Archiv autora: Josef Štěpánek

Na jaro se připravují i Kostěnice

Kostěnice – 14. března
Zatímco astronomické jaro nastane oficiálně až 20. března, tak to plochodrážní u nás už začalo tréninkem v Chabařovicích 12. března a postupně se bude jezdit i na dalších stadionech. V nejbližších dnech se k nim přidá i ovál v Kostěnicích.

 

Z krátkého zimního spánku, který už v lednu přerušilo ježdění na ledě na poli v Úhřeticích, se probouzí i kostěnická parta a na čele s Danem Maclem a Alešem Dubnem zahájila práce na úpravě dráhy na známém oválu u železniční trati. Na dráhu by mj. měl být navezen písek, a pokud to počasí dovolí, tak s prvním tréninkem se počítá už v sobotu 23. března.

Pro všechny plochodrážní jezdce a flattrekáře, kteří chtějí kostěnický ovál využívat po celou sezónu, platí stejně jako v minulých letech, že roční poplatek činí tisíc korun a předají ho Danu Maclovi po telefonické dohodě na čísle 602831642. U Dana Macla je před plánovaným příjezdem na trénink nutné ověřit aktuální stav dráhy a její sjízdnost.

Speciální nabídka platí pro flattrekáře, kteří nemají příliš mnoho možností ke svezení. Po dohodě s Danem Maclem je možné pro ně uspořádat o víkendech samostatné tréninkové odpoledne. O dalších plánech na letošní sezónu budeme včas informovat.

Dan Macl na oválku v Kostěnicích | foto Karel Herman

Dan Macl slaví šedesátku

Plochodrážní fandové a nadšenci jsou tak trochu zvláštní komunita. Kdo k ní nepatří, jen stěží pochopí, jak se zvuk plochodrážní motorky a vůně metylu mohou stát drogou, které se někteří z nás nemohou a vlastně ani nechtějí zbavit bez ohledu na to, zda právě svítí na život sluníčko nebo je obloha plná černých mraků.


Závodní kariéra Dana Macla na speedwayA-Z:

Dan Macl je neodmyslitelně spjatý s plochou dráhou v Kostěnicích | foto Eva Palánová

Dan Macl se k ploché dráze vracel stejně pravidelně jako kometa ke Slunci


 

 

 

 

Dan Macl dnes slaví šedesátku | foto Antonín ŠKach

Jedním z největších srdcařů, kterého jsem měl štěstí poznat, je Dan Macl, bez kterého by nikdy nevznikl a neexistoval kostěnický ovál se svými Srandamači a neopakovatelnou atmosférou spojenou s opékáním buřtů za hlasitého zvuku motorů.

 

Asi nikdo jiný neumí své okolí tak vyhecovat jak on a dokázat, aby se nadšenci z kostěnické party šli poprat s dráhou plnou louží nebo naopak všudypřítomného prachu a to jak při její úpravě, tak při jejím vyzkoušení v plochodrážní kombinéze.

 

To, že Dan dříve závodil na klasických stadionech, v tom sice hraje podstatnou roli, ale samozřejmost to určitě není. Zvláště, když člověk vidí, kolik bývalých jezdců přestal potkávat v hledištích plochodrážních stadiónů, uvědomí si, že skutečných plochodrážních srdcařů zase tolik není. O to větší díky od nás, pro které je láska k ploché dráze věčná, právě Danovi patří.

 

Dan Macl na oválku v Kostěnicích | foto Karel Herman

A proč o tom vlastně píšu? Protože, ač je to skoro neuvěřitelné, dnes Dan Macl projede cílem svého šedesátého životního okruhu.

 

Tak do dalších kol hodně zdraví, potřebného štěstí a nezlomného optimismu!

České ledy 2024 začaly na poli

Úhřetice – 13. ledna
Už jsem viděl jezdit motorky na ledě na rybníku, na přehradě, na plochodrážním stadiónu a dokonce i na umělé dráze pro rychlobruslení, byť bohužel ne v naší zemi. Před mnoha lety, konkrétně v roce 2009 jsem v Osečné viděl závody na travnatém kolbišti, na kterém zamrzlo jen několik centimetrů vody a tak se v závěrečných jízdách hřebíky zakusovaly nejen do ledu, ale i do hlíny. To se mi zdálo do soboty jako maximum možného z pohledu, kde by se dalo jezdit na ledě. Ale motorky na ledě na poli? Opravdu se nejedná o opožděný silvestrovský vtip, ale o realitu sobotního a nedělního odpoledne o uplynulém víkendu.

