Ronny Weis nechal drážďanskou halu tleskat především sám sobě

Drážďany – 25. února
Včera ve třetím díle Drift-on-Ice v Chemnitzu skončil Ronny Weis až třetí, když mezi ním a vítězným Richardem Geyerem protínal metu Sergej Malyšev. Nicméně dnešní vrchol saské šroubkařské série v drážďanské Energieverbund Areně se nesl plně pod taktovkou hlavy organizačního týmu. Ronny Weis šel od vítězství k vítězství a své včerejší přemožitele porazil již v rozjížďce s číslem dvanáct. Ve velkém finále na ně posléze odstartoval a s přehledem je vodil za sebou celých pět kol. Smůlu měli jak Zdeněk Holub, tak i Patrik Búri. Pražan ztratil bod v šesté jízdě vinou zadřeného motoru. Do rozjížďky s číslem jedenáct kvůli problémům s karburátorem ani neodstartoval. Na rozdíl od chemnitzkého podniku nebyl v malém finále ani žarnovický závodník. Statečně doháněl zpoždění zaviněné úvodním pádem a v okamžiku přerušení dvanácté jízdy kvůli odstoupení Zdeňka Holuba vedl. Ovšem při repete si na něm smlsnul Buddy Prijs, jenž vystřelil do vedení, jež mu už Patrik Búri nedokázal sebrat.

Richard Geyer, Ronny Weis a Sergej Malyšev již zdomácněli na pódiu šroubkařské série Drift-On-Ice

Opět ve starých kolejích

Čtyřkolky odvedly pro zábavu publika opět pořádnou dávku práce

Včerejší závod v Chemnitzu končil okolo deváté večerní. A tak všichni závodníci pochopitelně s výjimkou domácích a Zdeňka Holuba, jenž to má z Ústí nad Labem na kolbiště Drift-On-Ice coby kamenem dohodil, přespala v penziónech okolo Míšně. Již před obědem zaplnila improvizované depo před impozantní stavbou Energieverbundarena.

Buddy Prijs v posledních dvou závodech zastoupil Wojciecha Lisieckeho

Byl mrazivý den, a co čert nechtěl, zimní stadión stínil slunečním paprskům, které ohřívaly prostor až za ohrazením boxů. Uvnitř bylo pochopitelně tepleji. První diváci dorazili po jedné. Překvapila je ochranka, která bez výjimek všem odebírala nápoje v donesených lahvích. Zájem o dramatickou závodní podívanou byl tradičně velký, takže plastové láhve zabíraly větší a větší prostor. Ocitla se mezi nimi i kojenecká lahvička plná mlíčka s dudlíkem na vrchu.

Richard Geyer ujíždí Sergeji Malyševovi

Nástup byl okázalý jako ostatně vždycky, ale oproti prvním závodům si fotografové mohli pochvalovat mnohem lepší světelné podmínky. Vlastní závod ideálně rozehrála pořadatelská dvojice.  Richard Geyer triumfoval stylem start – cíl v rozjížďce s číslem jedna, přičemž odvedl Sergeje Malyševa, který včera v Chemnitzu stál na pódiu mezi ním a Ronny Weisem.

Patrik Búri komentuje svůj pád v rozjížďce s číslem dvě:

„Vykolejil jsem se ze startu a pak neuměl trefit geometrii, bylo to delší než včera v Chemnitzu. Dráha se mi nepřizpůsobila, jsem přece správný Žarnovičan (smích)!“

Patrik Búri (bílá) se vedle Kevina Pedersena dostává do patálií

Ronny Weis ovšem dnes chtěl včerejší zaváhání napravit. Ovládl třetí jízdu, když naměřil rovinku Zdeňku Holubovi. Ten v Chemnitzu zadřel svůj motor a dnes si právě od Ronnyho Weise musel pohonný agregát vypůjčit. Do listiny vítězů se v první sérii zapsal Denis Pedersen. Kvůli pádu Marco Langera v první zatáčce se jelo znovu. Patrik Búri ale ani ve druhém případě nereagoval na pohyb gumičky ideálně. Navíc ve snaze dohnat soupeře, upadl ve druhém kola a ve druhém oblouku doklouzal po ledě až k bariéře.

