Pražanům nesebrali triumf ani sofistikovaní žolíci, ani pofidérní diskvalifikace, natož pak bodová penalizace s křížkem po funuse

Slaný – 7. června
Nominace Filipa Hájka na pozici pražského náhradníka byla průhledná jako čiré sklo a dávala tušit, že Tomáš Topinka má pro čtvrté kolo extraligy něco za lubem. Nicméně soupeři mu evidentně zbaštili jeho návnadu i s navijákem. Alespoň soudě dle reakcí, když ve slánském depu zastavila dodávka Sebastiana Ulamka, zatímco Filip Hájek strávil večer coby mechanik Zdeňka Simoty. Pražský kouč měl chvílemi starosti, koho ze své sestavy nasadit, jelikož koncepci výtečného výkonu se chtěl vymykat pouze motocykl Zdeňka Holuba, jemuž nechutnal fasovaný metyl.  Naproti tomu Lubomír Vozár neměl snadný večer. Už v rozjížďce s číslem jedna musel improvizovat, protože se Tomáš Suchánek příliš dlouho skláněl nad rozmontovaným motocyklem.  Václav Milík proto musel neplánovaně na ovál již zkraje mítinku. Kapitán týmu bílého koně ztratil napadáním na svou zraněnou nohu jen málo ze své závodnické elegance. Hynek Štichauer bojoval s obrovským nasazením, avšak v depu Patrika Mikela se usadil houževnatý mechanický bacil. Shodou všech okolností nehrály Pardubice ani druhé, ani třetí, nýbrž čtvrté housle, protože v dramatickém závodě je z třetí příčky pódia sestřelila Žarnovica. Synonymem jejího výsledku se stal Martin Vaculík, který ostatně svým triumfem v rozjížďce s číslem jedna poslal slovenský celek do vedení.  Avšak hned vzápětí Matěj Kůs, jemuž se ve slunečném, nicméně přesto chladném podvečeru hodila jeho značková beranice, ukázal domácímu Mateuszi Szczepaniakovi, kdože bude dnes ve Slaném pánem. Od té doby byla Markéta v čele, z něhož ji nedostaly ani úspěšné žolíkové útoky trojice soupeřů, ani další nepříznivé okolnosti. Když Matěj Kůs ne zrovna vlastní vinou upadl v prvním výjezdu čtrnácté jízdy, Pavel Váňa ctil úzus první zatáčky. Sotva však při repete odskákal Hynek Štichauer pádem svůj nájezd na pražského kapitána v úvodním nájezdu, sudí neváhal a Matěje Kůse nemilosrdně diskvalifikoval. Nicméně Pražané si stejně nenechali vítězství vzít a mohli slavit již po rozjížďce s číslem devatenáct. Byť jury po závodě odebrala Josefu Francovi závěrečné dva body, protože Tomáši Topinkovi unikl reglement o střídání povinného juniora, nemohli Pražané dnes ve Slaném inkasovat víc.

 

Pódium s Pražany na nejvyšším, respektive s domácími a Žarnovičany na nižších stupíncích
Pódium s Pražany na nejvyšším, respektive s domácími a Žarnovičany na nižších stupíncích

Praha nastrojila personální překvapení

Už při nástupu nebylo po slejváku ani památky
Už při nástupu nebylo po slejváku ani památky

Pořádný slejvák necelé dvě hodiny před závodem chladil nejen vzduch, ale také poněkud rozpálené hlavy. Příjezd Sebastiana Ulamka, jímž Tomáš Topinka, rozpoutal emoce. Tah pražského kouče neodporoval pravidlům a popravdě řečeno nebyl zase tak neočekávaný. Filip Hájek byl sice nominován na náhradníka už pro Prahu a Žarnovici, kdy měl spíše jistit vracejícího se Zdeňka Holuba. To byl ovšem mimo hru ještě Matěj Kůs a navíc pražský sen o letošním titulu vypadal pořád ještě jako novorozeně v plenkách.

