Český kalendář roku 2007 formovalo mnoho tlaků

Pardubice – 2. prosince
Jedním z nejočekávanějších výstupů podzimního rozšířeného zasedání VV SPD je termínový kalendář příští sezóny. Včera v Pardubicích trvalo jeho projednávání dlouhé hodiny, což zapříčinily především dobře známé skutečnosti ohledně pravděpodobné úpravy výsledků baráže směrem k remíze. Magazín speedwayA-Z vám tradičně přináší kalendář závodů na příští rok jako první médium a navíc se jeho prostřednictvím můžete podívat i na okolnosti jeho vzniku.

Velký zájem o prestižní závody
Program jednání o termínech v roce 2007 zahájila diskuse o národní kvalifikaci. Členové VV SPD nejprve odhlasovali, že se pojede výhradně o mistrovství Evropy. O poslední volné místo české federace v mistrovství světa požádal Lukáš Dryml. Ve své žádosti adresované řídícímu orgánu VV SPD argumentoval především skutečností, že v době svého červencového přerušení kariéry byl náhradníkem pro velké finále kvalifikace o Grand Prix 2007.

„Náhradnická místa jsme při nominacích ctili u Bohouše Brhela i Luboše Tomíčka,“ uvedl Petr Moravec, předseda VV SPD. „Lukáš Dryml píše, že si je vědom, že se jeho žádost týká pouze mistrovství světa. Kvalifikace o mistrovství Evropy se samozřejmě zúčastní. Ve své podstatě se jeho žádost dá uznat.“

O pořadatelství národní kvalifikace projevily zájem Pardubice a Plzeň. Východočeský klub si zvolil termín 20. dubna, aby nevznikl problém pro juniory cestující na mistrovství světa do Herxheimu. Ovšem Plzeňáci nechtěli ustoupit a přišli s návrhem dvoudílné kvalifikace, přičemž na Borech by se jelo ve středu před Pardubicemi. Hlasování přítomných členů VV SPD dopadlo nerozhodně 5:5. A tak rozhodl hlas předsedy a Petr Moravec se samozřejmě přiklonil na stranu zastánců jediného závodu v Pardubicích.

Velký pořadatelský přetlak nastal také u mistrovství republiky jednotlivců. O semifinále usilovaly Svitavy, Liberec, Praha a Kopřivnice. Pražský požadavek se však ukázal jako informační šum, nicméně na jejich místo nastoupily Březolupy. Zatímco rozšíření národní kvalifikace neprošlo, návrh na dvě semifinálové skupiny ano. Letošní zkušenosti s hledáním vhodného termínu pro uplavaný Divišov zůstaly zapomenuty. Stejně tak nikdo nevyslyšel nářky na logistickou náročnost pro závodníky startující za kanálem La Manche. Vše navíc podtrhuje kopřivnický problém. Na tamním obru se musí závod konat v první polovině sezóny, protože v té druhé se na Letním stadionu zřejmě začne stavět.

Zato na pořadatelství finále se kluby příliš nehrnuly. Březolupští Miloš Plzák a Josef Mizera se nakonec rozhodli preferovat dvojice. Šance se chytil Slaný. „Dvojice jsme jeli letos, takže je nemůžeme jet příští rok,“ konstatoval Petr Křikava, slánský šéf. „Proto bychom chtěli jednotlivce.“

Se svými kolegy dlouho ladil vhodný termín. Ruce mu ovšem svazovala dvojice semifinálových klání na konci srpna. Mezitím se vynořil další protikandidát. „Můžeme svítit, takže bychom finále udělali ve čtvrtek 27. září večer,“ tvrdil Evžen Erban, předseda ZP Pardubice. Slánský tým však nakonec dospěl k termínu 7. září.

O šampionát dvojic se přihlásili dva uchazeči. A oba si našli výhodný termín. Divišov navrhoval neděli po pražské Grand Prix (29. července), zatímco Březolupy den svatého Václava (28. září). Jenže většinou pořadatel mistrovství republiky dvojic nebo finále šampionátu jednotlivců nedostává ani jeden z těchto podniků v příštím roce. Navíc Milan Hajný, divišovský předseda, navršil i další přesvědčivé argumenty: „Stavíme vlastní dvojici, na finále jednotlivců bychom svého jezdce neměli. A také hodláme oslavit sté výročí narození Jiřího Simandla.“ Březolupy se nechaly přesvědčit a gentlemansky upřednostnily Divišov.

