Útok Václava Milíka skončil na nejvyšším stupínku

Hallstavik – 5. srpna
Po Güstrowě se Václav Milík z postavení leadera průběžné klasifikace evropského šampionátu jednotlivců propadl na třetí příčku. Nicméně finálová série se teprve dostala na konec své úvodní půlky a ve třetím kole v Hallstaviku Pardubičan reagoval na vývoj v aktuální tabulce tím nejlepším možným způsobem. Po skončení závodu se totiž postavil na nejvyšší stupínek pódia na Andrzeje Lebeděvse a Andrease Jonssona.

Andrzej Lebeděvs, Václav Milík a Andreas Jonsson stojí na stupních vítězů

Více než dvě tisícovky diváků, které dorazily do Hallstaviku, neviděli Adriana Miedzinskeho, který kvůli zranění ruky odstoupil již z dopoledního tréninku. Zastoupil jej první náhradník Pontus Aspgren, jenž se dostal dokonce až do jízdy poslední šance.

Sem musel opět Václav Milík, který nakonec vyhrál stylem start – cíl. Zprvu měl za sebou Artjoma Lagutu, ale ten byl stále pomalejší, takže jej postupně předčili Jacob Thorssell a Pontus Aspgren. Rovnou do finále se kvalifikovali Andrzej Lebeděvs a Andreas Jonsson.

Ve finálové jízdě se Václav Milík opět blýsknul nejlepším startem. Andrzej Lebeděvs však po triumfu prahnul nemenší měrou. Nicméně český šampión měl ještě před koncem úvodního kola situaci pevně ve svých rukou. Lotyš byl sice druhý, ale se stejným bodovým ziskem, takže Václav Milík na něho ztrácí pořád čtyři body s tím rozdílem, že je v aktuální klasifikaci už druhý.

Průběžné pořadí seriálu:

1. Lebeděvs 38, 2. Milík 34, 3. Jonsson 32, 4. Laguta 32, 5. Kasprzak 26, 6. Szczepaniak 24, 7. Pawlicki 23, 8. Kudrjašov 19, 9. Gomolski 19, 10. Bjerre 17, 11. Jensen 17, 12. Hampel 14, 13. Madsen 13, 14. Smolinski 12, 15. Gr. Laguta 9, 16. Klindt 5

Postup prošel kousíček od českého týmu

Abensberg – 5. srpna
Dánové zcela ovládli druhé semifinále evropského šampionátu družstev v Abensbergu, když jim k maximu šedesáti bodů chybělo jen deset. Pro ostatní celky se předpokladem postupu do finále v Krosně stalo jednak třicet bodů, jímž by překonaly švédský zisk z Daugavpilsu, a také druhé místo na pódiu. Před zraky necelých sedmi stovek diváků se domácímu celku podařilo splnit obě podmínky, zatímco Češi v boji s Němci zaostali o pouhé čtyři body.

9

Milan Špinka komentuje výsledek českého nároďáku:

„Čtyři body, to je smůla, co naděláš?! Tahouny měli být Eda Krčmář a Zdeněk Holub. Eda jel výborně, v základu dělal deset bodů a pak vyhrál poslední jízdu. Zdenda jako náhradník měl suplovat ostatní. První jízdu vyhrál, ve druhý si nějak vytrh‘ zapalování a pak někde přejel lajnu. Poslední jízdu vyhrál a sedmnáctou dojel na nulu. Celkem měl šest a já počítal, že jich bude dělat aspoň dvanáct. Na druhou stranu dobře jeli Filda Hájek a Pepa Novák. Zklamáním byl i Patrik Mikel, který měl třikrát nulu. Říkal, že neměl den. Když ti to takhle vybouchne, čtyři body jsou doopravdy kousek. Uvidíme příští rok, ale problém bude, že v juniorech končí Eda Krčmář a Zdeněk Holub.“

Václav Milík bojuje o evropskou medaili

Václav Milík nemohl do letošního finále evropského šampionátu vstoupit lépe. V polské Toruni poslední červnový den stál na druhé příčce pódia. Lépe na tom byl pouze Jaroslaw Hampel, jenž však startoval na divokou kartu, takže český šampión přijížděl v půli července do Güstrowa coby leader aktuální klasifikace. Přestože opět nechyběl ve finálové jízdě, dnes ve švédském Hallstaviku nastoupí jako muž číslo tři.

Pódium v Güstrowě: Andrzej Lebeděvs, Artjom Laguta a Krzysztof Kasprzak

Václav Milík se může spolehnout na spolehlivé rady svého otce

V německé baště ploché dráhy se stadión naplnil diváky už prakticky v okamžiku, kdy se jeho brány otevřely. Řada fanoušků totiž v jeho těsném sousedství kempovala již od předchozího večera. Radost domácím dělal Kai Huckenbeck s divokou kartou, jehož ambice shořely až v rozjížďce poslední šance. Upadl totiž v první zatáčce a byl diskvalifikován.

Artjom Laguta se raduje ze svého triumfu

Do poslední šance stejně jako v Toruni mířil i Václav Milík. V rozjížďce s číslem jedna vstoupil do závodu triumfem, jenže pak na něho dolehly bodově chudší časy. Pardubický kapitán se ale zachránil vítězstvím v sedmnácté jízdě, kdy porazil právě Kai Huckenbecka.

Kai Huckenbeck ztratil všechno v poslední šanci

Po repete startu poslední šance bez diskvalifikovaného Kai Huckenbecka vystřelil dopředu Mateusz Szczepaniak. Avšak po chybě v první zatáčce klesl za Krzystofa Kasprzaka a Václava Milíka. A právě oni doplnili Artjoma Lagutu a Andrzeje Lebeděvse, kteří se do finále kvalifikovali přímo.

Václav Milík bojuje o evropský titul

Nakonec se z vítězství radoval Artjom Laguta. Andrzej Lebeděvs byl blízko předjetí, avšak po chybě byl rád, že udržel druhé místo před Krzysztofem Kasprzakem. Václav Milík tentokrát na stupních vítězů nestál.

Devět Pardubičanových bodů tím pádem nedostalo žádné další bratříčky. Václav Milík tudíž z třetího místa ztrácí dva body na Artjoma Lagutu a čtyři na Andrzeje Lebeděvse, který jej na hrotu aktuální klasifikace vystřídal. Z druhé strany se však na něho tlačí Krzysztof Kasprzak, Mateusz Szczepaniak, Andreas Jonsson, Przemyslaw Pawlicki a Andrej Kudrjašov, jež mezi sebou dělí pokaždé jeden jediný bod.