Zdeněk Simota porazil chřipkové bacily, avšak svého jmenovce Holuba nikoliv

Plzeň – 4. srpna
Jan Kvěch startoval na Poháru přátelství v Rovně, Petr Chlupáč se svým Rawiczem v Bydhošti, nicméně do hry o titul českého přeborníka vstoupili bacily. Zdeněk Simota však ve čtvrtek nad chřipkou začal alespoň remízovat, avšak v rozjížďce s číslem dvě podlehl Zdeňku Holubovi. Jeho pražský jmenovec si nejprve vykoledoval žlutou kartu za ulitý start, ale i na podruhé se dostal do čela, které uhájil až na metu. Protože oba neztratili již jedinou jízdu, bylo jejich pořadí stejné. Doprovodil je Michal Škurla, jenž jen ve svých vzájemných duelech s nimi musel slevovat s triumfální cesty. Diváky nadchla především rozjížďka s číslem devatenáct, kdy se Daniel Šilhán v srdnatém souboji s Pavlem Čermákem a Václavem Kvěchem probil ze třetí příčky k vítězství. Ve stopětadvacítkách k vítězství mířil Jaroslav Vaníček, ale po pádu v poslední zatáčce páté jízdy zachránil jen jediný bod. Nejvyšší stupínek pódia tím pádem patřil Brunovi Belanovi. Mítink bohužel nedokončil Luboš Krejča. Spadl v rozjížďce s číslem tři a Štěpán Ševčík se mu již nestačil vyhnout. Pražský závodník nyní bude se zlomeným zápěstím mimo hru čtyři týdny.

Zdeněk Simota, Zdeněk Holub a Michal Škurla na stupních vítězů

Létající Holub Zdeněk

Michal Škurla (žlutá) vodí za sebou Daniela Šilhána (bílá) a Jaroslava Petráka (červená)

Hnědošedý mrak visel nad borským stadiónem jako poklička na hrnci. Dusno bylo jako v peci, až to štípalo. Kolibříci se zrovna vrátili ze svých dvou úvodních rozjížděk a první jízdě šestého letošního přeboru mohla odstartovat. K triumfu zamířil Jaroslav Petrák.

Pardubický matador vystřihnul start jako z partesu, avšak ještě v úvodním nájezdu měl před sebou Michala Škurlu. Lehké to neměl rovněž s Danielem Šilhánem. Mladší z pardubického dua se ovšem dostal ve třetím okruhu na druhou příčku i díky technickým problémům Jaroslava Petráka, který ovšem uhlídal poslední bod před Františkem Klierem.

Dnešní přebor přinesl konec jistému vosímu společenství

„Spojka, to je v prdeli, takhle přijít o dva body!“ čílil se Jaroslav Petrák ve svém depu. Jenže to už tady byla rozjížďka s číslem dvě. Starty Zdeňka Holuba jsou na pomezí letmého a raketového startu, jehož šířka je stejná zhruba jako perfektně nabroušená žiletka. Každopádně si nejprve vysloužil žlutou kartu, ale při repete byl opět vpředu, než by člověk stačil mrknout okem.

Zdeněk Holub komentuje svůj duel se Zdeňkem Simotou v rozjížďce s číslem dvě:

„Super souboj se Zdendou! V pátek v Teterowě mě na něj vyškolil Martin Smolinski, ale ten mě ve třetím kole předjel.“

Zdeněk Holub (červená) dvakrát odvedl svého jmenovce Simotu (žlutá)

Zdeněk Simota zaostal jen o kousíček, ale hned se své zaváhání jal napravovat. V prvním kole však svého jmenovce nestihnul. Hodně blízko převzetí vedení byl také ve třetím okruhu, v jehož první zatáčce se málem dostal dopředu. Nepovolil se svým tlakem až do cíle. Když jej však Petr Vaic odmávnul šachovnicovou vlajkou, musel uznat prohru.

