Bod chyběl k bronzu

Rovno – 31. srpna
Wiktor Lampart se v ukrajinském Rovně stal juniorských mistrem Evropy. Spolu s ním na stupně vítězů vystoupali Roman Lachbaum a Mads Hansen. Jan Kvěch skončil šestý, když mu vyhlídky na lepší umístění sebral pád v osmé jízdě. Jezdil třetí za Petrem Chlupáčem, ale ve druhém kole na něho Marko Levišin udeřil spodní stranou druhé zatáčky. Pražan musel narovnat motocykl, ale upadl. Petr Chlupáč začal zvolna, avšak po výměně motocyklu jakoby ožil. Dokonce vyhrál rozjížďku s číslem patnáct a celkově skončil devátý.

Jan Kvěch a Petr Chlupáč se v evropském finále juniorů neztratili
1. Wiktor Lampart, PL 2 3 3 3 1 12+3
2. Roman Lachbaum, RUS 3 1 3 2 3 12+2
3. Mads Hansen, DK 3 2 2 2 2 11
4. Jakub Miskowiak, PL 3 3 1 3 0 10
5. Daniel Bewley, GB 2 3 3 0 2 10
6. Jan Kvěch, CZ 2 2 X 3 3 10
7. Marko Levišin, UA 0 2 3 1 3 9
8. Mateusz Cierniak, PL 1 1 2 2 2 8
9. Petr Chlupáč, CZ 1 0 2 3 1 7
10. Danil Kolodinskij, LAT 2 E 1 ex 3 6
11. Jason Jörgensen, DK 3 1 F 1 1 6
12. Alexander Woentin, S 0 2 X 2 2 6
13. Michal Curzytek, PL 1 3 X 1 0 5
14. Dominik Möser, D 1 1 2 0 1 5
15. Artjom Trofimovs, LAT 0 0 1 1 E 2
16. Dennis Fazekas, H 0 0 0 0 0 0
17. Andrej Rozaljuk, UA (res) DNR
Skvělá atmosféra v Rovně

Foto: Filip Šitera

Daniel Klíma se vrací do závodního kolotoče

Žarnovica – 31. srpna
Svým třetím dílem před říjnovým vyvrcholením na některém z českých stadiónů pokračuje zítra v Žarnovici pohár přátelství. Pouze domácí staví pět závodníků a patří jim také primát, že jako jediní nesahají po cizích posilách. Vzhledem k nabitému programu musel hosta shánět i Tomáš Topinka, jehož samotného bude zítra zastupovat Zdeněk Schneiderwind.


Tipujte:

Kdo vyhraje nedělní závod poháru přátelství v Žarnovici?

View Results

Loading ... Loading ...

Daniel Klíma se zítra vrátí do ostré akce

Důvod je nasnadě. Ondřej Smetana startoval ve čtvrtek na evropském poháru dvojic v Balakovu, kde mu jako mechanik pomáhal Filip Hájek. Jana Kvěcha a Petra Chlupáče čeká dnes finále mistrovství Evropy juniorů v Rovně, takže Tomáš Topinka nechtěl riskovat, že by noční přejezd na Slovensko z nějakého důvodu neklapnul.

Sám bude se svými závodníky v Rovně, takže pražský tým povede Zdeněk Schneiderwind. Hostovat v něm bude Jan Macek a sestavu doplní nejen Michal Škurla a Zdeněk Holub, nýbrž také Daniel Klíma. Pražský junior se vrací na ovály po dvouměsíční pauze. Ruku už má zhojenou a kromě motokrosového motocyklu má za sebou i tréninky s plochodrážním speciálem.

Startovní listina nedělního poháru přátelství v Žarnovici:

Žarnovica: 1 Michal Tomka, 2 Jakub Valkovič, 3 David Pacalaj, 4 Ján Mihálik, 5 Michal Danko
Diedenbergen: 1 Nicolas Vicentin (I), 2 Marius Hillebrand, 3 Dennis Fazekas (H), 4 Danny Maassen
Rovno: 1 Marko Levišin, 2 Andrej Kobrin, 3 Stanislav Mělničuk, 4 Andrej Rozaljuk
Praha: 1 Daniel Klíma, 2 Jan Macek (Kopřivnice), 3 Michal Škurla, 4 Zdeněk Holub

