Pražská Markéta dál řádí v první lize

Žarnovica – 2. července
Sluníčko se užuž ohýbalo, aby si před vstupem na ranní oblohu zapnulo své zlaté střevíčky. Když v tom jej evidentně vyděsila rána jako z děla. Bouřka naštěstí Žarnovicu jen minula a vydatný slejvák odtáhnul před svítáním také, takže slovenské městečko čekal další skvělý den. Ouverturu české první ligy si nechalo ujít více diváků než včerejší domácí šampionát. Pražská Markéta v ní prodloužila svou dva roky starou triumfální sérii, když jí jediné body sebral Josef Franc oblečený v kopřivnické vestě. V rozjížďce s číslem dvě zajistil remízu nad Danielem Klímou a Petrem Chlupáčem, jenž zrovna slavil své osmnácté narozeniny. Moravský celek si pod taktovkou Tomáše Wankeho šel v klidu za druhou pozicí, zatímco o třetí příčku zuřil boj mezi Žarnovicou a Pardubicemi. Marián Šebian postrádal Davida Pacalaje, který po včerejším závodě raději nechal svému operovanému břichu klid. Lubomír Vozár si pojistil hostování Zdeňka Holuba, jenž si však stěžoval na bolavou ruku po pádu z mistrovství Slovenska. Východočeský tým nakonec na nejnižší stupínek pódia postavil Jaroslav Petrák, když v předposlední jízdě nepustil na své druhé místo Martina Málka.

Stupně vítězů s Kopřivnicí, Prahou a Pardubicemi

Markéta pokračuje v kralování

Zdeněk Holub (bílá) letí před Jána Mihálika (modrá), Martina Gavendu (žlutá) a Jakuba Valkoviče (červená)

Ouvertura české první ligy přivítala v ochozech žarnovického Městského stadiónu přece jen o poznání méně diváků než včerejší šampionát Slovenska. Naštěstí se předpovědi na bouřky ukázaly jako liché a kromě ranního extempore v okolí města ani nekáplo. Manažeři na jury souhlasili s návrhem, aby se nekonal nástup. A tak se začalo hned naostro rozjížďkou s číslem jedna.

Lubomír Vozár využil skutečnosti, že se Zdeněk Holub nevejde do sestavy Markéty a pojistil si jeho hostování. Zato Marián Šebian musel oželet služby Davida Pacalaje, který díky svému srdnatému boji o slovenský titul poznal, že by po jarní operaci kýly měl přece jen zůstat ještě v klidu.

Rozpis závodu svedl oba týmy do první série. V rozjížďce s číslem jedna exceloval Zdeněk Holub, zatímco Jakub Valkovič s Jánem Mihálikem před sebe nepustili Martina Gavendu. Rovněž ob jízdu později se domácí s Pardubicemi rozešli smírně. Skvělý start se povedl Jakubu Valkovičovi.

Josef Franc (žlutá) odstartoval na Petra Chlupáče (modrá), Daniela Klímu (červená) a Jana Macka (bílá)

Zdeněk Holub se na něho obořil spodem. Slovenského juniora nestihnul ani v první, ani ve druhé zatáčce. Daniel Šilhán jistil Rastislava Ciferského a Zdeněk Holub v pardubické vestě raději šetřil svou bolavou ruku, kterou si poranil včera. A protože dobře počítal kola, zastavil dříve, než viděl šachovnicovou vlajku.

„Na co bych se dřel pět kol?!“ vysvětloval pragmaticky ve svém depu. Jeden okruh navíc však byla jediná chybička, jíž se organizační tým za celé dva závody dopustil. Kdo by se mohl zlobit, když pracovní dny nepustily z práce celou řadu pořadatelů. Z Bratislavy se do Žarnovice nedostal ani startmaršál, jehož zastupoval jeho otec.

Zdeněk Holub (modrá) vs. Jakub Valkovič (bílá)

Dvě věci však byly jisté. Rozhodčí Lubomír Hajdóny samozřejmě respektoval pořadí třetí jízdy na konci čtvrtého okruhu. A Speedway Club pořádal závody mimo víkendové termíny naposledy. Ale nazpět k úvodu první ligy, v němž se do čela vyhoupla Markéta.

Daniel Klíma po rozjížďce s číslem dvě kvituje umění Josefa France:

„Na něj ještě nemám, je na mě moc rychlej’…“

Jan Kvěch jede před Jánem Mihálikem

Její úvodní duel s Kopřivnicí v rozjížďce s číslem dvě vyzněl nerozhodně. Postaral se o to Josef Franc. Lepší start měl sice Daniel Klíma, avšak český exmistr oblečený v kopřivnické vestě byl před ním ještě v úvodním nájezdu. Petr Chlupáč nedal šanci Jan Mackovi, ale po úvodní remíze začala Markéta kralovat.