Jacob Bukhave dotírá na Zdeňka Holuba

Malí závodníci v sedlech svých motokrosových motocyklů trošku pošramotili elektrické zařízení u startovacího zařízení, ale mítink nabral pouze mírné zpoždění. V rozjížďce s číslem čtyři se do okruhu žhavých favoritů zapojil i Sergej Malyšev. Ronny Weis a Richard Geyer vzápětí rychle po sobě inkasovali další dva triumfy.

Jacob Bulhave v nesnázích

O obsazení velkého finále opět začalo být předčasně rozhodnuto. Nicméně boj o jízdu o čtvrté až šesté místo zůstával i nadále otevřený. Bohužel Zdeněk Holub v šesté jízdě ztratil bod za druhé místo vinou zadřeného motoru. Jeho smůla však paradoxně hrála do not Patrika Búriho, jenž se dočkal prvního inkasa.

Nejmenší závodníci si rychle našli místo v srdcích publika

V sedmé jízdě se Ronny Weis pomstil Sergeji Malyševovi za včerejší prohru. Zdeněk Holub přesedl na svůj druhý motocykl, ale v jeho sedle v rozjížďce s číslem osm nestačil na Richarda Geyera. V závěru třetí série si Patrik Búri tvrdě vyšlápnul na Denise Pedersena. V první zatáčce se dostal před něho, jenže to už je oba o vedení připravil Jacob Bukhave.

 

Neporažený suverén

Ronny Weis vítězil jako na běžícím pásu

Ronny Weis se svého času svěřoval, že za jeden centimetr ledu mu vedení Energieverbund Areny účtuje rovnou tisícovku, samozřejmě v eurech. Proto nebylo divu, že se před závěrečnou sérií ve druhé zatáčce závodníci v sedlech čtyřkolek probrousili až na beton. Problém byl však promptně vyřešen přesunem vnitřní čáru blíže středu stadiónu.

Zleva Richard Geyer, Patrik Búri a Zdeněk Holub

Hned po úpravě se naplnil hořký osud jak českého, tak slovenského zástupce ve startovní listině. Patrik Búri letěl dopředu, jenže Zdeňku Holubovi zhasnul motor. Rozjížďka s číslem deset byla promptně zastavena. Otec pražského závodníka nedokázal motocykl svého syna roztlačit a záhy zmizely za vstupními dveřmi.

Zdeněk Holub filozofuje nad svým dnešním posledním místem:

„Zase smůla, ve druhý jízdě zadřený, teď to bylo ulitý, ty šroubky mi letos nejsou souzený…“

Zdeněk Holub odstupuje se zadřeným motorem, který si vypůjčil od Ronnyho Weise

Zatímco prve se startu Patrika Búriho nedalo vytknout ani zbla, nyní do čela proniknul Buddy Prijs. Holanďan, který již včera zaskakoval za Wojciecha Lisieckeho si na úkor žarnovického borce připsal své první a také poslední body.

„Proč to zastavovali?“ divil se Patrik Búri, jenž se s třemi body na svém kontě nedostal do malého finále. Paradoxní na celé situaci byl fakt, že Sergej Malyšev inkasoval jen o jediný bod víc než Slovák a kvalifikoval se rovnou do velkého finále! Ve dvanácté jízdě totiž stačil jen zírat, kterak Ronny Weis míří za svým čtvrtým vítězstvím a Richard Geyer mu za zády sekunduje.

Buddy Prijs své jediné dnešní body získal na úkor Patrika Búriho, jehož tím pádem vyřadil z malého finále

Jacob Bukhave si prve v jedenácté jízdě ustlal, ale stejně jako jeho krajana Kevina Pedersena jej do malého finále na úkor Patrika Búriho poslala jedna vítězná jízda. Jako první si však vybíral pozici na startovním roštu Marco Langer. S červeným povlakem odstartoval jako blesk. Nicméně Jakob Bukhave si držel vnitřní stopu a v nájezdu do třetího z pěti okruhů Němcovi vítězství sebral.

