Exmistr světa pojede o slovenský titul

Žarnovica – 31. března
Slovenský šampionát, který se na Městském stadiónu v Žarnovici začne odehrávat v neděli odpoledne, aspiruje na označení jednoho z nejlépe obsazených podniků na Tekove vůbec. K zástupcům třinácti zemí se dnes na poslední chvíle zapsal zástupce čtrnácté. A nikdo menší než Tai Woffinden.

Účastníci nedělního závodu:

Velká Británie: Tai Woffinden
USA: Luke Becker
Austrálie: Fraser Bowes
Dánsko: Matias Nielsen, Patrick Baek, Patrick Hansen
Švédsko: Emil Milberg, Anton Karlsson
Lotyšsko: Andrzej Lebeděvs, Francis Gusts, Ričards Ansviesulis
Polsko: Adrian Gala, Jakub Jamrog, Daniel Jeleniewski
Finsko: Antti Vuolas
Maďarsko: Norbert Magosi
Ukrajina: Marko Levišin
Rakousko: Sebastian Kössler
Slovinsko: Matic Ivačič, Nick Škorja
Bulharsko: Milen Manev (res)
Česká republika: Václav Milík, Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Bruno Belan (res)
Slovensko: Martin Vaculík, Jakub Valkovič
Tai Woffinden pojede o titul mistra Slovenska | foto Pavel Fišer

Antonín Klatovský má pro pokračování své kariéry jedinou motivaci

Milevsko – 22. března
Na statku Kolorédov se narodila kůzlata. Přijeli se na ně podívat také Stefan Svensson se svým synem Niclasem. Není divu, když se s majitelem viděli o pár dnů dříve v Inzellu. Antonín Klatovský se po sedmi letech vrátil do sedla při rozlučkovém závodě Günthera Bauera. Současné poměry na ledové ploché dráze však nedávají naději na další pokračování kariéry jihočeského borce, ačkoliv v jeho mysli je stále zlatá světová medaile, jíž by rád přivezl svému tatínkovi.

 

Show v Inzellu

„Trénoval jsem,“ odmítá Antonín Klatovský myšlenku, že by ohřebovaný  plochodrážní speciál vedl po ledovém ovále naposledy roku 2016. „Vždycky se každou zimu svezu, abych měl kontakt.“

Antonín Klatovský se v Inzellu po sedmi letech postavil na start závodu | foto Pavel Fišer

A proto nebyl problém vyhovět prosbě Günthera Bauera, aby se v pátek před vrcholem ledařského mistrovství světa převlékl do kombinézy. „Byl trénovat v Jistebnici,“ říká jeden n nejúspěšnějších ledařů české historie. „Říkal, že v jeho rozlučce prostě musím jet taky, že tam bude Posa Serenius a další, s nimiž závodil.“

V závodě samotném skončil Antonín Klatovský čtvrtý. „Super,“ odtuší. „Ale jedeš na padesát procent. Byl to po tréninku mistrovství světa a našem tréninku. Jedeš, aby sis nerozbil hubu. Start, první vingl, člověk čeká, jak to dopadne. První jízda s Posou, on i ve svém věku do toho jde a smrdí to pádem.“

Po čtveřici druhých míst přišla vítězná holubička, která byla pro Antonína Klatovského tolik typická. „Chtěli ji po mně,“ usmívá se. „Jako show pro lidi, aby se bavili. Celý závod brali jako show. Ale jak mají dělat show závodníci, co celej život závodili a pořád maj‘ ten drajv.“

Celá akce byla povedená. „Svez‘ jsem se, ale spokojenej sám se sebou nejsem,“ neskrývá Antonín Klatovský. „Jak nejezdíš, jsi hned o level níž. Musím se máčknout a dát to do prvního vinglu.“

 

V úloze prince dánského

A to je ta otázka, jak by parafrázoval Hamlet, závodit či nezávodit… „Závodit bych chtěl,ale doba je zlá,“ povzdechne si Antonín Klatovský. „Když pojedeš mistrovství světa, je tam ta slavná FIM. Jako letos. Udělá kvalifikaci, dva tisíce kiláků daleko. Postupuje deset, dalším čtyřem v pořadí dají divokou kartu. Nepostoupí jen dva.“

Antonín Klatovský nezapomněl své vyhlášené vítězné holubičky | foto Pavel Fišer

K takovému systému se Antonín Klatovský staví kriticky již dlouho. „Říkal jsem to už před lety. Před covidem,“ přikyvuje. „Proč nedají každý federaci dva karty a organizátorům tři?! Jede se Evropa, svět, to jsou tři závody za sezónu a prize money nic moc. Sezóna tě bude stát půl miliónu a vrátí se ti padesát tisíc.“