Ofenzívu odstartovali Jan Kvěch s Ondřejem Smetanou, kteří v rozjížďce s číslem čtyři poslali Martina Málka a Jana Macka za svá záda již s letem pásky. A přesně to samé prováděli ve druhé sérii žarnovickým mladíkům. Jan Kvěch s Petrem Chlupáčem Jánu Mihálikovi a Rastislavu Ciferskému v páté a Daniel Klíma s Ondřejem Smetanou Jakubu Valkovičovi a Rastislavu Ciferskému v sedmé jízdě.

Mezitím Kopřivnice vykročila na druhé místo. Josef Franc a Martin Málek v rozjížďce s číslem šest vytvořili skvělý tandem, který nakonec ujel Jaroslavu Petrákovi o půl rovinky. Jeho parťák Martin Gavenda evidentně ztratil motivaci již v prvním okruhu, když zůstal stát.

Daniel Klíma (červená) s Ondřejem Smetanou (modrá) drží v šachu Jakuba Valkoviče (bílá)

Lubomír Vozár se bránil nasazením Zdeňka Holuba v roli taktické rezervy pro osmou jízdu. Startovalo se znovu vinou letmého startu. Pražan v pardubickém žoldu vletěl do depa pro druhý motocykl. Když posléze páska vylétla podruhé v první zatáčce vystřídal ve vedení Jana Macka. Josef Franc byl až třetí!

Opatrně se posunul před svého kopřivnického kolegu, aby rovnou udeřil na vedoucího Zdeňka Holuba. Ve čtvrtém kole jej podjel v úvodní zatáčce. Zdeněk Holub se snažil kontrovat, avšak na vnější straně byl pomalejší.

 

I mistr Franc se utne

Josef Franc (modrá) se v epické osmé jízdě dostal před Zdeňka Holuba (žlutá)

Po osmi jízdách vedla Praha s náskokem pěti bodů na Kopřivnici, devíti na Pardubice a deseti na Žarnovicu. „Pro diváky jsem to neudělal,“ odmítal Josef Franc hypotézu, že prve chtěl stíhací jízdou rozvířit poněkud stojatější vody dnešního klání. „Ani ne, už nejsem nejmladší. Nevěděl jsem, jak odstavit svýho závodníka, aby mně nepřekážel.“

Základní část vrcholila třetí sérií, která přinesla naprosto nekompromisní výsledky. Josef Franc vyhrál devátou jízdu stylem start – cíl. Martin Málek se za něj zařadil v první zatáčce, v níž objel Jakuba Valkoviče. Zatímco Pražan držel lajnu, Březolupák zametal venek. A již ve druhé zatáčce bylo vymalováno. V rozjížďce s číslem jedenáct triumfoval Josef Franc ve stylu start – cíl, zatímco Jan Macek sebral druhou příčku Jakubu Valkovičovi spodní stranou druhé zatáčky třetího okruhu.

V rozjížďce s číslem deset se diktátu pražské Markétě postavil Zdeněk Holub. Z pozice náhradníka zaskočil za Martina Gavendu a díky svému charakteristicky rychlému startu se dostal do čela. Jenže Petr Chlupáč jej minul ještě v úvodním nájezdu.

Martin Málek (12) si okolo Rastislava Ciferského (3) a Jána Mihálika (2) dláždí cestu za záda Josefa France (11)

Zdeněk Holub se držel lajnu jako přitlučený hřebíčkem a odrazil nápor Jana Kvěcha. Nezbavil se jej natrvalo, protože český juniorský šampión ve druhém okruhu pronikl na druhou příčku zprava prvního oblouku. Pražan s bílým koníkem na vestě se rychle vnitřkem vrátil nazpět. Konečné slovo však stejně patřilo Janu Kvěchovi na vnějšku druhé zatáčky druhého okruhu.

Daniel Klíma a Ondřej Smetana nakonec ve dvanácté jízdě na hlavu porazili Daniela Šilhána s Jaroslavem Petrákem. Praha vyhrála základní část díky osmadvaceti bodů, Kopřivnice měla třiadvacet, Pardubice jedenáct a Žarnovica deset.

Závěr individuálních rozjížděk zahájil nejlépe Daniel Klíma. Odstartoval jako střela a záhy vedl o čtvrt rovinky. Aplaus si však vysloužil Jakub Valkovič, který vnějškem posledního výjezdu připravil Zdeňka Holuba o druhé místo. Pražané mohli slavit vítězství v celém závodě. Ani Kopřivnici už nemohl druhé místo nikdo odpárat.

Martin Málek (modrá) a Jan Macek (červená) tísní Jakuba Valkoviče (bílá)

Zato Žarnovica se dotáhla na stejnou úroveň s Pardubicemi. „Zkusím, jestli Martin Málek povolí nebo ne,“ umiňoval si Jaroslav Petrák, než se spustil z depa vstříc rozjížďce s číslem čtrnáct. A ono vskutku. Petr Chlupáč oslavil dnešní osmnáctiny hladkým sólem. Martin Málek nejen, že jej nestihnul vnějškem druhé zatáčky, nýbrž se v té druhé nechal podjet Jaroslavem Petrákem.

