Adam Nejezchleba si z Kostěnic odvezl zlatou přilbu

Kostěnice – 27. října
Nebyla ze zlata, ale třpytila se jako by byla ze zlata. Krásu ji dodávaly nejen turnovské granáty, ale především um zlatých rukou, jimž krev do žil pumpovalo zlaté srdce. Liberečtí Matějíčkové při dnešní rozlučce v Kostěnicích nechali své flattrackové motocykl na vozíku, ale přivezli nádhernou zlatou přilbu. Odvezl si ji Adam Nejezchleba, který v kategorii potěr sváděl líté bitvy s Dominikem Hrbkem a Josefem Novotným, jehož otec na poslední chvíli stačil připravit stopětadvacítku pardubického klubu. V těžkých podmínkách, které na velkém kostěnickém ovále vytvořil studený dopolední déšť, skvělé boje v kategorii juniorů sváděli Vojtěch Šachl a Jan Hlačina. Bohužel řady závodníků prořídly již během tréninku, což se projevilo i v hlavním závodě, kde si na nejvyšší ovál nad Jana Vaňátku a Radka Červenku vyskočil František Klier.

Adam Nejezchleba se zlatou přilbou

Déšť drasticky škrtá ve startovní listině

Kostěnice se dnes oblékly do dušičkového hávu

Když zkraje týdne meteorologové hlásili, že suché počasí vystřídají deště, byl Dan Macl nadšený. Oválek u Kostěnic potřeboval vláhu. A pakliže by se o ni postarala sama matka příroda, vétřieska v kropící úpravě by nemusela vyjíždět do akce. Jenže čeho je moc, toho je holt příliš. Po suchém pátku přišla pošmourná sobota plná protivného deště od časného rána.

Někdy okolo desáté po ovále kroužila dodávka, z jejíhož přívěsného vozíku pořadatelé rozhazovali piliny na vysušení trati. Postupně intenzita deště slábla, až ustalo docela, jenže dráha místo ploché dráhy připomínala spíše rozbahněný placatý motokros.

Dan Macl se svezl pouze o tréninku

Rozlučka přivedla do Kostěnic závodníky, kteří tu ještě nikdy nebyli. Jenže trénink udělal ve startovní listině pořádnou selekci. „Ohnul jsem řadičku,“ smutnil Aleš Duben, když po pádu přitlačil svou Hondu do depa.

Pádu se nevyhnul ani Dan Macl. Zůstával sice oblečený do své bílé kombinézy, avšak nad možností své účasti jen kroutil hlavou. Při pohledu na stav oválu nechtěl startovat ani Milan Moravec, který ovšem plánuje cestu na rozlučku do Kopřivnice příští sobotu. Ručník do ringu raději hodili rovněž Jan Jeníček a Pavel Kuchař.

Dan Macl objasňuje, proč nebude startovat:

„Bolí mě břicho. Jak jsem spadnul, bodly mě do něj řidítka.“

Matyáš Hlaváček nemohl závodit kvůli zadřenému motoru

Po tréninku musel balit i Matyáš Hlaváček. „Pět kol a zadřeno,“ smutnil. Kostěnická závodní premiéra nebyla dopřána ani Michalu Bašteckému, na jehož motocyklu po tréninku vzplál filtr. Požár byl naštěstí záhy uhašen, jenže Pražan se ocitnul s holýma rukama.

„Karburátor je na padrť a motor už nechce jet,“ vysvětloval. Přesto zůstalo osm borců, kteří se rozhodli, že nastoupí do závodu v jedné ze třech vypsaných kategorií. Kužele v prvním nájezdu posunuly vnitřní čáru více do dráhy a pak už se mohlo jít na věc.

 

Velké bitvy nejmenších závodníků

Na zemi se ocitnul také Aleš Duben

Kategorie Potěr měla na startu trojici závodníků. Adam Nejezchleba v její první jízdě proměnil svůj kostěnický debut na vítězství ve stylu start – cíl. Za ním dojel do cíle Josef Novotný, který dnes poprvé osedlal stopětadvacítku Shupa pardubického klubu s dečkou po Antonínu Kasperovi, zatímco Dominik Hrbek zůstal stát na startovním roštu. Ten si však vynahradil pech ve druhé jízdě.

V ní Adam Nejezchleba zopakoval svůj rychlý start, jenže Dominik Hrbek jej vystřídal na čele ještě v prvním nájezdu. Tři body, které přistály na jeho kontě, však měly být dnes jeho poslední. Třetí rozjížďka se vinou jeho pádu zastavovala již ve druhém kole. Již se neopakovala, takže před finále měl Adam Nejezchleba osm, Josef Novotný pět a Dominik Hrbek tři body.

Adam Nejezchleba (vlevo) v souboji s Dominikem Hrbkem

Stav závodního oválu ruku v ruce s malým počtem závodníků nedovoloval velký závodní program. Proto po třech jízdách následovalo finále s dvojnásobným počtem bodů, který se přičítal k dosavadnímu skóre. Adam Nejezchleba nezaváhal, jezdil první od startu až do cíle, aby si nakonec domů odvezl zlatou přilbu.

