Josef Novotný jezdil pod kopřivnickými světly

Kopřivnice – 20. srpna
Začátek středeční juniorky v Kopřivnici byl stanoven na půl pátou. Nakonec se ještě od dvacet minut posunul. Pořadatelé cítili nutnost počkat na všechny diváky, kteří stáli v dlouhé frontě na lístky, protože se na závody vypravili až po práci. Závod se obešel bez rozjezdu, trojice pražských mušketýrů si rozdělila poháry již v osmnácté jízdě. Program však pokračoval Memoriálem Michala Matuly a soumrak se blížil. A právě na jeho vyhlášení se poprvé pro plochou dráhu rozsvítila nové reflektory rekonstruovaného stadiónu. Tím však světelná show neskončila.

 

Josef Novotný během večerní zkoušky kopřivnických světel

Většina diváků už byla doma, na město padla tma, když se opět světla rozsvítila a na ovál se svou dvěstěpadesátkou vyrazil Josef Novotný. „Zkoušeli jsme, jestli by šlo závodit za umělého osvětlení,“ říká Tomáš Wanke, předseda klubu. „Úplně ono to není, nedokáže to nasvítit výjezdu. Musí se řešit natočení světel nebo nákup dalších.“

Každopádně svítící stadión Emila Zátopka nebyl k přehlédnutí. „Nevypadá to špatně,“ souhlasí Tomáš Wanke. „Ale není to zatím sto pro. Uvidíme, nevím, jestli to klapne letos, ale o tom jsem se bavil s místopředsedou. Třeba příští rok, záleží, jaká bude situace.“

Kopřivnický ovál za umělého osvětlení

Foto: Veronika Novotná

Los určil českému nároďáku semifinále smrti

Londýn – 20. srpna
Nepříliš velké nadšení vzbudilo v Čechách rozlosování semifinálových skupin Speedway of Nations, jehož úvodní fáze se uskuteční v půlce září v Daugavpilsu. Náš národní tým bude mít v boji o tři finálová místa za soupeře nejen Finy, Slovince a Američany, nýbrž zástupce plochodrážních supervelmocí Polska, Dánska a Švédska.

Semifinálové stadium Speedway of Nations v Daugavpilsu:

semifinále 1 – pátek 17.9.: Polsko, Dánsko, Švédsko, Finsko, Česká republika, Slovinsko, USA
semifinále 2 – sobota 18.9.: Motocyklová federace Ruska, Austrálie, Lotyšsko, Itálie, Ukrajina, Německo, Francie
Český národní tým loni v Lubinu: zleva Eduard Krčmář, Václav Milík, Petr Chlupáč a Filip Šitera

Foto: laskavostí Filipa Šitery

Cesta z Goričanu do Žarnovice vedla oklikou

Žarnovica – 20. srpna
Jan Kvěch měl v chorvatském Goričanu na dohled postup do challenge o Speedway Grand Prix 2022, které zítra odpoledne uspořádá Speedway Club Žarnovica. Na poslední chvíli mu jej v dodatkové jízdě sebral Robert Lambert. Český junior doplatil na pravidlo, že právě z Goričanu postoupí jen tři nejlepší, zatímco z trojice ostatních kvalifikačních kol čtyři, přičemž jedno místo zůstane pro reprezentanta SMF. A Jan Kvěch skončil čtvrtý. Nakonec se do boje o postup do velkých cen přece jen zapojí, avšak startovní listina musela předtím doznat hned dvou změn.

 

Jan Kvěch se do challenge nakonec dostal

Z challenge nejprve vycouval Mikkel Michelsen, jenž si místo v seriálu velkých cen na rok 2022 zajistil svým evropským titulem. Dle pravidel jej zastoupí původně první nepostupující z kvalifikačního kola s číslem jedna. A to se konalo v maďarském Nagyhalasz, takže se místo Dána do Žarnovice dostal Sergej Logačev.

Jan Kvěch by zítra zůstal náhradníkem, kdyby Martin Vaculík nedospěl k rozhodnutí, že s nedoléčenou klíční kostí nakonec nepojede. Český reprezentant tak získal jeho devítku. Jakub Valkovič bude jako zástupce SMF prvním náhradníkem, osmnáctku poveze Václav Milík.

Startovní listina zítřejšího challenge o SGP v Žarnovici:

1 Jevgenij Kostigovs, LAT
2 Sergej Logačev, RUS
3 Chris Holder, AUS
4 Janusz Kolodziej, PL
5 Nikolai Klindt, DK
6 Martin Smolinski, D
7 Patryk Dudek, PL
8 Adam Ellis, GB
9 Jan Kvěch, CZ
10 Tobiasz Musielak, PL
11 Robert Lambert, GB
12 Rohan Tungate, AUS
13 Max Fricke, AUS
14 Andrzej Lebeděvs, LAT
15 Daniel Bewley, GB
16 Pawel Przedpelski, PL
17 Jakub Valkovič, SK
18 Václav Milík, CZ

Foto: Pavel Fišer