Petr Moravec vysvětluje změny v pravidlech pro rok 2006

Pardubice – 24. srpna
Výkonný výbor SPD na svém zasedání koncem července projednával změny v pravidlech národních šampionátů pro rok 2006. Za nejzásadnější můžeme považovat zavedení jediného juniorského finále pro šestnáct nejlepších závodníků základní části a možnost nasadit náhradníka v mistrovství republiky dvojic. Navíc mistr a vicemistr v soutěži jednotlivců nebudou muset v sezóně 2007 absolvovat kvalifikační proces. Otevřenou záležitostí prozatím zůstává podoba ligové soutěže. Petr Moravec, předseda SPD, exkluzivně pro magazín speedwayA-Z komentuje důvody, které za novými pravidly stály.

speedwayA-Z: „V květnu jsi navrhoval změny v podobě extraligy, minuly měsíc vsak VV SPD schválil stávající systém. Co za tím vězí?“
Petr Moravec: „V tuto chvíli ještě není definitivně schválen žádný systém, jenom to vypadá, že se pojede stávajícím systémem. Není důležité, kdo a jaké změny navrhuje, ale to jakým způsobem to účastníci chtějí jezdit. Právě v měsíci květnu jsem sumarizoval veškeré návrhy a možnosti změn. I díky prostřednictvím tohoto média jsem je předložil k obecné diskusi. Přiznám se, že jsem čekal samozřejmě různé reakce. V tom jsem se nemýlil. Od těch vstřícných až po ty někdy až vulgární. Nejvíc mě však zarazil názor, že připravujeme změny bez nějaké diskuse a bez přípravy. Přiznám se, že to mě dost zarazilo, protože si nepamatuji, že by někdy v minulosti mohli všichni a opakuji, že všichni, koho to zajímá, napsat prostřednictvím speciálních webových stran či se jinou formou vyjádřit k navrhovaným změnám. Každý názor byl vzat v potaz. Jednotliví účastníci soutěže se s nimi mohli seznámit a teď rozhodují. Stále totiž platí, že ten, kdo je účastníkem soutěže, si rozhoduje o tom, jak se soutěž pojede. O tom se rozhoduje jednoduchou demokratickou cestou s tím, že i na všem, včetně změn, se musí shodnout většina účastníků. Přiznávám, že existují kluby, které mají tendenci přinést do soutěže nějaké novinky, stejně tak však existují kluby, které považují současný systém za ideální. Přiznám se, že mou současnou snahou je především udržet dvojstupňovou soutěž. Věřím, že by se mohla prosadit myšlenka, ve které by silné kluby podporovaly menší stadiony a své ligové závody jezdily na méně frekventovaných stadionech jako třeba Pardubice ve Svitavách. Této myšlence se třeba nebrání Praha, naopak chce od ní odstoupit Slaný, který se letos k mé radosti spojil s Březolupy a ti mají na podobné spolupráci chu pokračovat. Samozřejmě potkáváme se s tím, že chceme soutěž uzavřít, ale stále jsou ve hře kluby, které by měly chu se osamostatnit a poslední tým extraligy vyzvat k baráži. O tom všem rozhodne až rozšířená kalendářová porada v listopadu letošního roku. Tak si to kluby rozhodly. Dost nám to komplikuje situaci v jednání se partnery o podpoře soutěže. Ti by rádi věděli, v kterých městech se soutěž pojede, jak se pojede a v rámci toho, jaké mají obchodní možnosti. To jim v tuto chvíli bohužel nelze nabídnout a mluvit o konkrétních nabídkách by proto bylo doslova nesmyslné.“

speedwayA-Z: „Nicméně v anketě, která běžela na stránkách magazínu speedwayA-Z, získal návrh extraligy v pěti dost výraznou podporu. Nestalo by za úvahu, aby se VV SPD zaobíral také přáním široké veřejnosti?“
Petr Moravec: „Tento návrh má také určitou podporu mezi účastníky soutěže. Není to však zatím názor převažující. Hodně diskutovaná byla třeba otázka systému s pěti jezdců na startu. Vážím si těch, kdož přemýšleli nad tím, jestli je to bezpečné, jak je to ekonomicky náročné a jestli na to máme vůbec jezdce. Tady se vedla konstruktivní debata a je skutečně nutné vzít v potaz ekonomickou stránku věci. Není žádným tajemstvím, že jezdci jsou ve většině klubů placeni za získané body. Těch se rozděluje v součastném systému 120 v závodě. Při pěti jezdcích na startu by se jich však rozdělovalo 250. To je víc jak dvojnásobek a tým by navíc odjel o dva závody navíc. Takže právě v tomto bodě je ten největší problém. Proto i největší zastánci této změny zvážní, ekonomiku je totiž nutno brát na zřetel a s tím asi budeme souhlasit všichni. Proto spíše u té podpory zvýšení počtu účastníků převládá názor na pět týmů, s osmi závody pro každého a s jedním velkým finále o všechno.“

