Slovensko má českého šampióna

Žarnovica – 1. července
Zatímco dnes u nás roušky až na řídké výjimky padly, na Slovensku stále platí pravidla pro jejich nošení. A tak se jednadvacítka závodníků spolu s vlajkonoškami a nezbytnými funkcionáři vydali na nástup slovenského šampionátu se zakrytými dýchacími cestami, zatímco hlediště se k tomuto opatření postavilo o poznání vlažněji. Naprostým suverénem se stal Josef Franc. S úchvatnou elegancí vyhrál čtyři rozjížďky základního rozpisu. Vyhrál tak jubilejní dvacátý ročník Memoriálu Ladislava Eliáše a postoupil rovnou do finále o mistra Slovenska. Rovněž v něm přibyl na metu jako první, když v poslední zatáčce díky pádu kulminovala smůla Jana Kvěcha. Oddělenou klasifikaci slovenského juniorského šampionátu skončil nejlépe Jakub Valkovič, jenž se blýsknul rozhodným primátem v prvním semifinále, zatímco David Pacalaj nebyl fit po nedávné operaci břišní kýly.

Slovenský šampionát: zleva Petr Chlupáč, Josef Franc a Daniel Klíma

Pravidla jsou pravidla

Před závodem se divákům podepisovali Tomáš Topinka a Zdeněk Schneiderwind – a šanci získat podpis si nenechal ujít ani renomovaný historik a publicista Jozef Treščák

Co je vedro jako v peci, ví svoje zlá ježibaba, s níž se s drzostí sobě vlastní vypořádali pohádkoví Jeníček a Mařenka. Ale také plochodrážníci, protože dnes v Žarnovici bylo počasí jako vymalované a rtuť teploměru se rozhodně nestyděla si vyskakovat. Navíc první letošní plochodrážní mítink na Slovensku se musel vypořádat s platnými regulemi bránícími propuknutí onemocnění covid 19.

Diváci brali roušky jako formalitu. Konec konců, i sekuriťáci střežící vchod na Městský stadión si ty svoje čas od času dali alespoň pod nos. Jinak svou povinnost plnily svědomitě. A tak si lidé před vstupem ústenky nasadili, koupili si vstupenky a programy a po pěti metrech je opět odkládali, aby dýchali svobodně.

Letošní sezóna konečně odstartovala i na Slovensku

V Čechách byly nástupy zrušeny, v Žarnovici pořadatelé nechtěli, aby slovenský šampionát ztratil ze své tradiční okázalosti. A tak se jednadvacet startujících divákům představilo jako desperáti z divokého západu s napůl zakrytým obličejem. Inu, pravidla jsou pravidla. O tom se konec konců přesvědčil i Jan Kvěch, ačkoliv o roušku vůbec nešlo.

Jan Kvěch se marně rozčiluje nad svým vyloučením z rozjížďky s číslem čtyři:

„Já byl ale u pásky jako první!“

Josef Franc (červená) nedává šanci Norbertu Magosimu (modrá)

Nuly hrály stále větší přesilovku na digitálních hodinách před startem rozjížďky s číslem čtyři. Petr Chlupáč se stihnul k pásce postavit dříve, než na displeji získaly stoprocentní převahu. Jeho klubový kolega se však opozdil a červená vylučovací světla dala okamžitě najevo, že se sudím Lubošem Šmodrkem žádné disputace dnes nebudou.

Ostatně záhy se o tom přesvědčil i samotný Jan Kvěch, který zmizel v depu se stejnou rychlostí, s níž vyjel na ovál. Argumenty mu nebyly pranic platné a on se mohl na rozjížďku s číslem čtyři jen dívat. A to ještě nemohl tušit, jak smolný se pro něho první červencový den letošního roku stane. Avšak nepředbíhejme a vyprávějme si příběh letošního slovenského šampionátu pěkně popořadě.

Krátce po startu rozjížďky s číslem dvě: Jaroslav Petrák (zelená), Daniel Šilhán (žlutá), Vjačeslav Monachov (bílá), Jakub Valkovič (modrá) a Martin Málek (červená)

V rozjížďce s číslem jedna dal Josef Franc jasně najevo, že dnes do Žarnovice nepřijel pouze, aby se zúčastnil. Norbert Magosi se sice dral dopředu, jenže mu nezbylo nic jiného, než se zařadit za záda českého exmistra. Podobný příběh psala rovněž druhá jízda. Jejím králem se již od vylétnutí pásky stal Martin Málek, když jej Jakub Valkovič v úvodním nájezdu nestihnul.

