Závěr kolibřího poháru obstarají jízdy o dva poháry a tisícovku navíc

Česká Třebová – 16. října
Již v půlce minulé dekády nebyl Zdeněk Schneiderwind smířený, že se malý ovál za první zatáčkou velké Markéty užívá jen jako parkoviště pro novináře a hosty velké ceny a Tomíčkova memoriálu. Začal zde organizovat tréninky a během jednoho z nich si dokonce sám přivodil frakturu klíční kosti. Stopětadvacítky nastupující na scénu však byly správným řešením. Je to již téměř jedenáct let, co se na malé dráze v Praze konaly první závody. Jejich datum korespondoval s datem mých narozenin, proto jsem se tehdy rozhodl participovat vypsáním Ceny vydavatele speedwayA-Z. Ta se s malými přestávkami koná na závěr sezóny každoročně. Vedle Markéty se jednou jelo v Chabařovicích a jízda o tisícovku se po přesunutí závěrečného kola pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup uskuteční v neděli v Divišově.

 

Ceny navíc pro nedělní závody v Divišově jsou připraveny

Po dnešní závodní exhibici ve Štětí čekají stopětadvacítky dvě závodní dopoledne v Divišově. V sobotu je na programu předposlední kolo pohárové série, která měla vyvrcholit o čtyřiadvacet hodin později na malé Markétě. Jenže problémy organizačního charakteru donutily Zdeňka Schneiderwinda, aby pražský podnik přeložil do Divišova.

Cena vydavatele speedwayA-Z se uskuteční po nedělním závodě. Prvoplánově je koncipována jako zvláštní rozjížďka pro tři nejlepší po skončení hlavního klání. Ovál pod Blaníkem však není zatížen pravidly o hluku jako závodní trať na pražské šestce. A tak není vyloučeno, že se stejně jako loni vypíší semifinálové jízdy o postup do finálové jízdy.

Ať tak či onak, na vítěze Ceny vydavatele speedwayA-Z čeká nejen pohár, ale především tisícikoruna v hotovosti. Důležitým upozorněním je, že ceny nejsou v žádném případě putovní. Novinkou je však pohárek od mojí dcery Toničky. Jezdí s námi na závody prakticky již od narození. Pětistovky ji nechávají prozatím v klidu, ale zbožňuje stopětadvacítky. I když kdo ví, možná změní názor, když ji Růžovásek, jak si sama ve svém pětiletém mozku překřtila Patrika Mikela, svezl při sobotní pardubické rozlučce.

Loňská Cena vydavatele speedwayA-Z: zleva Štěpán Jurča, Jaroslav Vaníček a Milan Dobiáš

Každopádně před týdnem byla se Sofinkou, sestřičkou Tonyho Katry, a její maminkou natrhat luční kvítí pro nejlepší závodníky pražského Speedway Mini Cupu. Proto přišla s nápadem, že by závodníkům věnovala svůj vlastní pohár. Ten je již připraven a čeká na svého vítěze. Pohárek je docela malý, a proto evokuje myšlenku, aby o něho v neděli v Divišově usilovali ti nejmladší závodníci. Mohl by dát náboj vloženým jízdám závodníkům, kteří nepojedou hlavní závod. Nicméně detaily budou dojednány až v neděli nad ránem v Divišově.

Foto: Eva Palánová

 

Nad svým dalším svezením krčí Tomáš Suchánek rameny

Pardubice – 13. října
Po svém nešťastném pádu během loňské Zlaté přilby SNP v Žarnovici strávil sezónu v boxech s Patrikem Mikelem. Sotva skončil sobotní MACEC Cup v Pardubicích přistavil jeho charakteristicky růžovomodrý motocykl k vratům vedoucím z depa na ovál. Jenže místo pardubického juniora se za jeho řidítka chystal on sám. Tomáš Suchánek se však magazínu speedwayA-Z svěřil, že prozatím netuší, kdy se s plochodrážním motocyklem opět prožene po dráze.

 

Letos Tomáš Suchánek strávil sezónu jako mechanik Patrika Mikela

„Před Zlatou přilbou jsem vyjížděl kopec do depa,“ vyvracel Tomáš Suchánek se smíchem poznámky, že při pardubické rozlučce prochází svým plochodrážním comebackem. „Ale na dráze jsem byl poprvý. Ruce mě bolej‘. Stál jsem v tom jak řepa, nemůžu totiž ohnout nohu.“

Na otázku, kdy se zase sveze, však neznal odpověď. „Nevím, zase někdy…“ odtušil. „Příští rok… Závodně to ale nevypadá… Zatím to nejde…“

Tomáš Suchánek se během pardubické rozlučky svezl s motocyklem Patrika Mikela

Foto: Karel Herman

Před posledním kostěnickým závodem sezóny 2018 proběhne ještě trénink

Úhřetická Lhota – 15. října
Poslední dny měsíce října budou oválky poblíž Kostěnic v plné permanenci plochodrážníků a flat trackerů. Tuto sobotu 20. října od 13:00 je na pořadu dne trénink, zatímco závodní sezóna místních hobíků se uzavře o týden později rozlučkovým závodem v intencích dobře známých Srandamačů.

 

Stopětadvacítka se v Kostěnicích zdatným soupeřem pětistovce, což na snímku dokládá Jan Jeníček v duelu s Danem Maclem

Volný závod v sobotu 27. října přivede do Kostěnic nejen úspěšné flat trackery typu Aleše Plecháče, Daniela Plecháče či Jakuba Matějíčka, ale také hobíky z Úhřetické Lhoty. Zúčastnit se pochopitelně mohou i plochodrážníci s licencí. Fanoušci budou moci svézt se na závodních motocyklech.

Ceny jsou už připraveny

„Vše bude probíhat stejně, jako tomu bylo při Srandamačích,“ říká Dan Macl, šéf Motoklubu Úhřetická Lhota. „Jen s tím rozdílem, že startovné bude pouze sto korun jako by tomu bylo při zaplacení za trénink za urovnání a úpravu tratě. Občerstvení je zajištěno, věcné ceny pro vítěze všech kategorií jsou připraveny.“

Kostěnická Rozlučka v sobotu 27. října:

Vypsané kategorie: potěr 4 – 9 let
speedway junior 10 – 15 let
speedway veteran 16 – 70 let
flat track
Časový harmonogram:
prezence: 10:00 – 11:00
trénink: 11:00
závod: 12:00

Poznámka: kategorie mohou být upraveny dle skutečného počtu závodníků; časový program může být operativně změněn

Kostěnice čeká příští sobotu letošní poslední závod

Foto: Karel Herman a Eva Palánová