Archiv autora: Josef Štěpánek

Ze Svitav přišla smutná zpráva

Svitavy – 11. února
Pavel patřil mezi velké plochodrážní fanoušky a jeho syn Honza Hořovský byl opravdovým talentem, který se ale nepotkal s potřebným štěstím. Osudovým datem se mu stal 2. červen 1998 a špatným místem dráha na pražské Markétě při mistrovství republiky juniorů. V jízdě, ve které byl chvilku na čele před Josefem Francem a následně bojoval s Miloslavem Prokopem, nešťastně upadl a zlomená pánev jeho krátkou plochodrážní kariéru ukončila.

 

To už jsem několik let znal Honzova otce Pavla a často s ním jezdil po závodech po celé republice. I v ten špatný den jsme byli spolu v hledišti a dodnes se pamatuji, jak rychle a plný obav utíkal do zatáčky k depu, kde v tu chvíli ležel na zemi jeho syn Honza, kterého za chvíli odvážela z dráhy sanitka.

Ještě mnohokrát jsme s Pavlem potom jeli na závody vlakem nebo mým červeným fordíkem Fiesta a probírali veškeré detaily plochodrážních zážitků. Bydlel kousíček od plochodrážního stadionu ve Svitavách a tak vždycky po závodech čas dát si u něj kafe a „dokončit“ je. Vzniklo dlouholeté přátelství spojené láskou k ploché dráze a trvalo napořád navzdory tomu, že ho začaly limitovat zdravotní důvody a na závody jezdil a chodil čím dál méně. Naposledy jsme byli společně v hledišti ve Svitavách 29. srpna 2015 a pak už Pavel sledoval milovaný sport pouze na internetu. Přesto měl stále přehled a někdy mi připadalo, jako by vůbec na závody nepřestal chodit.

Byli jsme pořád v kontaktu a dokud to ještě šlo, zašli na skvělé pivo do svitavské restaurace Na kopečku, pár set metrů od Lázeňské ulice, kde Pavel bydlel. Jak už to bývá, když někdo tráví čas převážně doma, kontaktů s okolím ubývá a tak to byl hlavně syn Honza, který mu pomáhal a to i v posledních měsících, které už trávil mimo domov v Moravské Třebové.

Pavel nebyl dítětem paní Štěstěny ani bojovníkem,  který dokáže přemáhat nástrahy osudu. Byl ale skromný, slušný a citlivý a jako takového jsem si ho opravdu vážil.

Pavel Hořovský, známý mezi plochodrážními fanoušky jako „Hořák“ se narodil 25.11. 1956  a zemřel krátce před polednem 11. února 2021 v nemocnici v Svitavách.

 

Pavle, budeš nám chybět!