Je drobnou ironií osudu, že Plzeň, která iniciovala změnu pravidel přeboru k současné formuli šestnácti závodníků s argumentem, že rozpisy pro větší počet startujících ne vždy přivedou na startovní rošt kompletní čtveřici, musela z dnešního závodu odepsat dva přihlášené. Kvůli startům Jana Macka v šampionátu Polska juniorských družstev a údržbě techniky se kopřivnické vedení rozhodlo neposlat do Plzně ani jeho, ani Romana Marka.

Úvodní série tím pádem skončila dvojicí tříčlenných jízd. Úvodní z nich kraloval Patrik Mikel, v druhé stylem start – cíl triumfoval Martin Gavenda. Patrik Mikel posléze svůj triumf obhájil rovněž v rozjížďce s číslem šest. Byť láteřil na své starty, tentokrát se dostal i před pohotového startéra Milana Dobiáše, jehož ale v první zatáčce objel Václav Kvěch.

Patrik Mikel (červená) ujíždí před Pavlem Čermákem (žlutá)

Těsně před tím, než moravský borec se žralokem na kombinéze a pardubický koníkem na vestě proburácel metou, se na šest bodů dostal i Zdeněk Holub, který v páté jízdě odvedl Jaroslava Petráka. Na konci další série se však Pražan o vedení již s nikým dělit nemusel-

V desáté jízdě s přehledem vyřídil Pavla Čermáka a Františka Kliera. Naproti tomu Patrik Mikel v rozjížďce s číslem dvanáct narazil na Michala Škurlu. Právě na něm si Zdeněk Simota spravil chuť, když mu nedal ani náznak šance již od startu. Nyní však byl na řadě zase Michal Škurla. Dvanáctá jízda se musela opakovat, když se Michal Baštecký nechal chytit do pásky. Nicméně poté Michal Škurla pádil dopředu před Patrikem Mikelem.

 

Až přespříliš formální rozuzlení

Martin Gavenda (bílá) má za sebou Milana Dobiáše (modrá) a Jakuba Exlera (žlutá)

Osmi body nedýchali na záda neporaženého Zdeňka Holuba jen Patrik Mikel a Michal Škurla. Stejné skóre dosáhnul i Zdeněk Simota, který v rozjížďce s číslem jedenáct odstartoval na Daniela Šilhána. Pardubický junior prve vyhrál sedmou jízdu, v níž mu za soupeře byly dvě dvěstěpadesátky. Jednu z nich sedlal Michal Baštecký, druhou Jan Hlačina, jenž dnes zaznamenal svůj ostrý závodní debut mimo kostěnické oválky.

Daniel Šilhán se zatím dělil o pátou příčku s Martinem Gavendou, jenž trošku zaváhal v osmé jízdě. Víceméně v ní jen sledoval Zdeňka Simotu a Michala Škurlu před sebou. Po přestávce a dalšímu páru kolibřích rozjížděk však servíroval šálek zcela jiné kávy. Páska ještě nestačila dolétnout na konec své dráhy a on již vedl před Jaroslavem Petrákem.

Ten se prvního triumfu dočkal v rozjížďce s číslem třináct. Neomylně v ní zamířil do čela před Pavla Čermáka, jenž konečně vychytal své problémy s motorem. Nicméně Jaroslav Petrák se na cestu na pódium vydal přece jen pozdě.

Zdeněk Simota (modrá) odolává Patriku Mikelovi

Zato Zdeněk Simota šel za svým cílem. Byl soudný, takže tušil, že pro prohře se Zdeňkem Holubem, již dnešní triumf musí odepsat. Nicméně do průběžné klasifikace se přece jen počítá každičký bod a on se stavěl do pozice, aby se jeho účast v závěrečných přeborech v Liberci a v Plzni změnila v pouhou formalitu.

V rozjížďce s číslem čtrnáct však neměl nikterak složitou roli. Františku Klierovi, jenž zdědil druhou příčku po Jakubu Exlerovi ve druhé zatáčce, naměřil bratru tři čtvrtě kola. Hned poté Zdeněk Holub odkázal Patrika Mikela za sebe již s vylétnutím pásky. A předposlední pětinu uzavřel nejlépe Michal Škurla.

