Adam Bednář ukazoval cestu českému nároďáku

Vechta – 14. září
Večernímu světovému šampionátu družstev na dlouhé dráze ve Vechtě předcházel pohár mládeže dlouhodrážní ch stopětadvacítek. Na stupních vítězů stanula dvojice Angličanů a také Adam Bednář, který svou bronzovou medailí dal pádnou inspiraci pro český nároďák.

Luke Harrison, Max Perry a Adam Bednář stojí na pódiu

Letošní světový pohár představil nový rozpis s patnácti rozjížďkami, v nichž se každý startující představil na ovále pětkrát. Absolutní maximum z nich vytěžil Max Perry, který vyhrál čtyřikrát. Jeho postavení mu mohl zkomplikovat Bruno Belan.

Adam Bednář má bronzovou medaili ze světových stopětadvacítek

Jenže slánský blonďák měl smůlu, již o tréninku mu zkolabovalo řazení. A v páté jízdě se mu zvedl motocykl na zadní zrovna, když mířil do poslední zatáčky před Maxem Perrym. Dal si přes prsty o prkna a měl je oteklé až do konce závodu, v němž nakonec skončil devátý.

Jaroslav Vaníček byl pátý, když mu totálně nevyšla úvodní jízda. Jan Jeníček při svém debutu v soutěži byl třináctý, když mu v rozjížďce s číslem třináct prasknul karter.

Nejlepší z českého kvarteta byl Adam Bednář, jenž se odpoledne hodně opíral o podporu pražské Markéty a Krtz motorport. V rozjížďce s číslem třináct dokonce živil naděje na světový titul, ale Luke Harrison vyhrál a Pražan dojel třetí. Tím pádem mu chyběl na druhé místo jediný bod, nicméně bronzem se nesmazatelně zapsal do českých plochodrážních dějin.

1. Max Perry, GB 4 4 4 4 4 20
2. Luke Harrison, GB 3 3 4 3 5 17
3. Adam Bednář, CZ 3 4 3 4 2 16
4. Patrick Hyjek, D 4 4 E 3 4 15
5. Jaroslav Vaníček, CZ 0 2 3 4 3 12
6. Marlon Hegener, D 4 1 2 2 2 11
7. Theo Ugoni, NL 1 3 2 2 3 11
8. Niek Meijerink, NL 2 3 1 2 3 11
9. Bruno Belan, CZ 3 X 1 3 1 8
10. Bruno Thomas, D 0 1 4 1 1 7
11. Tino Bouin, F 2 2 0 1 2 7
12. Leonie Weinhold, D 2 1 2 1 0 6
13. Jan Jeníček, CZ 1 0 3 0 0 4
14. Manuel Rau, D 1 2 0 0 1 4
15. Luca Kasner, D E E X 0 – 0
Jak Jan Jeníček, tak Bruno Belan měli smůlu

Foto: Petr Bednář

Martin Málek je stále na cestách

Divišov – 14. září
Minulý víkend francouzské Morizes, o sedm dnů později německá Vechta. Za světovou dlouhou dráhou se závodník docela nacestuje. A do toho druhé české finále českého individuálního šampionátu v Plzni. Nicméně tady Martin Málek asi letos na krátkém ovále startoval naposledy, protože vypadl z elitní osmičky a po středečním tréninku na Borech je na divokou kartu pro březolupské finále zbrusu jiný kandidát.


Jaký je Váš názor?

Kdo by měl dostat divokou kartu pro Březolupy?

View Results

Loading ... Loading ...

Ve Vechtě je jistý jen tuhý boj

Martin Málek by byl pochopitelně za dnešní medaili rád

„Super,“ zhodnotí Martin Málek jedním slovem předposlední díl finálové seriálu mistrovství světa v Morizes, kde skončil těsně za pětkou finalistů. „Dráha nepatří k mým oblíbeným, ale i tak se mi podařilo udělat víc bodů, než za tři závody dohromady. Všechno klapalo má výbornou, Jarda s taťkou měli chvílemi honičku, ale vše se zvládlo. Jen je konci se nám to nedařilo úplně doladit. Dráha dost proschla a byla tvrdší a tvrdší. Až v semifinále jsem zvolil zelenou a neodstartoval, ale i tak jsme všichni rádi za výsledek.“

Jeho výkon může být příslibem pro dnešní světový šampionát družstev. „Prognóza na Vechtu?“ opáčí. „Nevím, je to náročná dráha, ne ani tak těžká, patří k těm kratším, taková spíše speedway. Minulý i předminulý rok jsme měli medailové ambice, ale nedopadlo to…

Tak uvidíme, jak nám to všem dneska sedne, jak půjdou starty a tak všechno. Jsou to závody, stát se může cokoliv. Bedna by byla určitě super, ale bude to boj.“

 

Neřešitelná rovnice pro Březolupy

Právě tady Martin Málek (modrá) ve stedeční Plzni poztrácí cenné body – v cíli bude až za Petrem Chlupáčem (žlutá), Zdeňkem Simotou (bílá) i Michalem Škurlou (červená)

Prosluněná středa na plzeňských Borech jej zastihla s dvojicí nul na začátku skóre. „Začátek jsem pěkně prokaučoval,“ souhlasí. „Na krátké dráze jsem závodil snad naposled v Kopřivnici na dvojicích. Tak jsem se nemohl nějak srovnat a prosral jsem body. Takže to vypadá, že speedway pro mě letos skončila.“

Do elitní osmičky, jenž má přímý postup zajištěný i pro říjnové Březolupy, v Plzni pronikli Petr Chlupáč a Hynek Štichauer. Při své smůle se zachránil rovněž Zdeněk Holub. Martin Málek z ní vypadl o jeden jediný bod.

Protože Martin Málek v přeboru absolvoval jediný mítink a do konce soutěže se jede již jen Plzeň, kvalifikovat se odtud může už jen horko těžko. A pokud se týká divoké karty, musíme si uvědomit zásadní fakt, že v osmičce není také šampión předchozích dvou sezón Josef Franc.

Foto: Pavel Fišer