Vojtěch Šachl si nenechal na vítězný patent sáhnout

Praha – 26. března
Slunce dnes odpoledne přikryly mraky a všichni přítomní úvodnímu dílu letošního seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup klepali kosu, nicméně nádherné souboje kolibříků je musely pořádně rozehřát. Prim hrála trojka, která si pražské soustředění v Goričanu prodloužila o další den. Vojtěch Šachl šel od vítězství k vítězství. Jaroslav Vaníček dvakrát narazil na Adama Bednáře. Ten již v v sedmé jízdě vystrčil dravé růžky, aby v rozjížďce s číslem čtrnáct pražského borce elegantně porazil. Ve finále A Vojtěch Šachl dlouho neotálel s volbou vnitřní pozice na startovním roštu. Za sebou měl Adama Bednáře, ale Jaroslav Vaníček se přece jen dokázal dostat před něho na druhou pozici. Mítink bohužel po pádu v osmé jízdě nedokončil Luboš Krejča. Byl pořádně potlučený, ale na rentgen do motolské nemocnice mířil jen pro strýčka příhodu.

Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Adam Bednář stojí na pódiu

Trio míří vstříc finále A

Kolibříci odstartovali hlavní závodní sezónu 2019

Ještě nad ránem měl Zdeněk Schneiderwind oprávněné obavy o osud závodu. Včera párkrát slušně sprchlo a obloha se kabonila i nyní. Naštěstí však vysvitlo sluníčko, takže pražský trenér mohl na čestné telefonické dotazy, zda se odpoledne bude závodit, mohl odpovídat kladně.

Konec března je přece jenom brzký termín. Někteří kolibříci se ještě nedostali do sedla, a proto se raději rozhodli věnovat se ještě trénování. Tony Katra stál dnes za mantinelem jako divák. Karel Průša dorazil bez svého synka Karla, který se ještě letos nedostal do sedla, takže raději upřednostnil atletický kroužek.

První letošní ostrý start: zprava Matouš Kameník, Vojtěch Šachl a Bruno Belan

Přesto se u malé Markéty sešlo dvanáct závodníků. Letošní PRO-TEC Speedway Mini Cup začal klasicky dvojicí tréninků. Viděli jsme pády Matěje Frýzy a Bruna Belana, technické problémy měl Dominik Hrbek a s motorkou do depa pěšky mířil rovněž Adam Bednář. Nicméně v zásadě nešlo o nic víc než samé prkotiny.

Mezitím se ochladilo, ale konečně se po zimní pauze začalo závodit na klasických tratích. Nejlepším startem se v rozjížďce s číslem jedna blýsknul Bruno Belan. Jenže Vojtěch Šachl jej v první zatáčce podjel a byl to právě on, kdo si přivezl první tři body na své konto. Stylem start – cíl jej vzápětí napodobil Jakub Exler. A ve třetí jízdě Jaroslav Vaníček, jenž se v první zatáčce rázně vypořádal s Janem Jeníčkem.

Jaroslav Vaníček míří k úvodnímu prvenství před Janem Jeníčkem a Adamem Nejezchlebou

Ve čtvrté jízdě se Adam Bednář jako blesk mihnul do čela ze středního pole startovního roštu, aby uzavřel seznam úvodních vítězů. Upřímně řečeno, jeho triumf nad Matějem Frýzou a Lubošem Krejčou se nedal hodnotit jako nečekaný. Nicméně jihočeský motokrosař měl v rukávu mnohem výraznější překvapení.

První z nich servíroval již v sedmé jízdě. Na let bílé pásky k olověně šedé pražské obloze reagoval jako dynamit na rozpálenou jiskřičku a ujal se vedení. Jenže Jaroslav Vaníček šel neomylně za svým cílem. V úvodním oblouku si nebral žádné servítky. Najel si dovnitř, aby Adama Bednáře okamžitě podjel.

Luboš Krejča naštěstí vyvázl ze svého pádu bez vážnějších následků

Na šest bodů jako Jaroslav Vaníček se Vojtěch Šachl dostal již prve v rozjížďce s číslem šest, v níž se rychle probil do vedení před Plzeňany Matěje Frýzu a Štěpána Ševčíka.