Preferovat závodníky do devatenácti let?
Názorový střet přišel až při projednávání juniorského šampionátu. Na stole ležely dva návrhy. Nový s jediným finále kategorie do jednadvaceti let a seriálem do devatenácti čelil dosavadnímu systému s přesně opačným poměrem obou věkových kategorií. Zastánci změny argumentovali, že v současném juniorském šampionátu bude nad devatenáct let pouze čtveřice závodníků – Luboš Tomíček, Věroslav Kollert, Hynek Štichauer a Adam Vandírek.

„Staráme se o juniory do jednadvaceti let a pak jim řekneme, a mažou,“ ujal se obhajoby dosavadních pořádků Josef Laštovka. „A teď bychom to snížili o ještě o dva roky?! Mně jde i o ty čtyři juniory, kterých by se to týkalo.“ Při hlasování měli stejný názor také Leopold Klíma (Plzeň), Jan Janů (Rimini), Věroslav Kollert (Liberec), Rudolf Grepl (Mšeno), Petr Křikava (Slaný) a Miloš Plzák (Březolupy). Zastánci změny – Milan Hajný (Divišov), Zdeněk Felix (Chabařovice) a Milan Špinka (Praha) zůstali v menšině.

Z původních šesti adeptů na pořadatelství juniorského šampionátu vypadl Liberec. Praha se ujala šampionátu do devatenácti let, který tak opět proběhne ve stylu jediného závodu. O seriál jednadvacítek se postarají Slaný, Pardubice, Chabařovice a Plzeň. Vzhledem k nízkému počtu kol se do celkové klasifikace budou počítat všechny výsledky.

Mění se ovšem kvalifikační systém. Dosavadnímu systému byla vytýkána jeho neefektivnost, protože vyřazení závodníci cestovali mnohdy dlouhé vzdálenosti kvůli dvěma rozjížďkám a pak mohli balit. Nyní je na stole návrh zapojit kvalifikační proces do systému bodovaných tréninků, kde je z delegovaných činovníků zapotřebí pouze rozhodčí. Ty se budou konat před každým závodem juniorského šampionátu. Právo startu mají všichni od třinácté příčky průběžné klasifikace, přičemž bodovaný trénink nemusí být vyhrazen jen pro juniory. Z jeho výsledků vznikne jakýsi rating, dle něhož se bude do juniorky dosazovat.

Bez sebemenších problémů se neslo jednání o ledech a dlouhé. V případě ledů dostala plochá dráha od Federace motocyklového sportu stejnou možnost, jakou má motoskijöring. Bude-li jeden promotér, zaplatí se jediné zápisné do kalendáře. Role garanta se už dříve ujal AK Divišov. Šampionát na dlouhé dráze se bude konat společně se závody veteránů v sobotu před kvalifikačním kolem mistrovství světa. Jeho oficiální trénink je až v neděli dopoledne.

Všechno je najednou jinak
Vzhledem k dopingovému nálezu po mšenské baráži se daly očekávat trable při projednávání podoby ligových soutěží. Co se zdálo jasné, se rázem neuvěřitelně zkomplikovalo. Ke všemu Markéta Praha získala povolení od polské federace startovat v tamní druhé lize a rezignovala na nižší ligu v Čechách. A svou farmu se rozhodl nepostavit ani Slaný.

Tím pádem vznikl problém vytvořit první ligu. Navíc hrozba opakování baráže, která by po případné anulaci bodů obou hříšníků skončila remízou, nastolila legislativní otázky o extraligové příslušnosti Pardubic a Mšena. Do příznivého světla se tak dostal pardubický návrh. Dle něj by sedm týmů – Slaný, Plzeň, Praha, Mšeno, Pardubice, Liberec a Březolupy – závodilo v jediné lize. Jejich čtyřčlenná družstva by nejprve změřila síly v sedmi závodech, odkud by čtyři nejlepší postoupila do finálové části.

