Stopětadvacítky budou k dispozici pro zájemce

Praha – 16. září
Koncem dubna 2008 se tehdy třináctiletý Ondřej Smetana přijel na Markétu svézt na plochodrážním motocyklu. Zdeněk Schneiderwind jej tehdy rovnou přemluvil k účasti ve vůbec prvním závodě Markéta Cupu, předchůdce současného Speedway Mini Cupu. Kariéra současného špičkového českého závodníka byla nastartována. Není vyloučeno, že zítra do světa ploché dráhy vstoupí nějaký jiný borec za podobných okolností.

Ne, Markéta neobohatila kalendář letošního poháru stopětadvacítek dalším neplánovaným závodem. Od šestnácti hodin však na své malé dráze pořádá trénink, během něhož budou všem příchozím zájemcům k dispozici motocykly Shupa.

ONdřej Smetana (na snímku úplně vlevo) při svém závodním debutu v dubnu 2008, za pozornost dozajista stojí také Václav Milík, jenž se tehdy umístil jako druhý za Zdeňkem Vrbou a nejvyšší mladík je pochopitelně Lukáš Hromádka, jenž letos v Holicích debutoval na ledové dráze a absolvoval také přebor v Březolupech

Češi a Slováci v akci 325

Byla to neskutečná sobota! Nejprve Adam Bednář vybojoval bronz ve světovém poháru stopětadvacítek na dlouhé dráze, pak Jan Kvěch stanul na nejnižším stupínku druhého finále juniorského mistrovství světa v Güstrowě a nakonec Josef Franc, Martin Málek, Hynek Štichauer a Michal Škurla pod taktovkou Filipa Šitery cinkali stříbrnými medailemi při Long Track of Nations. Český fanoušek nemohl bručet ani při finále šampionátu republiky v Plzni, ani při poháru stopětadvacítek v Chabařovicích. O tom všem již víme, ale pojďme za našimi závodníky na ostatní zahraniční mítinky.

Polsko žije bojem o medaile v extralize. Finále odstartovalo v pátek ve Wroclawi, kde domácí podlehli Lesznu 43:47. Václav Milík skončil v rozjížďce s číslem tři bez bodu a víckrát se na ovále neobjevil (0 – – -).

Zdeněk Simota vyrazil na pouťák do Slovinska

V sobotu se v Kršku konal tradiční závod o Zlatý znak. Stal se kořistí Linuse Sundströma. Spolu s ním vyrazili na pódium Oliver Berntzon, jenž posléze vyhrál nadstavbový Memoriál France Babiče, a Jurica Pavlic. Zdeněk Simota (3 2 0 0 1) skončil třináctý, David Pacalaj (0 0 1 0 0) patnáctý.

Šokem skončila sobotní odveta finále druhé polské ligy. Bydhošť dokázala doma eliminovat ztrátu z výjezdu, porazit Poznaň 61:29 a celkovým skórem 92:88 těsně vyhrát soutěž a postoupit druhou ligu. Eduard Krčmář pro hosty, které nyní čeká baráž s Lodží o postup do vyššího ligového patra, vybojoval jeden bod s jedním bonusem (0 1 0 0 0).

K bronzové medaili polské extraligy má blíže Czestochowa. Její celek včera doma porazil Zielenou Goru 57:33. Martin Vaculík pro hosty dobyl devět bodů s jedním bonusem (2 1 1 3 2 0).

Martin Málek se cestou domů ze stříbrné Vechty zastavil na mezinárodním pouťáku na travnaté dráze ve Schwarme. Na stupních vítězů stáli Bernd Diener, Jarno de Vries a Stephan Katt, březolupský borec skončil šestý.

Ilustrační foto:

Bruno Belan si z Německa dovezl nechtěný suvenýr

Slaný – 16. září
Pád, který Bruno Belan absolvoval v rozjížďce s číslem pět sobotního světového poháru ve Vechtě, měl bohužel horší následky než ztrátu bodů a diskvalifikaci. Oteklé prsty, navzdory nimž slánský bojovník závod dokončil, věštily zlomeninu. Ta byla bohužel dnes ve slánské nemocnici potvrzena. Není však vyloučeno, že se závodník tuto sobotu rozloučí se stopětadvacítkami v sedle.

Zlomenina je totiž hned za kloubem a paní doktorka, která chodí do ochozů slánského plochodrážního stadiónu, ihned věděla, s kým má tu čest. Udělala mu proto sádru, aby mohl startovat v sobotu aspoň v klasickém šampionátu republiky.

Nicméně celá věc je stále na vážkách, protože si Bruno Belan se svým rozlomeným prstem nesmí pohnout a další lékařská kontrola je až za tři týdny. Nicméně, kdo nic nedělá, nic nezkazí a naděje umírá vždycky až jako poslední.