Rozruch nepramenil ani tolik z utajené změny v sestavě, jako spíše z pražského podzimního postoje při jednáních o podobě letošní extraligy. „Hlavně, že preferovali juniory a měnily se pravidla,“ vystihl Lubomír Vozár pravou podstatu věci. „Už se těším, až uvidím Petra Ondrašíka!“

Martin Vaculík jezdí první v rozjížďce s číslem jedna před Josefem Francem, Václavem Milíkem a Michalem Dudkem
Martin Vaculík jezdí první v rozjížďce s číslem jedna před Josefem Francem, Václavem Milíkem a Michalem Dudkem

Sám pardubický kouč však měl záhy plnou hlavu svých starostí, jelikož Tomáš Suchánek stále pracoval na svém motocyklu, byť se rozjížďka s číslem jedna kvapem blížila. „Má ještě rozebranou motorku, proto musím střídat,“ vysvětloval Lubomír Vozár na první pohled pramálo logický fakt, proč Václav Milík s poměrně čerstvým šroubem v operované noze míří z pozice náhradníka na tvrdé dráze na startovní rošt nepříliš snadné rozjížďky s číslem jedna.

Václav Milík se zraněnou nohou se dnes necítí zrovna fajn:

„Tady by se mi líbilo, kdybych byl fit. Už to není ta hlubina, co byla kdysi, dráha je tvrdá a rozbitá.“

Václav Milík marně dotírá na Josefa France
Václav Milík marně dotírá na Josefa France

Závod otevřel Martin Vaculík svým triumfem ve stylu start – cíl před zraky Josefa France, který za sebou nechal pardubické eso, zatímco Michal Dudek zůstal stát ve čtvrtém kole. „Nejel motor,“ odtušil slánský závodník, sotva se objevil opěšalý v depu. Žarnovica se ale na hrotu průběžné klasifikace nehřála příliš dlouho.

Ještě před startem rozjížďky s číslem dvě Milan Mihule přímo na ovále dělal poslední úpravy na motocyklu Matěje Kůse. Pražský závodník po svém zranění vstoupil do letošní extraligy vítězně. Hned s vylétnutím pásky ke slánské obloze, kde už po dešti nebylo sebemenší památky, za sebou nechal nové akvizice svých klubů Mateusze Szczepaniaka a Daniela Jeleniewskeho.

Matěj Kůs vede za sebou Mateusze Szczepaniaka
Matěj Kůs vede za sebou Mateusze Szczepaniaka

Praha se dostala na hrot aktuální klasifikace, z něhož se jí dneska vůbec nechtělo. Před juniorskou jízdou si Zdeněk Holub nechal povolit spojku, avšak jeho otec dělal zbytečnou práci. Patrik Mikel se totiž ocitnul polapený v pásce.

Pořadatelům chvilku trvalo rozmotat a nainstalovat novou. Čas navíc se však hodil Františku Mikelovi, který měl víc času přehodit synovi zadní kolo, do něhož se přetržená páska zamotala stylem gordického uzlu. Sotva se ozval potlesk publika, jenž tímto způsobem napůl v žertu, napůl vážně kvitovalo zprovoznění startovacího zařízení, byl Patrik Mikel připraven vydat se na trestnou čáru.

Za tuhle pásku bude pykat Patrik Mikel
Za tuhle pásku bude pykat Patrik Mikel

Hlavní roli si v rozjížďce s číslem tři přisvojil Eduard Krčmář, který se do bližšího kontaktu se soupeřem dostal až v dojezdovém kole. Jenže ani Patrik Mikel se nechtěl nechat zahanbit. V úvodním výjezdu se jen mihnul okolo Davida Pacalaje, aby rovnou ve druhé zatáčce objel také Zdeňka Holuba.

Před Pražana se zároveň dostal také slovenský závodník, jehož však Zdeněk Holub na počátku druhého okruhu opět vrátil za svá záda. Pustil se do stíhání Patrika Mikela, jenže jediným jeho ziskem v tomto ohledu byl materiál, kterým ho pardubický závodník v posledním oblouku opískoval v hutné cejše.

David Pacalaj (žlutá) se snaží profitovat z problémů Zdeňka Holuba
David Pacalaj (žlutá) se snaží profitovat z problémů Zdeňka Holuba

Dva body po startu s handicapem se nečekaly, nicméně Patrik Mikel směřoval své zraky k motocyklu. „Začalo v tom prskat…“ vraštil čelo v předtuše hrozících nepříjemností. Druhý motocykl měl poničený z pondělní kvalifikace o SGP 2018 v Abensbergu, takže obavy byly o to hlubší. Junior pardubického klubu měl posléze pravdu, avšak nepředbíhejme.