 

Letošní české ledy začaly na poli u Úhřetic | foto Josef Štěpánek

Postarala se o to nejprve řeka Novohradka, která tak ráda opouští své koryto u Úhřetic a tentokrát se jí podařilo vytvořit na poli za mostem a silnicí ohromné jezero. Pak už přišla ke slovu osvědčená sestava nadšenců vedená Danem Maclem. Takovou šanci si nemohli nechat uniknout a díky vstřícnosti rodiny Kopistových, kterým patří nejen pole, ale hlavně velké poděkování, vytyčili ovál a mohlo se začít trénovat.

K dispozici byly tři motocykly se šroubky na pneumatikách a zájemců o svezení ještě o dost více. Takže poté co plochodrážní sezónu 2024 v naší zemi zahájil Dan Macl, přišli ke slovu i Vladimír Višváder, Matyáš Hlaváček, Standa a Jan Buňkovi, Milan Moravec a další hobíci.

Zájemců o svezení bylo dost | foto Josef Štěpánek

Asi nejvíce mne zaujal Pavel Fuksa, který v posledních letech působil jako mechanik jezdce Grand Prix, Australana Maxe Fricka. Jeho styl byl naprosto dokonalý, jako by se závoděním přestal ne před lety, ale před pár týdny.

Zbývá ještě představit kostěnickou partu, která nemohla na takovém srazu chybět. A tak vedle nepostradatelného Dana Macla nemůžu opomenout Aleše Dubna, kostěnického startmaršála Jana Poříze, Martina Kratochvíla, Luboše Hromádku a mnohé další, které znám spíše pod přezdívkami než jménem a to bych jim nerad zkomolil.

Akce se možná bude v sobotu opakovat | foto Josef Štěpánek

Na břehu jsem zahlédl i Jana Jeníčka, plochodrážníka, který jako obvykle přijel na kole, a lednové teploty mu zdá se nijak nevadily. Jestli se podaří obdobný kousek zopakovat, je v tuhle chvíli těžké předpovídat, protože o tom rozhodne vývoj počasí a stav dráhy, resp. zmíněného pole.

Rádi bychom navázali hned nejbližší sobotu, 20.ledna od třinácti hodin, ale uvidíme a dáme vědět.

Každopádně roku 2024 zdar a ploché dráze zvlášť!

Sezóna končí až v Kostěnicích

Kostěnice – 22. října
Na několika místech jsem četl, že letošní plochodrážní sezóna prý už skončila. Minimálně včera ve Slaném závodem série PRO-TEC Speedway Mini Cupu ve třídě do 125 ccm. Tohle tvrzení není zcela přesné – příležitost ke svezení nabídne totiž ještě poslední říjnová sobota – ve svátek 28. října.

 

Kostěnice se v sobotu opět zaplaví motocykly | foto Karel Herman

Plochodrážní jezdce a flattrekáře všech věkových kategorií, výkonnosti a kubatur přivítáme už tradičně v Kostěnicích na známém oválku nedaleko železniční tratě. Nejen ty, kteří si chtějí zazávodit, ale i ty, kteří se chtějí jen tak projet a vyzkoušet si svůj motocykl a jezdecké schopnosti. A teprve tohle plochodrážní setkání by mělo být letos poslední.

Jubileum sice tentokrát neslavíme, ale přece jen skutečnost, že  historicky 23. Srandamač se koná právě v roce 23, přesněji  2023 má určitou symboliku. Stejně jako fakt, že se koná jako v předcházejících letech přesně v den, na který připadá státní svátek.

Při letošním prvním Srandamači, který otevíral prázdninové měsíce,  se objevili tradiční účastníci jako  Dan Macl, Vlado Višváder – ten závodil tentokrát mezi flattrekáři, David Hofman, Luboš Hromádka, Daniel Halamka a Honza Buňka, mezi flattrekáři pak Radovan Bednář, Damian Kolář a Michal Rössler, když některé další známé tváře, jako Patrik Linhart, Aleš Duben, Milan Moravec, Radek Červenka, Mário Jirout či Ondřej Svědík z různých důvodů chyběli.

Tentokrát to může být trochu jinak a dokonce by se mohli objevit vedle jezdců, kteří se už v minulosti na kostěnickém ovále svezli i někteří nováčci.