Červený povlak na přilbě ruku v ruce se skvělým startem bývá na žarnovickém ovále velkou výhodou. Ovšem rozjížďka s číslem tři vynesla dopředu Daniela Klímu. Rychle ujel Davidu Pacalajovi a Petru Chlupáčovi, kteří se po něm sápali v první zatáčce. Domácí junior byl zprvu druhý, avšak Pražan jej posléze podjel.

Za zády vedoucího Daniela Klímy (modrá) bojují David Pacalaj (červená) a Petr Chlupáč (zelená)

Poté, co Jan Kvěch zmizel v depu před zmiňovanou čtvrtou jízdou, využil červené startovní dráhy Ondřej Smetana. Za ním jel Richard Ansviesulis, jenž měl dnes být nejlepším cizincem memoriálu, pochopitelně nepočítáme-li početný český kontingent. Na vedoucího Pražana udeřil po vnější straně druhé zatáčky. Ale Ondřej Smetana se udržel na venku, takže čtyři body přistály na jeho kontě.

 

Závodnická společnost se dělí

Josef Franc (1) objíždí Jana Kvěcha (16), Zdeňka Holuba (11), Jaroslava Petráka (18) a Rolanda Kovacse (8)

Ze čtveřice úvodních vítězů se jako první na ovál po přestávce vrátil Josef Franc. V páté jízdě spolu s Janem Kvěchem za svými zády rychle odsunuli za sebe Zdeňka Holuba, který předvedl start jako z příručky. Se třemi body na kontě se mu šance na návrat na slovenský trůn po dvou letech rapidně snižovala. Navíc když v rozjížďce s číslem dvanáct upadl ve druhé zatáčce druhého okruhu.

Zdeněk Holub vysvětluje svůj pád ve dvanácté jízdě:

„Chytil jsem holuba (smích). Trošku mě to koplo a já to nevychytal.“

Bezprostřední duel o slovenského juniorského šampióna: David Pacalaj (žlutá) vs. Jakub Valkovič (zelená)

Z repete byl pochopitelně diskvalifikován a v ten moment měl do nadstavbové části stejně daleko jako k Proximě Centauri. Postupové starosti nemusel řešit Petr Chlupáč. V šesté jízdě se nenechal zaskočit a triumfoval stylem start – cíl. Hned vzápětí rozjásal tribuny svým velkým sólem David Pacalaj.

V závěru jej ovšem stahoval Jakub Valkovič. Nikdo z fanoušků nemohl tušit, že se Davidu Pacalajovi pod brýlemi leskly slzy v očích, protože kromě svého klubového kolegy musel svádět neméně drsný boj s bolestivými křečemi.

Osmá jízda vyrovnala pořadí na hrotu aktuální klasifikace. Daniel Klíma v první zatáčce vykroužil nádherný oblouk okolo mantinelu a protilehlou rovinku vyjel jako první. Když se ve druhém výjezdu Ondřej Smetana dostal před Milena Maneva, bylo na stíhání pražského juniora pozdě.

Martin Gavenda (červená) vzdoruje Rolandu Kovacsovi (bílá) a Jánu Mihálikovi (žlutá)

Oba neporažení Češi stanuli bok po boku u pásky v deváté jízdě. Josef Franc však žádné dišputace ohledně dělby bodů nepřipustil. A již v první zatáčce měl Daniela Klímu za sebou. Martin Málek prve v šesté jízdě jezdil až třetí, avšak v rozjížďce s číslem deset si hodně nahlas řekl o semifinále.

Svůj GM vedl k triumfu již od vylétnutí pásky k prosluněnému nebi. „Chtěl jsem to vyzkoušet,“ líčil v depu, proč v rámu jeho motocyklu není zamontovaný motor Jawa, který je pro něho několik let typický. „Předtím jsem to posral na startu, teď jsem to musel napravit.“

Po své úvodní diskvalifikaci musel Jan Kvěch se svými body hospodařit jako se šafránem

Čtyři body se náramně hodily, ovšem domácí publikum v rozjížďce s číslem deset kvitovalo spíše výkon Jána Mihálika. Domácí junior se rozhodl naskočit do sezóny jen pár dnů před závodem a ještě včera se po Žarnovici proháněl za volantem autoškoly. Nyní se v nájezdu do druhého kola přehnal okolo Martina Gavendy. A že nepředjede druhého Rolanda Kovacse rozhodla až sama cílová meta.