 

Praha uniká vyrovnaným soupeřům

Ondřej Smetana (bílá) si vyšlápnul na Hynka Štichauera
Ondřej Smetana (bílá) si vyšlápnul na Hynka Štichauera

Hynek Štichauer se v rozjížďce s číslem čtyři stal první Pardubičanem, který se do depa vrátil s třemi body. V úvodním výjezdu se sice před ním zprava mihnul Ondřej Smetana, avšak on jej vyvezl na mantinel a stal se opět pánem situace. Pardubická ofenzíva pokračovala rovněž po přestávce. Lubomír Vozár uzavřel dnešní aktivní působení Josefa Nováka a Václav Milík v jeho zástupu odvedl Mateusze Szczepaniaka.

Václav Milík vodí Mateusze Szczepaniaka
Václav Milík vodí Mateusze Szczepaniaka

Praha přišla o postavení průběžného leadera, když Zdeněk Holub na konci třetího kola zpomalil. Uvolnil své třetí místo Jánu Mihálikovi a nakonec zůstal stát. Pardubice v onen okamžik měly na svém kontě devět bodů, o jeden více než Praha se Slaným a o čtyři než Žarnovica. Avšak Tomáš Topinka se chystal poprvé poslat na ovál Sebastiana Ulamka.

Zdeněk Holub po závodech přišel s hypotézou svého odstoupení v rozjížďce s číslem pět:

„Motorka nejela, nechci nikoho obviňovat, ale asi zdejší metyl. Dokud jsem ho používal, motorka nejela.“

Sebastian Ulamek pospíchá do čela páté jízdy před Martina Málka
Sebastian Ulamek pospíchá do čela páté jízdy před Martina Málka

Polský fenomén proměnil svůj první dnešní výjezd v hladký trojbodový zisk. Za sebou měl zprvu Martina Málka, jenže přes toho po protilehlé rovince přeletěl Tomáš Suchánek. Domácí závodník pak už jen marně usiloval o odvetu. Dva body Tomáše Suchánka udržely Pardubice na stejné úrovni s Prahou, avšak Josef Franc v rozjížďce s číslem sedm vrátil Markétě vedoucí postavení.

Po perfektním startu před sebe v úvodním výjezdu nepustil Eduarda Krčmáře, jehož především v závěru trápil útočící Hynek Štichauer. Žarnovický Daniel Jeleniewski nyní ke svému body z druhé jízdy nepřidal nic než kulaťoučkou nulu, ovšem v žarnovickém týmu přišla řada opět na Martina Vaculíka. Elitní závodník z cyklu velkých cen se rychle ujal vlády nad osmou jízdou.

Po startu sedmé jízdy: Josef Franc (bílá), Eduard Krčmář (červená), Hynek Štichauer (modrá) a Daniel Jeleniewski (žlutá)
Po startu sedmé jízdy: Josef Franc (bílá), Eduard Krčmář (červená), Hynek Štichauer (modrá) a Daniel Jeleniewski (žlutá)

Odrazil nájezd Patička Mikela, který se navíc v úvodním oblouku dostal příliš daleko na venek, takže se pod něho začal sunout Matěj Kůs. Vtom však začala blikat červená světla, která společně s červenými vlajkami v rukou praporkářů zastavili celou čtveřici. Patrik Mikel vyfasoval za svůj letmý start žlutou kartu. Co však bylo horší, při repete jezdil poslední a neviděl cíl.

„Něco tam je, asi v elektrice,“ přemítal jeho otec František. Do cíle přibyl jako první Martin Vaculík, když Matěj Kůs zpacifikoval útok Zdeňka Simoty již v první zatáčce. Praha navýšila vedení na čtyři body před Slaným a Pardubicemi, zatímco slovenský tým se dostal na polovinu zisku, jímž disponovali borci z hlavního města.

Patrik Mikel (modrá) si vyšlápnul na Martina Vaculíka, avšak nakonec dostal žlutou kartu na ulitý start
Patrik Mikel (modrá) si vyšlápnul na Martina Vaculíka, avšak nakonec dostal žlutou kartu na ulitý start

V rozjížďce s číslem devět úřadoval Ondřej Smetana, který byl v prvním výjezdu rychlejší než útočící Daniel Jeleniewski. „Super start zvenku, Jeleniewski jel vedle mě, přitlačil jsem ho na prkna, šel jsem do rychlosti a dojel jsem pro tři body,“ vystihnul pražský závodník své vítězství. Pardubické ambice dostaly další úder, když Michal Dudek jezdil před Patrikem Mikelem, jehož nakonec do cíle nepustila opět mechanická závada.