Poslední plochodrážní závod letošní sezóny se pojede v Kostěnicích | foto Karel Herman

Skvělou sezónu korunovanou titulem mistra světa, který vybojoval Ervín Krajčovič, měli flattrekáři, výborně si vedl i Ondřej Svědík a neztratili se ani Tomáš Kolařík a  Kamil Peuker.

Některé z nich a také Jiřího Krause, který letos mistrovství světa vynechal, jsme už měli možnost v Kostěnicích vidět, rovněž tak i další jezdce, kteří se pravidelně účastní mistrovství republiky. Objeví se některý z těchto borců příští sobotu v Kostěnicích ?

Pokud konání mítinku nezabrání počasí, tak skutečně není nad čím váhat. Dlouhá minimálně pětiměsíční přestávka do jara 2024, se s přibývajícím zimním časem zdá být nekonečnou. To ví každý ze srdcařů, pro něž je vůně metylu stejně opojná jako atmosféra spojená vždycky s oválem v Kostěnicích,  přičemž  občerstvení a buřty na opékání nemohou chybět.

Prezence závodníků a trénink začíná ve sváteční sobotu ve 13 hodin, začátek závodu v Kostěnicích je ve 14 hodin. Kontaktní telefon pro případné informace je na  Dana Macla je 602 831 642.

Kostěnice otevírají český plochodrážní červenec

Kostěnice – 27. června
Na oválku nedaleko železniční tratě v Kostěnicích se letos docela pravidelně trénuje, ale první oficiální akce se letos uskuteční až první červencovou sobotu. Na pořadu dne je kontrolní trénink pro všechny zájemce, kteří mají k dispozici pojízdnou motorku a chtějí se tentokrát zcela zdarma projet.

Využít tuto možnost by měli všichni, i ti, kdo se chtějí pouze svézt a nechtějí závodit proti soupeřům na startovní pásce. Prostě jen vyzkoušet motorku a sebe samotného, jak jsou na tom jezdecky a kondičně a k tomu bude tentokrát pořádný časový prostor.

Prezence závodníků začíná v sobotu od čtrnácti hodin, oficiální začátek kontrolního tréninku o hodinu později, pokud by se uskutečnily závody, což závisí na zájmu jezdců, tak jejich začátek od šestnácti umožňuje příjezd i hobíkům ze vzdálenějších míst.

Nebude chybět tradiční občerstvení, opékaní buřtů a hlavně pohodová atmosféra, která ke Kostěnicím patří a nalézt ji jinde je stejně pravděpodobné jako chytit lososa v českém rybníku.

Kontaktní telefon pro případné informace na Dana Macla je 602 831 642.

Český plochodrážní červenec bude začínat v Kostěnicích | foto Karel Herman

Závodní sezóna v Čechách přece jen skončí zítra

Kostěnice – 27. října
Ještě v pondělí jsem po návštěvě kostěnické dráhy měl obavy, zda se na jejím stavu nepodepíšou další deště tak fatálně, jako už se to letos několikrát stalo na mnoha plochodrážních oválech. Na dráze byly kaluže a zamračená obloha s kapkami deště neslibovala nic dobrého.

 

V pondělí by se v Kostěnicích závodit nedalo | foto Josef Štěpánek

V pondělí by se tedy jezdit nejspíše nedalo, ale naštěstí středeční podvečer už vypadal jinak. Přestože ovál ještě potřebuje vyschnout, tak je dráha mnohem pevnější a zbývající louže se mi podařilo po necelých dvou hodinách za pomoci osvědčených moderních nástrojů, shrabovadla a koštěte, minimalizovat a některé i zrušit.

Dnes nastoupí na dráhu už účinnější technika, takže by konání páteční rozlučky v Kostěnicích nemělo nic bránit. Nebude chybět ani občerstvení a připraveny jsou i ceny pro závodníky a hlavně atmosféra, která se dá zažít jen a pouze v Kostěnicích.

Po včerejší úpravě již zítřejší Rozlučce soumrak nehrozí | foto Josef Štěpánek

Zájem jezdců je slušný a tak už se těšíme na tradiční setkání, na které se vzpomíná celou dlouhou zimní přestávku.

Připomínáme, že prezence závodníků a trénink začíná ve sváteční pátek ve dvanáct hodin, začátek závodu je ve třináct hodin. Kontaktní telefon pro případné informace je na Dana Macla je 602 831 642.