Bruno Belan s rutinou suveréna uchvátil nejvyšší příčku

Praha – 9. října
Počasí jako vymalované provázelo odpolední jedenáctý díl stopětadvacítkářské série PRO TEC Speedway Mini Cup. Ještě více než sluníčko na říjnové obloze zářil Bruno Belan, jenž se dočkal svého prvního triumfu a navíc s plnou parádou. Po dvou úvodních triumfech slánský závodník narazil ve dvanácté jízdě na Jaroslava Vaníčka, který se mu v otázce hromadění trojek vyrovnal a navíc se již mohl pyšnit skalpem Vojtěcha Šachla. Pražan se ujal vedení i nyní. Jenže ve druhé zatáčce druhého kola se přetočil. Nejenže se udržel v sedle, ale hned v další zatáčce udeřil na Bruna Belana, který mu mezitím sebral vedoucí příčku. Jenže svůj nájezd přepísknul a ocitnul se na zemi. Ke svému štěstí se stačil posbírat a dojet si pro bod, který jej dostal do áčka. V něm si ale Bruno Belan zvolil vnitřní dráhu. Odstartoval jako pánbůh a už v úvodním nájezdu vedl před Votěchem Šachlem a Jaroslavem Vaníčkem. Pražan ale nesložil zbraně, jenže jeho srdnatý nájezd skončil dalším pádem v nájezdu do druhé zatáčky. Sice se opět vrátil do sedla a nenechal si od triumfujícího slánského blonďáka nadělit kolo, jenže při svém extempore se dostal za bílou čáru. Třetí místo mu pochopitelně zůstalo, nicméně o bod za něj přišel, což však vzhledem k jeho postavení na hrotu aktuální klasifikace zase až tolik nebolelo.

Jaroslav Vaníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl stojí na stupních vítězů

Nečekaný výsledek rozjížďky s číslem dvanáct

Dnešní mítink byl provázen skvělým počasím

Mechanické problémy motocyklu Matouše Kameníka poněkud otočily harmonogramem dnešního závodu. Aby divišovský závodník na startovním čísle jedna dostal více času na opravu, začalo se rozjížďkou s číslem dvě. A v ní Bruno Belan nedal ani náznak šance Adamu Bednářovi. Třetí jízda se vzápětí stala kořistí Jaroslava Vaníčka, když Jakub Exler za jeho zády uhlídal útočícího Adama Nejezchlebu v rozjížďce s číslem čtyři. Jan Jeníček odvedl Vojtěcha Zamazala a pak už se konečně mohla konat první jízda.

Nejlepší start vystřihnul Luboš Krejča, nicméně vnějškem úvodního oblouku čelo převzal Vojtěch Šachl.  S jediným problémem se setkal, když se vracel zpátky do depa, protože se v jeho vratech málem srazil s nedočkavým Karlem Průšou pospíchajícím vstříc své ukázkové jízdě.

Bruno Belan upaluje před Adamem Bednářem

Větší hrozba se na perimetru divišovského závodníka objevila v rozjížďce s číslem sedm v podobě Jaroslava Vaníčka. Vojtěch Šachl měl lepší starty, avšak pražský borec se dokázal prosadit vnitřkem prvního výjezdu. Jan Jeníček se dopředu nedostal. Skončil třetí a obsazení startovního roštu finále A se začalo pomalu, nicméně jistě rýsovat.

Bruno Belan totiž hned vzápětí triumfoval stylem start – cíl před Adamem Nejezchlebou. Navíc ve dvanácté jízdě prodloužil sérii své neporazitelnosti a to i na úkor Jaroslava Vaníčka! Pražan navíc vystřihnul start jak z partesu. Jenže ve třetím kole se po vlastní chybě přetočil ve druhé zatáčce.

Jaroslav Vaníček vede před Vojtěchem Šachlem a Janem Jeníčkem

Přišel o vedení, avšak rovnou z chodu zaútočil na Bruna Belana, který mu jej sebral. Jenže jeho ofenzíva skončila již na začátku třetího kola pádem v úvodní zatáčce! Jeho vinou Jaroslav Vaníček nejenže ztratil vidinu na vítězství, ale navíc jej o druhé místo připravil také Vojtěch Zamazal. Bruno Belan po třetí vítězné na hrotu aktuální klasifikace osaměl, zatímco Jaroslav Vaníček rázem musel o svou pozici na startovním roštu finále A bojovat.