Daniel Jeleniewski (žlutá) proniknul před Ondřeje Smetanu jen na krátký okamžik
Daniel Jeleniewski (žlutá) proniknul před Ondřeje Smetanu jen na krátký okamžik

Naproti tomu Martin Vaculík zvednul Žarnovicu hattrickem svých prvenství v rozjížďce s číslem deset. Hynek Štichauer zvládnul tvrdý souboj se Zdeňkem Holubem ve svůj prospěch, takže udržel Slováky o dva body pozadu. Avšak hned na to Tomáš Suchánek skalpoval pouze Jakuba Valkoviče, když Sebastian Ulamek vyhrál před Eduardem Krčmářem. Závod dostával nové kontury. Praha unikala svým soupeřům, kteří před rozjížďkou číslem dvanáct stáli v rozpětí pouhopouhých dvou bodů.

 

Tomáš Topinka dostal aspoň lekci z pravidel

Duel dvou žolíků - Mateusz Szczepaniak (červená) versus Václav Milík
Duel dvou žolíků – Mateusz Szczepaniak (červená) versus Václav Milík

Sotva se Milan Mach dostal a osmibodovou ztrátu na vedoucí Prahu, neváhal s uplatněním práva na žolíka. Proto nechal stát Zdeňka Simotu a pro dvojnásobný bodový příděl poslal Mateusze Sczczepanika, i když si uvědomoval, že Josef Novák rozhodně na startovní rošt dvanácté jízdy nepojede. Jenže Lubomír Vozár přilil olej do ohně, když svého kapitána rovněž nahlásil coby taktickou rezervu joker.

Postavením na startovním roštu přitom zamíchala páska Davida Pacalaje. Z pozice u vnitřní čáry šel na trestnou čáru a ostatní se posunovali dovnitř. I když nejlepší start vystřihl Václav Milík, ještě v prvním oblouku mu vedení sebral Mateusz Szczepaniak. „Tady nemělo cenu se vraždit,“ nechal se slyšet Josef Franc, jehož bod stačil Pražanům, aby si stále udrželi převahu.

Hynek Štichauer (modrá) se brání nájezdu Mateusze Szczepaniaka
Hynek Štichauer (modrá) se brání nájezdu Mateusze Szczepaniaka

Źarnovica chtěla držet krok, proto se Ján Daniel vůbec poprvé v extralize uchýlil k vyložení žolíka. „Co mám dělat, někdy ho musím dát,“ komentoval se smíchem svůj krok, aby rovněž v žertu odrazil připomínku, že v Praze měl ke strategickým kouskům mnohem větší prostor. „Tam by teda byl hodně platný!“

Příčinou odstoupení Patrika Mikela v deváté jízdě byl zadřený motor. Proto se pardubický junior zjevil v bráně depa v sedle stroje Hynka Štichauera. Nestihl ovšem časový limit a musel se vrátit nazpět. Martin Vaculík zatáhl naplno. Sebastian Ulamek ho nepodjel v první zatáčce a pak soustředil se na udržení dvou bodů před Martinem Málkem.

Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem
Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem

Průběžnými skóre vedle žolíků zamíchala ještě rozjížďka s číslem čtrnáct, byť v negativním slova smyslu. Matěj Kůs se snažil napravit nepříliš povedený start, ale v úvodním výjezdu při předjíždění Jána Mihálika skončil na zemi. Při repete stejně jako prve letěl dopředu Mateusz Szczepaniak. Matěj Kůs se dostal do souboje s Hynkem Štichaurem, který upadl.