V šestnácté jízdě stál spolu s ním na roštu jen Václav Kvěch, jemuž ujel již v prvních metrech. Rozuzlení otázky obsazení pódia začala rozmotávat již rozjížďka s číslem sedmnáct. Tady Zdeněk Simota triumfoval stylem start – cíl a se čtrnácti body mohl sledovat, co na to Zdeněk Holub.

Václav Kvěch (žlutá) zatím vede před Danielem Šilhánem (červená) a Pavlem Čermákem (modrá)

Ještě před tím ovšem Martin Gavenda opanoval rozjížďku s číslem osmnáct a poté nastaly nejúžasnější chvíle, které letošní přebor vůbec zažil.

Daniel Šilhán líčí průběh rozjížďky s číslem devatenáct:

„Poprvý v životě se mi povedlo předjet ze třetího na první. Po startu jsem byl první, přiletěl Vašek a zavřel mě. Zkusil jsem venek, nejelo to a podjel mě Pavel. Dám to na lajnu, jel jsem tak celou rovinku, s Pavlem jsme se ťukli. Povedlo se mi předjet i Vaška. Sice mě zavíral, ale z výjezdu se to chytlo.“

Vedení se ujal stále se zlepšující Václav Kvěch, zatímco Daniel Šilhán se dostal do křížku s Pavlem Čermákem, který se spodní stranou úvodní zatáčky posunul na druhou příčku. Nicméně pardubický junior se nevzdal. Ve druhém kole podjel Pavla Čermáka v prvním výjezdu. A hned se pustil do stíhání Václava Kvěcha.

Zdeněk Holub (červená) míří k pátému vítězství před Michalem Škurlou (žlutá), Milanem Dobiášem (modrá) a Janem Hlačinou (bílá)

V nájezdu do posledního kola jej prvně vážně ohrozil. Plzeňan své vedení uhájil, ovšem všeho do času. Hned v dalším oblouku se Daniel Šilhán stejně přenesl dopředu a dojel si dnes již podruhé pro tři body. Vyhoupnul se na šestou příčku a litoval, že předtím v patnácté jízdě neobral Martina Gavendu o poslední bod. Jinak by si totiž své pořadí vyměnili.

Ve srovnání s juniorskou melou byla rozjížďka s číslem dvacet až přespříliš formální. „Měl výhodu, že byl dole,“ komentoval Michal Škurla úvodní nájezd, v němž Zdeněk Holub využil své červené pozice, aby se nalepil na vnitřní čáru. Prvním obloukem projel dříve než jeho kolega. Mohl uzavřít dnešní mítink patnácti body. Michal Škurla přišel o možnost triumfem vyrovnat skóre se Zdeňkem Simotou a skončil třetí.

 

Bruno Belan s podporou svého umění i Fortuny

Jaroslav Vaníček (červená) vede před Adamem Bednářem (bílá) a Jaroslavem Frýzou (modrá)

Šestý podnik klasického mistrovství republiky stopětadvacítek otevřel Jaroslav Vaníček. V rozjížďce s číslem jedna triumfoval ve stylu start – cíl. Adam Bednář se pustil do duelu s druhým Jaroslavem Frýzou. V nájezdu do třetího okruhu jej již téměř podjel. Plzeňan byl rychlejší, jenže jihočeský Pražan byl nakonec rychlejší při finiši do cíle. Jako druhý se na seznam vítězů zapsal Bruno Belan, který se rychle vypořádal s Janem Jeníčkem a Vojtěchem Šachlem, kteří odstartovali pohotověji.

Rozjížďka s číslem tři dnešní závodní program drobátko zbrzdila. Vedl Adam Bednář, který ukázal výfuk Janu Jeníčkovi. Jenže ve druhém oblouku upadl Luboš Krejča a za ním jedoucí Štěpán Ševčík se mu nestačil vyhnout. Pro Pražana dorazila sanitka, která jej s rukou na pásce odvezla do nemocnice, v níž mu přišli na zlomené zápěstí.

