Archiv autora: Josef Štěpánek

Závodní sezóna v Čechách přece jen skončí zítra

Kostěnice – 27. října
Ještě v pondělí jsem po návštěvě kostěnické dráhy měl obavy, zda se na jejím stavu nepodepíšou další deště tak fatálně, jako už se to letos několikrát stalo na mnoha plochodrážních oválech. Na dráze byly kaluže a zamračená obloha s kapkami deště neslibovala nic dobrého.

 

V pondělí by se v Kostěnicích závodit nedalo | foto Josef Štěpánek

V pondělí by se tedy jezdit nejspíše nedalo, ale naštěstí středeční podvečer už vypadal jinak. Přestože ovál ještě potřebuje vyschnout, tak je dráha mnohem pevnější a zbývající louže se mi podařilo po necelých dvou hodinách za pomoci osvědčených moderních nástrojů, shrabovadla a koštěte, minimalizovat a některé i zrušit.

Dnes nastoupí na dráhu už účinnější technika, takže by konání páteční rozlučky v Kostěnicích nemělo nic bránit. Nebude chybět ani občerstvení a připraveny jsou i ceny pro závodníky a hlavně atmosféra, která se dá zažít jen a pouze v Kostěnicích.

Po včerejší úpravě již zítřejší Rozlučce soumrak nehrozí | foto Josef Štěpánek

Zájem jezdců je slušný a tak už se těšíme na tradiční setkání, na které se vzpomíná celou dlouhou zimní přestávku.

Připomínáme, že prezence závodníků a trénink začíná ve sváteční pátek ve dvanáct hodin, začátek závodu je ve třináct hodin. Kontaktní telefon pro případné informace je na Dana Macla je 602 831 642.

Pátek bude v Kostěnicích svátek

Kostěnice – 23. října
Pátek 28. října nebude tentokrát pouze svátečním dnem, ale i letos poslední možností ke svezení pro plochodrážníky a flatterkáře. Místo poslední plochodrážní akce tohoto roku je už tradiční, oválek nedaleko železniční tratě v Kostěnicích.

 

Jako vždy mohou závodit jezdci všech kubatur a výkonnosti a samozřejmě i flattrekáři, kteří letos měli výbornou sezónu, korunovanou senzačním třetím místem Ervína Krajčoviče v seriálu mistrovství světa. Vněm účinkovali i Ondřej Svědík, Jiří Kraus, Kamil Peuker Tomáš Kolařík, některé z nich jsme už mohli vidět i v Kostěnicích a další pak v seriálu mistrovství republiky.

Předpokládáme rozdělení jezdců do čtyř kategorií. Profi speedway určenou pro jezdce, kteří jezdí nebo ještě nedávno jezdili na klasických oválech, třeba Patrika Linharta, Daniela Halamku, Matyáše Hlaváčka a další. Druhou kategorií je Speedway hobby obsazenou hlavně jezdci Úhřetické Lhoty , třetí pak junioři do 125 ccm. Svoji kategorii pak mají flattrekáři a je možné i je rozdělit podle výkonnosti.

Prezence závodníků a trénink začíná ve sváteční pátek ve 12 hodin, začátek závodu Kostěnicích je ve 13 hodin. Počasí je zatím příznivé a má vydržet, tak neváhejte a přijeďte do Kostěnic, zimní přestávka bývá nekonečně dlouhá.

Kontaktní telefon pro případné informace je na Dana Macla je 602 831 642.

Daniel Halamka (vlevo) odstartoval na Jana Buňku | foto Eva Palánová

Kostěnice slaví jubileum

Kostěnice – 30. června
Tuto sobotu bychom měli v Kostěnicích slavit malé jubileum, a sice už dvacátý Srandamač! Je to tak, je to už skoro sedmiletá historie a tak se do ní alespoň letmo podívejme.

Rekordní sezóna 2019

Loni se v Kostěnicích proháněl i Hynek Štichauer | foto Eva Palánová
V listopadu 2014 se v Kostěnicích proháněl i Hynek Štichauer | foto Eva Palánová

První zápis přišel 31. října 2015, i když o rok dříve 8. listopadu se na tomto oválku konala rozlučka se sezónou náhradou za Becher cup, ale to se jezdilo ještě bez bodování a spíše se trénovalo, než opravdu závodilo.

Další roky už byly bohatší. Roku 2016 se konaly dva, napřesrok už čtyři, v sezóně 2018 pak tři Srandamače. Pak přišel rekordní rok 2019, kdy se konalo neskutečných pět Srandamačů! Některé z nich dokonce i za účasti špičkových českých jezdců. Může se vůbec podařit tenhle rok vyrovnat nebo dokonce překonat?

Kostěnice budou mít dvacátý Srandamač | foto Karel Herman

Jenže pak přišly dvě léta plná omezení a snahy rádoby odpovědných politiků zlikvidovat veškerý hlavně nevrcholový sport a tak se v roce 2020 podařilo uspořádat pouze jeden a v loňském roce dva Srandamače. Podíl na tom kromě plukovníků a samozvaných epidemiologů mělo i počasí, které několikrát zaúřadovalo a snahu a práci pořadatelů zmařilo s důsledností demoliční čety.