Matěj Kůs komentuje svou diskvalifikaci v rozjížďce s číslem čtrnáct:

„Za prvý jsme stáli na startu, jak jsme neměli, měl jsem jet z bílý, ne z modrý, tam stál ten Slovák! Ve výjezdu mě sundal, pak byl velkej‘ kontakt s Hynkem. Cejtil jsem ho na vejfuku. Byl to nájezd do první zatáčky a očividně jsme tam byli čtyři.“

Daniel Jeleniewski na cestě za vítězstvím vede za sebou Zdeňka Holuba (bílá), Zdeňka Simotu (červená) a Tomáše Suchánka (modrá)
Daniel Jeleniewski na cestě za vítězstvím vede za sebou Zdeňka Holuba (bílá), Zdeňka Simotu (červená) a Tomáše Suchánka (modrá)

Zatímco předchozí incident ponechal Pavel Váňa bez zásahu do jezdeckého obsazení, nyní incident za podobných okolností potrestal vyloučením Matěje Kůse. „To si dělá prdel!“ láteřil Tomáš Topinka, který by v přímém televizním přenosu pípáním vypadal jako zaseknutá vysílačka na morseovku. „Matějovi taky předtím sebral přední kolo.“

Každopádně s telefonickou reklamací verdiktu neuspěl. Mateusze Szczepaniaka v první zatáčce objel Hynek Štichauer. Slánský Polák se ale v následujícím oblouku vrátil do čela a jeho klub dýchal Pražanům na záda s jednobodovou ztrátou. Pardubice byly pozadu o další čtyři body, ovšem Žarnovici unikly jen o jediný bod.

Václav Milík na startu své poslední jízdy
Václav Milík na startu své poslední jízdy

Martin Vaculík ani v patnácté jízdě nepoznal hořkost porážky, kterou mu ani při druhém vzájemném střetu neuštědřil Václav Milík. Nesmiřitelný duel o druhou příčku však na úkor Eduarda Krčmáře zvládnul lépe Ondřej Smetana. Rozjížďce s číslem šestnáct kraloval Daniel Jeleniewski. Zdeněk Simota sice nakonec v nájezdu do čtvrtého kola udolal svého jmenovce Holuba, jenže Praha vedla o bod před domácími i nadále.

Naopak Pardubice zabředly do problémů, když se Tomáš Suchánek vrátil s nulou. Žarnovica naložila úřadujícím šampiónům již o tři body a s minimálním odstupem tlačila na oba týmy před sebou. Tomáš Topinka však mohl ještě dvakrát poslat na ovál Sebastiana Ulamka, a proto s jeho nominací do sedmnácté jízdy příliš neotálel.

Tentokrát pásku přetrhnul Daniel Jeleniewski, který je již mimo záběr
Tentokrát pásku přetrhnul Daniel Jeleniewski, který je již mimo záběr

Pražský náhradník v hodině dvanácté nezklamal. Odvedl Mateusze Szczepaniaka, který ovšem ve třetím okruhu převzal vedení vnějškem první zatáčky. Nechal se však vynést moc daleko na venek a Sebastian Ulamek se vrátil nazpět. Ke všemu Mateusz Szczepaniak nakonec v posledním kole podlehl i Martinu Vaculíkovi, jenž si sypal popel na hlavu za špatný set-up motocyklu.

Zleva Eduard Krčmář, Hynek Štichauer, Ján Mihálik a Sebastian Ulamek
Zleva Eduard Krčmář, Hynek Štichauer, Ján Mihálik a Sebastian Ulamek

Počátkem června by nikdo nehádal, že již udeřila půl devátá, když se Daniel Jeleniewski nechal v osmnácté jízdě vyprovokovat od Matěje Kůse skokem do pásky.  Pražský kapitán posléze triumfoval před zraky Zdeňka Simoty a Václava Milíka, když Polák v žarnovické vestě nakonec ani neprojel cílem. Start s razancí projektilu vynesl Sebastiana Ulamka do čela devatenácté jízdy. Sotva se prohnal cílem, mohli Pražané slavit již třetí letošní vítězství.

Do poslední rozjížďky startoval Josef Franc zbytečně
Do poslední rozjížďky startoval Josef Franc zbytečně

Na poslední jízdu zůstalo určit obsazení dalších příček. Hynek Štichauer svým druhým místem zvýšil pardubické skóre na šestadvacet bodů. Žarnovica měla osmadvacet, Slaný jednatřicet. Jenže Patrik Mikel odstavil motocykl také tentokrát. Jeho bod zdědil Jakub Valkovič a Pardubičané vypili svůj kalich hořkosti až do dna.

Mateusz Szczepaniak díky vítězství ve stylu start – cíl posadil domácí na druhý stupínek pódia. Josef Franc, který projížděl pod šachovnicovou vlajkou hned za ním, byl dodatečně diskvalifikován. Soupeři dali vítěznému Tomáši Topinkovi lekci alespoň z pravidel. Protože pražský kouč opomněl, že pravidlo za juniora jen junior platí i pro poslední sérii. Jelikož se tak stalo až na zasedání jury po závodě, pořadí se již nezměnilo.