Rastislav Ciferský neviděl cíl vinou mechanických problémů, takže Jaroslav Petrák doopravdy postavil Pardubice na nejnižší stupínek pódia. Josef Franc zase plánoval zkřížit dráhu pražské Markétě. Už jen proto, že vítá konkurenci mladších soupeřů. Navíc během dvou dnů v Žarnovici ještě žádnou jízdu neprohrál.

Josef Franc vysvětluje svůj pád v rozjížďce s číslem patnáct:

„Závodní incident, dráha byla rozbitá, blbě jsem to trefil. Snažil jsem se co nejrychlejc‘ prásknout s motorkou. Nic se mi nestalo, jsem celej‘.“

Útok Josefa France (červená) na Jana Kvěcha (žlutá) skončí pádem

Skvěle odstartoval i do té patnácté dnešního odpoledne. Jan Kvěch ale širokým obloukem objel Daniela Šilhána a v prvním výjezdu podjel i vedoucího Josefa France. Ten si podobné výstřelky nechtěl nechat líbit. Jenže na začátku druhého okruhu letěl do nafukovaček.

Vyvázl bez zranění a za aplausu publika došel do depa po svých. Z repete byl diskvalifikován a nic nestálo v cestě Janu Kvěchovi a jeho triumfu ve stylu start – cíl. Ani ucházející vzduch ze zadní pneumatiky, protože Ján Mihálik byl na sklonku posledního okruhu až příliš daleko, aby jej ohrozil.

 

Hlasy z depa

Jan Kvěch (žlutá) bojuje po startu patnácté jízdy o vedení s Josefem Francem (červená), zatímco Daniel Šilhán (modrá) a Ján Mihálik (bílá) zaostávají

„Dařilo se mi,“ liboval si Jan Kvěch. „I jako tým jsme jeli všichni. Poslední jízdu jsem píchnul a poslední zatáčku jel s prázdnou gumou. Byl jsem rád, že jsem dojel. Jen škoda, že se mi takhle nedařilo včera…“

„Dobrý,“ vystihl své pocity Daniel Klíma. „První jízdy škoda není, na Pepu ještě nemám, je na mě moc rychlej‘. Ještě se mám, co učit. Dráha byla dneska hezká, jelo se dobře. Bez problémů, rychlost jsem měl, ale nebylo to ono.“

„Pěkný,“ reagoval Petr Chlupáč na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Hezký závody, dráha tahavější, přežili jsme ve zdraví. Párkrát se to kouslo, ale oproti včerejšku žádný dramatický situace. Takový hezký narozeniny.“

Ondřej Smetana (bílá) zápolí se Zdeňkem Holubem (červená)

„Kluci jeli o jízdu víc,“ připomínal Ondřej Smetana. „Já jsem je dubloval. Přišel jsem sice o body, jen mě to stálo gumu, ale musím zapracovat, aby mi neujížděli. Hlavně ten Kvěch! Ale vyhráli jsme, tak jedu domů spokojenej‘.“

„Náročný jako včera,“ svěřoval se Josef Franc. „Možná ještě víc, neměl jsem tolik šťávičky. Praha vyhrála zaslouženě. Ale příjemný pocity pro Kopřivnici za druhý místo.“

„Hezký, ale dráha byla divoká a mě po včerejšku bolela ruka,“ posteskl si Zdeněk Holub. „Moc jsem kvůli tý ruce netahal…“

Daniel Šilhán (modrá) bojuje s Jánem Mihálikem (bílá)

„Martina Málka jsem spráskal tím, že on nechtěl riskovat vůči dráze,“ rozhovořil se Jaroslav Petrák. „Snažil jsem se a říkám, že tohle využiju. Z dráhy nejsem nadšenej‘, jak je to rozbitý. Myslel jsem, že bude lepší, že si zazávodím. Ale oni to maj‘ s ostřejšíma motorka jednodušší. Nešlo to, ty roky jsou znát, nemůžu jet jako, když mi bylo dvacet. Aspoň jsem vybojoval bednu.“

„Mám toho plný kecky,“ připouštěl Daniel Šilhán. „Dva dny za sebou, dráha těžká, ale pro každýho stejná. Musím na sobě zamakat, ke konci sice blbla motorka, ale je to na mně. Měli jsme problémy se spojkou, to musíme doladit. V pondělí trénink uplaval, nevyzkoušel jsem novej‘ motor, tak jsem jel radši na starým. Ten novej‘ je prej‘ střelec, tak abych se nezabil.“

Jakub Valkovič litoval dvou rozjížděk

„Myslím si, že to nebylo zlé,“ přemítal Jakub Valkovič. „Dvě jízdy se mi vydařily méně, ale ostatní byly fajn. Škoda, že se nedařilo víc klukům.“