„Toto téma se už zamítlo,“ vrátil se Petr Moravec do doby před odhalením závěrů Antidopingového výboru. „Ale teď se to jeví jako východisko z patové situace. Je tady šance ligu výrazně rozšířit a zviditelnit. První liga totiž v tuto chvíli neexistuje. Pro tři týmy to je pasé. A potřebujeme se dostat do dvoustupňové soutěže.“

Aby bylo všechno ještě horší, dostali se všichni do časového presu. Definitivní rozuzlení celého problému s marihuanou nebude zřejmě známé během několika týdnů. Navíc se kdokoliv může odvolat. Opakovat baráž by ve Mšeně šlo nejdříve koncem dubna. A co potom s vyřazeným týmem, když se první liga nepojede?

Za těchto okolností se rozproudila živá diskuze. „Jsme pro zachování extraligy ve stávající podobě,“ otevřel ji Petr Křikava. „Vedu jednání, že by Poláci dali tým do české první ligy.“ Proti tomu však vystoupil Josef Laštovka. „Sešli jsme se tady řešit nedostatek závodníků,“ připomněl. „A teď přijde návrh rozšiřovat ligu o Poláky? A z klubu, kde usilují o výcvikové středisko mládeže?“

Stěžejní dotaz položil Milan Hajný: „Budou oba týmy ochotny jet baráž a znovu do ní investovat?“ Jako první mu odpověděl Rudolf Grepl. „Není to prioritní otázka peněz, ale zda by byla uznatelná,“ řekl. „Baráž má ukončit soutěž a ta už byla uzavřena. Můžeme jet na jaře, ale 31. prosince nám vyprší všechny smlouvy. A potom bude baráž úplně jiné utkání.“ A co Evžen Erban? „Nevím, jak se to vyvine, ale existují přece řády,“ argumentoval. „Nebral bych to, jestli to je nová nebo nenová soutěž. Zase by to byla baráž. Někdo to zvojtil a je to v náš prospěch. Kdyby se měla opakovat, jeli bychom ji. Ale mělo by se vycházet z řádů.“

Petru Moravcovi nezbylo nic jiného, než nechat vyjádřit se zástupce jednotlivých ligových klubů. Sám zdůraznil, že pardubické stanovisko jediné ligy v sedmi čtyřčlenných týmech je jasné. K němu se připojil Rudolf Grepl a Věroslav Kollert. Petr Křikava trval na zachování stávajícího systému a myšlenku jet baráž znovu podpořil i Leopold Klíma. Petr Ondrašík hovořil o legislativních otázkách a připomněl precedens, kdy už dvakrát VV SPD nerozšířil extraligu o Mšeno. Vstřícný postoj zaujal Věroslav Kollert: „A tedy jedou extraligu v pěti a zbytek nechají na tříčlenná družstva. Do června se pak řeknou podmínky na rok 2008.“

Smažený řízek uklidnil situaci
Patová situace se tak stávala ještě zamotanější. Každý držel své pozice a zdálo se, že rozetnout gordický uzel klubových zájmů je nemožné. Petr Moravec proto rozhodnul o přestávce na oběd. A po řízku s bramborem v restauraci pod tribunou došlo k radikálnímu obratu.

„Liberec a Březolupy absolvují mistrovství republiky tříčlenných družstev,“ informoval šéf české ploché dráhy po návratu za jednací stůl. „V extralize zbývá pět týmů. Tím pádem je rozhodnuto.“ Členové VV SPD však nejprve museli změnu posvětit legislativně. Šest bylo pro, tři proti a jeden se zdržel hlasování. Vzápětí se hlasovalo o podobě extraligy. Návrh na závěrečné finále podpořily pouze Pardubice, proti se postavily Slaný, Plzeň a Mšeno, Praha se vzdala rozhodnutí.