 

Hlasy z depa

Matěj Kůs byl spokojený až na své vyloučení
Matěj Kůs byl spokojený až na své vyloučení

„Jsem spokojenej‘,“ bilancoval Matěj Kůs. „Myslím, že jsem jel dobrý závody. Škoda toho vyloučení. Děkuju panu Váňovi za pěkný závody. Takový rozhodnutí by u rozhodčího jeho formátu nemělo bejt‘.“

„Jako tým jsme bojovali a snažili jsme se jako tým,“ vyprávěl Josef Franc. „Byla to týmová práce, Sebastian byl pátej‘. Body jsme dělali každej‘ a tady dnes nemělo cenu se extrémně vraždit. Vyhráli jsme a to je důležitý.“

Ondřej Smetana v tuhém souboji s Danielem Jeleniewskim
Ondřej Smetana v tuhém souboji s Danielem Jeleniewskim

„První jízdu jsem měl super start,“ rozpovídal se Ondřej Smetana. „Málem jsem přizdil Hynka, ale on si našel místo. Druhá jízda super start zvenku, Jeleniewski jel vedle mě, přitlačil jsem ho na prkna. Šel jsem do rychlosti a dojel jsem pro tři body. Ve třetí jízdě jsem neměl nejlepší start, Eda byl o kousek líp a přizdil mě na lajnu. Já to dal ještě dál, kolo bylo potom bílý od čáry a hlídal to. Milda s Vaculdou mi neujeli, to bylo pozitivní. Kdybych dal o dva zuby dolů, stíhal bych i jim. Mám velkou radost, že jsme vyhráli. Už potřetí!“

Eduard Krčmář v souboji s Hynkem Štichauerem a Danielem Jeleniewskim
Eduard Krčmář v souboji s Hynkem Štichauerem a Danielem Jeleniewskim

„Zkoušel jsem motorku a nešlo to dopasovat, aby to jelo,“ líčil Eduard Krčmář. „Škoda, že tolik zapršelo před závodem. Uvidíme, jak to bude dál. V Žarnovici pojedu, v Polsku mám ligu den předem.“

Zdeněk Simota si chválil Filipa Hájka coby mechanika
Zdeněk Simota si chválil Filipa Hájka coby mechanika

„Začátek byl slabší,“ netajil se Zdeněk Simota. „Nestartovalo to a první dvě jízdy byla motorka úplně mrtvá. Udělali jsme změny a poslední dvě jízdy už byly lepší. Mechanik Filip Hájek je dobrej‘. Zatím jezdím tady, z Anglie se neozvali, doufám, že něco přijde.“

„Nic moc u mě,“ pokrčil Martin Málek rameny. „Včera jsem dodělal motorku a ještě blbne zapalování. Nevím, přišlo mi to takové divné, ještě jsem minulý týden marodil s angínou. V Žarnovici nebudu, jedu v sobotu trávu v Opende a hlavně je mistrovství Evropy dvěstěpadesátek v Plzni.“

Martin Vaculík ztratil jediný bod
Martin Vaculík ztratil jediný bod

„Je fajn, že jsme na bedně,“ říkal Martin Vaculík. „Poslední jízdu jsem posral. Měl jsem pomalou motorku, ale OK. Určitě je fajn být zase na bedně v extralize.“

„Po zranění jsem si vyzkoušel rozbitou dráhu,“ bilancoval Václav Milík. „Včera ve Švédsku se mi jelo suprově, ale tady ne. Kdybych byl fit, dráha by se mi líbila. Zajezdil jsem si fajn, ale šetřil jsem se i kvůli Grand Prix na Markétě. Nejsem spokojenej‘. Hynek tahal pěkně, ale zbytek ne a pro mě nebyla dráha suprová. Jsem rád, že jsem to odjel ve zdraví a jedeme dál. Příští tejden mě čeká semifinále o Grand Prix, na to se budu soustředit.“

