Sedmapadesátá Zlatá přilba SNP je odložená až na příští rok

Žarnovica – 13. července
AMK Žarnovica na letošní rok plánoval doprovodit svou tradiční Zlatou přilbu SNP doprovodit mezinárodní závod veteránů. V sobotu však klub dospěl k rozhodnutí obě akce zrušit a sedmapadesátý ročník nejstaršího motoristického závodu přeložit na neděli 30. srpna 2021. Důvody jsou samozřejmé, a sice koronavirová pandemie, respektive její politické a ekonomické důsledky.

 

Matic Ivačič zůstane úřadujícím obhájcem vítězství při Zlaté přilbě SNP ještě jeden rok
Matic Ivačič zůstane úřadujícím obhájcem vítězství při Zlaté přilbě SNP ještě jeden rok

Situace se mění každý den a to nejen na Slovensku, ale rovněž v okolních státech, byť určité signály z Polska signalizují, že by závodníci z místních lig mohli startovat v cizině již od 1. srpna. Na Slovensku jsou ale přísnější opatření než u nás a dokonce se školy připravují na možný scénář, že se po prázdninách neotevřou.

Problémem jsou i finance. Už na začátku krize přišel Banskobystrický kraj se stopkou dotací do konce srpna, byť by předtím nakrásně byly schválené. Letos Zlatá přilba SNP nedostala žádný příspěvek od státu a rovněž město Žarnovica zavírá sportovcům kohoutky. Problémy řeší také firmy, které slavnému závodu pomáhaly sponzorsky.

57. Zlatá přilba SNP se uskuteční v neděli 31. srpna od 13:30
57. Zlatá přilba SNP se uskuteční v neděli 31. srpna od 13:30

Omezený počet diváků také nepomůže klubovou kasu naplnit, proto se AMK Žarnovica musel vydat cestou jiných plochodrážních pořadatelů a letošní ročník Zlaté přilby SNP odvolat. Optimistickou zprávou je alespoň, že se o krásnou trofej po sedmapadesáté bude bojovat v neděli 30. srpna 2021 s tradičně okázalým slavnostním nástupem v 13:30.

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci 349

Červenec koronavirového roku si musí připadat jako normální březen, protože kola plochodrážní jednotlivých zemí se teprve začínají rozbíhat. Minulý týden odstartovala také první polská liga, ruská liga a závodů se konečně dočkali také fanoušci v Německu. U nás jsme výrazně napřed, přebor stojí před vyvrcholením, ořezaná první liga je ve své polovině, o nižších kubaturách ani nemluvě. Slováci mají mistra a toho prvního českého korunují sobotní Mariánské Lázně. Ovšem v pondělí dopoledne je správná doba na tradiční kompilaci magazínu speedwayA-Z, jež nás ovšem zavede opět jen na polskou extraligu.

 

V pátém kole nejvyšší ligy našich severních sousedů si Leszno upevnilo postavení leadera aktuální tabulky. Pomohla mu i páteční výhra v Rybniku v poměru 34:56. Václav Milík pro domácí skóroval třemi body s jedním bonusem (0 1 2 0 0).

Včera se Zielona Gora vyšvihla na druhé místo po domácím vítězství nad Gorzowem 50:40. Martin Vaculík byl v sestavě domácích nejlepší se svými dvanácti body (3 3 3 0 3).

Václav Milík hájí barvy Rybniku
Václav Milík hájí barvy Rybniku

Ilustrační foto: Pavel Fišer