Aleš Dryml skončil třetí v anketě o Zlatá řidítka

Praha – 15. února
Zlatým večerem motoristického sportu vyvrcholily včera 34. ročník legendární ankety Zlatý volant, který už pátým rokem doprovází anketa Zlatá řidítka určená pro nejlepší české motocyklové závodníky pořádané agenturou Sport-Press. Z hlasování šestadvaceti motoristických novinářů a dalších odborníků, v němž měl svůj hlas také magazín speedwayA-Z, vyšel dle předpokladů vítězně Karel Abraham.

Desátý muž závěrečné klasifikace Moto2 a po Františku Šastném a Lukáši Peškovi třetí český vítěz silniční Grand Prix započítávané do mistrovství světa měl zdatného soupeře v osobě světového šampióna freestylu Libora Podmola. Nakonec je dělilo pouhých čtyřiadvacet bodů, které každý z hlasujících rozděloval dle klíče 10 – 6 – 4 – 3 – 2 a 1.

Třetí příčka ovšem zaslouženě patří Aleši Drymlovi, jehož na svém hlasovacím lístku uvedla většina hlasujících. Úhelným kamenem jeho výsledku jsou především dvě evropské medaile. Mezi třicítkou motocyklových závodníků, kteří dostali alespoň jeden bod, figurují ještě tři plochodrážníci.

Lukáš Dryml (17 bodů) skončil osmý, Eduard Krčmář (5) šestnáctý a Antonín Klatovský (1) se dělí o osmadvacátou příčku. Kompletní pořadí včetně hlasů všech novinářů jsou zveřejněny na www.zlatyvolant.cz .

Plochá dráha však zaznamenala ještě další úspěch. Druhým držitelem Ceny Františka Šastného se stal Antonín Šváb, jemuž se tak dostalo dalšího ocenění za jeho legendární titul mistra světa na ledové dráze z roku 1970.

Top šest ankety Zlatá řidítka 2010:

1. Karel Abraham, silniční závody 190 bodů
2. Libor Podmol, freestyle 166 bodů
3. Aleš Dryml, plochá dráha 62 bodů
4. Martin Žerava, motokros 46 bodů
5. Jakub Smrž, silniční závody 45 bodů
6. Jakub Kornfeil, silniční závody 36 bodů

Foto: Sport-Press

Kevin Rowand doplňuje startovní listinu

Růžená – 16. února
Ani Grzegorz Knapp, ani Pawel Strugala bohužel nemohou v sobotu do Růžené přijet. Nevyšlo ani řešení s Mario Schwaigerem, jenž má problémy s technikou. Po boku Miroslawa Daniszewskeho se nakonec objeví Angličan Kevin Rowand. Nečekané spojení však vyžaduje úpravu průběžného pořadí šampionátu, jenž vyvrcholí právě na hladině rybníku Pařezitý.

Platí totiž pravidlo, že každý závodník může do celkového pořadí přinést body pouze jednomu týmu. A v Hamru na Jezeře jel Kevin Rowand se svým krajanem Markem Uzzellem, zatímco Miroslaw Daniszewski s Janem Klauzem. Právě body pražského veterána mu byly odečteny, když Jan Klauz v Mělicích startoval pro anglický tým s Markem Uzzellem.

Právě Angličané však v konečném součtu přijde o dva body Kevina Rowanda, který bude v sobotu naplno bodovat po boku Miroslawa Daniszewskeho. Po této úpravě se nově utvořený polsko – britský tandem posunul před Marka Uzzella s Janem Klauzem. Zdánlivě zamotané, ale v podstatě jasné.

Průběžné pořadí seriálu:

  Hamr Mělice TOT
  30.1. 5.2.  
1. Andrej Diviš – Petr Klauz 29 24 53
2. SK Osečná: Jan Pecina – Lukáš Volejník 28 24 52
3. Charlie Ebner – Charlie Ebner ml. – Thomas Rathgeb 27 16 43
4. Hutla Racing Team: Radek Hutla – Lukáš Hutla 17 16 33
5. Klabo Team: Jan Klatovský – Martin Leitner NS 29 29
6. Martin Běhal – Robert Růžička 14 7 21
7. Miroslaw Daniszewski – Kevin Rowand 19 NS 19
8. Mark Uzzell – Jan Klauz 9 9 18
9. René Dünki – Markus Birn 9 NS 9

Poznámka: jeden bod Jana Klauze nebyl týmu s Miroslawem Daniszewskim započten, jelikož závodník může bodovat jen pro jeden tým a Jan Klauz v Mělicích startoval s Markem Uzzellem. Podobně byly škrtnuty týmu Mark Uzzell – Jan Klauz dva body, které získal Kevin Rowand v Hamru na Jezeře, protože ten bude startovat s Miroslawem Daniszewskim.