speedwayA-Z: „Pro MR juniorů prošel návrh, aby šestnáct nejlepších závodníků ze základní části jelo finále? Bude toto finále přístupné také pro juniorskou špičku, která bude závodit v Anglii? A stane se třeba nominačním kriteriem pro MS 2007? Zabývá se VV SPD udržením sportovní úrovně juniorského seriálu, když bude ve své podstatě jen kvalifikaci pro finále? Třeba vypsáním kvalifikační části ve formě přeboru ČR nebo podobně?“
Petr Moravec: „Tento šampionát bude přístupný všem našim juniorům, tedy i těm startujícím v anglické lize. Účast ve finále si vybojuje šestnáct nejlepších jezdců celého šampionátu. Toto finále si tedy mají možnost vybojovat i ti pravidelně startující v Anglii. Jsou natolik kvalitní, že výpadek některého ze závodů mistrovství republiky je nemusí mrzet a naopak neúčast v některém ze závodů pro termínové kolize je nemusí připravit o titul. Není přeci žádným tajemstvím, že o letošní šampionát ztratili tito jezdci zájem v momentě, kdy neměli šanci na titul. A to třeba jim okolnosti nedovolovaly startovat ve dvou závodech, takto jich nejeli pět. Navíc my potřebujeme, aby doma působící junioři se s těmi elitními potkávali. Na druhou stranu nechceme diskvalifikovat doma působící mladíky tím, že někoho budeme do finále nominovat na základě kritéria „je v Anglii“. Systém kvalifikace o účast v mistrovství světa a Evropy juniorů bude zřejmě shodný s tím letošním, zatím nebyl vznesen jediný návrh na jeho změnu.“

speedwayA-Z: „V novém rozpisu MR dvojic nefiguroval náhradník. Co zapříčinilo změnu?“
Petr Moravec: „Je to jednoduché. V roce 2004 doplatil na zranění Patrika Linharta ve Mšeně Miroslav Fencl, letos podobný problém postihl partnery Bohumila Brhela a Luboše Tomíčka. Je o mně známo, že jsem velkým zastáncem tohoto systému, ale také si myslím, že divák má právo vidět dramatické souboje až do konce a toto právo bojovat o co nejlepší umístění by nemělo být upřeno ani žádnému týmu. Proto bude mít družstvo možnost mít ještě svého náhradníka. Všechna dosavadní finále, a již to březolupské, tak to mšenské i divišovské ukázalo, že tato soutěž má tady své místo a věřím, že tato změna přijatá na posledním zasedání VV SPD absolutní většinou této soutěži pomůže.“

speedwayA-Z: „Proč jsou mistr a vicemistr jednotlivců nasazeni přímo do finále bez kvalifikace? Nemáš strach ze sportovní ztráty, když bude někdo za rok dokonale z formy?“
Petr Moravec: „Myslím, že se v minulosti našich šampionátů takový případ nestal. Češí mistři i vicemistři byli vždy top jezdci a přiznám se, že strach z této změny nemám. Tento návrh byl přijat s platností od roku 2006. To znamená, že až příští mistr a vicemistr budou zproštění účasti v semifinálových bojích. V posledních letech se stalo pravidlem, že v mnoha zemích mají přetížení jezdci možnost startovat přímo ve finále a nejsme tedy první. Proto našel tento návrh ve VV svoji podporu.“

speedwayA-Z: „Letos chorvatský Goričan neodjel dva závody MR juniorských družstev. Pokusí se VV SPD podobným absencím zabránit v příštím roce? A budou vůči Goričanu uplatněny nějaké sankce?“
Petr Moravec: „Tato situace mě velice mrzí. V prvním případě si za to můžeme tak trochu sami. Při tvorbě kalendáře se totiž shodoval jeden z termínů s termínem závodu mistrovství Evropy. Šlo o dva jezdce a tím pádem maximálně o dva týmy, které by byly oslabeny. Rozhodli jsme, že prostě pokud se to bude někoho týkat, tak soutěž v zájmu reprezentace upravíme. To jsme udělali. Musím se přiznat, že přes veškerou snahu jsem při přelosování soutěže, mimochodem k tomu, aby to byly splněny ekonomické a sportovní požadavky, je to více než šestihodinová práce, jsem si neuvědomil, že ten závod ve Mšeně koliduje se závodem, ke kterému budou Pavlič se Strahijou vázáni. To byla první chyba, ve druhém případě se Chorvaté řádně omluvili pro zranění a přes velkou snahu především pana Kováře se nám nepodařilo sehnat za ně náhradníky. Není žádným tajemstvím, že Goričan startuje letos v naší soutěží především s výhledem na budoucnost. Přijali jsme ho vzhledem ke sloučení dvou českých týmů v jeden a proto, aby nám neodpadl jeden závod. Letos závazky s pořádáním jejich závodu převzal vstřícně Divišov, ale už v budoucnu by měli mít naši jezdci možnost brzké jarní přípravy na kvalitní dráze v Chorvatsku, zpestřené závodem za výrazně nižší náklady. Proto věřím, že nám příznivci tyto dva závody odpustí a pochopí, že vzhledem k tomu, že chyba je tak trochu na naší straně, nebudeme žádné sankce uplatňovat. V příštím roce se již však nic odpouštět nebude.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)