Na přeborových závodech zůstává doplnit divišovskou startovní listinu

Divišov – 8. září
Po problematickém zrušení semifinále mistrovství republiky jednotlivců převzal přebor úlohu kvalifikace pro mítinky finálové série. V ní má nyní automatickou účast pouze prvních osm mužů průběžného pořadí. Jedno místo si rezervuje VV SPD, zatímco zbývající závodníky dodá právě přebor. Před jeho závody zítra v Plzni a ve Slaném o týden později dostává právě tato funkce na akcentu.

 

Matěj Kůs je obtížně zpochybnitelným majitelem divoké karty pro Divišov
Matěj Kůs je obtížně zpochybnitelným majitelem divoké karty pro Divišov

Z elitní sedmičky naneštěstí vypadl Tomáš Suchánek, pro něhož díky pádu během ZP SNP v Žarnovici sezóna se sedmnáctkou na konci letopočtu již skončila. Divokou kartu pro Divišov, na jehož stadiónu bude finále pořádat PDK Mšeno, obdržel Matěj Kůs, přičemž tuto nominaci by mohl zpochybnit jen absolutní idiot.

Přebor tím pádem nabízí rovnou osm míst ve startovní listině divišovského závodu, kterou VV SPD slibuje zveřejnit přespříští pondělí, až bude jisté, jak dopadly závody v Plzni a ve Slaném. Zranění z pražského semifinále světových dvěstěpadesátek však drží mimo hru Jana Kvěcha.

Petr Chlupáč má na dohled šanci stát se nejmladším finalistou divišovského závodu
Petr Chlupáč má na dohled šanci stát se nejmladším finalistou divišovského závodu

Nicméně navzdory smůle českého čtvrtlitrového šampióna se však ze strany nejmladších borců můžeme dočkat překvapení. Stačí jen zmínit Petra Chlupáče, který ještě zkraje soutěže startoval s dvěstěpadesátkou. Od svých šestnáctin však sedlá pětistovku a prozatím je na osmém místě průběžného pořadí přeboru redukovaného na závodníky, kteří nemají jistotu účasti v Divišově.

Naproti tomu máknout musí Michal Dudek. Do přeboru prozatím zasáhl pouze v Kopřivnici a nyní mám tím pádem, co dohánět. Štědře rozdávané body pro nejlepší závodníky v přeborových závodech mu neberou naději, byť je v současné době až šestnáctým uchazečem o osm míst.

Michal Dudek musí na své kvalifikaci ještě pořádně zapracovat
Michal Dudek musí na své kvalifikaci ještě pořádně zapracovat

Pakliže by však přesto z finále vypadl, stane se jedním z největších smolařů roku. Při prvním finálovém podniku v Praze totiž o místo v elitní osmičce přišel až v rozjezdu, do jehož cíle dorazil až za Filipem Hájkem a vítězným Patrikem Mikelem.

Výsledky Plzně a Slaného budou hodně klíčové i pro poslední finále v Březolupech. Nerovnoměrnost totiž zůstává největší slabinou myšlenky učinit z přeboru kvalifikaci pro mistrovství republiky. Díky dešti v Pardubicích se o postupujících pro Prahu rozhodovalo u zeleného stolu. Nyní o Divišově rozhodnou výsledky sedmi závodů. Před říjnovými Březolupy však přebor nabídne již jen jeden závod ve Svitavách plánovaný na svátek všech Václavů.

Účastníci druhého finále MR jednotlivců, Divišov 23. září:

první osmička po Praze: Václav Milík, Pardubice
Josef Franc, Praha
Hynek Štichauer, Pardubice
Eduard Krmář, Slaný
Zdeněk Simota, Plzeň
Tomáš Suchánek, Pardubice*
Ondřej Smetana, Praha
Patrik Mikel, Pardubice
divoká karta: Matěj Kůs, Praha

Poznámka: * Tomáš Suchánek nebude startovat kvůli zranění, proto z přeboru bude postupovat prvních osm

Situace v přeboru z úhlu pohledu nekvalifikovaných finalistů:

1. Zdeněk Holub, Praha 92
2. Filip Hájek, Praha 64
3. Josef Novák, Pardubice 45
4. Martin Málek, Březolupy 40
5. Martin Mejtský, Pardubice 38
6. Jaroslav Petrák, Pardubice 36
7. Jan Kvěch, Praha 36
8. Petr Chlupáč, Praha 35
9. Martin Gavenda, Březolupy 33
10. Václav Kvěch, Praha 28
12. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 22
13. Pavel Čermák, Praha 19
14. David Pacalaj, SK – Žarnovica 18
15. Radek Podhadský, Plzeň 18
16. Michal Dudek, Slaný 16
17. Michal Valkovič, SK – Žarnovica 15
18. Anne Spaan, NL (ACCR) 14
19. František Klier, Divišov 12
20. Filip Šifalda, Chabařovice 8
21. Daniel Šilhán, Liberec 7
22. Krzysztof Nowacki, PL – SLaný (ACCR) 3

