Češi uvidí světové šampionáty pouze v Praze

Mies – 9. listopadu
Česká velká cena a světový junioři v novém seriálu SGP2 zůstávají jediný podniky ranku mistrovství světa v příští sezóně na českém území. Dle verze kalendáře, kterou mezinárodní motocyklová federace FIM dnes zveřejnila, Žarnovica se stane dějištěm kvalifikace o SGP 2023.

Předběžný termínový kalendář světových šampionátů 2022:

MS ledy:
15.1. kvalifikační kolo Örnsköldsvik (S)
12.-.13.2. finále Togliatti (RUS)
12.-.13.3. finále Inzell (D)
2.-.3.4. finále Heerenveen (NL)
kvalifikace SPG 2023:
6.6. kvalifikační kolo Abensberg (D)
11.6. kvalifikační kolo Rovno (UA)
11.6. kvalifikační kolo Nagyhatasz (H)
11.6. kvalifikační kolo Žarnovica (SK)
20.8. challenge Glasgow (GB)
kvalifikace MS U21:
7.5. kvalifikační kolo Daugavpils (LAT)
7.5. kvalifikační kolo Gislaved (S)
7.5. kvalifikační kolo Krško (SLO)
SGP2 (MS U21):
27.5. Praha (CZ)
14.8. Cardiff (GB)
30.9. Toruň (PL)
SGP3 (MS U16 250 ccm):
25.8. semifinále 1 Wroclaw (PL)
25.8. semifinále 2 Wroclaw (PL)
26.8. finále Wroclaw (PL)
MS dlouhá:
12.6. kvalifikační kolo Bielefeld (D)
13.7. challenge Marmande (F)
3.7. finále Mühldorf (D)
21.8. finále Scheessel (D)
3.9. finále Morizes (F)
10.9. finále Vechta (D)
25.9. finále Roden (NL)
Long Track of Nations:
26.5. Herxheim (D)
nižší kubatury:
2.7. zlatá trofej FIM 85 ccm Wolflake (D)
6.8. zlatá trofej FIM 125 ccm Rovno (UA)
Příští rok uvidí diváci plochodrážní mistrovství světa pouze na Markétě | foto Karel Herman

Termín závodu všech závodů se svou jistotou přináší i otazníky po podobě super víkendu

Pardubice – 9. listopadu
Nedávné zasedání plochodrážní komise CCP mezinárodní motocyklové federace FIM v pražské budově Autoklubu ČR prozatím nepřineslo hotový kalendář světových šampionátu na příští sezónu. Nicméně AMK Zlatá přilba mezitím odkryl karty s termínem svého tradičního vrcholu. Zlatá přilba města Pardubice se příští rok uskuteční 25. září, ale ve hře zůstává možnost, že se super víkend smrskne jen na dva dny.

 

Zlatá přilba města Pardubice se příští rok uskuteční v září | foto Karel Herman

Pro poslední zářijový víkend rozhodly termíny nového plochodrážního partnera FIM společnosti Discovery. Zlatá přilba nebude kolidovat se závody SGP a SGP 2 v Toruni, které se pojedou až o týden později. Stálicí kalendáře je pochopitelně také juniorská Zlatá stuha, ale jaký bude třetí závod pardubického plochodrážního super víkendu?

„V otázce tří dní je všechno možné,“ reaguje Petr Moravec. „Vedeme samozřejmě nějaká jednání, ale také je ve hře možnost, že před 75. Zlatou přilbou v roce 2023 se sejdeme pouze ve dvou dnech, že bychom se tak trochu nadechli před tím velkým výročím.“

Plochodrážní celebrity stály v elitní motoristické společnosti

Praha – 9. listopadu ¨
Motoristické výstavy BSR Tuning Expo, ESET Cup Racing Expo a Glasurit Classic Expo v pražských Letňanech poslední říjnový víkend navštívilo přes pětadvacet tisícovek návštěvníků. Vedle automobilových a motocyklových exponátů měly možnost osobního setkání se závodníky. A to včetně nejzářivějších hvězd. Devět z nich převzalo ocenění opravdovým legendám českého motorismu. Jiří Štancl a Evžen Erban se ocitli vpravdě v exkluzivní společnosti.

 

Velké postavy českého motorismu: zleva Miloslav Souček, Stanislav Zloch, Milan Šimák, Evžen Erban, Václav Bervid, Stanislav Minářík, Karel Havel, Josef Kopecký a Jiří Štancl | foto Pavel Fišer

Společným motivem pro cenu Legendu autosportu byl titul evropského šampióna, kteří závodníci ve svých disciplínách získali jako první Češi. Milan Šimák vyhrál v Olomouci motokárové mistrovství Evropy v osmdesátém, Karel Havel dovezl svou buginu k vítězství na autokrosových tratích o šest let později, zatímco Josef Kopecký se svým vozem Ford Escort RS Cosworth dojel k primátu na vrších v sezóně 1974.

Úspěchy Jiřího Štancla není třeba čtenářům magazínu speedwayA-Z nikterak připomínat, ostatně připomíná jej jeho dávno beznadějně vyprodaná autobiografie, které naše redakce pomáhala na svět. Vedle něho byl Legendou motorsportu prohlášen také Miloslav Souček, vítěz Šestidenní a bronzový ze světového šampionátu motokrosových dvěstěpadesátek z šedesátého.

Evžen Erban a Jiří Štancl v pražských Letňanech | foto Pavel Fišer
Evžen Erban a Jiří Štancl v pražských Letňanech | foto Pavel Fišer

Jistě není bez zajímavosti, že jeho syn Miroslav se stará o kariéru Štěpána Ševčíka. Ocenění se dočkal také Stanislav Zloch, který s Trophy Teamem třikrát vyhrál Šestidenní, dvakrát vyhrál mistrovství Evropy a neztratil se ani na dakarské rallye.

Ocenění Osobnost motorsportu bylo určeno pro úspěšné funkcionáře. Za Evženem Erbanem stojí obrovská práce při pořádání pardubické Zlaté přilby. Bývalý navigátor při rallye Stanislav Minařík působil dlouhá léta jako náš zástupce v FIA a Václav Bervid působil jako manažer tandemu Zdeněk Vojtěch – Břetislav Enge v mistrovství Evropy cestovních automobilů.