Jaroslav Vaníček (modrá) vede před Brunem Belanem (žlutá) a Vojtěchem Šachlem (bílá)

Repete opanoval opět Adam Bednář, zatímco Bruno Belan ve čtvrté jízdě argumentoval dalším sólem před zraky Matouše Kameníka, Matěje Frýzy a Josefa Černého. Jenže chleba se měl lámat v rozjížďce s číslem pět, na jejíž startovní rošt svedl los rovnou celou čtveřici favoritů.

Bruno Belan komentuje své úspěšné tažení pátou jízdou:

„A to všichni říkaj‘, že ty venky za nic nestojej‘!“

Start vyšel nejlépe Jaroslavu Vaníčkovi, který si záhy vypracoval menší náskok. Vojtěch Šachl hájil druhé místo před slánským blonďákem, jenž na něho vedl jeden útok po vnější straně za druhým, dokud do posledního třetího okruhu neprojel před divišovským závodníkem. V předposlední zatáčce si ustlal Adam Bednář, jehož po startu zbrzdily technické problémy, a mokrý flek v závěrečném oblouku zaskočil i Jaroslava Vaníčka.

Vojtěch Šachl (modrá) pádí před Matoušem Kameníkem (bílá)

Než se posbíral ze země, byl Bruno Belan potřetí za sebou v cíli jako vítěz, zatímco Vojtěch Šachl bral podruhé dva body. Vzápětí Matouš Kameník odvedl Štěpána Ševčíka a Josefa Černého. O vítězi se však rozhodlo po třetí sérii velkých hochů, kdy mistrovský mítink stopětadvacítek pokračoval svou sedmou jízdou.

Kraloval jí Jaroslav Vaníček, ovšem Bruno Belan už svůj dnešní závodní program končil. Dobře si spočítal, že dva body mu pohodlně postačí na vítězství. Vojtěch Šachl zvýšil hodnotu svých akcií hladkým triumfem v rozjížďce s číslem osm, v níž Matouš Kameník uspěl při svém souboji s Matějem Frýzou.

Jaroslav Vaníček si ale nenechal druhé místo sebrat. V deváté jízdě odstartoval na Vojtěcha Šachla, jenž si vyšlápnul na nejnižší stupínek pódia. Udržel se však na čele aktuální klasifikace šampionátu, byť z jeho pětibodového náskoku před Jaroslavem Vaníčkem opět jeden bodík ubyl.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Holub dnes neprohrál jedinou rozjížďku

„Bylo teplo,“ odfoukl si Zdeněk Holub. „Závody dobrý. Zatrénoval jsem si tady před mistrákem, to je taky super. Doufám, že mi to tu půjde hodně podobně. Simoťákovi jsem dal, všechno dneska fungovalo. Teď je chvilku pauze, budu ladit, ať je všechno připravený a funguje to.“

„Tejden jsem ležel v posteli,“ povzdechl si Zdeněk Simota. „Měl jsem chřipku a vylez‘ jsem až ve čtvrtek. Teď jsem ještě bídnej‘. V první jízdě mi chyběl kousek. Bylo to o startu, pak jsem byl párkrát vedle něj.“

Michal Škurla má za sebou Jaroslava Petráka

„Pěkný závody,“ říkal Michal Škurla. „Dařilo se, je to trošku po pauze. O to je to těžší. Ztratil jsem dva body. S Holubínem jsme tam byli stejně, ale on byl dole, takže to měl lepší. Jsem spokojenej‘. Už se těším, aby byly další závody.“

„Super dneska, akorát ty starty,“ svěřoval se Patrik Mikel. „Zkoušel jsem motor, ale stál jsem na těch startech. Ale je to super, když na tom sedíš, je to úplně něco jiného. Není to jen o té bedně, ale že jsem se dostal zase zpátky. Že nebyla bedna, mě štve, měl jsem na ty kluky, ale jsem spokojený. Až na ty starty…“