Teplé zimy nedávají šanci českým pořadatelům vyšperkovat ledařský kalendář. „Počasí u nás je problém,“ zamýšlí se borec, který sám před šesti lety organizoval mítink v Soběslavi. „A tak se ve Švédsku se jede superliga, ale absolutně zadarmo. Co to je, když nedostaneš ani korunu?! Z evropskejch ledařů si Švédové dělají srandu. Celej měsíc budeš makat, pak ti řeknou super, díky.“

 

Bez servítků

Propracovat se mezi elitu ledové ploché dráhy není rozhodně procházkou růžovým sadem. „Aby ses dostal na špici, potřebuješ se tomu deset let věnovat,“ ví Antonín Klatovský své. „Obětovat se a pak to přijde. Jenže, uděláš medaile a… To je to samé, jako kdyby hokejisti nebo fotbalisti udělali medaili na mistrovství světa a jejich svaz jim řek‘, díky, je to fajn. Ledařský problém je ve federaci, za medaili by měli vyplácet prachy, vždyť AČR mistrovství světa uznává.“

Antonín Klatovský s narozenými kůzlaty ve společnosti Stefana a Niclase Svenssonových | foto Statek Kolorédov

Přitom ledová plochá dráha má rozhodně obrovský potenciál. „Kdyby se chtělo, udělalo by se mistrovství republiky ve Švédsku,“ uvažuje. „Dneska je doba neomezených možností. Dá se to natočit na stream, pustit ho lidem za poplatek. Ledy se dostaly do pravěku, jsou daleko od dob, kdy závodil táta.“

Antonín Klatovský si nikdy nedával na svou pusu zámek. „Co to vzal Castagna, co si hraje na velkýho bose, poslal ledy dolů,“ nebere si servítky. „Dva tisíce patnáct se jelo ve Strömsundu. Říkali, musíš bejt do čtvrtýho místa, kdyby se zrušil challenge v St. Johannu. Byl jsem třetí, challenge se zrušilo a já byl jedinej, kdo do finále nepostoupil. Takovou prasárnu udělal Castagna na rodinu Klatovskejch. Obětoval jsem tomu hodně, osmnáct let jsem byl v mistrovství světa. Další rok, jsem byl dvanácej, brácha za mnou. Ten dostal divokou kartu, já ne.“

Křivda se vydýchává těžko. „Celej FIM by měl mýmu tátovi bejt vděčnej,“ pokračuje Antonín Klatovský. „Kdyby nebylo jako, ledy se dodnes jezdí na tvrďákách jako za Milana Špinky. Táta je rozvil na úroveň, co nemá obdoby. A nejsou schopný mu dát razítko, aby se dostal do depa. Jednou v Praze dostal od známýho VIPku na Grand Prix, ale vyhodili ho. To jsou věci a pak máš závodit.“

 

Krev není voda

A bude tedy Antonín Klatovský závodit i nadále. „Hele, mám pět medailí z mistrovství světa,“ bere odpověď zeširoka. „Když jsem udělal třetí místo na Evropě, naše federace mi řekla, že jsem si vyjel koeficient na další rok. A děkuju. Abych dostal finanční odměnu, musel jsem další rok jet. To je bordel a člověk se zamýšlí, proč a jestli závodit. Obětoval jsi tomu hodně, aby byly výsledky. Když přišly, dali ti dvacet tisíc a poděkovali. Člověk si nestěžuje, ale taková je realita.“

Český národní tým slaví v Berlíně v roce bronzové medaile z mistrovství světa | foto Pavel Fišer

Přitom ledová plochá dráha určitě není nepřitažlivá a nudná. „Je to adrenalinovej sport,“ souhlasí jihočeský ledař. „Navíc se přes zimu nic neděje. To biatlonu se letos dalo šedesát miliónů. My takové částky nepotřebujeme na mistrovství světa, ale za medaili nám naflušou do ksichtu. Berlín řekˇ, že udělá mistrovství světa, ale bez výplaty jezdců a bez hotelu! Proč třeba není mistrovství světa družstev? To by žádnej jinej sportovec nedělal. Žádnej. To je jen fanatismus, nic víc.“

Jeden faktor, proč by se Antonín Klatovský pustil zase do bojů na ledových oválech, tady přece je. „Jestli začnu závodit, tak kvůli tátovi,“ odhalí je. „Abychom mu třeba jednu tu zlatou medaili přivezli. Jinak ne. Nechci peníze, reprezentuju, ale za medaili musí být prachy. Jako to mají hokejisti. Pak nebude žádnej problém závodit. Zatím to tak není. A za dvacet let, co jsem závodil, mi nikdo nedokázal odpovědět proč.“

Pražský tréninkový pech pokračuje

Praha – 30. března
Stejně jako v úterý se na Markétě nebude trénovat ani dnes odpoledne. Důvod je nabíledni, dešťové přeháňky až přespříliš poškodily ovál na pražské Šestce. V úterý na něm má odstartovat český přebor, v jehož banku leží rovněž po dvou místech v kvalifikaci o SGP a mistrovství Evropy. Jeho odvolání zatím nepřišlo na přetřes pořadatelského klubu.

