Plochodrážní jaro je konečně tady

Praha – 21. března
Od včerejška vládne kalendáři jaro. Trénink na pražské Markétě nebyl v letošní sezóně první, protože už dva předchozí víkendy se jezdilo v Kostěnicích a ve středu i v Kopřivnici. Každopádně se však včera v Praze představilo v akci prozatím nejvíc závodníků a svým počínáním na obou oválech pozvali na ostré dění příští úterý a čtvrtek.

Vojtěch Šachl krouží kolečka na malé dráze
Josef Franc v akci
Filip Hájek jezdí před Patrikem Mikelem
Matěj Kůs prvně na dráze po loňském zranění
Radost z jízdy v podání Michala Škurly

Foto: Kiril Ianatchkov

Stověžatá matka měst je na počátku jara v centru pozornosti plochodrážních fandů

Praha – 21. března
Tisková konference AK Markéta souvisí se začátkem sezony na pražském oválu již tradičně. Ta dnešní měla za cíl nejenom probudit fanoušky ze zimního spínku, ale také je prostřednictvím médií seznámit s letošními závody v českém hlavním městě. Právě na Markétě příští týden začíná sezóna v Čechách. V úterý se jede první díl pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup, aby o pouhé dva dny později startovala první liga. Další podniky budou následovat v rychlém sledu kvůli rekonstrukci, která zabraňuje hovořit o datu Tomíčkova memoriálu.

Tomíčkův memoriál stále neznámou

Už loňský kalendář byl do značné míry podřízen plánované rekonstrukci s umělým trávníkem pro ragbisty a novým umělým osvětlením, které bude sloužit všem sportovcům. Již na podzim se melo závodit v novém, ale výběr dodavatele se zkomplikoval a vše se překlopilo do roku 2019.

Ondřej Smetana, Tomáš Topinka, Pavel Ondrašík a Josef Franc na včerejší tiskové konferenci

Takže i letos je zavodní děni na velkém ovále naplánované na první měsíce sezóny a skončí ohňostrojem po pražské Speedway Grand Prix. Tradiční Memoriál Luboše Tomíčka nezmizel z podzimních plánů, ale zatím není stanoven termín, který se odvíjí od terminu předání objektu. Jedinou jistotou je, že letos nebude v pondělí po pardubické Zlaté přilbě, ale nejspíš v některém dalším podzimním víkendu.

A to ne kvůli nezájmu pražského a pardubického klubu dále rozvíjet úspěšnou spolupráci z posledních let, ale zase kvůli termínové kolizi s polskou plochodrážní extraligou. Ano, je to tak, přestože už bude po finále tamní hlavní soutěže, která je mimochodem naplánovaná vždy na pátek a neděli, polský promotér si vybral zrovna toto pondělí na vyhlášeni výsledků. A smluvně si vyžádal účast všech jezdců extraligy.

Uspořádat seriózní závod bez závodníků z polské extraligy rovna se zříct se většiny elitních jmen. A o to nestojí ani diváci, ani pořadatelé Tomíčkova memoriálu. Tolik kalendář, pořád bude s jednou neznámou.

Josef Franc neztrácí humor

Na tiskovce byli přítomní dva jezdci pražského Olympu. Mistr republiky Josef Franc a čerstvý reprezentant Ondřej Smetana. Manažer Tomáš Topinka ihned v úvodu prozradil, že Josef Franc letos nepojede pražskou Grand Prix a ani nebude jako divák, protože má povinnosti v mnohem důležitějším mistrovství světa na dlouhé dráze, kterého druhé kolo se pojede ve stejný den jako SGP.

Josef Franc neztrácí humor

Tato skutečnost ihned poukázala, kde jsou závodníkovy priority v roce 2019. A jak jinak i tentokrát si klade vysoké cíle, medaile co nejvyšší hodnoty. Že má na to, nepochybuje nikdo, kdo alespoň trochu sleduje jeho karieru, takže v Praze oželíme jeho účast a budeme držet palce, ať splní, co si předsevzal.

Jinak forma pražského favorita je nejlepší, příprava probíhá dle plánu a už se mu povedlo letos odjet pres 120 tréninkových kol a to ještě před odpoledním tréninkem v Praze. Dlouhá dráha může byt prioritou, ale Josef Franc vůbec neopomíná i klasickou. Zúčastní se jak extraligy družstev, tak i mistrovství republiky jednotlivců, kde bude obhajovat titul.

jediná změna oproti loňské sezóně je, že tentokrát mu nevyšla smlouva v polském Krosně. A to hlavně kvůli změně tamního managementu, který zatím má jiné představy o složeni týmu.

To svědčí o velkém elánu pražské jedničky a on sám nechává ostatní možnosti zcela otevřené a bude se řídit podle vývoje sezony. Přidáme-li, že ani trochu neztratil cit pro humor, tak se máme na co těšit.

Ondřej Smetana pokukuje po sedmnáctce

Druhý host má zatím skromnější úspěchy, ale zase prakticky celou kariéru před sebou, a ta je zrovna na vzestupu. Ondřej Smetana prozradil, že letos už odjel dva závody, oba ve Francii, kde jezdí ligu. Ta je naplánovaná na jaro a skončí už v dubnu, takže mu poskytne příležitost dobře začít sezónu.

Pak ho čeká kvalifikace do mistrovství Evropy v ukrajinském Rovně a zúčastni se dubnové Velké ceny UNITOP příští sobotu, z níž vzejde náhradník pražské Speedway Grand Prix. Ondřej Smetana skromně nekomentoval své vyhlídky na zisk vesty s číslem sedmnáct, ale podle všeho se pokusí o záznam v análech SGP.

Ještě jednou velká cena

Ondřej Smetana by se nebránil zúčastnit se aktivně SGP v Praze

Plán odjet v Praze vše, co se dá, co nejdřív není podřízen jen plánované rekonstrukci, ale má dát příležitost českým jezdcům co nejlepší vstup do mezinárodní sezony. Vesměs všechny kvalifikace začínají velice brzo, takže je žádoucí vstoupit do nich rozjetí. Letos navíc odpadávají divoké karty pořadatele do challenge SGP. Z každého kola postoupí vždy nejlepší čtveřice a je to skvělá šance dostat se do prestižního seriálu.

V SGP nastane ještě jedna změna a ta zatraktivni páteční trénink. Jak jsme již informovali, na závěr volného tréninku, každý ze šestnácti účastníků dostane jednu minutu na trati a nejlepší dosazeni čas určí pořadí, ve kterém si bude vybírat startovní místo na sobotní závod. Přidá to na zajímavosti a diváci uvidí, jaké casy jsou schopni jednotliví jezdci dosáhnout bez tlaku soupeřů. Budeme zvědaví, co to všechno přinese.

Když jsme u SGP, hlavním sponzorem pražského kola bude opět turecký výrobce pneumatik ANLAS. zatím jediný plochodrážník vjel na ovál SGP s těmito pneumatikami a to loni v na Markete Brit Craig Cook, který ale už v Praze se vrátil k  osvědčeným Mitas. Uvidíme letos.

 

Foto: Pavel Fišer