Foto: Milan Dvořák

Daniel Hádek nemohl kvůli ploché dráze ani spát

Chotíkov – 16. února
V kalendáři byl pátek 28. srpna 2009. Na sklonku prázdnin skončilo mistrovství republiky stopětadvacítek. Na jeho počátku do něho Daniel Hádek nastupoval jako vicemistr s plánem zaútočit na mistrovský titul. Jenže po úvodním vítězství ve Slaném přišla série druhých míst za Jaroslavem Hladkým. Plzeňan ještě ve mšenských boxech plánoval, že loňské stopětadvacítky musí být jeho. Avšak všechno bylo jinak a přišel rok pauzy.

Zelená Shupa, jenž navzdory minimálním úpravám nestačila v závěrečné klasifikace šampionátu stopětadvacítek 2009 pouze na Jaroslava Hladkého, skončila prodaná v severočeských Chabařovicích. A po Danielu Hádkovi nebylo v plochodrážních boxech ani vidu, ani slechu.

„Přes zimu mi ňák přelítlo přes nos, že s plochou skončím,“ vysvětluje Daniel Hádek. „Začal se mi totiž líbit dirt jump na kolech. Dostal jsem i kolo, ale potom, když byl začátek sezóny a já viděl kluky, jak jezdí, tak mi to bylo líto, že jsem skončil. Nemoh‘ jsem kvůli tomu ani spát. Tak jsem řek‘ tátovi, že chci zase jezdit, ale jen na půllitru, a on souhlasil.“

Loňskou sezónu strávil Daniel Hádek trénováním, ale i na ně musel čekat. „No, když jsme měli postavenýho půllitra, těšil jsem se, že budu jezdit,“ vypráví. „Ale brácha v tu dobu zadřel několik motorů a já mu půjčil svůj. Nakonec jsem mohl jezdit. Sice jsem musel jezdit na bráchovo rámovině s mým motorem, ale pořád lepší než nic. A na jaře jsem už začal trénovat.“

Letos už figuruje na soupisce Mšena pro extraligu a juniorská družstva, zatímco v ostatních šampionátech bude vystupovat v plzeňských barvách. Navzdory třem sezónám v sedle stopětadvacítky pro něho bude spousta věcí nových.

„Budu si připadat jako nováček,“ nezastírá. „Sice vím, jaké to je bejt‘ na závodech a stát na startu, ale půllitr je něco trochu jiného. Je to rychlejší, silnější a navíc budu vynervovanej‘ ještě víc než při stopětadvacítkách.“

Sezóna pro něho začne počátkem května po oslavách patnáctých narozenin. „Celou zimu jsem posiloval,“ sděluje světu, že rozhodně nezahálel. „Teď zrovna s tátou a dědou děláme motory a nechám si udělat nový dečky. V sezóně 2011 bych chtěl bejt‘ v devatenáctkách na bedně a v jednadvacítkách do osmýho místa.“

Daniel Hádek děkuje:
„Chtěl bych poděkovat hlavně svým rodičům, že mají se mnou a s bráchou trpělivost, dědovi za ladění motorů, našim mechanikům, kteří s námi jezdí na závody, a taky fanouškům.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II), Antonín Škach a archív Daniela Hádka

Speedway Club Žarnovice bude v šampionáte dvojíc

Po tom čo bolo vo štvrtok 3. februára na zasadaní VV SPD schválené prihlásenie sa slovenského Speedway Clubu Žarnovica do MČR dvojíc, došlo tak k obnoveniu účasti slovenského tímu v tomto šampionáte po dlhých 23 rokoch. Presne to¾ko totiž uplynulo od poslednej účasti Žarnovice, ktorej dvojica Vladimír Tomka a Anton Blusk sa vtedy predstavila v plzenskom semifinále 11. júna 1988.
Šampionát dvojíc patril v ČSSR k najmladším na plochej dráhe. Jeho história sa začala písa až v roku 1977. Už na začiatku samozrejme nesmela chýba ani Žarnovica. Mimochodom Žarnovica sa môže pochváli jedným primátom súvisiacim s pretekami dvojíc. Tu sa totiž 11. mája 1969 konali prvé preteky dvojíc na plochej dráhe na území Československa. Vtedy išlo o náhradné riešenie, keď sa v Žarnovici mali stretnú v meraní síl viedenský Grenzland MSC s domácimi. Namiesto siedmych, či ôsmych Rakúšanov však prišla iba dvojica Josef Bössner a Johann Hartl a tak museli žarnovickí usporiadatelia vymyslie náhradné riešenie, ktorým boli preteky dvojíc. Tie videlo 5 000 divákov, ktorí však nezabudli zo začiatku vyjadrova nespokojnos so skutočnosou, že do Žarnovice dorazila iba dvojica zahraničných pretekárov.

Účinkovanie žarnovického tímu v M ČSSR dvojíc v roku 1977 nedopadlo nijako slávne. V semifinále C v Pardubiciach sa 25.5. predstavila dvojica Ján Daniel a Ján Danihel s náhradníkom Jaroslavom Dankom. Bodovo sa dokázal pravidelne presadzova iba Ján Daniel, ktorý nazbieral jedenás bodov, no jeho kluboví kolegovia dali dokopy už len jediný bodík a tak zostala Žarnovica sklasifikovaná na poslednom, piatom mieste. Lepšie sa uviedli zohoráci Zdeno Vaculík a Štefan Eliáš, ktorí dali dokopy 20 bodov a skončili štvrtí.