Do mistrovství republiky tříčlenných týmů se posléze vedle Březolup a Liberce přihlásily i Pardubice a Slaný. Filozofie jakýchsi béček extraligových týmů se na chvilku ocitla na vážkách, když se svou účastí začala koketovat i Praha. Ta se nakonec zase stáhla, ovšem zbývající týmy mezitím změnily název mistrovství na přebor. Zároveň se dohodly, že v soutěži smí startovat cizinec pouze s národní licencí.

Pokud se týká politického jednání o podobě šampionátů, zbývala jedině juniorská družstva. O ně projevily zájem Pardubice, Slaný, Plzeň a Žarnovica. Pouze Slaný se nebránil myšlence dvoukolové soutěže, takže se logicky pojede stylem jednoho závodu na každé dráze. Dodatečně se s týmem přihlásilo Mšeno a jako pořadatel Svitavy.

Definitivní tečkou za kalendářní části rozšířeného zasedání VV SPD se stalo doplnění termínů volných podniků. Znovu se posunul termín Zlaté stuhy, Zlaté přilby a Tomíčkova memoriálu. „Na zásah magistrátu koňaři po osmdesáti letech pohnuli termínem Velké pardubické,“ pochlubil se Evžen Erban. Novinkou je Memoriál Josefa Leifra v podobě celého závodu. A protože Mšenu nevyšel záměr konat extraligu na prvního máje, uspořádá ve svém tradičním termínu alespoň Memoriál Emila Sovy.

Neoficiální podoba českého kalendáře 2007:

MR ledy:    
14.1. kolo 1 České Budějovice
21.1. kolo 2 Osečná
 
MR ledy dvojice:    
13.1.   Divišov
 
NKV o ME:    
20.4.   Pardubice
 
MR jednotlivců:    
19.5. semifinále Kopřivnice
11.8. semifinále Svitavy
25.8. semifinále Březolupy
25.8. semifinále Liberec
7.9. finále Slaný
 
MR dvojic:    
29.7.   Divišov
 
Extraliga:    
17.4. kolo 1 Praha
23.5. kolo 2 Plzeň
26.5. kolo 3 Mšeno
8.6. kolo 4 Pardubice
27.6. kolo 5 Slaný
4.8. kolo 6 Mšeno
24.8. kolo 7 Pardubice
11.9. kolo 8 Praha
26.9. kolo 9 Plzeň
3.10. kolo 10 Slaný
 
P ČR tříčlenných družstev:    
15.4. kolo 1 Slaný
8.5. kolo 2 Liberec
20.5. kolo 3 Březolupy
2.6. kolo 4 Svitavy
15.7. kolo 5 Březolupy
22.7. kolo 6 Slaný
1.9. kolo 7 Svitavy
6.10. kolo 8 Liberec
 
MR juniorů:    
14.4. kolo 1 Slaný
18.4. kolo 2 Pardubice
30.6. kolo 3 Chabařovice
5.9. kolo 4 Plzeň
 
MR do 19 let:    
18.9.   Praha
 
MR juniorských družstev:    
25.5. kolo 1 + 125 Slaný
27.5. kolo 2 Žarnovica
14.6. kolo 3 + 125 Plzeň
22.6. kolo 4 + 125 Pardubice
5.7. kolo 5 + 125 Mšeno
15.9. kolo 6 + 125 Svitavy
 
MR dlouhá:    
5.5.   Mariánské Lázně
 
Ostatní závody:    
1.5. Memoriál Emila Sovy Mšeno
27.6. GP Krušovice Slaný
27.7. Vzpomínka na A. Kaspera Mšeno
3.8.   Pardubice
10.8. PRO TEC Cup Slaný
8.9. Memoriál J. Leifra Divišov
28.9. Slovácký ovál Březolupy
29.9. Super Prix Mšeno
13.10. Zlatá stuha Pardubice
14.10. Zlatá přilba Pardubice
15.10. Tomíčkův memoriál Praha

Poznámky: semifinále MR jednotlivců proběhne ve dvou skupinách – v každé se uskuteční dva závody.
Termín MR juniorských družstev v Žarnovici bude s ohledem na jeho nevýhodnost doladěn dodatečně.
Kalendář bude ještě doplněn o test matche s Poláky garantované AK Slaný a termíny AK Markéta Praha ve 2. polské lize.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)