„Dobře se mi startovalo,“ pochvaloval si Ján Mihálik. „Rychlá dráha byla i včera, loni byla tvrdá, teď je to hluboké a rychlé. To se mi líp jezdí. Bod nám chyběl na bednu, je to škoda, ale byli jsme oslabení.““

„Dobře se jelo,“ říkal Rastislav Ciferský. „Byla rychlá dráha, hluboká. Ale musím zlepšit starty. V poslední jízdě mi přestala jet motorka.“

Rozjížďka s číslem patnáct byla jediná, kterou Josef Franc za dva dny závodění v Žarnovici nevyhrál
1. AK Markéta Praha 37
Daniel Klíma 2 – 3 3 3 11
Petr Chlupáč 1 2 – 3 3 9(2)
Jan Kvěch 3 3 2 – 3 11(1)
Ondřej Smetana 2 2 2 6(3)
2. Walbo Railway Kopřivnice 24
Jan Macek 0 F 1 2 0 3(1)
Josef Franc 3 3 3 3 X 12
Martin Málek 1 2 2 3 1 9(2)
3. AMK ZP Pardubice 15
Daniel Šilhán – 1 0 1 1 3(1)
Martin Gavenda R R – – 0
Jaroslav Petrák – 1 0 R 2 3
Zdeněk Holub, Praha 3 2 2 1 1 9
4. Speedway Club Žarnovica 14
Jakub Valkovič 2 3 1 1 2 9
Ján Mihálik 1 1 F 1 2 5(1)
Rastislav Ciferský 0 0 0 0 E 0
Jaroslav Petrák (bílá) porážkou Martina Málka (žlutá) dostal Pardubice na pódium

Aktuální prvoligová tabulka:

malé body velké body
1. Praha 37 4
2. Kopřivnice 24 3
3. Pardubice 15 2
4. Žarnovica 14 1
Zdeněk Holub (žlutá) za sebou vodí kopřivnické duo Jan Macek (červená) – Josef Franc (modrá)

Foto: Eva Palánová

Petr Chlupáč, který zrovna slavil osmnáctiny, kontroluje pohledem Martina Málka

Slovensko má českého šampióna

Žarnovica – 1. července
Zatímco dnes u nás roušky až na řídké výjimky padly, na Slovensku stále platí pravidla pro jejich nošení. A tak se jednadvacítka závodníků spolu s vlajkonoškami a nezbytnými funkcionáři vydali na nástup slovenského šampionátu se zakrytými dýchacími cestami, zatímco hlediště se k tomuto opatření postavilo o poznání vlažněji. Naprostým suverénem se stal Josef Franc. S úchvatnou elegancí vyhrál čtyři rozjížďky základního rozpisu. Vyhrál tak jubilejní dvacátý ročník Memoriálu Ladislava Eliáše a postoupil rovnou do finále o mistra Slovenska. Rovněž v něm přibyl na metu jako první, když v poslední zatáčce díky pádu kulminovala smůla Jana Kvěcha. Oddělenou klasifikaci slovenského juniorského šampionátu skončil nejlépe Jakub Valkovič, jenž se blýsknul rozhodným primátem v prvním semifinále, zatímco David Pacalaj nebyl fit po nedávné operaci břišní kýly.

Slovenský šampionát: zleva Petr Chlupáč, Josef Franc a Daniel Klíma

Pravidla jsou pravidla

Před závodem se divákům podepisovali Tomáš Topinka a Zdeněk Schneiderwind – a šanci získat podpis si nenechal ujít ani renomovaný historik a publicista Jozef Treščák

Co je vedro jako v peci, ví svoje zlá ježibaba, s níž se s drzostí sobě vlastní vypořádali pohádkoví Jeníček a Mařenka. Ale také plochodrážníci, protože dnes v Žarnovici bylo počasí jako vymalované a rtuť teploměru se rozhodně nestyděla si vyskakovat. Navíc první letošní plochodrážní mítink na Slovensku se musel vypořádat s platnými regulemi bránícími propuknutí onemocnění covid 19.

Diváci brali roušky jako formalitu. Konec konců, i sekuriťáci střežící vchod na Městský stadión si ty svoje čas od času dali alespoň pod nos. Jinak svou povinnost plnily svědomitě. A tak si lidé před vstupem ústenky nasadili, koupili si vstupenky a programy a po pěti metrech je opět odkládali, aby dýchali svobodně.

Letošní sezóna konečně odstartovala i na Slovensku

V Čechách byly nástupy zrušeny, v Žarnovici pořadatelé nechtěli, aby slovenský šampionát ztratil ze své tradiční okázalosti. A tak se jednadvacet startujících divákům představilo jako desperáti z divokého západu s napůl zakrytým obličejem. Inu, pravidla jsou pravidla. O tom se konec konců přesvědčil i Jan Kvěch, ačkoliv o roušku vůbec nešlo.

