Odešel bezva parťák

Každý člověk je jiný, povahou, vzhledem, temperamentem, těch detailů je mnoho. Rád bych zavzpomínal na Jana Holuba nejstaršího. Poprvé jsem ho viděl naživo  v šedesátých letech v Polepech, kde se za naším barákem jezdila plochá dráha. Bylo mi  asi čtrnáct a Honza patřil mezi to nejlepší, co se dalo v Polepech vidět.

 

Ve svém životě se stal dvakrát mistrem republiky. Jednou to bylo právě v Polepech. Z Honzy se stal vynikající jezdec, který jezdil i v Anglii, okusil také světová finále a patřil k našim oporám. Moje dnešní vzpomínka nemá za cíl dokumentovat jeho slavnou kariéru, která je všem dobře známá.

Na nástupu v Polepech: zleva Antonín Kasper, Milan Špinka, Zdeněk Majstr a Jan Holub

Chci vzpomínat na něho jako na člověka. Byl obrovsky skromný, spíše tichý, férový chlap a super kamarád. Vyzařoval z něho nebývalý klid a harmonie. Nepamatuji se, že by někoho naštval. Byl velmi oblíbený, a to zcela právem. Po skončení své kariéry se začal věnovat svému synovi Janovi a posléze i vnukovi, též Janovi. Oba byli po svém tátovi a dědovi výborní závodníci.

Viděl jsem často v depu při závodech, jak se jim postupně oběma věnoval. Co všechno musel pro ně udělat. Jsem si stoprocentně jist, že jim to dojde právě teď, když ho navždy ztrácí. Vzpomínám, jak jsem před lety odjížděl na noc ze Mšena do Žarnovice komentovat Zlatou přilbu SNP.

Bylo půl čtvrté ráno, když jsem přijel do žarnovického depa a zaparkoval jsem vedle malého autíčka. Unavený jsem na sedačce usnul a v sedm hodin mně vzbudil hlomoz u vedlejšího auta. Podívám se z okna a vidím, jak právě uklízejí dva rozcuchaní borci. Nebylo těžké je oba poznat. Tam jsem pochopil, jak to děda s vnukem společně koulejí. Nádhera.

Od stupňů vítězů odcházejí Jaroslav Volf, Jan Holub, František Ledecký a Karel Průša se svým synem Karlem

Osobně jsem se spíše na Jana chodil dívat. Utkal jsem se s ním na dráze jen párkrát, když končil karieru a ještě jezdil ligu. Porazil jsem ho jedinkrát v životě. Bylo to v Zohoru u Bratislavy. Tehdy tam jel i Standa Kubíček. Na šedé dráze se ve výjezdu v zatáčce po startu ocitl veliký nakopávák. Honza dobře startoval a nedal se předjet.

Jediná možnost byla vjet do té díry, které se Honza s obloukem vyhýbal stejně jako ostatní. Jezdil jsem druhý za ním a do té díry jsem vjel. Nakoplo mně to hrůzostrašně. Letěl jsem okolo něj a předjel ho. Byl to veliký risk, ale jiná možnost nebyla. Věděl jsem, že se nechce rozbít.

Vlastním krásnou knihu Ovál plný smyků, kterou napsal o Janu Holubovi Jan Kubec. Je moc pěkná. Když jsem začal moderovat, bylo pro mě velikou ctí ho brát k mikrofonu. Velmi špatně se mu mluvilo, ale navždy na to budu a rád vzpomínat. Nyní je v nebíčku a povídá si s Antonínem Švábem, Toníkem Kasperem starším i mladším, Lubošem Tomíčkem a všemi ostatními od ploché dráhy.

 

Jene, chci za sebe, ale myslím, že i za ostatní fandy za vše krásné poděkovat. Nezapomeneme. Čest Tvojí památce!

Foto: archív autora

Češi hrají početní prim v ledařské Evropě

Pardubice – 20. února
Husarský kousek se dnes večer povedl české diplomacii. Po odstoupení Haralda Simona a Olli-Pekky Makiho z víkendového mistrovství Evropy na ledové dráze dokázal AČR argumentovat, že má v Rusku borce připravené o víkendu ve Vjatských Poljanách startovat. Tím pádem Radek Hutla nastoupí se startovním číslem dvanáct, zatímco Vladimír Višváder poveze na své vestě patnáctku. S pěti reprezentanty je česká výprava je v evropském šampionátu nejpočetnější, domácí Rusové se na stejnou kvótu dostávají jen při započtení dvojice náhradníků.