Ronny Weis vede velké finále před Richardem Geyerem

Nejlepší trojice při volbě postavení ve velkém finále dlouho diskutovala. Ronny Weis ale neztrácel čas, během řeči hrabal led a rychle sáhnul po červené. Richard Geyer se dlouho nerozmýšlel a bral modrou. Na Sergeje Malyševa pochopitelně zbyl úplný venek. A role hráče třetích houslí.

Celkové pořadí letošního PRO TEC Cupu: zleva Ronny Weis, Richard Geyer a Sergej Malyšev

Ronny Weis posléze kraloval i ve velkém finále. A na rozdíl od Jonsdorfu udržel na uzdě útočícího Richarda Geyera. Ten se však také objevil na nejvyšším stupínku pódia. A sice jako vítěz celkové klasifikace letošního PRO TEC Cupu.

 

Hlasy z depa

Patrik Búri kvitoval možnost závodit

„Škoda té poslední jízdy,“ litoval Patrik Búri. „Přerušili to, už jsem neodstartoval a nedostal se do malého finále. Ale neměl jsem v první jízdě spadnout. Škoda. Šroubky jsou dobrá zkušenost, sedět na motorce, hrát si s plynem, chytit geometrii a jede to. Potřebuju trénovat starty, ale příští týden nehrozí, že bych přijel do Oberau. Už mi přišly díly na motorku a musím trénovat.“

Zdeněk Holub plným právem skloňoval slovo smůla ve všech sedmi českých pádech

„Půjčil jsem si motor, v sobotu jsem zadřel svůj,“ vyprávěl Zdeněk Holub. „Ronny mi půjčil svůj, ale zadřel jsem ho. Pak jsem jel na náhradní motorce a ta mi v poslední jízdě nechytla. Zase jsem měl smůlu, asi mi ty šroubky nejsou souzený.“

Ronny Weis (červená) po startu velkého finále nezaváhal a ujal se vedení před Richardem Geyerem (modrá) a Sergejem Malyševem (bílá)
TOT MF VF
1. Ronny Weis, D 2 2 2 2 8 1.
2. Richard Geyer, D 2 2 2 1 7 2.
3. Sergej Malyšev, RUS (DMSB) 1 2 1 0 4 3.
4. Jacob Bukhave, DK F 1 2 X 3 1.
5. Marco Langer, D 1 1 0 2 4 2.
6. Kevin Pedersen, DK 2 0 0 1 3 3.
7. Patrik Búri, SK X 1 1 1 3
8. Buddy Prijs, NL 0 0 0 2 2
9. Zdeněk Holub, CZ 1 E 1 E 2
Zdeněk Holub dnes doplatil na technické patálie

Foto: Karel Herman

Patrik Búri byl už jednou nohou v malém finále

Jan Klatovský zůstal v neděli u čtyřek

Vjatské Poljany – 25. února
Igor Kononov ani dnes při druhém dnu evropského šampionátu ledařů neuhnul z vítězné dráhy a stal se mistrem starého kontinentu, aniž by ztratil za dva dny jediný bod. Do boje o medaile se aktivně zapojil i Jan Klatovský, nicméně ve finále A byl smolně vyloučen za zavinění pádu ruských závodníků. Lukáš Hutla se v sobotu večer dostal do křížku s grilovaným beranem, navíc ve finále B zůstal stát. V konečné klasifikaci proto klesl na sedmou příčku, zatímco Andrej Diviš se probil hned za něho. Vladimír Višváder je čtrnáctý, Radek Hutla sedmnáctý.

Eduard Krysov, Igor Kononov a Nikita Bogdanov stojí na stupních vítězů

 

Jan Klatovský neměl k medaili daleko

Stejně jako včera se v ochozech sešlo zhruba pět tisícovek diváků, kteří vzhledem ke dvacetistupňovému mrazu ocenili sluneční paprsky. Do finále A se kvalifikovala stejná trojice jako včera. Zatímco Igor Kononov se ujal vedení, za jeho zády se rozpoutala mela.