Foto: Karel Herman

Na letošním Memoriálu Luboše Tomíčka se intenzivně pracuje

Praha – 30. srpna
Otázky po osudu jednapadesátého ročníku Memoriálu Luboše Tomíčka se vynořily ještě loni na podzim okamžitě po zveřejnění českého termínového kalendáře, v němž tradiční závod scházel. Nabraly na intenzitě na jaře, ale se začátkem červencové rekonstrukce v Praze se vytratily do ztracena. Pavel Ondrašík sice čas od času prohlašoval, že klub má nějaká řešení v záloze, ale upřímně řečeno, nikdo jim nevěřil. Konec konců, kde by se mohl mítink konat večer po Zlaté přilbě, když umělá světla stojí již jen na opuštěném stadiónu ve Mšeně? Až včera. Jednapadesátý ročník Tomíčka se nepojede jako dvojče pardubického super víkendu, nebude se na něj svítit světly, ale uskuteční se. A světe, div se, na Markétě!

 

Pražská Markéta otevře své brány divákům ještě letos

„Vzalo to obrat, že se nám rekonstrukce malinko zastavila,“ usmívá se Pavel Ondrašík, proč se v klubu rozhodli uskutečnit Tomíčkův memoriál na své dráze ještě letos. „Teď v pondělí se měla zase rozběhnout na plný pecky. Domluvili jsme se s investorem a dodavatelem, že to posunou a vmáčkli jsme tam Memoriál.“

Jenže stavební práce jsou na pražském stadiónu patrné již na první pohled. „Nejsou tam obrubníky,“ připouští sportovní ředitel klubu. „Ale uděláme provizorní řešení, zasypeme to hlínou, což řády dovolují.“

Termín závodu byl stanoven na nedělní odpoledne, což znamená, že na přípravu mají organizátoři deset dnů. „Nebude to jedna z top akcí,“ vysvětluje Pavel Ondrašík. „Ale bude to Memoriál Luboše Tomíčka a kontinuita se neporuší. Pokusíme se ho kvalitně obsadit a doprovodný program půjde stranou. Ohňostroj nebude, pojede se odpoledne. Rádi bychom cílili na děti, do patnácti let půjdou zdarma. Předprodej lístků startuje dnes odpoledne.“

Chybějící obrubníky jsou patrné na dráze na první pohled

Nicméně spojení s pardubickou Zlatou přilbou bývalo vždy výhodné zejména pro zahraniční návštěvníky… „V neděli po obědě můžou lidi na závody, večer budou doma a v pondělí půjdou do práce,“ trumfuje Pavel Ondrašík dalším esem ze svého rukávu. „Po Přilbě bychom to stejně nejeli, to tady budou bagry. A taky měl původně bejt‘ galavečer polský extraligy. Takže tahle varianta je lepší.“

Horké téma je pochopitelně i startovní listina. „Včera jsme na ní začali pracovat,“ prozrazuje Pavel Ondrašík, že i v tomto směru přípravy pracuje na plné obrátky. „Budu rád, když budu mít do úterý nějakou kostru. Výhoda je, že některý kluby v Polsku nepostoupily do play-off.“

 


Pohár přátelství v jednání

Každopádně operativně zorganizovaný Memoriál Luboše Tomíčka bude letos vskutku posledním závodem na Markétě. Pohár přátelství, jenž klub plánoval do Kopřivnice, kde shodou okolností však také vypukla rekonstrukce, se proto ve stejném termínu 13. října pojede na jiném stadiónu. Dohoda je prý na spadnutí, ale bližší detaily zatím nemohou být zveřejněny.


Foto: Antonín Škach

Smůla Daniela Šilhána prodloužila svou sérii

Jablonec nad Nisou – 30. srpna
Pomalu se dostával zase do správné fazóny po pádu během chabařovického Memoriálu Jiřího Hurycha. Jenže zlomyslná smůla si usmyslela, že mu nedá pokoj. Předevčírem v Zielonej Goře v rozjížďce s číslem jedenáct ještě stačil potřetí v řadě projet metou na třetí příčce, ale pak upadl.

 

Daniel Šilhán si bohužel zlomil klíční kost

„Praskla matka na spojce, létaly řetězy a Dany bohužel taky,“ povzdechne si závodníkův otec Daniel. Junior Zlaté přilby si bohužel při incidentu zlomil klíční kost a dnes jej čeká operace.

Za všechny čtenáře magazínu speedwayA-Z přejeme rychlou rekonvalescenci.

