Vypadnutá noha z háku sebrala Ondřeji Smetanovi vydřené vítězství

Pardubice – 13. října
Žarnovickým juniorům se termín třetího kola středoevropského poháru MACEC Cup vesměs ostře křížil s jinými plány a tak se pod hlavičkou nominace slovenské federace ocitnul Ondřej Smetana. Pražský závodník vyhrál dvě úvodní jízdy, ale pak jej po úpravě v rozjížďce s číslem devět svým rychlým startem zaskočil Michal Škurla. Jenže jemu vzápětí nějaká nečistota zacpala trysku a on se musel v cíli čtrnácté jízdy dívat na záda Patrika Mikela, jemuž shodou okolností tarokoval karburátor o sérii dříve, takže si pro poslední bod udílený v desáté jízdě musel doběhnout. Ondřej Smetana však prohru se svým klubovým kolegou kompenzoval výhrou v šestnácté, ale především v osmnácté jízdě, v níž připisoval trojku na úkor doposud neporaženého Przemyslawa Liszky. S ním svedl fantastickou bitvu v rozjezdu, kdy si několikrát vyměnili pořadí. Co čert nechtěl Pražanovi v předposlední zatáčce vypadla noha z háku. Situaci ustál, nicméně Przemyslaw Liszka mu sebral vedení, které uhájil, byť Ondřej Smetana ještě dokázal v závěrečném okruhu mobilizovat síly k odvetě.

Ondřej Smetana, Przemyslaw Liszka a Szymon Szlauderbach

Když se dva Pražané perou, Polák se směje

Jaroslav Petrák (bílá) dohání Milena Maneva

Za depem stín a na dráze palba slunečních paprsků. Něco takového dokáže ve Svítkově vykouzlit jen tradiční závod, jímž v půlce října končí pardubická plochodrážní sezóna.  Třetí z čtveřice letošních podniků MACEC Cupu však nezačínal zrovna nejoptimálněji.

V rozjížďce s číslem jedna ulil start Mateusz Tudziedz. Tomáš Topinka na věži nechtěl házet ramena, nicméně mladého závodníka přece jen varoval žlutou kartou. Polák ovšem při restartu svůj prohřešek zopakoval jako přes kopírák. A tak se stal historicky prvním plochodrážníkem, který na českém území proměnil výstrahu v diskvalifikaci.

Andrei Popa v nesnázích

Daniel Šilhán, jehož klub nominoval coby náhradníka, se tím pádem dočkal prvního svezení mnohem dříve, než by čekal. Záhy byl na roztrhání, jelikož již ve druhé jízdě najel do pásky Gabriel Comanescu. Český junior však na nabídku dalšího startu nereflektoval. Rumu se mezitím v depu uklidňoval cigaretou, jíž potřeboval tím spíše, že rozjížďka s číslem dvě přerušil pád Andreie Popy.

Stalo se tak v první zatáčce, takže si mohl do depa dosprintovat pro náhradní motocykl. Ovšem jak Mateuszi Tudziedzovi, tak Gabrielu Comanescu nepřálo štěstí ani nadále. Potkali se na startovním roštu páté jízdě. V první zatáčce jejího druhého okruhu nejprve upadl Rumun, o dvě kola později i Polák. To už blikala červená světla, jež jakoby předznamenala předčasný konec obou nešťastníků. Ani jeden z nich ve třetí sérii nedojel do cíle a další zbytek sledovali v roli diváků.

Patrik Mikel (bílá) se žene okolo Rolanda Kovacse (modrá)

Ale pojďme na čelo, které po dvou sériích ovládali neporažení Przemyslaw Liszka a Ondřej Smetana. Polák rozehrál závod triumfem v rozjížďce s číslem tři, v níž před sebe nepustil Michal Škurlu, jenž v první zatáčce podjel Rolanda Kovacse. Pokračoval hladkým triumfem před Michalem Dankem v opakované páté jízdě.

Pražan, jenž se do závodu dostal díky nominaci SMF kvůli nezájmu vlastních závodníků o dnešní start, vyhrál čtvrtou jízdu. V jejím prvním nájezdu byl ještě tvrdší než Szymon Szlauderbach, který posléze v rozjížďce s číslem šest přestřihnul triumfální šňůru prvního dnešního vítěze Patrika Mikela. Ondřej Smetana dodal na své konto další trojku v osmé jízdě, kdy od mantinelu triumfoval ve stylu start – cíl před Markem Levišinem.

Michal Škurla (červená) versus Milen Manev (bílá)

Na vítěznou cestu se záhy vydal rovněž Michal Škurla. V sedmé jízdě jezdil jako první od vylétnutí pásky až po odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Milen Manev, který prve po druhém restartu rozjížďky s číslem dvě stihnul v prvním výjezdu objet pouze Vitalije Kovala. Největší překvapení si ovšem Michal Škurla schoval do deváté jízdy.

