Vladimír Višváder touží po modré přilbě, ale není rozhodně sám

Kostěnice – 25. června
S padesátkou na krku má stále aspirace provádět klukoviny, což na svém skútru předvedl při včerejších polských juniorských družstvech v Pardubicích. Ostatně jeho plochodrážní curriculum vitae se stále ne a ne dostat na poslední stránku. Loni popadl za pačesy příležitost v ledařské reprezentaci, pak ale laboroval se zády. Nicméně modrá přilba Ceny speedwayA-Z jej motivovala, aby se v sobotu vypravil do Kostěnic. Zde byl naposledy předloni v červnu, kdy přišel, viděl a…

 

Velká modropřilbová aspirace

Vladimír Višváder je stále stejný

…nezvítězil, jak by se na konec původně latinského rčení slušelo dodat. Dorazil totiž pozdě a organizátoři jej už do závodu nepřijali. Opekl si klobásy, aby se stejně mimo soutěž postavil na startovní rošt jedné z rozjížděk. Vedl, ale zůstal stát. A tak po něm zůstal jen motocykl s motorem BM se sekundárním řetězem visícím z rozety a pytlík plný rohlíků.

Svou sobotní účast chce Vladimír Višváder pojmout zodpovědněji. „Přijedu si pro ni,“ reagoval včera na dotaz, zda již viděl modrou přilbu, kterou dostane vítěz zvláštní rozjížďky o Cenu speedwayA-Z. Jenže takových zájemců se na pšeničném poli poblíž drážního tělesa u Kostěnic sejde více.

Mnoho zájemců

Loňská Cena speedwayA-Z: František Klier, Jan Jeníček a Milan Moravec

Milan Moravec užuž po modré přilbě sahal loni, než upadl, takže si netradiční trofej mohl na stupni vítězů jen krátce polaskat. V sobotu by si na ní místo ve své dodávce dozajista udělal. Dan Macl se v Kostěnicích na konci června vrátil na pódium. O Františku Klierovi ani nemluvě, vždyť loni prohrál Cenu speedwayA-Z v duelu s Janem Jeníčkem až v posledních fázích.

Kdo všechno se nakonec v kategorii Speedway v sobotu v Kostěnicích objeví, je zatím ve hvězdách. Vždyť nevyzpytatelní jsou i samotní hobíci, kteří zdejší oválky vybudovali. Jednou přijedou, podruhé ne. Zcela určitě nebude závodit Stanislav Buňka, jež odjel na dovolenou. Není vyloučeno, že se objeví i nějaký licencovaný závodník. „Možná…“ říkali někteří nejmenovaní při nabídce strávit sobotní dopoledne tréninkem na ovále, který je vlastně jen o třicet metrů kratší než Liberec.

Výzva pro kolibříky

Jan Jeníček vodí Dana Macla

Kategorie Flattrack se bude muset s největší pravděpodobností obejít bez strojů specifikace FT1. O víkendu je na programu nejen Pohár FIM, ale také italský šampionát. K němu zamíří i Kamil Peuker, který zde minulý měsíce svedl nejeden souboj s Alešem Dubnem.

Suverén stopětadvacítek Adam Nejezchleba již svou účast potvrdil. Stejně tak Josef Novotný a Marián Jirout. Kolibříci budou mít také zvláštní rozjížďku o Pohárek Toničky Škachové. Její vítěz by se také mohl objevit s velkými hochy při Ceně speedwayA-Z. A že čtyřventilová Shupa v Kostěnicích umí porazit půllitr, přesvědčil loni zkraje červenceJan Jeníček, který je vedle Michala Škurly prozatím jediným majitelem modré přilby.

Kdo dříve přijde, nelituje

Modrá přilba se v sobotu z Kostěnic do redakce již nevrátí

Všechno však bude přesně domluveno až v sobotu ráno přímo v Kostěnicích. Diváci zde neuvidí hvězdy, ale v otázce sportovních soubojů rozhodně nebudou zklamáni. Doporučuje se přijít včas. Trénink startuje již okolo desáté. A jsou-li předpovídány tropické teploty, není vyloučeno, že se závodit začne rovnou z chodu, aniž by se malá ručička musela dotknout jedenáctky na ciferníku.

„Vlaky nečekají,“ říkává s oblibou Dan Macl. To je samozřejmě pravda stejně jako fakt, že nikde jinde než v Kostěnicích neodjíždějí před svým pravidelným odjezdem. Ale velká improvizace k hobby závodům patří odjakživa.