Foto: Karel Herman

Jaroslav Vaníček vrátil kolibří záležitosti ke svému normálu

Praha – 29. srpna
Dusno věštilo nadcházející bouřku, ale černé mraky poháněné svižným větříkem se nad malou Markétou jako zázrakem rozdělily a ovál obešly z obou stran. Tomáš Topinka sice na palubě dodávky zamířil s Janem Kvěchem směr ukrajinské hranice, ale při řízení dalšího dílu seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup jej skvěle zastoupil Michal Pospíšil, jehož šéf do Rovna z práce neuvolnil. Vlastní závod se stal jednoznačnou kořistí Jaroslava Vaníčka. Na sudy od oleje si spolu s ním vyskočili Vojtěch Šachl a Adam Nejezchleba, jemuž se v poháru takový kousek povedl vůbec poprvé.

Adam Nejezchleba, Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl stojí na stupních vítězů

Triumvirát neporažených

Hned úvodní porážkou Jana Jeníčka dal Jaroslav Vaníček najevo, že se dnes nechce s níkým o body dělit

Stejná dráha, stejní závodníci, stejné tropické dusno, které ovšem zmírňoval svěží větřík ženoucí černé marky pryč od malé Markéty. A přece dnešní závod pohárové série kolibříků byl přece jenom hodně odlišný než ten, který začal před osmačtyřiceti hodinami. Většina rozjížděk totiž měla až příliš jednoznačný průběh.

Základní část se nesla ve znamení trojice závodníků, kteří jednou trojkou za druhou prodlužovali sérii své neporazitelnosti. Všechno odstartoval Adam Nejezchleba, když v rozjížďce s číslem jedna odvedl Karla Průšu a Josefa Černého. Jaroslav Vaníček navlas stejně ve třetí jízdě naložil s Janem Jeníčkem a Dominikem, který však ve třetím kole upadl. A do třetice kraloval Vojtěch Šachl, který v páté jízdě nedal šanci Matěji Frýzovi.

Vojtěch Šachl vodí Matěje Frýzu

Druhá série byla bleděmodrým klonem té úvodní. Adam Nejezchleba si v sedmé jízdě neváhal vyšlápnout na Jana Jeníčka, jemuž nebyl nic platný ani raketový start. Vlasáč s písmenem CH na vestě ve druhém kole přilétl vnější stranou úvodní zatáčky a od té chvíle říkalo vedení pane právě jemu. Vojtěch Šachl opanoval osmou, Jaroslav Vaníček desátou jízdu.

V klubu neporažených zprvu dlel také Adam Bednář. Na úvod získal skalp Matouše Kameníka a Štěpána Ševčíka, poté porazil osamoceného Petra Marka. Jenže v rozjížďce s číslem patnáct narazil na Jaroslava Vaníčka. Vůbec se nelekl svého zkušenějšího pražského kolegy a letěl s ním bok po boku do první zatáčky. Jenže v ní se přetočil a upadl.

Adam Nejezchleba vodí Matouše Kameníka a Štěpánku Nyklovou

Náraz na zem však Adama nezbavil bojovnosti. Pohotově skočil zpátky do sedla a ve třetím kole ve druhém oblouku podjel druhého Josefa Novotného. Ten dnes startoval na Shupě místo Hondy po Josefu Novákovi a neustále řešil problémy technického rázu. Nyní ke všemu ještě upadl.

Ztracený bod Adama Bednáře aspiroval na verdikt o obsazení finále A. Kromě Jaroslava Vaníčka si totiž ve třetí sérii trojku připsali také oba další suveréni. Adam Nejezchleba se ve dvanácté jízdě nenechal uštvat od Matouše Kameníka. Vojtěch Šachl v rozjížďce s číslem čtrnáct uletěl Dominiku Hrbkovi a Štěpánu Ševčíkovi jako dopravní letadlo pasažérům, kteří se zapomněli v letištním baru.

 

Dramatické losování

Tato chybička stála Adama Bednáře stupně vítězů

Adam Bednář však na situaci reagoval, jak jen nejlépe mohl. Šestnáctá jízda se musela opakovat vinou pádu Matěje Frýzy v první zatáčce, ale on byl pokaždé vpředu. Jenže ve svých pódiových ambicích potřeboval rovněž smůlu někoho z velké trojky. Jenže ta nepřišla.

Jaroslav Vaníček zatroubil velké sólo v sedmnácté jízdě, Vojtěch Šachl navlas stejně zmocnil třech bodů na úplný závěr základní části. Adamu Bednářovi však svitla naděje v rozjížďce s číslem devatenáct. Po vylétnutí pásky se totiž vedení ujal Matouš Kameník. Přes druhého Adama Nejezchlebu se v úvodní zatáčce druhého kola dostal i Jan Jeníček.