Kromě Lukáše Hutly se do evropského šampionátu chystá také jeho otec Radek

Foto: Lukáš Hutla a Martin Běhal

Ve správný čas se na správném místě ocitnul také Vladimír Višváder

Milan Špinka už hledí spíše k ledařské Evropě

Budínek – 20. února
Bez Jana Klatovského a Andreje Diviše vypadalo mistrovství světa družstev pro český národní tým beznadějně. Nicméně naši ledaři rozhodně nehodili ručník do ringu a v improvizovaném složení Lukáš Hutla, Radek Hutla a Vladimír Višváder alespoň nechali za sebou Finy. Milan Špinka však už ani nepřemýšlí, kam by se jeho družstvo mohlo dostat, kdyby v Šadrinsku po boku Lukáše Hutly nastoupil Jan Klatovský. Kouč národního týmu se magazínu speedwayA-Z svěřil, že se o to víc těší na víkendový šampionát starého kontinentu.

Češi v Šadrinsku nemuseli klopit hlavy

 

Lukáš Hutla dotáhnul český nároďák před Finy

„Velká škoda, že se nezúčastnil Honza,“ lituje Milan Špinka, že se Jan Klatovský po svém skvělém výkonu v Togliatti nevrátil na zamrzlé ovály již o týden dříve v Šadrinsku. „Kdyby jel, bojovali jsme o medaili. Je to sport, zranění ho zastavilo. Ale jede dobře, tím spíš toho člověk lituje.“

Vladimír Višváder a Lukáš Hutla právě odstartovali na Finy

A jak český kouč šadrinský víkend prožíval? „Vcelku normální závod,“ odpovídá. „Za Rakušáky nejel Simon a Rusové se rok od roku vzdalujou zbytku světa. Nemá cenu rozebírat, jaký to bylo v Šadrinsku, spíš musíme koukat dopředu a držet palce na mistrovství Evropy. Kluci mají na to udělat dobrej‘ výsledek. A věřím, že nějakej‘ udělaj‘.“

Jan Klatovský se v Togliatti vrátil ve velkém stylu

V evropském šampionátu má AČR tři reprezentanty. Vedle Jana Klatovského a Lukáše Hutly už na cestu vyrazil rovněž Andrej Diviš, který do Šadrinsku nemohl kvůli pracovním problémům. Pakliže by nedorazil někdo další, teoreticky by do mistrovství Evropy mohl zasáhnout i někdo z trojice Radek Hutla, Vladimír Višváder a Martin Běhal, která v Rusku dlí i se svými motocykly. Nicméně šance oslovení české federace je přece jenom nižší už jen proto, že ve Vjatských Poljanách máme tři reprezentanty. Stejným počtem se mohou pochlubit již jen Rusové.

Radek Hutla by mohl být při mistrovství Evropy na řadě, pakliže by někdo nedorazil

„Lukáš Hutla jel dobře, vyjel body,“ vrací se Milan Špinka přece jen ještě do Šadrinsku. „Problémy má každej‘, je potřeba se od nich oprostit a jít do toho. On jel podle plánu, i když v sobotu to bylo jinak, předjížděli ho, ale jeho forma se zlepšila. Honza v Togliatti potvrdil, že formu neztratil a tak mám dvě želízka v ohni. Mohli by mile překvapit.“

 

Startovní listina víkendového mistrovství Evropy, Vjatské Poljany:

1 Max Niedermaier (D), 2 Eduard Krysov (RUS), 3 Jan Klatovský (CZ), 4 Jimmy Tuinstra (NL), 5 Jo Saetre (N), 6 Nikita Bogdanov (RUS), 7 Lukáš Hutla (CZ), 8 Tomi Kirilov (FIN), 9 Tobias Busch (D), 10 Jasper Iwema (NL), 11 Andrej Diviš (CZ), 12 Harald Simon (A), 13 Igor Kononov (RUS), 14 Josef Kreuzberger (A), 15 Olli-Peka Maki (FIN), 16 Luca Bauer (D), 17 Vasilij Něsytych (RUS), 18 Jevgenij Šarov (RUS).

Třetí českým účastníkem evropského šampionátu je Andrej Diviš

Foto: oficitální tiskový servis FIM/Ryegondeau Good Shoot a laskavostí členů národního týmu, ilustrační Karel Herman

Martin Běhal v roli pilného mechanika