Hynek Štichauer odráží Zdeňka Holuba
Hynek Štichauer odráží Zdeňka Holuba

„Letos jsem se poprvé válel,“ vrátil se Hynek Štichauer ještě ke své kolizi s Matějem Kůsem. „Jinak dobrý závody. Skočil jsem na druhou motorku a zjistil, že jede ještě líp. Je škoda, že jsme byli poslední, já se snažil, tu dráhu mám rád. Bylo to hodně rozbitý, Venca má šroub v noze, Tomáš problémy s motorkou. Já se snažil, ale pár bodů jsem ztratil. Budu mít smutek, odchází mi mechanik Dominik Hanák. Není to úplně ono, i když to nebylo na full time.“

Páska byla z dnešních patálií Patrika Mikela ta nejmenší
Páska byla z dnešních patálií Patrika Mikela ta nejmenší

„Na hovno,“ nebral si Patrik Mikel vůbec žádné servítky při odpovědi na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Nejdřív jsme si mysleli, že je něco v karbecu. V první jízdě z handicapu jsem jakžtakž dojel druhý. Pak už bylo vidět, že je někde chyba. Na konci se pak zadřel motor. Z Abensbergu mám jednu motorku zkroucenou, jel jsem na Hynkově a vyloučili mě. Nasralo mě to, na hovno závod!“

Ondřej Smetana (bílá) a Hynek Štichauer odvedli pro své celky kus poctivé práce
Ondřej Smetana (bílá) a Hynek Štichauer odvedli pro své celky kus poctivé práce
1. AK Markéta Praha 37
Zdeněk Holub 1 E 1 1 3
Ondřej Smetana 2 – 3 1 6
Matěj Kůs 3 2 – U 3 8
Josef Franc 2 3 1 – ex 6
Sebastian Ulamek, PL 3 3 2 3 3 14
2. AK 3ton Slaný 34
Zdeněk Simota 1 1 – 2 2 6
Eduard Krčmář 3 2 2 0 1 8
Martin Málek – 1 0 1 2
Michal Dudek E – 1 – 1
Mateusz Szczepaniak, PL 2 2 6* 3 1 3 17
3. SC Žarnovica 29
Daniel Jeleniewski, PL 1 0 2 3 R 6
Martin Vaculík 3 3 3 6* 3 2 20
David Pacalaj 0 – F – 0
Jakub Valkovič 0 – 0 – 1 1
Ján Mihálik 1 0 1 0 2
4. AMK ZP Pardubice 26
Tomáš Suchánek – 2 1 0 0 3
Josef Novák 0 – – – 0
Hynek Štichauer 3 1 2 2 2 10
Patrik Mikel 2 E E M E 2
Václav Milík 1 3 4*2 1 11

Poznámka: dva body Josefa France z rozjížďky s číslem dvacet byly jury dodatečně odebrány, jelikož povinný junior ACCR/SMF nebyl v poslední sérii nahrazen juniorem; Patrik Mikel v osmé jízdě dostal žlutou kartu za startovní přestupek

Pád Matěje Kůse ponechal Pavel Váňa bez diskvalifikace
Pád Matěje Kůse ponechal Pavel Váňa bez diskvalifikace

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 3-1-0-0 155 15
2. Pardubice 1-2-0-1 127 11
3. Slaný 0-1-1-2 105 7
4. Žarnovica 0-0-3-1 90 7
Matěj Kůs vodí Mateusze Szczepaniaka, který dnes debutoval ve slánských barvách
Matěj Kůs vodí Mateusze Szczepaniaka, který dnes debutoval ve slánských barvách

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem
Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem

4 komentáře u „Pražanům nesebrali triumf ani sofistikovaní žolíci, ani pofidérní diskvalifikace, natož pak bodová penalizace s křížkem po funuse“

 1. Vážený pane Škachu,
  chce se mi odpovědět: „Pofidernost nadpisu je tím pofidernější, čím méně pofiderní bylo Kůsovo vyloučení.“, nicméně cítím povinnost to přece jen poněkud upřesnit.