Pokání za svůj úvodní hřích musel činit Jan Kvěch. Jenže po startu jedenácté jízdě zamířil neomylně na první pozici David Pacalaj. A druhého místa se držel Norbert Magosi. Český juniorský šampión jej předčil ve druhém okruhu, jenže v jeho druhé zatáčce takřka upadl.

Zdeněk Holub (žlutá) zatím dotírá na Ondřeje Smetanu (modrá), ale za chvíli jej pád vyřadí z nadstavbové části

„Odrazil jsem se od prken, že ho předjedu, ale vzala mě křeč do nohy a nemoh‘ jsem se o ní opřít“ popisoval kritické chvíle o pár momentů později ve svém boxu. Konec dobrý, všechno dobré. Jan Kvěch zůstal pánem svého motocyklu, udržel se na druhé příčce, aby posléze v závěrečném oblouku po vnějšku objel vedoucího Davida Pacalaje.

Na konci třetího série se naplnil hořký osud Zdeňka Holuba, jak jsme si již vyprávěli. Ze smůly svého klubového parťáka profitoval Petr Chlupáč. V prvním výjezdu se nechal podjet od Ondřeje Smetany, což byl luxus, který mu po repete nedopřál. Ostatně Ondřej Smetana se po restartu musel srovnat s Jakubem Valkovičem, jehož podjel až ve druhém oblouku,

 

Když má Jan Kvěch pech, tak obrovský

Skvělý moment Rastislava Ciferského (20) – na metě překonává Vjačeslava Monachova (10)

Rozjížďka s číslem třináct rozhodla o vítězi dvacátého Memoriálu Ladislava Eliáše. Petr Chlupáč sice odstartoval jako ostřílený mazák a první zatáčku projížděl těsně okolo nafukovacích vaků. Jenže fikaný lišák Josef Franc vtrhnul do mely spodem. Na rovince už vedl, zapsal čtvrtou čtyřku. Celkově šestnáct bodů, které už nikdo jiný nemohl vyrovnat. A nadto byl jako první ve finále o mistra Slovenska.

O něj museli ostatní bojovat v semifinále, v němž však účast celá řada závodníků musela teprve bojovat. Ovšem Petr Chlupáč stejně jako Jakub Valkovič, který v třinácté jízdě skončil třetí, byli již z obliga. Jan Kvěch ale neobkroužil ani jedno jediné kolo! A sotva předal motocykl Michalu Pospíšilovi, pádil k tabuli, o níž se s pečlivostí sobě vlastní staral Peter Haidony, alias Bilko.

David Pacalaj (bílá) vodí Zdeňka Holuba (zelená), Rolanda Kovacse (žlutá) a Daniela Šilhána (červená)

„Přestala jet motorka,“ odtušil pražský junior mezi čtením číslic napsaných černým lihovým fixem. „Jela na půl plynu. Dusilo se to. Teď všechno vyčistíme, snad to bude dobrý…“

Mezitím Daniel Klíma v rozjížďce s číslem čtrnáct odvedl Martina Málka a pojistil si první dnešní pódium. A samozřejmě i semifinále.  Nováček Rastislav Ciferský měl k postupu daleko. Blýsknul se však právě v rozjížďce s číslem čtrnáct, kde na metě sebral poslední bod Vjačeslavu Monachovovi.

Rozjížďce s číslem patnáct kraloval David Pacalaj. Zdeněk Holub ustrážil Daniela Šilhána, který ve druhém kole předčil Rolanda Kovacse, ovšem tři body jej přes semifinálový práh nepřenesly.

Jakub Valkovič vede semifinále před Petrem Chlupáčem

K velké úlevě Jana Kvěcha, jenž měl jen o jediný bod více. Posledním vítězem rozjížďky Eliášova memoriálu se stal Ondřej Smetana. Za jeho zády Richard Ansviesulis podjel ve druhé zatáčce Norberta Magosiho. Postup ale neminul ani jednoho z nich.

Jakub Valkovič líčí své vítězství v prvním semifinále:

 „Dobrý start. Podržel jsem to venkem, všechna čtyři kola jsem držel a dostal jsem se do finále.“

Daniel Klíma ve druhém semifinále za sebou vodí Davida Pacalaje

Šampionát Slovenska gradoval dvojicí semifinále, kde si desítka borců měla vyjet čtyři místa ve finále vedle Josefa France. V tom prvním se do vedení dostal Peter Chlupáč. Ovšem vnějškem úvodního oblouku se řítil Jakub Valkovič. A pražského juniora předčil také Richard Ansviesulis.