Josef Černý ještě vede finále D před Dominikem Hrbkem a Štěpánkou Nyklovou

Jenže Matouš Kameník upadl a Adam Nejezchleba také. Michal Pospíšil, jenž se zhostil úlohy arbitra, jízdu zastavil a divišovského borce diskvalifikoval. Při repete vypálil dopředu Adam Nejezchleba, avšak vnějškem první zatáčky jej vystřídal Jan Jeníček. Pražan v chabařovické vestě však zmobilizoval všechny své síly a v předposlední zatáčce se do vedení vrátil.

Bylo vymalováno. Neporažená trojice Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Adam Nejezchleba si mohli losovat pozice na startovním roštu finále A. Adam Bednář měl jisté béčko, ale o dalších dvou jeho soupeřích se mělo rozhodnout mezi čtveřicí devítibodových. Na rozdíl od dřívějších zvyklostí s rozjezdem však mezi Janem Jeníčkem, Petrem Markem, Matějem Frýzou a Karlem Průšou poněkud kontroverzně rozhodoval los.

Adam Bednář s přehledem jezdí první ve finále B před Janem Jeníčkem a Petrem Markem

Problémy Josefa Novotného s řazením pokračovaly také ve finále E, v němž jej od startu změřil Štěpán Ševčík. V déčku všechny zaskočila Štěpánka Nyklová svým pohotovým startem, nicméně Josef Černý a Dominik Hrbek šli rychle dopředu. O vítězi se rozhodlo až v nájezdu do třetího okruhu, kdy se pardubický závodník dostal dopředu.

Ve finále C se naplnil pohár hořkosti Matouše Kameníka až po okraj. Divišovský závodník neměl dolitý metyl, takže ujel jen pár centimetrů. Duel dvou smolařů losování ovládl Matěj Frýza, který odvedl Karla Průšu. Adam Bednář kraloval finále B. Stylem start – cíl přivedl do cíle za sebou Jana Jeníčka a Petra Marka, jenž přesto ve své první kompletní plochodrážní sezóně šestým místem zaznamenal své prozatím nejlepší umístění.

Jaroslav Vaníček s dokonalým přehledem opanoval finále A před Vojtěchem Šachlem a Adamem Nejezchlebem

Nakonec se Jaroslav Vaníček udělal z předchozího losování o startovní pozice nejdramatičtější podívanou celého áčka. Po startu se rychle dostal do čela před Vojtěcha Šachla. Ten se ve druhém kole lehce přetočil v úvodní zatáčce, ale Adam Nejezchleba už byl poněkud vzadu, aby jeho chybičku adekvátně ztrestal.

Jaroslav Vaníček rozhodl finále A již od startu, po němž odvedl Vojtěcha Šachla a Adama Nejezchlebu
E D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 2 14
3. Adam Nejezchleba, Ch. 3 3 3 3 1 13
4. Adam Bednář, Praha 3 3 2 3 3 14
5. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 3 2 2 11
6. Petr Marek, Chabařovice 3 2 2 2 1 10
7. Matěj Frýza, Plzeň 2 2 3 2 3 12
8. Karel Průša, Slaný 2 2 2 3 2 11
9. Matouš Kameník, Divišov 2 3 2 X E 7
10. Dominik Hrbek, Pardubice F 1 2 1 3 7
11. Josef Černý, Plzeň 1 2 1 2 2 8
12. Štěpánka Nyklová, Liberec 2 1 1 2 1 7
13. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 1 1 1 3 7
14. Josef Novotný, Pardubice E 1 X E 2 3
Adam Bednář ve finále B ujíždí Janu Jeníčkovi