Ondřej Smetana při čištění své kombinézy od cejch posílaných Michalem Škurlou v deváté jízdě:

„Neodstartoval jsem, nenaděláš nic. Škurlič jel dobrou stopu, ale po úpravě dráhy nepředjedeš. Nebo předjedeš, ale je to těžký.“

Ondřej Smetana (modrá) marně dotírá na vedoucího Michala Škurlu (žlutá)

Ondřej Smetana měl sice pohotovou reakci na let pásky, ovšem Michal Škurla se nezadržitelně sunul dopředu po pravé straně první zatáčky. Vskutku převzal vedení a svého pražského kolegu cejchoval vydatnými dávkami hutného materiálu. Na jejich osm bodů se vzápětí nedostal Patrik Mikel.

Moravan v pardubické vestě mohl být jedině rád, že Gabriel Comanescu si šel ovázat bolavý palec na pravačce, takže si mohl doběhnout pro bod, když jej zastavila porucha motocyklu v předposledním výjezdu. „Nevíme,“ krčil Patrik Mikel rameny nad otázkami po příčině. „Zkusíme předělat karburátor.“

Przemyslaw Liszka (modrá) se hotuje k rozhodujícímu útoku na Szymona Szlauderbacha (žlutá)

Stejně jako se prali Pražané, pustili se do sebe také Poláci. V rozjížďce s číslem jedenáct se nejlepším startem mohl pyšnit Przemyslaw Liszka. Jenže zvnějšku první zatáčky se kolem něho prohnal Szymon Szlauderbach. Vyvrcholení jejich duelu přinesla až poslední zatáčky, v níž měl vrch Przemyslaw Liszka. A ten s devíti body také osaměl na čele aktuální klasifikace.

 

Verdikt přináší až poslední zatáčka rozjezdu

Patrik Mikel (červená) už jezdí před Michalem Škurlou, který má problémy s karburátorem

Ve čtrnácté jízdě přišel na řadu Michal Škurla, aby také on láteřil na svou smůlu. Suverénně vedl před Patrikem Mikel, dokud ve třetím kole nezačal jeho motocykl vadnout. Horko těžko uhájil dva body před Michalem Dankem a mohl hovořit o štěstí, že mechanický bacil sevřel rovněž útroby stroje Andreie Popy.

„Motor, ale zadřený to není,“ odtušil Michal Škurla, když se skláněl k rámu svého motocyklu. V té chvíli se jeho pódiové ambice zatřásly. Szymon Szlauderbach totiž prve opanoval třináctou jízdu a nyní měl stejně bodů jako závodník pražské Markéty. A do toho Ondřej Smetana triumfoval stylem start – cíl v rozjížďce s číslem patnáct, takže v konfrontaci se svým klubovým kolegou mohl přihodit jeden bodík navíc.

Tomáš Škurla kroutí hlavou nad problémy syna Michala v rozjížďce s číslem čtrnáct:

„Nastartovali jsme motor a jede normálně. Připadá mi to, že v trysce byl nějakej‘ bordel z metylu…“

Roland Kovacs má za sebou Marka Levišina a Milena Maneva

Zatímco Jaroslav Petrák v šestnácté jízdě bojoval o druhé místo s Markem Levišinem až do posledního kola stejně srdnatě jako bohužel neúspěšně, Przemyslaw Liszka upaloval pro další vítězství. Bylo již čtvrté v pořadí, takže polský borec stále zůstával na čele aktuálního pořadí. Leč všeho do času…

V osmnácté jízdě totiž Polákova kosa narazila na kámen v osobě Ondřeje Smetany. Pravda, start vyšel lépe Przemyslawu Liszkovi, který Pražana navíc odrazil v úvodním výjezdu. Jenže Ondřej Smetana nepolevil ve svém úsilí. Protáhnul nájezd do druhého oblouku a vedení vmžiku oslovovalo pane jeho.

Michal Danko (modrá) útočí na Andreie Popu (bílá)

Bylo jasné, že o dnešním vítězi rozhodne rozjezd, nicméně do konce zbývaly ještě dvě jízdy základního rozpisu. V té první si tři body na Andreji Rozaljukovi vydřel Jaroslav Petrák, který se přece jen dočkal okamžiku, kdy protne cílovou metu jako první. Rozjížďka s číslem dvacet měla určit závodníka, který se postaví na nejnižší stupínek pódia.

Nejlepší start měl Szymon Szlauderbach, avšak o Michalu Škurlovi, jenž by mohl Polákův bronz v další dodatkové jízdě zpochybnit, nešlo v superlativech hovořit ani náhodou. Navíc v prvním oblouku se Marko Levišin bleskově přenesl z třetí příčky do čela. A jeho let ukončila až závada hned ve výjezdu.

Jaroslav Petrák (modrá) v křížku s Markem Levišinem (bílá)

Michal Škurla posléze proháněl vedoucího Szymona Szlauderbacha až do cíle, ale marně. V konečném součtu mu na svého přemožitele jeden bod chyběl. A tak jsme viděli jediný rozjezd. Cestu za triumfem odstartoval lépe Przemyslaw Liszka.