„Ale jo, dobré,“ odtušil Martin Gavenda. „Byla čtrnáct dnů odmlka, dovolená. Nevypadlo mě to z ruk, takže dobré.“

Daniel Šilhán dnes ukázal záda mnoha soupeřům

„Závody dobrý, deset bodů,“ nemohl si Daniel Šilhán nelibovat. „Až na tu nulu. Už jsem Martina skoro měl, ale skočil na díře, tak jsem ubral. Mohlo to bejt‘ bez nuly a to by bylo super!“

„Mohlo to bejt‘ daleko lepší,“ zamýšlel se Jaroslav Petrák. „Kdybych měl svý motory, možná by byla i bedna. Svoje mám je u ladiče, tak jsem si motory půjčil. Nevíš, co by to chtělo, potřeboval jsem se s tím seznámit. Škoda první jízdy, měl bych deset bodů. Dneska se dal porazit kdokoliv, ale potřebuju se z toho vyhrabat.“

Václav Kvěch zatím drží v šachu Daniela Šilhána

„Ten poslední bod mě štve,“ vracel se Václav Kvěch ještě k rozjížďce s číslem devatenáct. „Dan jel dobře. Jak se říká, sláva vítězům. Závody docela dobrý, ale teď už to bylo docela rozbitý.“

„Škoda poslední jízdy,“ povzdechl si Pavel Čermák, který dnes konečně prolomil svou letošní smůlu. „Přetočil jsem to. Jinak to celkem šlo. Na tu bídu, co jezdím, to šlo. Motor je hotovej‘, jede dopředu. Ještě vychytat převody, ať je to rychlejší a rychlejší.“

Zdeněk Holub (červená) vítězí nad Zdeňkem Simotou (žlutá)
1. Zdeněk Holub, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Zdeněk Simota, Plzeň 2 3 3 3 3 14
3. Michal Škurla, Praha 3 2 3 3 2 13
4. Patrik Mikel, Pardubice 3 3 2 2 2 12
5. Martin Gavenda, Březolupy 3 1 3 1 3 11
6. Daniel Šilhán, Pardubice 2 3 2 0 3 10
7. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 2 2 3 1 9
8. Václav Kvěch, Plzeň 1 2 1 2 2 8
9. Pavel Čermák, Praha 2 0 2 2 1 7
10. Milan Dobiáš, Chabařovice 2 1 1 1 1 6
11. František Klier, Divišov 0 0 1 2 2 5
12. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0 2 T 0 1 3
13. Jan Hlačina, Divišov (250 ccm) 1 1 0 1 0 3
14. Jakub Exler, Praha 1 1 1 E 0 3

Poznámka: z původně přihlášených se omluvili Jan Macek a Roman Marek; žlutá karta Zdeněk Holub ve druhé jízdě.
Disclaimer: nejedná se o žluté a červené karty dle polských regulí za nebezpečnou jízdu, ale o interní pojmenování startovního přestupku naším vydavatelstvím

 

Daniel Šilhán (3) překonává Václava Kvěcha (žlutá)

Průběžné pořadí seriálu:

SLA BŘE CHA PCE SVI PLZ TOT
20.4. 27.4. 8.6. 12.6. 5.7. 4.8.
1. Zdeněk Simota, Plzeň 15 12 13 12 15 14 81
2. Michal Škurla, Praha 9 7 12 10 12 13 63
3. Martin Gavenda, Březolupy 10 14 5 10 11 11 61
4. Jan Kvěch, Praha 13 9 15 14 NS NS 51
5. Petr Chlupáč, Praha 12 13 11 12 NS NS 48
6. Patrik Mikel, Pardubice o 10* 10 8 NS 12 40
7. Jaroslav Petrák, Pardubice 9 5 6 NS 11 9 40
8. Ondřej Smetana, Praha NS 11* NS 8* 14 NS 33
9. Filip Hájek, Praha 4 4 8 7 10 NS 33
10. Daniel Klíma, Praha 9 5 10 9 NS NS 33
11. Václav Kvěch, Plzeň 3* 2* 7* 4 7 8 31
12. Zdeněk Holub, Praha NS NS NS 11* NS 15 26
13. Jan Macek, Kopřivnice 4* 5 NS 6* 10 o 25
14. Daniel Šilhán, Pardubice 6 1 INJ NS 7 10 24
15. Milan Dobiáš, Chabařovice 3* 0* 6* 2* 5 6 22
16. Michal Dudek, Slaný 8 7 NS NS NS NS 15
17. František Klier, Divišov DNR* o-Q 5* 0* 3 5 13
18. Hynek Štichauer, Pardubice 13 NS NS NS NS NS 13
19. Martin Málek, Březolupy NS 12* NS NS NS NS 12
20. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0* NQ 4* o-Q 3 3 10
21. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)+ 2 NS 2* DNR* 5 NS 9
22. Jakub Exler, Praha NS NS 3* NS 2 3 8
23. Pavel Čermák, Praha o-Q NS NS Q-NS* DNR 7 7
24. Michal Danko, SK – Žarnovica NS 3* NS 3* NS NS 6
25. Jaroslav Vaníček, Praha (250 ccm) NS NS NS NS 5 NS 5
26. Jan Hlačina, Divišov (250 ccm) NS NS NS NS NS 3 3
27. Sindy Weber, D – Kopřivnice (ACCR) NS NS 3* NS NS NS 3
28. Roman Marek, Kopřivnice INJ* NS NS DNR* NS o 0
28. Lukáš Hromádka, Kopřivnice NS 0* NS NS NS NS 0
NC Eduard Krčmář, Slaný NS NS NS o-Q NS NS
NC Andrej Rozaljuk, UA – Slaný NS NS NS 4* NS NS 4
NC Daniel Schroder, D (250 ccm) NS NS 0* NS NS NS 0

Poznámka: prvních dvanáct má zajištěnou účast v dalším závodě přeboru; o = přihlášen k závodu, ale omluven, o-Q = dtto v kvalifikaci; NQ = nekvalifikoval se; Q-NS = kvalifikoval se, ale nestartoval; * účastník kvalifikace; INJ = zraněn v tréninku; + Pavel Kuchař od třetího závodu v Chabařovicích startoval se strojem 500 ccm

Stupně vítězů stopětadvacítek: Jaroslav Vaníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl

MR 125 ccm:

1. Bruno Belan, Slaný 3 3 3 2 11
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 1 3 3 10
3. Vojtěch Šachl, Divišov 2 2 3 2 9
4. Matouš Kameník, Divišov 2 3 2 1 8
5. Matěj Frýza, Plzeň 1 1 1 3 6
6. Jan Jeníček, Pardubice 1 2 1 2 6
7. Adam Bednář, Praha 2 3 F 0 5
8. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 2 0 – 3
9. Josef Černý, Plzeň 0 0 1 1 2
10. Luboš Krejča, Praha 0 X – – 0
Bruno Belan (žlutá) odráží Vojtěcha Šachla (bílá)

Průběžné pořadí seriálu:

SLA BŘE PLZ LIB PCE PLZ TOT
20.4. 27.4. 5.5. 11.5. 12.6. 4.8.
1. Vojtěch Šachl, Divišov 12 12 11 12 11 9 67
2. Jaroslav Vaníček, Praha 11 11 12 8 11 10 63
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 10 8 10 11 59
4. Jan Jeníček, Pardubice 9 6 6 11 6 6 44
5. Matěj Frýza, Plzeň 5 5 6 6 8 6 36
6. Adam Bednář, Praha 2 7 5 6 11 5 36
7. Matouš Kameník, Divišov 3 8 5 5 3 8 32
8. Luboš Krejča, Praha NS 6 2 3 5 0 16
9. Štěpán Ševčík, Plzeň 4 2 1 0 5 3 15
11. Josef Černý, Plzeň 1 3 2 1 2 2 11
12. Mateusz Lopuski, PL 8 NS NS NS NS NS 8
13. Antoni Kawczynski, PL 4 NS NS NS NS NS 4
14. František Hřib, Březolupy NS 3 NS NS NS NS 3
15. Dominik Hrbek, Pardubice NS NS NS NS 0 NS 0
Zleva Adam Bednář, Matouš Kameník, Matěj Frýza a Vojtěch Šachl