Lotyšovi se však ve druhém oblouku vzepjal motocykl na zadní a on z něj po divoké svíci vypadl. Luboš Šmondrk měl v té chvíli prst na červených světlech, ale Lotyš se dostal z dráhy i se svým strojem včas. Vedle Jakuba Valkoviče zamířil dál i Petr Chlupáč.

Zato těsně vyřazený Ondřej Smetana byl hodně zklamaný. Po Lotyšově pádu očekával zastavení jízdy. Argumentoval, že viděl praporkáře zvednout červenou vlajku. A slyšel i sirénu. Nicméně Pražanovy protesty zůstaly oslyšeny. Ostatně rozlousknout kauzy tvrzení proti tvrzení bývá těžké i mimo plochodrážní branži.

Josef Franc rychle minul červený terč a vybral si druhou dráhu

Ve druhém semifinále splnil Jan Kvěch roli favorita naprosto bezezbytku. Usadil se v čele, které do konce už neopustil. Za sebou měl Davida Pacalaje, ale jeho pohár hořkosti se zaplnil až po okraj. Zkraje druhého kola jej předčil Daniel Klíma. Navíc slovenský mladík vzápětí upadl. Avšak vzhledem k okolnostem rozhodně nemusel opouštět stadión se sklopenou hlavou!

Josef Franc si pro finále vybral modré startovní pole. Jan Kvěch šel na žluté, Jakub Valkovič se rozhodl stoupnout si mezi ně. Daniel Klíma sáhnul po zeleném terčíku, aby startoval až od mantinelu. Na Petra Chlupáče zbyla červená. A jak se již v minulosti v tak vypjatých žarnovických rozjížďkách mnohokrát potvrdilo, vnitřní dráha se ukázala jako nejlepší.

Finálový duel Jana Kvěcha (žlutá) a Petra Chlupáče (červená) skončil pádem

Pražský junior však vedl jen pár metrů, než se v úvodním oblouku okolo něho přehnal Josef Franc. Od té chvíle nebyla síla, jež by mu dnes zabránila triumfovat ještě podruhé. Chyběla jen necelá sekunda, aby přepsal traťový rekord na šest kol. Zato na Petra Chlupáče se obořil Jan Kvěch, jemuž posun zezadu přes Jakuba Valkoviče a Daniela Klímu až na třetí místo byl evidentně málo.

Držel si spodní stranu a v závěrečném oblouku nemohl nehrát vabank. Ten mu ale nevyšel. Poroučel se k zemi a svůj motocykl raději složil také Petr Chlupáč. Luboš Šmondrk mohl pořadí určit od zeleného stolu. Jan Kvěch byl diskvalifikován, Petr Chlupáč zůstal druhý a Daniel Klíma se vrátil na třetí příčku, na níž byl po startu.

 

Hlasy z depa

Josef Franc opanoval Žarnovicu

„V tomhle počasí náročný,“ reagoval Josef Franc na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Po závodní stránce perfektní. V jedný jízdě jsem měl štěstí. Je vidět, že dravost mladejch‘ jde nahoru. Jsem rád, že jsem se tam s nima udržel. Finále ani nevím. Soustředil jsem se na sebe, ale start mi vyšel nejlíp z celýho dne. Co bylo, bylo. Ke konci jsem už počítal kola, počasí nám dalo dnes zabrat.“

„Hezký závody, dráha závodivá,“ nechal se slyšet Petr Chlupáč. „Dnes to bylo o tom, komu vydržely ruce. Mně už ke konci taky ne (smích). A ten poslední vingl moh‘ dopadnout mnohem hůř. A s tím Lotyšem předtím vlastně taky.“

Daniel Klíma má za svými zády Martina Málka

„Ten konec nic moc,“ nebyl Daniel Klíma stoprocentně spokojený. „Těch šest kol je hodně náročnejch‘. Jsem ale třetí, bylo to se štěstím, ale aspoň, že tak.“

„Nečekal jsem, že to skončí takhle…“ byl Jakub Valkovič poněkud zaskočený. „Nečekal jsem, že vyhraju semifinále. Dostal jsem se do finále. Přiznám se, že šest kol bylo moc. Ale jsem rád, že jsem mistr Slovenska juniorů, když moje poslední sezóna mezi juniory je takhle blbá.“

