Patnáctý ročník seriálu Speedway Mini Cup odstartoval vlastně již před měsícem

Praha – 28. listopadu
Petr Marek v dramatickém finále A na plzeňských Borech porazil vítěze celého seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup a dal tečku za letošním pohárem. Následovalo vyhlášení nejen závěrečného seriálu, ale tradičně okázalé dekorování všech přítomných kolibříků dle jejich celkového umístění. Soutěž jakoby plynule přešla do příštího ročníku, jenž bude v pořadí jubilejním patnáctým.

 

Hodně symbolická fotografie – Matěj Frýza (uvnitř) stopětadvacítky opouští, zatímco Petr Marek a Karel Průša (odleva) zůstávají jedinými borci s vítězstvím v pohárovém mítinku | foto Antonín Škach

Než se dostalo na vyhlašování a udílení cen využil Zdeněk Schneiderwind pro přípravu pravidel. Roku 2022 zůstanou v zásadě stejná. Novinkou se však stane škrtání jednoho nejhoršího výsledku, návrhy na návrat k dvojitým bodům ve finále A neprošel.

Nejbližší akcí, kterou Zdeněk Schneiderwind plánuje pro kolibíky, je zimní soustředění na šumavském Zadově. Uskuteční se od 31. ledna do 5. února.


Není čas na rekordy:

Zdeněk Vrba byl v dubnu 2008 vítězem prvního pohárového závodu stopětadvacítek | foto Pavel Fišer

Po zkušebním závodě na malé Markétě v říjnu 2007 rozběhl Zdeněk Schneiderwind pravidelný seriál závodů stopětadvacítek na minioválech v dubnu následujícího roku. Když se přidaly Chabařovice, přišel na scénu název Speedway Mini Cup. V dalších letech se ke slovu dostaly také tratě v Divišově, Slaném, Mariánských Lázních a v Plzni.

Sledovat z dlouhodobého statistického záběru jednotlivé závodníky, je nesmírně pošetilé. Záleží, kdy stopětadvacítky a potažmo plochou dráhu potkají, a kdy svého kolibříka prodají nebo odevzdají v klubu. Faktorem je také preference dlouhé dráhy na úkor té menší.

Ať budeme Speedway Mini Cup zkoumat z hlediska počtu titulů, získaných medailí či vítězných závodů, dojdeme k překvapivým zjištěním. Zaskočí nás marginální zastoupení Václava Milíka, Eduarda Krčmáře, Jana Kvěcha či Daniela Klímy, kteří patří k dnešní absolutní špičce.

Adam Bednář, Jaroslav Vaníček a Adam Nejezchleba za sebou v Speedway Mini Cupu zanechali hlubokou stopu | foto Eva Palánová

Ano, jsou tu i plochodrážníci, jejichž kariéra netrvala dlouho a jejichž jméno dnes něco řekne jen zasvěceným pamětníkům. Avšak není sporu, že naprostá většina současných závodníků začínala na stopětadvacítce v pohárovém seriálu.

Laik se potom nemusí divit a odborník žasnout, kde pětistovkové pískle Jaroslav Vaníček bere sebevědomí troufat si v mistrovství republiky jednotlivců na borce aspirující na medaile. Rozhodně není sám.

Vítězové seriálu:

třikrát: Jaroslav Vaníček (2018 – 2020)
dvakrát: Michal Škurla, Praha (2010 a 2011), Kryštof Rybář, Divišov (2012 a 2014), Petr Chlupáč, Praha (2015 a 2016)
jednou: Zdeněk Vrba, Praha (2008), Jiří Brummer, Praha (2009), Filip Šifalda, Chabařovice (2013), Pavel Kuchař, Praha (2017), Matěj Frýza, Plzeň (2021)

Medailisté celkové klasifikace:

zlato stříbro bronz total:
Jaroslav Vaníček, Praha 3 1 4
Milan Dobiáš, Chabařovice 1 3 4
Michal Škurla, Praha 2 1 3
Kryštof Rybář, Osečná/Divišov 2 1 3
Filip Šifalda, Chabařovice 1 2 3
Pavel Kuchař, Praha 1 1 1 3
Petr Chlupáč, Praha 2 2
Vojtěch Šachl, Divišov 2 2
Zdeněk Holub, Praha 1 1 2
Adam Nejezchleba, Chabařovice 1 1 2
Ondřej Smetana, Mšeno/Praha 2 2
Zdeněk Vrba, Praha 1 1
Jiří Brummer, Praha 1 1
Matěj Frýza, Plzeň 1 1
Václav Milík, Pardubice 1 1
Jakub Ondroušek, Chabařovice 1 1
Karel Průša, Slaný 1 1
Jaroslav Hladký, Praha 1 1
Adam Fencl, Chabařovice 1 1
Daniel Klíma, Divišov 1 1
Jan Jeníček, Pardubice 1 1
Adam Bednář, Praha 1 1
Petr Marek, Chabařovice 1 1

Počet vítězství v jednotlivých závodech:

dvacet: Michal Škurla (Praha)
osmnáct: Kryštof Rybář (Osečná a Divišov)
sedmnáct: Jaroslav Vaníček (Praha)
patnáct: Petr Chlupáč (Praha)
devět: Pavel Kuchař (Praha)
osm: Filip ŠIfalda (Chabařoice)
sedm: Matěj Frýza (Plzeň)
pět: Zdeněk Vrba (Praha), Jiří Brummer (Praha), Daniel Klíma (Divišov)
čtyři: Jan Kvěch (Praha), Vojtěch Šachl (Divišov)
tři: Eduard Krčmář (Slaný), Jaroslav Hladký (Praha), Ondřej Smetana (Mšeno a Praha)
dvě: Václav Milík (Pardubice), Michaela Krupičková (Liberec, Slaný a Divišov), Zdeněk Holub (Praha), Mike Jacopetti (D), Adam Fencl (Chabařovice), Josef Novák (Pardubice), Karel Průša (Slaný), Petr Marek (Chabařovice)
jedno: Jakub Fencl (Praha), Václav Verner (Chabařovice). Filip Hájek (Praha), Václav Kvěch (Praha), Milan Dobiáš (Chabařovice), Bruno Belan (Slaný), Jan Jeníček (Pardubice), Adam Bednář (Praha), Adam Nejezchleba (Chabařovice)