Foto: Karel Herman a Antonín Škach

Pardubice uvítají polské plochodrážní amatéry

Pardubice – 25. července
Bydlet v Pardubicích, stačí jen cvaknout lístek za devatenáct korun a osmičkou či patnáctkou dorazit na stadión do Svítkova. Místní stadión totiž servíruje sport levých zatáček ve všech jeho podobách vyjma ledů. Závodí se zde na úrovni mistrovství světa, Evropy i republiky, spatříte zde nejen klasický speedway, ale i long track a flat track. A při rozlučce se tu mohou projet i fanoušci nebo jejich děti. Prohání se zde půllitry, dvěstěpadesátky a stopětadvacítky. Série polských amatérů Kaczmarek Electric Speedway Cup zde však bude mít zítra svou premiéru.


Jaký je Váš názor?

Měla by se série hobíků podobná Kaczmarek Cupu konat také u nás?

View Results

Loading ... Loading ...

Po úterních a středečních podnicích polského šampionátu dostane zítra Svítkov další návštěvu od našich severních sousedů

Polští amatérští plochodrážníci se v Čechách prvně představili loni v Liberci, což pochopitelně není náhoda. Věroslav Kollert se dlouhodobě snaží přivést na stadión závodění v jeho nejryzejší podobě. Stačí jen připomenout, že před deseti lety stál za projektem plochodrážního mistrovství republiky motokrosových motocyklů. A to v době, kdy se český flat track ještě ani nedíval po svých plenkách a jeho guru Pavol Pučko si sám sebe neuměl představit v jiné disciplíně.

Protože Věroslav Kollert nemá jen sportovní duši, ale umí si ekonomicky dát dohromady více než příslovečné dvě a dvě, musel si s polskými chlapíky, jimž je fronta na sociálce vzdálená asi jako cesta na Měsíc, náramně notovat. Rok se sešel s rokem, a než se Kaczmarek Electric Cup v sobotu vrátí do Starých Pavlovic, čeká jej zítřejší podnik ve Svítkově, který polští hosté berou jako kultovní trať Zlaté přilby.

Polákům se v Liberciloni náramně líbilo

Není, protože do seriálu jsou připuštěni pouze borci, kteří nikdy nevlastnili závodní licenci. Označení závodních plochodrážních fanoušků je pro ně skutečně přiléhavé. Zítra jich přijede neskutečných čtyřiadvacet! Dle svých schopností jsou rozděleni do třech skupin, bronzové, stříbrné a zlaté.

Všechny dohromady čeká dvacet čtyři rozjížděk. Každá z nich bude mít šest účastníků na svém startu, což amatérům dozajista připomene atmosféru Zlaté přilby města Pardubice. Nicméně se bude jezdit pouze na dva okruhy, což v parném odpoledni bude nanejvýše moudré řešení.

Startovní listina zítřejšího závodu v Pardubicích:

Group Gold: 1 Fabian Stawinski, Wroclaw
2 Jaroslaw Bawlowicz, Choragan Riders Zielona Gora
216 Artur Piotrowski, AKŽ Rawicz
31 Dawid Baranowski, Lesczynskie Byki
178 Krzysztod Pislewicz, Choragan Riders Zielona Gora
6 Oskar Bela, Leszczynskie Byki
Group Silver: 102 Tomasz Kowalski, AKŽ Rawicz
8 Blazej Skrzeszewski, Waleczne Orly Gniezna
371 Kamil Wiszniowski, Choragan Riders Zielona Gora
717 Szymon Bestecki, Wroclaw
899 Szymon Krzysko, Leszynskie Byki
327 Mariusz Kabacinski, Waleczne Orly Gniezno
13 Kamil Griesman, Choragan Riders Zielona Gora
123 Andrzej Wnek, Choragan Riders Zielona Gora
210 Marcel Belling, D
Group Bronze: 16 Wojciech Marciniak, Banici Wolow
17 Mateusz Kozanecki, AKŽ Speedway Ostrow
18 Michal Waluszynski, AKŽ Speedway Ostrow
19 Jaroslaw Suszynski, Choragan Riders Zielona Gora
20 Cezary Kozanecki, AKŽ Speedway Ostrow
74 Krzysztof Urban, Old Boys Bydhošť
22 Adam Bartoszewski, Choragan Riders Zielona Gora
99 Patryk Frankiewicz, Grudziadz

Foto: Mirek Horáček a laskavostí Věroslava Kollerta