude náhradníkem. „Bylo by prima vyhrát,“ komentuje pražský kouč své vyhlídky. „Stačilo by jako minule ve Slaném…“

V tomto Tomáš Topinka naráží na poslední místo, které si Pardubice v červnu odvážely ze středočeského královského města. Podobný výsledek by pochopitelně naklonil mistrovské váhy směrem k české metropoli.

Eduard Krčmář je esem Milana Macha
Eduard Krčmář je esem Milana Macha

Po nedělním zranění Tomáše Suchánka v Žarnovici je východočeský klub o poznání oslaben. „České jezdce,“ reaguje Lubomír Vozár na otázku po složení svého družstva na večerní závod. „Ambice máme asi jen těžko vyhrát, když vypadl Tomáš Suchánek. Nedá se nic dělat.“

Paralelně se soubojem o titul pokračuje i duel o třetí místo, byť vzhledem k jednobodovému odstupu Slaného od Žarnovice přece jen není ještě tak vyhrocený. Domácí mají rozhodně nejen papírové ambice zvýšit svou ztrátu na Slováky, i když Martin Málek po operaci nohy figuruje v sestavě spíše jako záplata, aby Jakub Jamrog mohl na náhradnický post.

Ján Mihálik zapadá do juniorské sestavy Žarnovice
Ján Mihálik zapadá do juniorské sestavy Žarnovice

„Uvidíme, jak kluci pojedou,“ říká Milan Mach. „Mates nejezdí, Dudu nemá moc závodů, nevím, co se dá čekat. Samozřejmě se budeme snažit se prát o co nejlepší umístění.“

Citelně je oslabený také SC Žarnovica, který se vydal do Čech nejen bez Patrika Búriho, nýbrž postrádá i Martina Vaculíka. „Nebereme ho ze solidarity, že Pardubice nemají Suchánka,“ konstatuje Ján Daniel a je jasné, že jej neopouští smysl pro humor. „Začala ho bolet noha, chce rehabilitovat a potom v rámci tréninku pojede u nás Pohár přátelství.“

Vedle slovenské juniorské trojky vesty Žarnovice oblékne Adrian Gala. „Doufám, že bude lepší než Jeleniewski,“ odtuší slovenský kouč. „Myslím, že Praha vyhraje, Pardubice budou druhé. A my skončíme asi až na konci.“

 

Oficiálně nahlášené sestavy:

AK 3ton Slaný: 1 Zdeněk Simota
2 Eduard Krčmář (junior ACCR/SMF)
3 Martin Málek
4 Michal Dudek
17 Jakub Jamrog, PL
AK Markéta Praha: 5 Ondřej Smetana
6 Michal Škurla
7 Matěj Kůs
8 Zdeněk Holub (junior ACCR/SMF)
18 Josef Franc
SC Žarnovica: 9 David Pacalaj (junior ACCR/SMF)
10 Adrian Gala, PL
11 Jakub Valkovič
12 Ján Mihálik
19 neobsazeno
AMK ZP Pardubice: 13 Martin Mejtský
14 Hynek Štichauer
15 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF)
16 Josef Novák
20 Václav Milík

Foto: Karel Herman