  Ano, jedná se přesně o odstavec, který jste znovu uvedl ve vaší odpovědi. Odstavec je napsán, jakoby šlo o dvě zcela identické situace (ať už to byl v prvním případě Kůs versus Štichauer, nebo Kůs versus někdo jiný), jen v opačném gardu a proto se Kůsovo vyloučení v případě druhém jeví jako pofiderní. Ale tak to přece vůbec nebylo! Nebýt toho lokte a možná i ramene, měla se jízda znovu opakovat ve čtyřech. Jenže ten loket tam byl a to v takové míře, že můj kolega na tribuně to dokonce považoval za odplatu. V každém případě to od Matěje Kůse bylo za hranicí pravidel a byl vyloučen zcela po právu. A ještě vypíchnu jednu část ze zmiňovaného odstavce: „… odskákal Hynek Štichauer pádem svůj nájezd na pražského kapitána …“. To je ovšem velmi zavádějící vyjádření, vyznívající ve prospěch Matěje Kůse. Trasy jednotlivých jezdců se samozřejmě po odstartování sbíhají. O nějakém „nájezdu“ Štichauera v tomto případě nemůže být vůbec řeč.

  Je tu ještě jistá možnost „identicity“ obou případů a to je situace, sundal-li někdo v prvním případě Kůse stejným, nebo podobným způsobem jako Kůs Štychauera v případě druhém. Potom ale bylo pofiderní ne vyloučení Kůse v druhém případě, ale nevyloučení právě toho jezdce v případě prvním. Tuto možnost apriori neodmítám, protože tu situaci jsem neviděl dobře, jak jsem psal už v prvním příspěvku. Mělo to však být jednoznačně uvedeno v článku i když se jedná jen o tzv. krátký zpravodajský flash.

  Takže se obávám, že s „citovou neutralitou“ to až tak absolutní není. Jistě: „není nic subjektivnějšího než volání po větší míře objektivity“, jenže striktně se toho držet by znamenalo, nikdy o objektivitu neusilovat a s tím nemohu souhlasit.

  Ještě dodávám. Nechápu tuto výměnu názorů jako nějaký boj. Vy i já máme jistě oba plošinu rádi a jsme tak svým způsobem na stejné lodi. Jde mi jen o to, aby měl ctěný čtenář o dění co možná nejvěrnější obrázek. Že může mít i prostřednictvím vašich stránek, vám patří velký dík.

  Zdravím

 2. Chválím za to, že se jezdí čtyřutkání i za bodovou vyrovnanost týmů. I startovní listina vypadala dobře. Bohužel nemohu chválit za minimum předjíždění, většinou obrovské rozestupy mezi jezdci. Zajímavé jízdy byly tak možná tři. V tom naše extraliga pokulhává i za třetí nejvyšší polskou ligou.

 3. Vážený pane Škachu,
  když napíšete A (váš pofiderní nadpis), měl byste také napsat B (poctivé zhodnocení vyloučení Matěje Kůde).
  První kolizi (na výjezdu ze zatáčky) nehodnotím, nebylo to dobře vidět z místa kde jsem seděl, ale tu druhou, při opakovaném startu, jsem viděl výborně a hned jsem tipoval že Matěj je zralý na vyloučení. Úzus první zatáčky není dogma. Dle mého zohlednujě situaci, kdy jsou po startu jezdci nahuštěni a vinu tak lze těžko určit. Rozlišuji pojmy „vina“ a „příčina“. Příčinu se určit zpravidla podaří, k vyloučení ovšem nevede. Často bývá jezdec vyloučen hned v první zatáčce po pádu nezaviněném/nezapříčiněném jiným jezdcem a také při jednoznačném ataku na jiného jezdce a to byl právě tento případ. Ten loket tam byl očividně a úmyslně. Tak prosím pro příště o trochu více objektivity.
  Zdravím

  1. Vážený pane Ivane, není nic subjektivnějšího než volání po větší míře objektivity. Rád bych Vám odpověděl, nicméně vskutku netuším, co pofidérního je na nadpisu této krátké zpravodajské flashe.

   Prosím také o upřesnění, v čem se líčení incidentu z rozjížďky s číslem čtrnáct liší od pravdy.

   Když Matěj Kůs ne zrovna vlastní vinou upadl v prvním výjezdu čtrnácté jízdy, Pavel Váňa ctil úzus první zatáčky. Sotva však při repete odskákal Hynek Štichauer pádem svůj nájezd na pražského kapitána v úvodním nájezdu, sudí neváhal a Matěje Kůse nemilosrdně diskvalifikoval.

   Tato dvě souvětí jsou absolutně citově neutrální. Pokud pomineme fakt, že upozorňuje na skutečnost, že v jednom případě byl Matěj sestřelen, ve druhém sestřelil, ale verdikt byl opačný. Ale tak se to prostě stalo.

Komentáře nejsou povoleny.