Za sebou měl Dominika Hrbka, jehož by čtyři body a lepší pomocná kritéria postavila na druhý stupínek pódia. Nicméně v posledním kole upadl v první zatáčce, takže jej přeskočil Josef Novotný. Juniorská kategorie se svými stopětadvacítkami a dvěstěpadesátkami slibovala pěknou podívanou. Jenže po tréninkových peripetiích v ní zůstali jen dva závodníci.

Josef Novotný poprvé závodil za řidítky plochodrážní stopětadvacítky

V rozjížďce s číslem jedna vypálil Vojtěch Šachl jako z děla a Jan Hlačina jej již nedokázal ohrozit. V dalších dvou jízdách si však uvědomil, že zdvihový objem své dvěstěpadesátky v soubojích se stopětadvacítkou na kraťoučké dráze zúročí jedině lepším startem. A vskutku lépe odstartoval jak ve druhé, tak i ve třetí jízdě.

Nicméně v rozjížďce s číslem tři s ním Vojtěch Šachl v otázce briskního startu zaostal jen o nepostřehnutelné minimum. Pak Jana Hlačinu neustále proháněl a v jednom případě jej užuž připravil o vedení. A ve čtvrté jízdě Janu Hlačinovi již lepší start nepomohl, protože se Vojtěch Šachl před něho dostal v úvodním výjezdu třetího kola.

Vojtěch Šachl líčí, kterak ve finále vyzrál na Jana Hlačinu:

„On jakoby jel a já ho vyvez‘.“

Jeden z duelů Jana Hlačiny (uvnitř) a Vojtěcha Šachla

Do finále nastupovali oba závodníci se shodným počtem deseti bodů. Vstříc triumfu vyrazil Jan Hlačina. Vojtěch Šachl při startu opět drobet zaostal, nicméně svůj handicap rychle doháněl bojovností. V závěrečném kole udeřil v první zatáčce. A nakonec to byl on, kdo mával z nejvyššího stupínku pódia.

 

Ani jeden nováček ve startovní listině

František Klier vede před Radkem Červenkou

Shodou okolností Adam Nejezchleba a Vojtěch Šachl proměnili svůj první start v Kostěnicích v umístění na nejvyšším stupínku pódia. V kategorii Veterán však něco takového nebylo možné. Trojice účastníků totiž na zdejším ovále odkroužila bezpočet okruhů.

Jan Hlačina lituje ztráty vítězství:

„Dráha byla rozbitá a já vjel na venek do materiálu.“

Jan Vaňátka nepřišel o druhé místo ani po pádu v poslední jízdě

Jako první vítěz se prezentoval František Klier, který v rozjížďce s číslem jedna odvedl Radka Červenku. S ním podobně ve druhé jízdě naložil také Jan Vaňátka, který se letos dostal k závodění až dnes.

Jan Vaňátka a Radek Červenka po závodě dopřávají zaslouženou odměnu svým vyprahlým hrdlům

Rozjížďka s číslem tři viděla poprvé a naposledy tři pětistovky na startovním roštu. Pro druhý triumf se natáhnul František Klier, který posléze dojel do cíle před Janem Vaňátkou a Radkem Červenkou. Posledně jmenovaný závod ukončil, zatímco ostatní dva museli přijet ke startovací gumičce ještě jednou.

František Klier dalším oslnivým triumfem ve třetí jízdě zpečetil celkový primát. Jan Vaňátka ovšem kvůli pádu nedojel do cíle. A při bodové shodě s Radkem Červenkou jej na druhém místě pódiia udržela jedna trojka navíc.

Bratrům Vrtáčkovým nezůstala jen role mechaniků

Sotva skončily závody, ovál patřil komukoliv, kdo projevil přání i odvahu vyzkoušet si jej na vlastní kůži. Závodiště s atmosférou, kterou u nás nenajdete nikde jinde, čeká příprava na zimní spánek. A s devatenáctkou na konci letopočtu dozajista přijdou další Srandamače. Kdo nezažil, o hodně přišel.

Potěr: zleva Josef Novotný, Adam Nejezchleba a Dominik Hrbek

Potěr:

FIN TOT
1. Adam Nejezchleba, Chabařovice 3 2 3 6 14
2. Josef Novotný, Pardubice 2 1 2 4 9
3. Dominik Hrbek, Pardubice E 3 X F 3

Junioři: Jan Hlačina a Vojtěch Šachl

Junioři:

FIN
1. Vojtěch Šachl, Divišov (125 ccm) 3 2 2 3 1.
2. Jan Hlačina, Divišov (250 ccm) 2 3 3 2 2.
 
Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) odhlásil se po tréninku
Jan Jeníček, Pardubice (125 ccm) odhlásil se po tréninku
Michal Baštecký, Praha (250 ccm) porucha v tréninku
Veteráni: Jan Vaňátka, František Klier a Radek Červenka

Veteráni:

1. František Klier, Divišov 3 3 3 9
2. Jan Vaňátka 3 2 F 5
3. Radek Červenka 2 2 1 5
Matyáš Hlaváček porucha v tréninku
Dan Macl pád v tréninku

Poznámka: závody všech tří kategorií se konaly na větším ovále

Jan Hlačina (vlevo) versus Vojtěch Šachl

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Pořadatelé se snažili vysušit trať pilinami