Jan Kvěch se marně rozčiluje nad svým vyloučením z rozjížďky s číslem čtyři:

„Já byl ale u pásky jako první!“

Josef Franc (červená) nedává šanci Norbertu Magosimu (modrá)

Nuly hrály stále větší přesilovku na digitálních hodinách před startem rozjížďky s číslem čtyři. Petr Chlupáč se stihnul k pásce postavit dříve, než na displeji získaly stoprocentní převahu. Jeho klubový kolega se však opozdil a červená vylučovací světla dala okamžitě najevo, že se sudím Lubošem Šmodrkem žádné disputace dnes nebudou.

Ostatně záhy se o tom přesvědčil i samotný Jan Kvěch, který zmizel v depu se stejnou rychlostí, s níž vyjel na ovál. Argumenty mu nebyly pranic platné a on se mohl na rozjížďku s číslem čtyři jen dívat. A to ještě nemohl tušit, jak smolný se pro něho první červencový den letošního roku stane. Avšak nepředbíhejme a vyprávějme si příběh letošního slovenského šampionátu pěkně popořadě.

Krátce po startu rozjížďky s číslem dvě: Jaroslav Petrák (zelená), Daniel Šilhán (žlutá), Vjačeslav Monachov (bílá), Jakub Valkovič (modrá) a Martin Málek (červená)

V rozjížďce s číslem jedna dal Josef Franc jasně najevo, že dnes do Žarnovice nepřijel pouze, aby se zúčastnil. Norbert Magosi se sice dral dopředu, jenže mu nezbylo nic jiného, než se zařadit za záda českého exmistra. Podobný příběh psala rovněž druhá jízda. Jejím králem se již od vylétnutí pásky stal Martin Málek, když jej Jakub Valkovič v úvodním nájezdu nestihnul.

Červený povlak na přilbě ruku v ruce se skvělým startem bývá na žarnovickém ovále velkou výhodou. Ovšem rozjížďka s číslem tři vynesla dopředu Daniela Klímu. Rychle ujel Davidu Pacalajovi a Petru Chlupáčovi, kteří se po něm sápali v první zatáčce. Domácí junior byl zprvu druhý, avšak Pražan jej posléze podjel.

Za zády vedoucího Daniela Klímy (modrá) bojují David Pacalaj (červená) a Petr Chlupáč (zelená)

Poté, co Jan Kvěch zmizel v depu před zmiňovanou čtvrtou jízdou, využil červené startovní dráhy Ondřej Smetana. Za ním jel Richard Ansviesulis, jenž měl dnes být nejlepším cizincem memoriálu, pochopitelně nepočítáme-li početný český kontingent. Na vedoucího Pražana udeřil po vnější straně druhé zatáčky. Ale Ondřej Smetana se udržel na venku, takže čtyři body přistály na jeho kontě.

 

Závodnická společnost se dělí

Josef Franc (1) objíždí Jana Kvěcha (16), Zdeňka Holuba (11), Jaroslava Petráka (18) a Rolanda Kovacse (8)

Ze čtveřice úvodních vítězů se jako první na ovál po přestávce vrátil Josef Franc. V páté jízdě spolu s Janem Kvěchem za svými zády rychle odsunuli za sebe Zdeňka Holuba, který předvedl start jako z příručky. Se třemi body na kontě se mu šance na návrat na slovenský trůn po dvou letech rapidně snižovala. Navíc když v rozjížďce s číslem dvanáct upadl ve druhé zatáčce druhého okruhu.

Zdeněk Holub vysvětluje svůj pád ve dvanácté jízdě:

„Chytil jsem holuba (smích). Trošku mě to koplo a já to nevychytal.“

Bezprostřední duel o slovenského juniorského šampióna: David Pacalaj (žlutá) vs. Jakub Valkovič (zelená)

Z repete byl pochopitelně diskvalifikován a v ten moment měl do nadstavbové části stejně daleko jako k Proximě Centauri. Postupové starosti nemusel řešit Petr Chlupáč. V šesté jízdě se nenechal zaskočit a triumfoval stylem start – cíl. Hned vzápětí rozjásal tribuny svým velkým sólem David Pacalaj.

V závěru jej ovšem stahoval Jakub Valkovič. Nikdo z fanoušků nemohl tušit, že se Davidu Pacalajovi pod brýlemi leskly slzy v očích, protože kromě svého klubového kolegy musel svádět neméně drsný boj s bolestivými křečemi.

Osmá jízda vyrovnala pořadí na hrotu aktuální klasifikace. Daniel Klíma v první zatáčce vykroužil nádherný oblouk okolo mantinelu a protilehlou rovinku vyjel jako první. Když se ve druhém výjezdu Ondřej Smetana dostal před Milena Maneva, bylo na stíhání pražského juniora pozdě.

