Petr Marek uzavřel sérii deseti umístění na pódiu šestým vítězstvím

Plzeň – 23. října
Ani v jednom z deseti závodů letošního seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup nechyběl na pódiu. Dnes v prosluněné Plzni uzavřel šňůru šestým vítězstvím. Petr Marek však musel o svých patnáct bodů bojovat. Ve finále A na něho odstartoval David Hofman. Chabařovický závodník se však držel vnitřní stopy a ve druhé zatáčce pronikl do vedení. Pardubický borec se sice nevzdal, útočil a útočil, v cíli zaostal za vítězem jen o chloupek, nicméně Petr Marek slavil celkový triumf v sérii s plnou parádou.

David Hofman, Petr Marek a Štěpánka Nyklová na stupních vítězů závodu | foto Pavel Fišer

Kolibříci za slunečného dne

Jakub Hejkal jezdil své vlastní vložené jízdy | foto Pavel Fišer

Svatý Petr se ukázal jako nesmírně krutý žertéř. Třikrát, rovnou třikrát zrušil svými dešti druhé finále českého šampionátu na plzeňských Borech. A když čtvrtý pokus padl na vrub jezdeckých omluv, zaléval celé západní Čechy slunečním svitem. Velký ovál jen vyčítavě koukal do nebes, kdežto jeho menší a mladší bratříček se mohl těšit vyvrcholení pohárové série stopětadvacítek.

Poslední kapitolu do knihy s názvem PRO-TEC Speedway Mini Cup 2022 se chystalo napsat osm kolibříků. Devátý byl slánský Jakub Hejkal, jenž plochodrážnímu řemeslu teprve přichází na chuť. A tak jej čekal debut v režimu zvláštních jízd. A také pomyslný primát jediného nováčka celé sezóny.

Po dvou tréninkových sekcích startoval závod naostro. Ale zase tak rychle to nešlo, haprující startovací zařízení přerušilo rozjížďku s číslem jedna. Zaplaťpánbůh šlo o jeho první a poslední šprajc a Štěpán Melč si stylem start – cíl mohl připsat tři body. Přerušovala se také druhá jízda. V tom však měl prsty Luboš Hromádka, který vinou pádu ve druhé zatáčce přišel o dva body. V repete úřadoval naplno David Hofman. Petr Marek si zase střihnul úlohu suveréna v rozjížďce s číslem tři.

Štěpán Melč letí do čela před Štěpána Ševčíka a Štěpánku Nyklovou | foto Pavel Fišer

Triumvirát vítězů úvodní série se rozpadl hned ve čtvrté jízdě. A to za okolností, jež by upřímně řečeno, čekal jen málokdo. Štěpánka Nyklová šla neomylně za triumfem, kdežto David Hofman se navzdory své bojovnosti dostal jen před Mariána Jirouta v první zatáčce. Petr Marek hned na to a Štěpán Melč v šesté jízdě svůj úvodní zisk zdvojnásobili prakticky již svým pohotovým startem.

Mítink se ovšem náramně komplikoval. Když Štěpánka Nyklová v sedmé jízdě odvedla Luboše Hromádku, dostala se na osm bodů. Pak vyhrál Štěpán Ševčík za řidítky druhého motocyklu Petra Marka. V rozjížďce s číslem devět jsme mohli vidět předpremiéru finále A, kdyby to ovšem na ploché dráze bylo až tak přímočaré.

Petr Marek byl v cíli vždycky první | foto Pavel Fišer

Příležitost za pačesy popadl David Hofman. Skvěle odstartoval, jenže Petr Marek za jeho zády chystal protiúder. Protilehlou rovinku projel okolo vnitřní čáry, aby protáhnul nájezd do druhé zatáčky. Pardubického závodníka přitom vyhnal daleko na venek.

Ze situace těžil rovněž Štěpán Melč. Posunul se na druhou pozici, z níž se však dlouho netěšil. Přesně řečeno do třetího kola. V jeho prvním oblouku jej David Hofman podjel. Petr Marek zatím kalkuloval s devíti body, oba závodníci za jeho zády se sedmi. Rýsovala se nervy drásající závěrečná série.

 

Jiskřivý závěr

Petr Marek, Štěpán Melč a David Hofman | foto Pavel Fišer

Štěpánka Nyklová rozhodně nepojala plán devalvovat hodnotu svých akcií. V desáté jízdě se dlouho na čele držel Marián Jirout. Jenže severočeská dívčina se v nájezdu do třetího okruhu přece jen přenesla do vedení. Jedenáct bodů celkem. Hned poté se David Hofman vůbec nepáral. Deset bodů.

A pak rozjížďka s číslem dvanáct! Štěpán Melč potřeboval vyhrát, aby Davida Hofmana předčil pomocnými kritérii. A vskutku se po startu ujal vedení. Jenže v úvodním výjezdu se dostal až příliš daleko. A Petr Marek celý dnešní den vyznával vnitřní stranu. Ujal se vedení, nicméně závěr byl vskutku netradiční.

V poslední zatáčce vyjel Štěpán Melč ven z oválu mezi startovací zařízení velké dráhy, přičemž si na motocykl namotal prodlužovačku ležící v trávě. Celý incident však neměl pražádný vliv na obsazení trojice finálových jízd.