Dnes v Praze už nechumelí, nicméně ani déšť není optimální společník pro trénink | foto Tomáš Topinka

Pardubice otevřely svůj ovál

Pardubice – 29. března
Zatímco v úterý v Praze musel být trénink zrušen kvůli poslednímu zoufalému vzepjetí paní Zimy, Pardubice ve středu měly na počasí kliku jako jejich legendární závod. Možnosti vyzkoušet dráhu skvěle připravenou Františkem Kalinou využila takřka dvacítka plochodrážníků včetně Václava Milíka a Andrzeje Lebeděvse. Všichni účastníci si svezení, které se obešlo bez pádů, náramně pochvalovali.

Středa viděla první trénink v Pardubicích | foto David Hrbek

Hynek Štichauer raději závodí, než trénuje

Pardubice – 28. března
Jako jediný z českých plochodrážníků závodil už v únoru ve francouzské lize. K jejímu třetímu kolu v La Reole se vypraví o tomto víkendu. Závod je pro něho lepší než trénink. A příští v úterý se bude naostro závodit také u nás. A Hynek Štichauer chce usilovat o místo v národním týmu pro mistrovství Evropy v Pardubicích patnáctého dubna.

 

Opět Francie

Hynek Štichauer bude mít před úterním přeborem v Praze tři závody na svém letošním kontě | foto Karel Herman

„První přebor v Praze je nominační na Evropu do Pardubic,“ přemítá si Hynek Štichauer. „Na motorce jsem už seděl, ve Francii budu mít v neděli třetí závod. Je to fajn, pořád je lepší závodit než trénovat.“

 

Nápověda o sestavě

V evropském šampionátu zápolí pětičlenná družstva. Bylo by naivní se domnívat, že by Zdeněk Schneiderwind pro pardubický podnik neoslovil Václava Milíka a Jana Kvěcha. Nicméně český reprezentační kouč může přihlédnout k aktuální. A ačkoliv první přebor v Praze příští úterý vyloženě nominační není, ve své postatě by se jim mohl stát.

 

Přesto půjde o reprezentaci

Místo v mistrovství světa a Evropy má zatím jisté jen tato trojice | foto Pavel Fišer

Ačkoliv výsledek úterního přeboru na Markétě nebude mít de iure vliv na složení českého nároďáku, o reprezentační vesty půjde až v první řadě. V kvalifikacích o SGP 2024 a finále evropského šampionátu mají jistou jen tři nejlepší z loňského mistrovství republiky. Na jedno ze dvou volných míst v obou šampionátech mohou dosáhnout dva nejlepší z pražského přeboru, pokud jim rodiče Milíkovi, Kvěchovi a Krčmářovi nedali jména Václav, Jan a Eduard.

 

Komplikace s tréninkem

Jarní počasí je stálé asi jako láska náruživé nymfomanky na divoké swingers party. Po krásných dnech začalo včera v Čechách chumelit. Sníh se sypal nejen z pražské oblohy také dnes, jakoby se paní Zima snažila na poslední chvíli splnit prošvihnutý plán. Na vrub jejího šturmování padl dnešní trénink v Praze. Na ovál by měli závodníci vyjet zítra v Pardubicích a pozítří opět v Praze.

Slova netřeba, sám snímek výmluvně vysvětluje, proč byl dnešní trénink v Praze zrušen | foto Tomáš Topinka

 

 

Snídaní nic neskončilo

Liberec – 28. března
Minulou středu jsme se byli ukázat v TV NOVA. Trochu nervozity a dobrá káva provázelo naše vystoupení. Už před dvěma lety byla NOVA na našem stadiónu v Liberci V reportáži, co proběhla, jsme řekli, že do dvou let budeme schopni závodit. Vynořila se také další pozvánka na léto, kde by si moderátoři mohli na vlastní kůži vyzkoušet na libereckých drahách, co umí. To znamená, že letos to pro nás bude první ostrá sezóna.

 

Cílem naší práce je předvádět mladým začínajícím borcům jízdu na plochodrážním motocyklu. Nebude to po covidové době nic jednoduchého. Pomáhat nám budou jak někteří jezdci od nás tak i ze zahraničí.

E speedway je tak trochu jako trenažér pro mladé, kde můžou trénovat jak reakci na start v garáži v teple, tak jízdu na dráze. Díky nové technologii je motocykl vhodný pro školení jezdců, ale i pro zábavu.

Pozor –  pořád to je pořádně divoký blesk.

Natáčení byla veliká legrace | foto GRS Liberec