Rozjížďka s číslem osm přinesla první dnešní triumf Janu Jeníčkovi, avšak na pár desítek minut mítink přerušila. Luboš Krejča jezdil druhý, když na konci protilehlé rovinky třetího okruhu vrazil do mantinelu a po děsivém pádu skončil ležet na trávníku. Skončil v péči lékaře, jehož diagnóza nezněla hrozivě. Pozdější vyšetření potlučeného pražského závodníka v motolské nemocnici zaplaťpánbůh původní verdikt potvrdila.

V sedmé jízdě Jaroslav Vaníček ještě udržel Adama Bednáře na uzdě

Třetí série začala formovat podobu tria pro finále A. Bruno Belan si z páté jízdy dovezl trojku, avšak v rozjížďce s číslem devět jej odvedl Adam Bednář. Slaňákovi se tím pádem začalo nedostávat bodů, zatímco jeho přemožitel byl na koni. Ani Vojtěch Šachl, ani Jaroslav Vaníček neuhnuli z vítězné dráhy a desátou, resp. dvanáctou jízdu vyhráli stylem start – cíl. I když na Pražana si krátce po startu neváhal vyšlápnout Matěj Frýza.

 

Skvělá podívaná s příslibem ještě skvělejší v blízké budoucnosti

Vojtěch Šachl prošel základní částí bez ztráty bodu

Již v zimě se Zdeněk Schneiderwind netajil přesvědčením, že letošní ročník pohárové série kolibříků bude slynout úžasnou vyrovnaností. Pravda, stojíme teprve u vstupních dveří do haly sezóny s devatenáctkou na konci letopočtu a řada závodníků stále není rozjetá. Nicméně již nyní je jasné, že duchovní otec myšlenky závodů stopětadvacítek na mini tratích se ve svých předpokladech nespletl.

Adam Bednář totiž vystřihnul další start jako z partesu v rozjížďce s číslem čtrnáct. Znovu přitom ukázal výfuk Jaroslavu Vaníčkovi. Jenže na rozdíl od druhé série dopsal svému příběhu happy end. Nic neslevil z rychlosti, ani ze stylu. Nedopustil se sebemenší chybičky. I když absolutistický monarcha loňské stopětadvacítkářské kampaně za jeho zády dělal maxim, chtě nechtě musel zaknihovat svou první letošní prohru.

Matouš Kameník nedal Jakubu Exlerovi jedinou vteřinku pokoje

Mohl se však těšit na odvetu ve finále A, kam je vzápětí doprovodil Vojtěch Šachů. Divišovský závodník díky hladkému triumfu před zraky Jana Jeníčka a Adama Nejezchleby v rozjížďce s číslem patnáct skončil základní část s maximálním bodovým ziskem.

Finálovou část rozehrál nejlépe Adam Nejezchleba. V déčku odstartoval na Štěpána Ševčíka. Obrýlený plzeňský debutant absolvoval svůj první závod vůbec s třináctkou na zádech. Vesta se šestkou, kterou si vylosoval, je totiž po loňské sezóně nezvěstná. Třikrát jej rychlejší a zkušenější závodníci dnes předjeli o kolo. Při neúčasti Luboše Krejči si ale nyní nenechal dva body za druhé místo vzít.

Adam Bednář vodí Jaroslava Vaníčka

Finále C nebylo šťastné pro Matouše Kameníka, který ve třinácté jízdě urputně bojoval o prvenství s Jakubem Exlerem. Nedal mu pokoj, dokud je oba Zdeněk Schneiderwind nepřivítal v cíli šachovnicovou vlajkou. Do boje se pustil i tentokrát, ovšem jeho smělý nájezd na Matěje Frýzu spodní stranou úvodního oblouku skončil pádem.

Béčko zastihlo na svém startovním roštu střelce, jejichž přítomnosti ve finále A bychom se nikterak nepodivovali. Vedení se ujal Bruno Belan, avšak Jan Jeníček přes zimu neztratil nic ze své bojovnosti. Ve druhém kole udeřil zleva úvodní zatáčky. Slaňák se ubránil, avšak hned v následujícím oblouku se přece jen nechal poněkud rozhodit, za což jej Pardubičan promptně ztrestal.