Štěpán Ševčík (2) ujíždí svému jmenovci Melčovi (3) | foto Pavel Fišer

Začínalo se pochopitelně céčkem, v němž si Luboš Hromádka alespoň částečně spravil chuť triumfem nad Romanem Štolou.  Finále B opanoval Štěpán Ševčík. Jeho jmenovec Melč stihnul na úvod jen Mariána Jirouta, jehož ovšem v následujícím oblouku musel zavřít na vnitřní čáru.

Před vyhlášením výsledků nejen dnešního klání, nýbrž i celého seriálu, se v áčku vedení ujal David Hofman. Jenže Petr Marek vsadil opět na vnitřek. Jel po něm celou protilehlou rovinku do druhé zatáčky, aby se v ní dostal do čela. Pardubičan v kombinéze po Václavu Milíkovi nejen, že držel v šachu Štěpánku Nyklovou, ale útočil na Petra Marka. Jenže trojnásobný král letošních stopětadvacítek své postavení uhájil.

 

Petr Marek, Štěpánka Nyklová a David Hofman (zleva) krátce po startu finále A | foto Pavel Fišer
Petr Marek, Štěpánka Nyklová a David Hofman (zleva) krátce po startu finále A | foto Pavel Fišer
C B A TOT
1. Petr Marek, Chabařovice 3 3 3 3 3 15
2. David Hofman, Pardubice 3 2 2 3 2 12
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 3 3 3 1 12
4. Štěpán Ševčík, Divišov 1 2 3 2 3 11
5. Štěpán Melč, Plzeň 3 3 1 L 2 9
6. Marián Jirout, Pardubice 2 1 2 2 1 8
7. Luboš Hromádka, Pardubice X 1 2 1 3 7
8. Roman Štola, Mariánské Lázně ex 2 1 2 2 7

Poznámka: Roman Štola v rozjížďce s číslem dvě předjet o kolo
Samostatné jízdy: Jakub Hejkal (Slaný)

Vyhlášení celého seriálu | foto Pavel Fišer

Konečné pořadí seriálu:

PHA PLZ CHA SLA DIV CHA PLZ PHA CHA PLZ TOT
24.3. 20.4. 26.4. 4.5. 8.5. 21.5. 29.6. 30.8. 8.10. 23.10.
1. Petr Marek, Chabařovice 13 12 15 14 12 12 (12) 15 15 15 123 (135)
2. Štěpán Melč, Plzeň 11 11 12 11 12 12 14 13 10 (9) 108 (117)
3. Karel Průša, Slaný 12 15 12 12 15 11 12 12 101
4. David Hofman, Pardubice 9 9 10 9 12 9 (7) 11 9 12 90(97)
5. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 9 9 9 (7) 10 11 9 12 12 1289 (89)
6. Luboš Hromádka, Pardubice 9 7 6 9 11 9 8 10 7 76
7. Tony Katra, Slaný 14 13 11 12 10 60
8. Marián Jirout, Pardubice 9 8 9 8 7 8 8 57
9. Roman Štola, Mariánské Lázně 10 7 4 6 7 5 4 4 7 54
10. Štěpán Ševčík, Divišov 11 11 22
11. Levi Böhme, D 9 7 16
12. Adam Nejezchleba, Divišov (E) 13 13
13. Franek Szczyrba, PL 10 10
14. Jakub Hejkal, Slaný solo
Štěpánka Nyklová (1) v duelu s Mariánem Jiroutem (8) | foto Pavel Fišer

Pátek bude v Kostěnicích svátek

Kostěnice – 23. října
Pátek 28. října nebude tentokrát pouze svátečním dnem, ale i letos poslední možností ke svezení pro plochodrážníky a flatterkáře. Místo poslední plochodrážní akce tohoto roku je už tradiční, oválek nedaleko železniční tratě v Kostěnicích.

 

Jako vždy mohou závodit jezdci všech kubatur a výkonnosti a samozřejmě i flattrekáři, kteří letos měli výbornou sezónu, korunovanou senzačním třetím místem Ervína Krajčoviče v seriálu mistrovství světa. Vněm účinkovali i Ondřej Svědík, Jiří Kraus, Kamil Peuker Tomáš Kolařík, některé z nich jsme už mohli vidět i v Kostěnicích a další pak v seriálu mistrovství republiky.

Předpokládáme rozdělení jezdců do čtyř kategorií. Profi speedway určenou pro jezdce, kteří jezdí nebo ještě nedávno jezdili na klasických oválech, třeba Patrika Linharta, Daniela Halamku, Matyáše Hlaváčka a další. Druhou kategorií je Speedway hobby obsazenou hlavně jezdci Úhřetické Lhoty , třetí pak junioři do 125 ccm. Svoji kategorii pak mají flattrekáři a je možné i je rozdělit podle výkonnosti.

Prezence závodníků a trénink začíná ve sváteční pátek ve 12 hodin, začátek závodu Kostěnicích je ve 13 hodin. Počasí je zatím příznivé a má vydržet, tak neváhejte a přijeďte do Kostěnic, zimní přestávka bývá nekonečně dlouhá.

Kontaktní telefon pro případné informace je na Dana Macla je 602 831 642.

Daniel Halamka (vlevo) odstartoval na Jana Buňku | foto Eva Palánová