Osud úterního poháru určí devátá hodina dopolední

Praha – 12. srpna
Zítra na malé Markétě pokračuje stopětadvacítkářská série PRO-TEC Speedway Mini Cup. Původní problém s nízkým počtem závodníků byl vyřešen. Nicméně konečným scénáristou se stane počasí a Zdeněk Schneiderwind nechce nic předjímat před zítřejší devátou hodinou ranní.

 

Závodu by se nakonec mělo zúčastnit devět kolibříků. Chybět budou určitě Vojtěch Šachl a Adam Bednář, kteří se účastní tréninkového kempu v Gdaňsku. Původně měl scházet také Jan Jeníček, který před svým sobotním debutem v evropském poháru dvěstěpadesátek plánoval se čtvrtlitrem trénovat. Avšak zítřejší trénink ve Svítkově byl již odvolán.

Stejný osud hrozí i poháru stopětadvacítek. „Na dráze stojí voda,“ posteskne si Zdeněk Schneiderwind. „Zatím jsme ji neodčerpávali, má ještě pršet. A tak se rozhodne zejtra v devět, o půl desátý.“

Osud zítřejšího poháru stopětadvacítek bude znám zítra ráno

Foto: Antonín Škach

Tým ACCR pro Rybnik se rozdrolil

Mladá Boleslav – 12. srpna
Česká plochá dráha disponuje skvělým juniorským nároďákem, jehož mládí zvyšují ambice do budoucna. V tomto ohledu je však třeba vidět delší horizont než nejbližších pár hodin. Filip Šitera totiž musel tým ACCR pro další dvojpodnik polského šampionátu juniorských družstev doslova poslepovat jako vlaštovčí hnízdo.

 

Ani Petr Chlupáč, ani Jan Kvěch – na snímku s mechaniky Petrem Chlupáčem st. a Michalem Pospíšilem – se v Rybniku neobjeví

Jan Kvěch ještě včera v Žarnovici s pohárem nejlepšího evropského závodníka do devatenácti let v rukou tvrdil, že jej ve čtvrtek uvidí diváci při velkém pouťáku v Gniezně. Nicméně během pondělí dostal rozum a rozhodl se raději dopřát bolavému rameni potřebný klid.

Po zdravotní stránce není v pořádku ani Petr Chlupáč, jemuž chyběla trošička štěstí na umístění mezi nejlepšími pěti v evropském poháru. Pražan měl původně do Rybniku vyrazit, nicméně nevolnost mu v cestě zabránila. Není vyloučeno, že bude-li mu lépe, objeví se ve středečním mítinku.

Jan Macek v sestavě Filipa ŠItery pro Rybnik nechybí

Daniel Klíma je stála na marodce, zatímco Patrik Mikel si užívá dovolenou. Zítra a pozítří se proto s vestou ACCR objeví Daniel Šilhán, Jan Macek a Roman Marek. Pardubický závodník je po svém pátečním pádu v Güstrowě fit, horší je to ale s jeho dodávkou, jejíž turbo si postavilo hlavu.

Foto: Karel Herman

Michal Tomka se vrací k závodění

Žarnovica – 12. srpna
Žarnovická plochodrážní marodka se pomalu vyprazdňuje. David Pacalaj absolvoval evropský pohár do devatenácti let, Jakub Valkovič se vrátil v sobotu během MACEC Cupu v Rawiczi. Závodnická neschopenka končí také Michalu Tomkovi.

 

Michal Tomka se vrací za řidítka plochodrážního motocyklu
Michal Tomka se vrací za řidítka plochodrážního motocyklu

Borec, který si zlomil ruku při květnové extralize v Kopřivnici, nad ránem společně se svými klubovými kolegy z SC Žarnovica vyrazil do Lublinu na soustředění. Chybět bude jen David Pacalaj, jehož čeká dovolená. Tady je čeká ježdění až do středy. V sobotu Michal Tomka zasáhne v Lendavě do slovinské ligy.

Dostal také nabídku od AMK Žarnovica, aby startoval v tradiční Zlaté přilbě SNP. Její polojubilejní pětapadesátý ročník loni propršel, takže seznam vítězů se rozšíří zase letos. Mítink je na programu poslední sprnovou neděli a zapadne do celostátních oslav SNP.

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci v akci 320

Závodní program minulý týden u nás začínal až se začátkem víkendu. Semifinále evropského poháru do devatenácti let v Pardubicích naznačilo ambice českých barev, které Jan Kvěch včera v Žarnovici potvrdil ziskem titulu. Rovněž ostatní Češi a Slováci se v akci objevili až o volných dnech, o čemž vypovídá dnešní díl tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z.

 

Jan Kvěch se včera stal vítězem evropského poháru

Rawicz v sobotu hostil druhý díl středoevropského poháru MACEC Cup, jenž se stal kořistí Szymona Szlauderbacha. Polák však vyskočil na nejvyšší stupínek až poté, co v rozjezdu porazil další třináctibodové Marka Levišina, Mateusze Tudzieze a Ondřeje Smetanu (2 3 3 2 3).

Patrik Mikel (2 2 2 0 2) byl osmý, Jakub Valkovič (0 2 3 1 1) devátý, Jaroslav Petrák (1 ex 0 1 0) patnáctý a Michal Danko (1 0 0 ex) šestnáctý.

Zatímco nižší polské soutěže mají letos již své základní části za sebou a čekají na finálové fáze startující o nadcházejícím víkendu, extraliga měla v pátek a včera své předposlední, třinácté kolo. V jeho šlágru Zielona Gora v neděli těsně podlehla 44:46 hostující Wroclawi, která si odvezla rovněž bonusový bod (85:95). Martin Vaculík vyjel domácím dvanáct bodů s trojicí bonusů (2 2 3 1 2 2), Václav Milík se do sestavy hostů nedostal.

Natřískaný program měl Martin Málek. V sobotu se ve volném závodě v Hertingenu dostal až do finálové jízdy, v níž byl šestý. Zvítězil Martin Smolinski a na stupních vítězů stáli ještě Stephan Katt a Mathieu Tresarrieu.

Mítink skončil po půlnoci a březolupský závodník se přemístil do Rastede. Místí pouťák na trávě vyhrál šedesátiletý Bernd Diener, na pódiu byli také Stephan Katt a Jesse Mustonen. Martin Málek obsadil páté místo, přičemž ve zvláštním klání o traťový rekord skončil druhý za Berndem Dienerem.

Foto: Karel Herman