Martin Gavenda (červená) vzdoruje Rolandu Kovacsovi (bílá) a Jánu Mihálikovi (žlutá)

Oba neporažení Češi stanuli bok po boku u pásky v deváté jízdě. Josef Franc však žádné dišputace ohledně dělby bodů nepřipustil. A již v první zatáčce měl Daniela Klímu za sebou. Martin Málek prve v šesté jízdě jezdil až třetí, avšak v rozjížďce s číslem deset si hodně nahlas řekl o semifinále.

Svůj GM vedl k triumfu již od vylétnutí pásky k prosluněnému nebi. „Chtěl jsem to vyzkoušet,“ líčil v depu, proč v rámu jeho motocyklu není zamontovaný motor Jawa, který je pro něho několik let typický. „Předtím jsem to posral na startu, teď jsem to musel napravit.“

Po své úvodní diskvalifikaci musel Jan Kvěch se svými body hospodařit jako se šafránem

Čtyři body se náramně hodily, ovšem domácí publikum v rozjížďce s číslem deset kvitovalo spíše výkon Jána Mihálika. Domácí junior se rozhodl naskočit do sezóny jen pár dnů před závodem a ještě včera se po Žarnovici proháněl za volantem autoškoly. Nyní se v nájezdu do druhého kola přehnal okolo Martina Gavendy. A že nepředjede druhého Rolanda Kovacse rozhodla až sama cílová meta.

Pokání za svůj úvodní hřích musel činit Jan Kvěch. Jenže po startu jedenácté jízdě zamířil neomylně na první pozici David Pacalaj. A druhého místa se držel Norbert Magosi. Český juniorský šampión jej předčil ve druhém okruhu, jenže v jeho druhé zatáčce takřka upadl.

Zdeněk Holub (žlutá) zatím dotírá na Ondřeje Smetanu (modrá), ale za chvíli jej pád vyřadí z nadstavbové části

„Odrazil jsem se od prken, že ho předjedu, ale vzala mě křeč do nohy a nemoh‘ jsem se o ní opřít“ popisoval kritické chvíle o pár momentů později ve svém boxu. Konec dobrý, všechno dobré. Jan Kvěch zůstal pánem svého motocyklu, udržel se na druhé příčce, aby posléze v závěrečném oblouku po vnějšku objel vedoucího Davida Pacalaje.

Na konci třetího série se naplnil hořký osud Zdeňka Holuba, jak jsme si již vyprávěli. Ze smůly svého klubového parťáka profitoval Petr Chlupáč. V prvním výjezdu se nechal podjet od Ondřeje Smetany, což byl luxus, který mu po repete nedopřál. Ostatně Ondřej Smetana se po restartu musel srovnat s Jakubem Valkovičem, jehož podjel až ve druhém oblouku,

 

Když má Jan Kvěch pech, tak obrovský

Skvělý moment Rastislava Ciferského (20) – na metě překonává Vjačeslava Monachova (10)

Rozjížďka s číslem třináct rozhodla o vítězi dvacátého Memoriálu Ladislava Eliáše. Petr Chlupáč sice odstartoval jako ostřílený mazák a první zatáčku projížděl těsně okolo nafukovacích vaků. Jenže fikaný lišák Josef Franc vtrhnul do mely spodem. Na rovince už vedl, zapsal čtvrtou čtyřku. Celkově šestnáct bodů, které už nikdo jiný nemohl vyrovnat. A nadto byl jako první ve finále o mistra Slovenska.

O něj museli ostatní bojovat v semifinále, v němž však účast celá řada závodníků musela teprve bojovat. Ovšem Petr Chlupáč stejně jako Jakub Valkovič, který v třinácté jízdě skončil třetí, byli již z obliga. Jan Kvěch ale neobkroužil ani jedno jediné kolo! A sotva předal motocykl Michalu Pospíšilovi, pádil k tabuli, o níž se s pečlivostí sobě vlastní staral Peter Haidony, alias Bilko.

David Pacalaj (bílá) vodí Zdeňka Holuba (zelená), Rolanda Kovacse (žlutá) a Daniela Šilhána (červená)

„Přestala jet motorka,“ odtušil pražský junior mezi čtením číslic napsaných černým lihovým fixem. „Jela na půl plynu. Dusilo se to. Teď všechno vyčistíme, snad to bude dobrý…“

Mezitím Daniel Klíma v rozjížďce s číslem čtrnáct odvedl Martina Málka a pojistil si první dnešní pódium. A samozřejmě i semifinále.  Nováček Rastislav Ciferský měl k postupu daleko. Blýsknul se však právě v rozjížďce s číslem čtrnáct, kde na metě sebral poslední bod Vjačeslavu Monachovovi.

Rozjížďce s číslem patnáct kraloval David Pacalaj. Zdeněk Holub ustrážil Daniela Šilhána, který ve druhém kole předčil Rolanda Kovacse, ovšem tři body jej přes semifinálový práh nepřenesly.