Ondřej Smetana zkoušel opět protahovat nájezd do druhé zatáčky ze spodní strany, ovšem marně. O dvě kola později se však v oblouku do depa vskutku předjetí dočkal skvělým manévrem zevnitř ven. Projel jako první do závěrečného okruhu, v jehož první zatáčce mu však vypadla noha z háku.

Ondřej Smetana (modrá) vs. Przemyslaw Liszka (červená) v rozjezdu o vítězství

Udržel však motocykl pod kontrolou. Przemyslaw Liszka okamžitě skočil nazpět do čela. Ondřej Smetana rovnou z chodu udeřil a málem se vrátil do čela. Rozhodla poslední zatáčka, z níž Przemyslaw Liszka vyjel dříve. A po pár vteřinách se mohl z primátu v závodě radovat on.

 

Hlasy z depa

Ondřej Smetana měl vítězství dnes na dohled

„Pěkný závody,“ pochvaloval si Ondřej Smetana. „Akorát ta ztráta se Škurličem! Neodstaroval jsem… Na rozjezd jsem už neměl novou gumu. Jelo to míň, ale snažil jsem se. V posledním kole mi v prvním nájezdu vypadla noha z háku. Jel jsem půl zatáčky bez něj. Neovládal jsem motorku a to rozhodlo. V posledním vinglu jsem to už nedotáh‘.“

Michal Škurla doplatil na poruchu motocyklu

„Jo, dobrý závody, škoda pár maličkostí, mohlo bejt‘ líp, “ nechal se slyšet Michal Škurla. „Jednu jízdu mi nedojela motorka, naštěstí jsem byl aspoň druhej‘. A taky se Szlauderbachem jsem myslel, že to bude jinak… Ale hlavně škoda, že mi přestala jet motorka a bylo to hotový.“

Patrik Mikel (bílá) atakuje Szymona Szlauderbacha

„První jízda super,“ pustil se Patrik Mikel do líčení dnešního mítinku. „Skvělý start, to bylo ještě hutné, pak to tvrdlo. Přišel defekt, pak jsem udělal trojku, ale v poslední jízdě to už bylo tvrdé. Na tom to vůbec nešlo, hrozně to mydlilo, kombinoval jsem, ale hrozně to točilo.“

Jaroslav Petrák míří k vítězství před Andrejem Rozaljukem, Jánem Mihálikem a Michalem Dankem

„Na hovno,“ vrčel Jaroslav Petrák. „Bojoval jsem, jsem zvyklej‘, jak to tady jede, ale dneska to nefungovalo. Potom vymejšlíš nějak, co by a jak by. A tak to mám já vždycky ten poslední závod. Zase se člověk trápí. Jsem ale celej‘, tak jsem spokojenej‘.“

Ján Mihálik (bílá) útočí na Marka Levišina

„Celé závody jsme hledali nastavení,“ posteskl si Ján Mihálik. „Zkusil jsem i druhou motorku, ale to mě předjel i náhradník. Poslední jízdu jsem jel motorku, co jsem měl celý závod. A najednou jela…“

Michal Danko sbíral cenné zkušenosti

„Získal jsem další zkušenosti,“ svěřoval se Michal Danko. „Je to tady parádní dráha. Sice se začaly dělat koleje, ale na to jsem byl připravený. Jezdil jsem s rozumem, abych zase neletěl vrtulníkem…“

Drama rozjezdu o první místo: Przemyslaw Liszka (červená) se naží udržet Ondřeje Smetanu (modrá)
1. Przemyslaw Liszka, PL 3 3 3 3 2 14+3
2. Ondřej Smetana, CZ (nominován SMF) 3 3 2 3 3 14+2
3. Szymon Szlauderbach, PL 2 3 2 3 3 13
4. Michal Škurla, CZ 2 3 3 2 2 12
5. Patrik Mikel, CZ 3 2 1 3 1 10
6. Roland Kovacs, H 1 1 3 2 3 10
7. Milen Manev, BG (SMF) 3 2 1 2 0 8
8. Marko Levišin, UA 2 2 2 2 E 8
9. Jaroslav Petrák, CZ 2 0 1 1 3 7
10. Vitalij Koval, UA 1 1 2 0 2 6
11. Andrej Rozaljuk, UA 0 0 3 1 1 5
12. Ján Mihálik, SK 1 0 1 0 2 4
13. Michal Danko, SK 0 2 0 1 0 3
14. Andrei Popa, ROM 1 1 0 0 1 3
15. Daniel Šilhán, CZ (res) 0 0 1 0 1 2
16. Gabriel Comanescu, ROM T F E – – 0 (los)
17. Mateusz Tudziedz, PL ex X E – – 0 (los)

Poznámka: Mateusz Tudziedz proměnil žlutou kartu v rozjížďce s číslem jedna v diskvalifikaci

Marko Levišin (bílá) se brání náporu Jaroslava Petráka (modrá)

Foto: Karel Herman a Eva Palánová

Patrik Mikel si běží v desáté jízdě pro poslední bod