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Praha ctí tradici druhých míst na výjezdech

Rovno – 2. srpna
Stejně jako v květnu v Diedenbergenu skončili Pražané druzí za domácím družstev také při druhém kole Poháru přátelství v Rovně. Ukrajinská čtveřice byla nejkonzistentnější sestavou, když ani jeden z jejích členů neskončil hůře než druhý. Ondřeji Smetanovi, Filipu Hájkovi a Janu Kvěchovi, které doplnil domácí Denis Prjsanjuk, na ně scházely čtyři body. Z hostování těžili také ostatní. Žarnovici zbyl pouze Michal Danko, zatímco Diedenbergen nestartoval vůbec a byl nahrazen domácími.

Stupně vítězů
1. Speedway Club Rovno 48
Stanislav Mělničuk 2 3 3 2 2 12
Andrej Kobrin 2 2 2 3 3 12
Marko Levišin 3 3 2 3 2 13
Andrej Rozaljuk 2 2 2 2 3 11
2. AK Markéta Praha 44
Ondřej Smetana 3 2 3 3 3 14
Filip Hájek 2 3 2 2 2 11
Jan Kvěch 3 3 3 3 3 15
Denis Prjsanjuk, UA 1 0 1 0 2 4
3. Speedway Club Žarnovica 16
Marcin Rempala, PL 3 X – – – 3
Bartosz Szymura, PL 1 1 3 0 0 5
Michal Danko 1 1 0 1 1 4
Patryk Zielinski, PL 1 1 0 1 1 4
4. Team Ukraine 11
Dmytro Mostovik, UA X 0 0 – – 0
Nazar Fjodorčuk, UA E 2 1 1 1 5
Nazar Tkačuk, UA 0 0 1 0 X 1
P. Bondarčuk F 1 1 2 1 5

Foto: Renáta Rauchová

Na špici pořádně přituhuje

Wroclaw – 3. srpna
Návrat velké ceny do Wroclawi nadchnul svým epickým dramatem natolik, že si rychle vysloužil nálepku nejlepší Speedway Grand Prix v historii. Svého druhého vítězství v sezóně 2019 a druhého na domácí půdě po pěti letech od jeho nezapomenutelného triumfu jako divoká karta v Gorzowě, kdy se ve svých devatenácti stal nejmladším vítězem vůbec, dosáhl Bartosz Zmarzlik. Cílem finálové jízdy za ním projel Martin Vaculík, jemuž nyní na trojici leaderů Bartosz Zmarzlik, Emil Sajfutdinov a Leon Madsen chybí pouhopouhé dva body.

 

Druhé domácí vítězství

„Myslím, že to byla nejlepší GP v historii, protože celý večer bylo tolik závodníků, kteří si měnili pozice,“ komentoval Bartosz Zmarzlik. „Byla to pěkná plochá dráha. Jsem velmi šťastný, protože od Gorzowa 2014 je to moje první vítězství v Polsku. Jsem velmi šťastný také proto, že jsem nasbíral hodně bodů. Byl to dobrý závod. Nebylo to tak snadné zezačátku, ale poslední jízdy byly nejlepší.“

Bartosz Zmazlik na téma, že letos bude třetím polským mistrem světa:

„Nedívám se na tabulku. Dívám se pouze na svou práci. Dnes to byl jeden příběh a uvidíme, co se stane v Malille.“

Martin Vaculík, Bartosz Zmarzlik a Leon Madsen stojí na stupních vítězů

A propós, Malilla. Zde seriál pokračuje za čtrnáct dnů. Bartosz Zmarzlik zde vyhrál roku 2016 a letos je ve výtečné formě ve švédské Elitserien, kde s 2,900 body na závod má nejlepší average vůbec. S dvanácti závody a šedesáti jízdami jde vskutku o doklad kromobyčejné formy.