 

Dvacátý závod

Letos jsme začali brzy a první letošní závody se v Kostěnicích konaly 30. dubna, což je vůbec nejčasnější termín, kdy se podařilo Srandamač uspořádat.

Drama letošního dubnového závodu – Patrik Linhart se vnějškem dere před Daniela Halamku | foto Eva Palánová

Teď v sobotu od 12 hodin bude prezence a trénink a od třinácti hodin druhé letošní závody. Dráha je připravena a jak už jsme psali, stejně tak i kropička. Jako vždy mohou závodit jezdci všech kubatur a výkonnosti a samozřejmě i flattrekáři.

Pro vaše případné dotazy platí kontaktní telefon na Dana Macla – 602 831 642. Určitě neodkládejte svou účast na příště, cesty počasí a ostatních okolností jsou nevyzpytatelné.

Ostatně v nemocnicích leží už neskutečných 179 lidí s covidem a potkat v pražském metru jedince s respirátorem navzdory tropickému vedru není nikterak exotické.

Prázdniny začínají v sobotu v Kostěnicích

Kostěnice – 27. června
Jediný plochodrážní závod v Čechách o prvním prázdninovém víkendu se uskuteční v Kostěnicích v sobotu od třinácti hodin. Dráha je připravena a od předpokládaného prachu ji tentokrát pomůže kropička, která je zajištěna.

 

Patrik Linhart (vlevo) letí před Lukáše Hromádku (vpravo) | foto Antonín Škach

Jako vždy závodit mohou jezdci všech kubatur a výkonnosti a samozřejmě i flattrekáři, kteří toho letos ještě moc nenajezdili, a tak mají šanci to napravit.

Prezence a trénink jsou od dvanácti, závody začnou po třinácté hodině. Kontaktní telefon na Dana Macla je 602 831 642 a uvítáme, když se zájemci o start ozvou na tento telefon do středy, abychom měli potvrzené účastníky.

V sobotu startujeme v Kostěnicích

Kostěnice – 28. dubna
Jak už jsme avizovali minulý týden, jediný plochodrážní závod o tomto víkendu v Čechách se uskuteční v Kostěnicích tuto sobotu od třinácti hodin. Zbývá už jenom doladit poslední detaily a dokončit úpravy dráhy, které pomáhá zlepšené počasí, a můžeme začít. A teď ono překvapení…

 

Dan Macl se rozhodně popere o mistra Úhřetické Lhoty | foto Eva Palánová

Jím by měl být první ročník závodu o mistra Úhřetické Lhoty, ale protože bychom chtěli mít na startu všechny domácí jezdce, rozhodne se ještě, zda se premiéra tohoto mistrovství bude konat už tuto sobotu nebo až v červenci při druhém Srandamači.

A ještě malé opakování. Závodit mohou jezdci všech kubatur i flattrackeři, a to jako vždy ve vyrovnané konkurenci, kdy rozdělení jezdců do kategorií řešíme až těsně před startem závodů podle výkonnosti přihlášených účastníků.

Prezence a trénink jsou od dvanácti, závody začnou po třinácté hodině.

Aleš Duben (vlevo) v duelu s Milanem Moravcem | foto Antonín Škach

V Kostěnicích se bude pálit metyl místo čarodějnic, byť i na ně přijde řada

Kostěnice – 22. dubna
Už příští sobotu pořádáme v Kostěnicích první letošní srandamač pro všechny jezdce a fanoušky, kteří propadli kouzlu ploché dráhy a skvělé atmosféry, která tyto závody vždycky provází. Naštěstí v této době neplatí žádná nesmyslná omezení a samozvaní odborníci momentálně marně hledají variantu viru, která by jim pomohla zdůvodnit uzavření sportovních areálů.

 

Aleš Duben (vlevo) v jednom z kostěnických duelů s Milanem Moravcem | foto Antonín Škach

Možnost svezení mají jezdci všech kubatur i flattrekáři a to jako vždy ve vyrovnané konkurenci, kdy rozdělení jezdců do kategorií řešíme až těsně před startem závodů podle výkonnosti přihlášených účastníků.

Přijeďte, prosím včas, prezence a trénink jsou od dvanácti, závody začnou po třinácté hodině. Pro jistotu ještě připomínám kontaktní telefon 602 831 642 na Dana Macla, který pracuje se svými přáteli na přípravě celého areálu a případně doplní veškeré podrobnosti.

Kostěnická plochá dráha opět ožije na čarodějnice | foto Eva Palánová

V sobotu 30. dubna v Kostěnicích budeme pálit místo čarodějnic metyl, i když i oheň na opékání buřtů bude připraven. A také malé překvapení, ale o tom ještě příští týden před závody.