Jakub Valkovič vede semifinále před Petrem Chlupáčem

K velké úlevě Jana Kvěcha, jenž měl jen o jediný bod více. Posledním vítězem rozjížďky Eliášova memoriálu se stal Ondřej Smetana. Za jeho zády Richard Ansviesulis podjel ve druhé zatáčce Norberta Magosiho. Postup ale neminul ani jednoho z nich.

Jakub Valkovič líčí své vítězství v prvním semifinále:

 „Dobrý start. Podržel jsem to venkem, všechna čtyři kola jsem držel a dostal jsem se do finále.“

Daniel Klíma ve druhém semifinále za sebou vodí Davida Pacalaje

Šampionát Slovenska gradoval dvojicí semifinále, kde si desítka borců měla vyjet čtyři místa ve finále vedle Josefa France. V tom prvním se do vedení dostal Peter Chlupáč. Ovšem vnějškem úvodního oblouku se řítil Jakub Valkovič. A pražského juniora předčil také Richard Ansviesulis.

Lotyšovi se však ve druhém oblouku vzepjal motocykl na zadní a on z něj po divoké svíci vypadl. Luboš Šmondrk měl v té chvíli prst na červených světlech, ale Lotyš se dostal z dráhy i se svým strojem včas. Vedle Jakuba Valkoviče zamířil dál i Petr Chlupáč.

Zato těsně vyřazený Ondřej Smetana byl hodně zklamaný. Po Lotyšově pádu očekával zastavení jízdy. Argumentoval, že viděl praporkáře zvednout červenou vlajku. A slyšel i sirénu. Nicméně Pražanovy protesty zůstaly oslyšeny. Ostatně rozlousknout kauzy tvrzení proti tvrzení bývá těžké i mimo plochodrážní branži.

Josef Franc rychle minul červený terč a vybral si druhou dráhu

Ve druhém semifinále splnil Jan Kvěch roli favorita naprosto bezezbytku. Usadil se v čele, které do konce už neopustil. Za sebou měl Davida Pacalaje, ale jeho pohár hořkosti se zaplnil až po okraj. Zkraje druhého kola jej předčil Daniel Klíma. Navíc slovenský mladík vzápětí upadl. Avšak vzhledem k okolnostem rozhodně nemusel opouštět stadión se sklopenou hlavou!

Josef Franc si pro finále vybral modré startovní pole. Jan Kvěch šel na žluté, Jakub Valkovič se rozhodl stoupnout si mezi ně. Daniel Klíma sáhnul po zeleném terčíku, aby startoval až od mantinelu. Na Petra Chlupáče zbyla červená. A jak se již v minulosti v tak vypjatých žarnovických rozjížďkách mnohokrát potvrdilo, vnitřní dráha se ukázala jako nejlepší.

Finálový duel Jana Kvěcha (žlutá) a Petra Chlupáče (červená) skončil pádem

Pražský junior však vedl jen pár metrů, než se v úvodním oblouku okolo něho přehnal Josef Franc. Od té chvíle nebyla síla, jež by mu dnes zabránila triumfovat ještě podruhé. Chyběla jen necelá sekunda, aby přepsal traťový rekord na šest kol. Zato na Petra Chlupáče se obořil Jan Kvěch, jemuž posun zezadu přes Jakuba Valkoviče a Daniela Klímu až na třetí místo byl evidentně málo.

Držel si spodní stranu a v závěrečném oblouku nemohl nehrát vabank. Ten mu ale nevyšel. Poroučel se k zemi a svůj motocykl raději složil také Petr Chlupáč. Luboš Šmondrk mohl pořadí určit od zeleného stolu. Jan Kvěch byl diskvalifikován, Petr Chlupáč zůstal druhý a Daniel Klíma se vrátil na třetí příčku, na níž byl po startu.

 

Hlasy z depa

Josef Franc opanoval Žarnovicu

„V tomhle počasí náročný,“ reagoval Josef Franc na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Po závodní stránce perfektní. V jedný jízdě jsem měl štěstí. Je vidět, že dravost mladejch‘ jde nahoru. Jsem rád, že jsem se tam s nima udržel. Finále ani nevím. Soustředil jsem se na sebe, ale start mi vyšel nejlíp z celýho dne. Co bylo, bylo. Ke konci jsem už počítal kola, počasí nám dalo dnes zabrat.“

„Hezký závody, dráha závodivá,“ nechal se slyšet Petr Chlupáč. „Dnes to bylo o tom, komu vydržely ruce. Mně už ke konci taky ne (smích). A ten poslední vingl moh‘ dopadnout mnohem hůř. A s tím Lotyšem předtím vlastně taky.“