Poznámka: body v přehledu jsou upraveny ve smyslu škrtání nejhorších výsledků; po zranění Tomáše Suchánka postoupí do finále šampionátu jednotlivců v Divišově osm nejlepších a dva další jako náhradníci

Foto: Karel Herman

Přebor pokračuje bez svého leadera

Plzeň – 8. září
Šesté kolo letošního přeboru zavede své účastníky opět na plzeňské Bory, protože západočeští pořadatelé nechtěli končit letošní sezónu již v červenci. A tak se nabídli nejen uspořádat, ale především i zaplatit podnik místo prvomájového závodu ve Mšeně. Ve startovní listině zbývá jediné jméno. Sarkastici by zmínili Ondřeje Smetanu, který místo hájení své vedoucí příčky dal přednost pouťáku v Kopřivnici, do jehož termínu se PK Plzeň ve své bohulibé snaze poněkud nešťastně naboural.

 

V posledním přeborovém kole slavil vítězství Ondřej Smetana, který zítra zamíří do Kopřivnice
V posledním přeborovém kole slavil vítězství Ondřej Smetana, který zítra zamíří do Kopřivnice

O Ondřeje Smetanu měli v Kopřivnici eminentní zájem, nicméně samotný pražský závodník musel vyřešit své dilema sám. „V Kopřivnici by to měl bejt‘ lepší závod, je tam lepší startovka a chtěl bych si tam taky zazávodit, protože jsem tam byl jen jednou,“ vysvětluje svou volbu. „Chtěl jsem do Kopřivnice, jedu do Kopřivnice. Rozhodoval jsem se dlouho, je to škoda, že jsou oba závody stejnej‘ den, chtěl bych jet oba.“

Zdeněk SImota bude hájit barvy plzeňského klubu
Zdeněk SImota bude hájit barvy plzeňského klubu

Nicméně v sázce je stále titul přeborníka republiky… „Loni jsem za něj nedostal ani pohár,“ připomíná Ondřej Smetana. „Ale škrtají se tam závody. Jenže asi nepojedu ani příští sobotu ve Slaným, mám volňásek v Polsku. Ale hlavně, že jsem ve finále mistráku.“

Zdeněk Holub může zítra skočit do čela přeboru
Zdeněk Holub může zítra skočit do čela přeboru

Poslední věta pražského plochodrážníka objasňuje, proč je o přebor větší zájem než v předchozích letech. Podle letošního reglementu má totiž místo v dalším finále automaticky zajištěné jen první osmička aktuální klasifikace. Poslední možnost, jak se dostat do startovní listiny druhého finále v Divišově se proto naskýtá zítra v Plzni a za týden ve Slaném.

Za půldruhého měsíce od ukončení své rekonvalescence mohl Michal Škurla jet pouze kostěnický Srandamač
Za půldruhého měsíce od ukončení své rekonvalescence mohl Michal Škurla jet pouze kostěnický Srandamač

Zítřejší závod bude stejně pestrý, jak každý přeborový podnik bývá. Mezi patnácti jmény najdeme jak Milana Dobiáše s dvěstěpadesátkou, tak ostříleného Zdeňka Simotu. Jaroslav Petrák bude věkovým protipólem Františka Kliera či Sindy Weber. Po kostěnickém Srandamači čeká Michala Škurlu ostrý comeback, zatímco jeho klubový kolega Zdeněk Holub dozajista zkusí zase návrat do čela průběžně klasifikace.

Plzeňský mítink startuje úderem patnácté hodiny. Ke slovu se dostane klasický rozpis pro šestnáct závodníků na dvacet rozjížděk bez finálových jízd.

Startovní listina plzeňského přeboru, zítra odpoledne:

1 Zdeněk Simota, Plzeň
2 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
3 Filip Hájek, Praha
4 Michal Škurla, Praha
5 Josef Novák, Pardubice
6 Radek Podhadský, Plzeň
7 František Klier, Divišov
8 Jaroslav Petrák, Pardubice
9 Michal Dudek, Slaný
10 Petr Chlupáč, Praha
11 Martin Mejtský, Pardubice
12 Václav Kvěch, Praha
13 Zdeněk Holub, Praha
14 David Pacalaj, SK – Žarnovica
15 Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm)
16 prozatím neobsazeno

Foto: Karel Herman