Zlatá řidítka má jistá pouze Mick Doohan

Praha – 15. února
Hlasování odborné pětatřicetičlenné poroty, v níž je zastoupen rovněž magazín speedwayA-Z, v anketě Zlatá řidítka bylo ukončeno k poslednímu lednovému dni. Nový pořadatel, agentura Pozitif, oproti zvyklostem poněkud poodhalil roušku tajemství o vítězi. Zveřejnil totiž trojici finalistů, mezi nimiž nechybí ani Václav Milík. Každopádně je jisté, že si hlavní trofej určitě odveze Mick Doohan.

 

Václavu Milíkovi by se zlatá řidítka dozajista hodila k jeho zlaté přilbě

Pětinásobný mistr světa v silničních závodech v kubatuře 500 ccm totiž bude dekorován coby Osobnost světového motorsportu. Stane se tak na galavečeru v kongresovém sále PVA EXPO v Letňanech příští čtvrtek.

Sošku Zlatých řidítek si odnese také někdo z trojice Karel Abraham, Václav Milík a Libor Podmol, která od poroty získala nejvíce hlasů. Připomeňme, že mezi trojici nejlepších se zástupci ploché dráhy dostali jen třikrát, ale nikdy nezvítězili.

Mick Doohan – na snímku z Brna 1991 – má zlatá řidítka již jistá

Ve všech případech skončili třetí. Roku 2007 to byl Lukáš Dryml, o tři roky později jej napodobil jeho starší bratr Aleš. Sport levých zatáček čekal až do loňského roku na další třetí příčku, kterou mu zajistil Václav Milík. Pardubický kapitán je tím pádem jediným plochodrážníkem, který v anketě Zlatá řidítka své pódiové umístění obhájí.

 


Trofej Zlatá řidítka

Podstavec unikátní trofeje je vyroben z mosazného plechu. Jezdec je zhotoven z mosazné tyčoviny ohýbané v ohni, až je konečný tvar shodný s modelem tak, aby byly ceny ve všech třech velikostech totožné. Konečná část stočené tyče, která tvoří řídítka, je posléze odříznuta. Všechna letování jsou provedena natvrdo stříbrem. Sokl je pískovaný a poniklovaný. Víko, které tvoří podklad pro stylizovaného jezdce, je vyleštěno do zrcadlového lesku a pochromováno. Soška jezdce je vyleštěna a poniklována, zakončení tvořící řídítka je pozlaceno na dukátovou barvu. Písmena jsou rovněž zlacena. Autorem trofeje je Milan Vinš, vystudovaný zlatník, který pracoval ve studiu Jiřího Trnky na animovaných loutkových filmech.


Foto: Karel Herman, Ing. Rudolf Mladý a agentura Pozitif