 

Premiérové vítězství

Matouš Kameník má za sebou Adama Nejezchlebu

Jaroslav Vaníček měl totiž po třech sériích na svém kontě sedm bodů. Kromě Bruna Belana před ním byl také osmibodový Vojtěch Šachl. Ten v jedenácté jízdě změřil Jakuba Exlera, nicméně Pražan prve dokázal vyhrát rozjížďku s číslem pět. A měl stejné skóre jako Jaroslav Vaníček a také Jan Jeníček, jenž v deváté jízdě doslova uletěl Matouši Kameníkovi a Adamu Nejezchlebovi.

Rozjížďka s číslem třináct poslala do áčka Vojtěcha Šachla, jenž porazil Adama Bednáře. Čtrnáctou jízdu zpomalilo startovací zařízení, jehož levá strana se nezvedla vstříc prosluněnému nebi. Nicméně i při repete byl Jaroslav Vaníček hbitější než Jan Jeníček. Navzdory pádu v úvodním oblouku patnácté jízdě ve snaze vyhnout se Luboši Krejčovi v patnácté jízdě jeho desetibodové skóre srovnal Jakub Exler.

Jaroslav Vaníček padá za zády Bruna Belana

Ten ovšem ve srovnání s Jaroslavem Vaníčkem měl o jednu trojku méně. Do áčka by se dostal jen v případě, kdyby Bruno Belan z nějakého důvodu nebodoval v rozjížďce s číslem šestnáct. Nic takového se ovšem nestalo. Slánský blonďák totiž triumfoval stylem start – cíl před Vojtěchem Zamazalem a Matoušem Kameníkem.

Finálový pořad zahájil posmutnělý Adam Nejezchleba, v jehož rukou zůstal černý Petr jediného účastníka déčka. Adam Bednář prohrál los s Vojtěchem Zamazalem o finále B, ale v céčku slavil dokonalý triumf před Lubošem Krejčou. Matouš Kameník na začátku druhého okruhu upadl. A byť se vrátil do sedla, nevyhnul se předjetí o kolo.

Finále C: Matouš Kameník (1), Adam Bednář (5) a Luboš Krejča (2)

Béčko opanoval Jan Jeníček, když hned po startu vystřelil před Vojtěcha Zamazala a Jakuba Exlera. A již tu bylo finále A. Bruno Belan si coby vítěz základní části vybíral postavení na roštu jako první a musel by být praštěný, aby nezvolil vnitřek. Odsud také odstartoval jako první před Vojtěchem Šachlem, jenž se středem také dlouho neotálel.

Bruno Belan (4) a Vojtěch Šachl (3) ve finále A dojíždějí o kolo Jaroslava Vaníčka, jenž je ovšem již diskvalifikován

Jaroslav Vaníček byl za nimi, což vytvořilo stejně poklidnou směs jako vodík s kyslíkem. Leader šampionátu se pustil do útoku rovnou z první zatáčky. Z výjezdu kopíroval vnitřní čáru, avšak v nájezdu do druhé zatáčky upadnul. Pospíchal zpátky za řidítka, dotáhnul oba závodníky před sebou, jenže se dostal mimo trať. A tak jej v cíli nečekal ani jeden bod, nýbrž diskvalifikace. Zato Bruno Belan si své první vítězství nenechal již sebrat.

Krátce po začátku finále A těží Bruno Belan ze skvělého startu a v úvodním nájezdu vede před Vojtěchem Šachlem (modrá) a Jaroslavem Vaníčkem (bílá)
1. Bruno Belan, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Vojtěch Šachl, Divišov 3 2 3 3 2 13
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 1 3 L 10
4. Jan Jeníček, Pardubice 3 1 3 2 3 12
5. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 2 2 2 11
6. Jakub Exler, Praha 2 3 2 3 1 11
7. Adam Bednář, Praha 2 2 3 2 3 12
8. Luboš Krejča, Praha 2 2 2 2 2 10
9. Matouš Kameník, Divišov 1 1 2 1 ex 5
10. Adam Nejezchleba, Ch. 1 2 1 1 3 8

Poznámka: ve finále C byl Matouš Kameník po pádu předjet o kolo

Všichni závodníci pěkně pohromadě

Vložené jízdy:

Tony Katra Micro Shupa 1. 2. 1. F 1.
Karel Průša KPR 2. 1. 2. 1. 2.
Tony Katra a Karel Průša jezdili svoje vlastní jízdy

Průběžné pořadí seriálu:

DIV CHA SLA CHA DIV SLA PHA DIV PHA CHA PHA TOT
14.4. 26.4. 5.5. 19.5. 3.6. 23.6. 10.7. 22.7. 28.8. 6.9. 9.10.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 15 13 14 15 15 14 15 15 15 15 10 156
2. Vojtěch Šachl, Divišov 10 13 15 10 13 12 10 12 12 13 13 133
3. Jan Jeníček, Pardubice 5 12 13 10 12 14 13 12 10 12 113
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 10 12 11 12 10 11 10 12 11 11 110
5. Bruno Belan, Slaný 14 11 9 11 13 10 9 13 15 105
6. Adam Nejezchleba, Ch. 6 9 8 9 9 8 10 12 9 9 8 97
7. Jakub Exler, Praha 10 0 5 8 10 10 11 11 65
8. Luboš Krejča, Praha 5 5 5 4 9 7 10 45
9. Adam Bednář, Praha 11 9 10 12 42
10. Lukáš Vinter, Praha 12 6 10 3 31
11. Matouš Kameník, Divišov 5 6 10 5 26
12. Matěj Frýza, Plzeň 5 5 12 22
13. Sarah Fischer, D 9 9 18
14. Tadeáš Růžička, Liberec 6 8 14
15. Eric Puffer, D 7 5 12
16. Daniel Klíma, Praha 12 12
17. Štěpán Jurča, Březolupy 9 9
18. Petr Marek, Ch 8 8
19. Tony Katra, Slaný 6 6
Jan Jeníček vede finále B před Vojtěchem Zamazalem a Jakubem Exlerem

Foto: Eva Palánová

Adam Bednář (bílá) v souboji s Lubšem Krejčou (červená)

 

Kolibříkům sezóna nekončí

Praha – 9. října
Zatímco česká sezóna pětistovek v zásadě skončila, kolibříci i nadále pokračují v závodním rytmu. Do konce jejich série PRO-TEC Speedway Mini Cup totiž stále zbývají ještě tři podniky. Ten první z nich je na pořadu dnešního odpoledne na malé Markétě. Celkově jedenáctý závod pohárového seriálu startuje tréninkem úderem šestnácté hodiny.

Kolibříci produkují skvělou závodní podívanou, o čemž nás na snímku přesvědčují Jaroslav Vaníček, Bruno Belan a Jan Jeníček

Foto: Kiril Ianatchkov

České vlajky vlály na nejvyšších stupních

Wawrow – 6. a 7. října
Víkend jsme strávili v polském Wawrowě s půjčenými šesti závodníky z České republiky. Zúčastnili jsme se sobotního tréninku a nedělního volného závodu jednotlivců do 125cccm. Pozvání dostali Adam Nejezchleba, Petr Marek, Vojtěch Zamazal, Jan Jeníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl. Po odpoledním tréninku v sobotu jsme měli možnost sledovat v depu toruňské Speedway Grand Prix a fandit tak Václavovi Milíkovi. I když nevyhrál, slavili jsme dlouho do noci.

 

České vlajky vlály v polském Wawrowě pořádně vysoko

Nedělní závod začínal od dvanácti hodin kvalifikací mladých jezdců klubu GUKS Wawrow, kteří museli nejprve splnit kvalifikační čas pro získání licence na příští sezónu. Limit byl stanoven rekord dráhy plus osmnáct procent. Dva závodníci jej splnili, jeden bohužel bude muset ještě trénovat.

Závod byl pro nás úspěšný. Češi vystoupili na nejvyšší stupínek hned dvakrát a to v podobě neporaženého Vojtěcha Šachla a na druhém místě umístivšího se Bruna Belana. Třetí příčku obsadil domácí borec Bartosz Lewandowski.

Vojtěch Šachl neprohrál o víkendu jedinou rozjížďku

Vojtěch Šachl měl zároveň nejrychlejší čas jízdy tohoto závodu, a sice 45:68 sekund. Z Čechů se dále umístili Jan Jeníček na čtvrtém místě, Vojtěch Zamazal na sedmém, Adam Nejezchleba na jedenáctém a Petr Marek na patnáctém místě.

Následovalo požehnání místních dvou závodníků, kteří jedenáct let strávili v místním klubu, a nyní nastal čas na jejich přechod na větší motocykly. Bratři Jacek i Wojciech Fajferovi nominovali osm polských závodníků do minizávodu na dvě semifinále a jedno finále. Zde vyhrál Bartosz Lewandowski, pak už byl ohňostroj a dort na jejich oslavu.

Víkend jsme si užili a těšíme se na další sezónu.

České kolibříky bylo v Polsku pořádně vidět

Foto: Jiřina Šifaldová