Daniel Klíma má za svými zády Martina Málka

„Ten konec nic moc,“ nebyl Daniel Klíma stoprocentně spokojený. „Těch šest kol je hodně náročnejch‘. Jsem ale třetí, bylo to se štěstím, ale aspoň, že tak.“

„Nečekal jsem, že to skončí takhle…“ byl Jakub Valkovič poněkud zaskočený. „Nečekal jsem, že vyhraju semifinále. Dostal jsem se do finále. Přiznám se, že šest kol bylo moc. Ale jsem rád, že jsem mistr Slovenska juniorů, když moje poslední sezóna mezi juniory je takhle blbá.“

„Závodili jsme,“ vracel se Jan Kvěch ještě k poslední zatáčce finálové jízdy. „Pak se mi to zvedlo. Věděl jsem o tý koleji, myslel jsem, že ji přejedu. Ale potkal jsem ji v půlce zatáčky. Ale dobrý, přijel jsem si zazávodit a takhle to dopadlo. Hlavní je zdraví. Když se závod nepovede, bude jich ještě víc.“

Ondřej Smetana – na snímku před Norbertem Magosim – se nemohl zbavit pocitu křivdy

„Největší pech byl v semifinále,“ rozhořčil se Ondřej Smetana. „Slyšel jsem sirénu a praporkář zvednul praporek. Přestal jsem jet, Chlup taky zpomalil. Čekal jsem, že se to zastaví. Rozhodčí to neuznal. Bohužel… Plochá dráha by měla bejt fér.“

„Můj výkon byl dobrej‘,“ bilancoval Martin Málek. „Jen to chtělo lepší start v semifinále. Zpomalil jsem se s Davidem a to bylo všechno. Výkon slušný, nemám se za co stydět. Stěžovali si tady na dráhu, ale víc náročné bylo to vedro a dusno.“

Martin Málek (2) v semifinálové souboji s Davidem Pacalajem (3)

„Po té kýle to ještě není ono,“ připouštěl David Pacalaj. „Měl jsem jen dva tréninky a tenhle závod. V semifinále už to bolelo a nešlo to.“

„Den blbec,“ posteskl si Zdeněk Holub. „Klepnul jsem se přes prsty u ruky a musím to do zejtra doledovat.“

Jubilejní Memoriál Ladislava Eliáše: zleva Daniel Klíma, Josef Franc a Petr Chlupáč

20. Memoriál Ladislava Eliáše:

1. Josef Franc, Praha 4 4 4 4 16
2. Daniel Klíma, Praha 4 4 3 4 15
3. Petr Chlupáč, Praha 3 4 4 3 14
4. Ondřej Smetana, Praha 4 3 3 4 14
5. David Pacalaj, Žarnovica 2 4 3 4 13
6. Martin Málek, Březolupy 4 2 4 3 13
7. Richard Ansviesulis, LAT 3 3 2 3 11
8. Jakub Valkovič, Žarnovica 3 3 2 2 10
9. Norbert Magosi, H 3 1 2 2 8
10. Jan Kvěch, Praha M 3 4 E 7
11. Roland Kovacs, H 2 0 3 1 6
12. Zdeněk Holub, Praha 1 2 X 3 6
13. Ján Mihálik, Žarnovica 1 2 2 1 6
14. Daniel Šilhán, Pardubice 2 T 1 2 5
15. Jan Macek, Praha 0 0 1 2 3
16. Martin Gavenda, Březolupy 2 R 1 R 3
17. Jaroslav Petrák, Pardubice 0 1 1 1 3
18. Milen Manev, BG 0 2 0 E 2
19. Rastislav Ciferský, Žarnovica 1 F 0 1 2
20. Vjačeslav Monachov, RUS 1 1 E 0 2
21. Anton Wannasek, A (SMF) (res) 1 1
Nástup musel proběhnout v rouškách

Nadstavbová část o mistra Slovenska:

SF1 SF2 FIN
1. Josef Franc, Praha 1.
2. Petr Chlupáč, Praha 2. 2.
3. Daniel Klíma, Praha 2. 3.
4. Jakub Valkovič, Žarnovica 1. 4.
5. Jan Kvěch, Praha 1. X
Ondřej Smetana, Praha 3.
Martin Málek, Březolupy 3.
Roland Kovacs, H 4.
Norbert Magosi, H 4.
Richard Ansviesulis, LAT F
David Pacalaj, Žarnovica F
Juniorský šampionát Slovenska: zleva David Pacalaj, Jakub Valkovič a Ján Mihálik

Oddělená klasifikace juniorského mistrovství Slovenska:

1. Jakub Valkovič, Žarnovica
2. David Pacalaj, Žarnovica
3. Ján Mihálik, Žarnovica
4. Rastislav Ciferský, Žarnovica
Krátce po startu finálové jízdy: Daniel Klíma (zelená), Josef Franc (modrá), Jakub Valkovič (bílá), Jan Kvěch (žlutá) a Petr Chlupáč (červená)

Foto: Eva Palánová