„Bojoval jsem o druhý a třetí místo s Bogdanovem a Krysovem,“ vypráví Jan Klatovský o rozhodující fázi svého boje o medaile. „Dal jsem to pod Krysova. On se leknul, trefil Bogdanova, spadli a mě vyloučili.“

Český šampión tím pádem zopakoval své sobotní čtvrté místo a stejná pozice mu patří i celkově. „Jsme v autě,“ svěřoval se dnes večer našeho času, že před víkendovým Berlínem nemá času nazbyt. „Máme to tři tisíce dvě stě kiláků domů, takže pohoda.“

Vjatské Poljany dnes ukončily ruské ledařské turné

Po včerejšku byl na šesté příčce Lukáš Hutla, který se ovšem neprobudil do krásného rána. „Blbec blbá jsem si včera po závodech dal u místních stánkařů šašlik z berana,“ vzdychá. „V sedm jsem se probudil a až do desíti chodil zvracet a přišel jsem o veškerou sílu.“

Nicméně přeloučský ledař se do Ruska nepřijel pouze dívat. „Cestou na stadión jsem si koupil kolu, která aspoň zastavila vylučování potravy pusou,“ říká, že na zkažené ruské maso skvěle fungoval americký nápoj. „Ale bez síly to nebylo ono…“

Přesto se kvalifikoval do béčka, jenže na jeho startu zůstal stát kvůli poruše zapalování. V průběžné klasifikaci jej díky lepšímu výsledku ve druhém závodě přeskočil někdejší pilot českého motocyklu FRG v Moto 3 Jasper Iwema. Díky lepšímu dnešku je hned za ním Andrej Diviš. Vladimír Višváder ve finále D upadl, Radek Hutla v něm nestartoval, protože náhradník Vasilij Něsytych při svém jediném startu vyhrál, zatímco přeloučský závodník ani jednou nebodoval.

1. Igor Kononov, RUS 3 3 3 3 3 15 1.
2. Eduard Krysov, RUS 2 3 3 3 3 14 2.
3. Nikita Bogdanovs, RUS 1 2 2 3 3 11 3.
4. Jan Klatovský, CZ 2 3 3 2 2 12 U
5. Max Niedermaier, D 1 3 1 1 2 8 1.
6. Andrej Diviš, CZ 3 2 2 2 2 11 2.
7. Jasper Iwema, NL 0 1 2 3 1 7 3.
8. Lukáš Hutla, CZ 2 1 3 1 3 10 E
9. Tobias Busch, D F 2 1 2 2 7 1.
10. Josef Kreuzberger, A 0 1 2 1 1 5 2.
11. Luca Bauer, D (FMI) 3 0 0 2 1 6 3.
12. Jo Saetre, N 1 2 1 0 1 5 4.
13. Vasilij Něsytych, RUS (res) 3 3 1.
14. Jimmy Tuinstra, NL 2 X 0 0 0 2 2.
15. Tomi Kirilov, FIN T 1 0 1 0 2 3.
16. Vladimír Višváder, CZ 1 0 1 0 0 2 F
17. Radek Hutla, CZ 0 0 0 E 0 0
18. Jevgenij Šarov, RUS (res) DNR

Konečné pořadí mistrovství Evropy:

1. Igor Kononov, RUS 16 16 32
2. Eduard Krysov, RUS 15 15 30
3. Nikita Bogdanov, RUS 14 14 28
4. Jan Klatovský, CZ 13 13 26
5. Max Niedermaier, D 12 12 24
6. Jasper Iwema, NL 10 10 20
7. Lukáš Hutla, CZ 11 9 20
8. Andrej Diviš, CZ 8 11 19
9. Tobias Busch, D 9 8 17
10. Josef Kreuzberger, A 6 7 13
11. Luca Bauer, D (FMI) 7 6 13
12. Jo Saetre, N 3 5 8
13. Jimmy Tuinstra, NL 5 3 8
14. Vladimír Višváder, CZ 4 1 5
15. Vasilij Něsytych, RUS 0 4 4
16. Tomi Kirilov, FIN 2 2 4
17. Radek Hutla, CZ 1 0 1
18. Jevgenij Šarov, RUS 0 0 0

Foto: oficiální tiskový servis FIM Europe, Jan Klatovský a Lukáš Hutla