„Já jenom závodím, dělám svou věc a dělám svou práci,“ reagoval Bartosz Zmarzlik skromně. „Všude, kde jedu, chci být nejlepší. Švédské dráhy jsou dobré a nemusím hledat dobrý setup, je to tam okay. Ale nemohu garantovat žádný výsledek, ačkoliv si přeji, abych v Malille byl tak dobrý jako nedávno. Toto je ale Grand Prix, takže nemůžu předvídat žádný výsledek. Jen doufám, že budu nejlepší.“

 

Na čekané na triumf

Martin Vaculík se už nemůže dočkat vítězství

Martin Vaculík byl pochopitelně spokojený s druhým místem i s patnácti body, které jej posadily na vysoký posed na jeho čekané za vysněným titulem mistra světa. „Jsem velmi šťastný za dnešek,“ začal na tiskové konferenci svou obligátní formulací. „Nejdůležitější bylo, že jsme znovu nasbírali hodně bodů. To je v Grand Prix hlavní věc.“

Nicméně slovenský šampión je odhodlaný postavit se konečně opět na nejvyšší stupínek pódia. „Je to moje třetí druhé místo z pěti džípíček,“ připomínal. „Jsem velmi šťastný za to, ale chci vyhrát! Zkusme to příště. Dnes Bartek a ostatní kluci udělali dobrou práci, byli také velmi rychlí.“

1. Bartosz Zmarzlik, PL 2 3 1 2 3 3 3 17
2. Martin Vaculík, SK 1 3 1 3 2 3 2 15
3. Leon Madsen, DK 3 3 2 1 2 2 1 14
4. Janusz Kolodziej, PL 3 2 3 2 3 2 0 15
5. Emil Sajfutdinov, RUS 3 1 3 3 3 1 14
6. Maciej Janowski, PL 2 2 2 3 2 1 12
7. Patryk Dudek, PL 2 0 0 3 3 0 8
8. Antonio Lindbäck, S 0 3 3 0 1 0 7
9. Artjom Laguta, RUS 1 1 2 2 1 7
10. Tai Woffinden, GB 2 1 0 1 2 6
11. Jason Doyle, AUS 0 2 3 0 0 5
12. Fredrik Lindgren, S 1 2 2 0 0 5
13. Maksym Drabik, PL 3 0 0 1 0 4
14. Max Fricke, AUS 0 1 1 2 0 4
15. Matej Žagar, SLO 0 X 1 1 1 3
16. Niels Kristian Iversen, DK 1 0 0 0 1 2
17. Przemyslaw Liszka, PL (res) DNR
18. Mateusz Cierniak, PL (res) DNR

Průběžné pořadí seriálu:

1. Bartosz Zmarzlik 61, 2. Emil Sajfutdinov 61, 3. Leon Madsen 61, 4. Martin Vaculík 59, 5. Patryk Dudek 55, 6. Fredrik Lindgren 47, 7. Janusz Kolodziej 44, 8. Maciej Janowski 36, 9. Jason Doyle 35, 10. Artjom Laguta 34, 11. Niels-Kristian Iversen 34, 12. Max Fricke 31, 13. Matej Žagar 30, 14. Antonio Lindbäck 30, 15. Robert Lambert 24, 16. Tai Woffinden 21, 17. Bartosz Smektala 10, 18. Oliver Berntzon 7, 19. Václav Milík 4, 20. Maksym Drabik 4, 21. Matic Ivačič 2.

Foto: Pavel Fišer