Matouš Kameník upadl při útoku na Matěje Frýzu

Pavel Ondrašík, jenž se dnes ujal role rozhodčího, vyřešil bodové rovnosti losem ještě před brífinkem se závodníky. Jaroslav Vaníček se divil, proč ke slovu nepřišly obligátní kámen, nůžky a papír. Nicméně Adam Bednář mu vyfouknul střed startovního roštu finále A. Na něho zbyl flek až u mantinelu, protože Vojtěch Šachl s vnitřkem nikterak neváhal.

Možnost první volby využil dokonale na maximum a po startu vystřelil na první místo. Těsně za sebou měl Adama Bednáře, zatímco Jaroslav Vaníček navzdory své snaze zůstal vzadu. Adam Bednář prahnul po skalpu svého divišovského soupeře.

Jan Jeníček (8) si to právě ve finále B namířil pod Bruna Belana (1)

Ten se v úvodní zatáčce druhého okruhu zlehka přetočil. Byl to však Adam Bednář, který za jeho chybku platil. Kolizní situaci sice vyřešil na výbornou, ale Jaroslav Vaníček mu sebral druhé místo. A tak se Adam Bednář poprvé objevil na pódiu coby třetí.

Ve finále A Vojtěch Šachl zatím hájí vedení před Adamem Bednářem, zatímco Jaroslav Vaníček vymýšlí, jak se dostat dopředu
D C B A TOT
1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 3 15
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 2 2 13
3. Adam Bednář, Praha 3 2 3 3 1 12
4. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 1 2 3 11
5. Bruno Belan, Slaný 2 3 2 3 2 12
6. Jakub Exler, Praha 3 1 2 3 1 10
7. Matěj Frýza, Plzeň 2 2 2 2 3 11
8. Dominik Hrbek, Pardubice 2 2 1 1 2 8
9. Matouš Kameník, Divišov 1 1 3 2 F 7
10. Adam Nejezchleba, Ch. 1 2 2 1 3 9
11. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 ex ex ex 2 3
12. Luboš Krečja, Praha 1 X – – 1

Poznámka: Štěpán Ševčík byl v rozjížďkách s čísly šest, jedenáct a čtrnáct předjet o kolo

Boj o vítězství ve finále B byl podobně epický jako aáčko – Bruno Belan se na snímku brání Janu Jeníčkovi

Foto: Eva Palánová a Pavel Fišer

Dvanáct kolibříků zahájilo závodní sezónu 2019 v Čechách

Pavlovický stadión otevřou hned dva závody naráz

Liberec – 26. března
V sobotu 11. května se otevírá stadión ve Starých Pavlovicích a to hned pro dva závody. Malá kubatura kolibříků 125 cm a nafouklé motorky Flat Tracku budou mít společný termín závodu. Logické vyústění termínu jen necelý měsíc před hlavním závodem sezóny, a sice mistrovství Evropy juniorských družstev.

 
Liberec uvidí nejlepší flattrackové jezdce z republiky a to v novém. Úprava pravidel stanovila jasnější pravidla pro start v jednotlivých skupinách FT1 , FT Classics a FT Veterán. Na pavlovickém stadionu to bude jejich druhý závodní víkend, obejde se však bez veteránů.

Stopětadvacítky už v květnu budou mít za sebou několik závodních setkání, z nichž to první se na malé Markétě jede už dnes. A Liberec tak bude jedním z dalších pokračování s neuvěřitelnou partou malých závodníků.

 

Liberec čekají první letošní závody příští měsíc

Foto: Karel Herman

Slánská akademie frčí dál

Slaný – 26. března
Autoklub Slaný jako v předešlých třech sezonách připravil i na nastávající sportovní ročník další pokračování tréninkových kempů pro začínající plochodrážní potěr. Slaný Speedway Academy se konají na malém oválu v sobotních termínech 20.4., 4.5., 25.5., 15.6., 22.6. a 21.9.

 

Miroslav Rosůlek bude ve slánské akademii přednášet také dnes

Tradiční sraz účastníků je v 9:00 hodin., samotný trénink je stanoven na 10:00 hodin. Některé kempy se kryjí s mistrovstvím republiky nebo PRO-TEC Speedway Mini Cupem. To ale neznamená, že se nově příchozí adept sportu levých zatáček nedostane do akce. Navíc má i možnost přímo vidět v akci jezdce kteří se tomuto sportu věnují již nějaký čas.

Tréninky jako v předešlých sezonách vede bývalý československý reprezentant a nestor slánského klubu Miroslav Rosůlek.

Foto: Dominik Hrbek