O rok na to sa počas dvoch semifinálových kôl v Kopřivnici a v Březolupoch viac darilo zase žarnovickej dvojici, ktorá v zložení Zdeno Vaculík a Ján Danihel, skončila predposledná práve pred Zohorom v zložení Jaroslav Drahoš, Miroslav Bačík a Štefan Eliáš.

Rok 1979 priniesol prvýkrát postup pre slovenský tím. Súaž totiž mala aj kvalifikačné kolá, pričom 24.6. sa v Kopřivnici predstavila tak Žarnovica, ako aj Zohor. Pokým Žarnovičania v zložení Jaroslav Danko a Zdeno Vaculík slávili postup z druhého miesta, Zohoráci Jaroslav Drahoš a Jiří Krátky skončili poslední. Žarnovičania sa tak prebojovali do semifinále B. Tu sa predstavili 4.8. v Liberci. Avšak na postup už nestačili, keď skončili predposlední pred dvojicou Kopřivnice.

V roku 1980 sa v šampionáte dvojíc predstavili dokonca tri slovenské družstvá. Išlo o A a B tím Žarnovice a Zohor. Najprv 9.5. štartoval žarnovickým A tím v chabařovickom kvalifikačnom A-kole. Tu spoločne s dvojicami RH Praha a SVS Pardubice prevalcovali ostatných súperov a bez problémov postúpili z tretieho miesta do semifinále. V druhom kvalifikačnom kole 10.5. v Liberci sa predstavili ostané dve slovenské dvojice. Pokým žarnovický B-tím v zložení Dušan Morávek, Václav Zajíc a Juraj Zliechovec, bojoval do poslednej chvíle o postup, ktorý mu ušiel iba o jediný bod, zohoráci Dušan Višváder, Jiří Krátky a Zdeněk Smoček skončili predposlední. Semifinále v Slanom nebolo pre Žarnovičanov vôbec prajné. Obsadenie dvomi tímami RH Praha a Pardubíc a takisto tímami Slaného a Plzne, nedávalo Zdenovi Vaculíkovi a Jaroslavovi Dankovi ve¾a šancí na úspech. Obaja Slováci nakoniec nazbierali rovnako ako plzeňáci osem bodov a skončili predposlední.

Po päročnej prestávke, bol v roku 1986 obnovený šampionát ČSSR dvojíc pardubickým finále, ktoré sa konalo 4. októbra. Na štarte nechýbala ani dvojica Žarnovice Dušan Morávek a Jozef Belica. Týmto sa však v jazdách so šiestimi pretekármi ve¾mi nedarilo, keď spolu nazbierali dvanás bodov a skončili na poslednom, deviatom mieste, čo bolo paradoxne vďaka prvej finálovej účasti žarnovického tímu aj dovtedy najlepším umiestnením.

O rok na to zaznamenala žarnovická dvojica Pavol Tonhauzer a Zdeno Vaculík, doteraz najlepšie umiestnenie v tomto šampionáte. V žarnovickom semifinále si 4. októbra vybojovali za druhé miesto postup do finále, ktoré sa 15.10. konalo v Pardubiciach. V semifinále sa predstavila aj druhá žarnovická dvojica v zložení Jozef Belica a Vladimír Tomka, ktorá však skončila posledná. Finále v Pardubiciach prinieslo pre Žarnovičanov konečné ôsme miesto, keď získali dvadsa bodov, rovnako ako poslední Václav Milík s Gašparom Forgáčom zo SVS Pardubice.

Zatia¾ posledným vystúpením slovenskej dvojice v tomto šampionáte bolo to semifinálové, 11. júna 1988 v Plzni, kde však Vladimír Tomka a Anton Blusk skončili so štrnástimi bodmi poslední.

Samozrejme týmto sa slovenská kapitola v šampionáte dvojíc neuzavrela. Aj napriek tomu, že tu už neštartoval slovenský tím, Slováci sa predstavili v iných, českých tímoch. Prvým väčším úspechom sa mohol pochváli Miroslav Forgáč, ktorý spoločne s Václavom Milíkom pod hlavičkou SVS Pardubice, dokázal v roku 1988 vybojova štvrté miesto. Prvú medailu spomedzi Slovákov si vybojoval v roku 1991 brat Miroslava, Gašpar Forgáč, ktorý spoločne s Janom Schináglom a Václavom Milíkom pod hlavičkou AMK ZP Pardubice bojovali dokonca o titul. Ten im však s rozdielom jedného bodu vyfúkli Jan Holub a Patr Vandírek z PSK Olymp Praha B. Gašpara Forgáča nakoniec prekonal Martin Vaculík v roku 2009, keď spoločne s Grzegorzom Walasekom dokázal vybojova český titul v dvojiciach a privlastnil si tak aj napriek svojmu juniorskému veku, ďalšie slovenské Naj.

Foto: Martin Búri a archív autora