„Závodili jsme,“ vracel se Jan Kvěch ještě k poslední zatáčce finálové jízdy. „Pak se mi to zvedlo. Věděl jsem o tý koleji, myslel jsem, že ji přejedu. Ale potkal jsem ji v půlce zatáčky. Ale dobrý, přijel jsem si zazávodit a takhle to dopadlo. Hlavní je zdraví. Když se závod nepovede, bude jich ještě víc.“

Ondřej Smetana – na snímku před Norbertem Magosim – se nemohl zbavit pocitu křivdy

„Největší pech byl v semifinále,“ rozhořčil se Ondřej Smetana. „Slyšel jsem sirénu a praporkář zvednul praporek. Přestal jsem jet, Chlup taky zpomalil. Čekal jsem, že se to zastaví. Rozhodčí to neuznal. Bohužel… Plochá dráha by měla bejt fér.“

„Můj výkon byl dobrej‘,“ bilancoval Martin Málek. „Jen to chtělo lepší start v semifinále. Zpomalil jsem se s Davidem a to bylo všechno. Výkon slušný, nemám se za co stydět. Stěžovali si tady na dráhu, ale víc náročné bylo to vedro a dusno.“

Martin Málek (2) v semifinálové souboji s Davidem Pacalajem (3)

„Po té kýle to ještě není ono,“ připouštěl David Pacalaj. „Měl jsem jen dva tréninky a tenhle závod. V semifinále už to bolelo a nešlo to.“

„Den blbec,“ posteskl si Zdeněk Holub. „Klepnul jsem se přes prsty u ruky a musím to do zejtra doledovat.“

Jubilejní Memoriál Ladislava Eliáše: zleva Daniel Klíma, Josef Franc a Petr Chlupáč

20. Memoriál Ladislava Eliáše:

1. Josef Franc, Praha 4 4 4 4 16
2. Daniel Klíma, Praha 4 4 3 4 15
3. Petr Chlupáč, Praha 3 4 4 3 14
4. Ondřej Smetana, Praha 4 3 3 4 14
5. David Pacalaj, Žarnovica 2 4 3 4 13
6. Martin Málek, Březolupy 4 2 4 3 13
7. Richard Ansviesulis, LAT 3 3 2 3 11
8. Jakub Valkovič, Žarnovica 3 3 2 2 10
9. Norbert Magosi, H 3 1 2 2 8
10. Jan Kvěch, Praha M 3 4 E 7
11. Roland Kovacs, H 2 0 3 1 6
12. Zdeněk Holub, Praha 1 2 X 3 6
13. Ján Mihálik, Žarnovica 1 2 2 1 6
14. Daniel Šilhán, Pardubice 2 T 1 2 5
15. Jan Macek, Praha 0 0 1 2 3
16. Martin Gavenda, Březolupy 2 R 1 R 3
17. Jaroslav Petrák, Pardubice 0 1 1 1 3
18. Milen Manev, BG 0 2 0 E 2
19. Rastislav Ciferský, Žarnovica 1 F 0 1 2
20. Vjačeslav Monachov, RUS 1 1 E 0 2
21. Anton Wannasek, A (SMF) (res) 1 1
Nástup musel proběhnout v rouškách

Nadstavbová část o mistra Slovenska:

SF1 SF2 FIN
1. Josef Franc, Praha 1.
2. Petr Chlupáč, Praha 2. 2.
3. Daniel Klíma, Praha 2. 3.
4. Jakub Valkovič, Žarnovica 1. 4.
5. Jan Kvěch, Praha 1. X
Ondřej Smetana, Praha 3.
Martin Málek, Březolupy 3.
Roland Kovacs, H 4.
Norbert Magosi, H 4.
Richard Ansviesulis, LAT F
David Pacalaj, Žarnovica F
Juniorský šampionát Slovenska: zleva David Pacalaj, Jakub Valkovič a Ján Mihálik

Oddělená klasifikace juniorského mistrovství Slovenska:

1. Jakub Valkovič, Žarnovica
2. David Pacalaj, Žarnovica
3. Ján Mihálik, Žarnovica
4. Rastislav Ciferský, Žarnovica
Krátce po startu finálové jízdy: Daniel Klíma (zelená), Josef Franc (modrá), Jakub Valkovič (bílá), Jan Kvěch (žlutá) a Petr Chlupáč (červená)

Foto: Eva Palánová