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA SLA MaL SLA CHA MaL DIV PHA PHA PHA PHA PHA TOT
26.3. 13.4. 14.4. 24.4. 4.5. 19.5. 26.5. 9.6. 25.6. 9.7. 13.8. 27.8. 29.8.
1. Jaroslav Vaníček 13 13 14 15 15 15 15 13 15 15 15 13 15 186
2. Vojtěch Šachl 15 15 12 13 12 11 14 15 11 NS NS 15 14 147
3. Adam Bednář 12 12 12 11 12 10 13 7 13 13 NS 14 14 143
4. Adam Nejezchleba 9 10 6 10 12 8 7 11 13 9 13 10 13 131
5. Matouš Kameník 7 11 9 11 12 8 8 6 9 12 13 12 7 125
6. Jan Jeníček 11 10 13 NS 13 13 13 12 12 NS NS 12 11 120
7. Matěj Frýza 11 13 10 NS 6 11 11 NS NS 9 14 10 12 107
8. Karel Průša NS 9 6 NS 7 7 12 8 7 11 12 12 11 102
9. Dominik Hrbek 8 5 6 8 4 8 10 8 11 8 10 8 7 101
10. Bruno Belan 12 12 12 12 14 13 13 13 NS NS NS NS NS 101
11. Jakub Exler 10 10 12 8 8 9 9 NS 10 9 9 NS NS 94
12. Petr Marek NS 9 9 8 8 10 7 7 6 5 6 8 10 93
13. Luboš Krejča 1 NS 10 11 10 11 11 9 11 12 NS NS NS 86
14. Štěpán Ševčík 3 7 6 NS 6 5 8 NS 8 6 NS 7 7 63
15. Tony Katra NS 8 8 NS 9 6 8 7 6 NS 6 NS NS 58
16. Josef Černý NS 5 NS NS 6 NS 7 NS NS NS NS 6 8 32
17. Josef Novotný NS NS NS NS solo 5 NS NS NS 7 5 7 3 27
18. Štěpánka Nyklová NS NS NS NS NS solo NS solo solo NS NS 6 7 13
19. Mateusz Lopuski NS NS NS NS NS 13 NS NS NS NS NS NS NS 13
20. Antoni Kawczynski NS NS NS NS NS 11 NS NS NS NS NS NS NS 11
21. Bruno Thomas NS NS NS NS 11 NS NS NS NS NS NS NS NS 11
22. Frieda Thomas NS NS NS NS 9 NS NS NS NS NS NS NS NS 9
23. Maxmilian Gammel NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 7 NS NS 7
Svého nejlepšího výsledku v poháru dnes nedosáhl pouze Adam Nejezchleba, ale také jeho chabařovický kolega Petr Marek

Foto: Antonín Škach

Skupinový snímek všech účastníků

Medailová mise do Ruska byla českým nároďákem splněna

Balakovo – 29. srpna
Česká výprava se před odjezdem na finále evropského šampionátu do Balakova nikterak netajila ambice prolomit čtyřleté čekání na medaili v soutěži. A vskutku se podařilo, že bronz z Debrecenu již není pro naše barvy poslední pódiové umístění. Titulem se ozdobili Rusové, ovšem Václav Milik, Eduard Krčmář a Ondřej Smetana, jezdci OLYMP CENTRA SPORTU MINISTERSTVA VNITRA, si spolu se svým koučem Filipem Šiterou odvážejí stříbrné medaile.

Pódium s Čechy, Rusy a Lotyši

„Stříbro, dobrý, vole!“ radoval se mobilní telefon hlasem Filipa Šitery. „Jeli jsme sem pro medaili. Zlato nám uniklo, Eda neudržel Rusy, ale jsem spokojenej‘. Dráha byla rozbitá, o tréninku na ní byly koleje. Děkuju Vaškovi a Edovi, bojovali, děkuju i Smetyšovi, nebylo ale, kam ho šoupnout do jízdy, šlo nám o zlato.“

Češi v Balakovu: zleva Filip Šitera, Václav Milík, Vladimír Dvořák, Eduard Krčmář, Miroslav Mihule, Eduard Krčmář st., Ondřej Smetana a Filip Hájek
1. Rusko 26
Viktor Kulakov 3 3 2 – 1 – 9
Grigorij Laguta 1 – – 3 3 1 8
Vladimir Borodulin 2 3 2 2 9
2. Česká republika 22
Václav Milík 2 2 3 3 3 3 16
Eduard Krčmář 1 0 2 2 1 0 6
Ondřej Smetana DNR
3. Lotyšsko 20
Andrzej Lebeděvs 2 3 3 3 3 3 17
Oleg Michajlov 0 1 1 0 1 E 3
4. Polsko 16
Tobiasz Musielak 3 1 2 1 3 2 12
Norbert Kosciuch 0 2 X 0 – – 2
Kacper Gomolski 1 1 2
5. Francie 16
David Bellego 3 3 1 2 2 E 11
Dimitri Berge 1 0 0 1 0 3 5
6. Youth Europe 14
Ricards Ansviesulis, LAT 3 E 1 1 – 0 5
Patryk Rolnicki, PL X – 0 – X – 0
Aleksander Kajbušev, RUS 2 3 2 2 9
7. Itálie 12
Nicolas Vicentin 2 0 0 0 F 2 4
Michele Castagna 1 1 2 1 2 1 8

Foto: Filip Šitera