Polština zaplnila svítkovský stadión

Pardubice – 26. července
Již potřetí během čtyř dnů se Pardubice staly hostitelem soutěže našich severních sousedů. Dnes svítkovský stadión zaplnila polština, protože si jej pronajali polští amatéři v rámci své série Kaczmarek Electric Speedway Cup. Předvedli čtyřiadvacet rozjížděk po dvou kolech, přičemž ve svých kategoriích zvítězili Fabian Stawinski, Mariusz Kabacinski a Adam Bartoszewski.

Skupina Gold: Artur Piotrowski, Fabian Stawinski a Oskar Bela

Skvělá návštěva

Polští amatéři v pardubickém depu: zleva Hubert Bawłowicz, Jarek Bawłowicz, Jarek Suszyński, Artur Piotrowski, Fabian Stawiński, stojící Tomasz Kowalski

Pardubické depo se zaplnilo chlapíky všech věkových kategorií. Mladší si s sebou přivezli přítelkyně, starší manželky s dětmi. A ty se vlastně postaraly o jedinou diváckou kulisu dnešního závodu. V žáru rozpáleného pátečního odpoledne se posadily na VIP tribunu, kde jim věž rozhodčího poskytla tolik kýžený stín.

Polští amatéři si ze své vlasti vzali s sebou nejen sanitku, jež přibyla ze Zielonej Gory i se dvěma zdravotnicemi, nýbrž i svá vlastní pravidla. Kouřit se chodilo výhradně dolů pod depo a kupříkladu dvě minuty před startem se neměřily vůbec.

Nad výbavou polských amatérů by nejeden český chlapec vzdechnul závistí. Pravda, polská amatérská série nedává technice takovou příležitost pro fatální opotřebování jako oficiální program závodního juniora.  Jenže tady měl každý závodník svou vlastní kombinézu, ve většině případů v barvách klubu, který je sdružuje.

Mateusz Kozanecki (modrá) se chystá zaútočit na Michala Waluszynskeho (bílá)

Zkrátka a dobře, u nás by si tito muži s největší pravděpodobností pořídili závodní automobil, který by proháněli při rallye nebo závodech do vrchu. Jenže v Polsku je léta hitem plochá dráha. A stejně jako je obrovský rozdíl mezi jejich a naší ligou, dramaticky se liší hobíci z Kaczmarek Electric Cupu a Motoklubu Úhřetická Lhota.

Nicméně akce Poláků na dráze byla přece jenom opatrnější. Nejprve jsme viděli nejslabší kategorii Bronze. Nejlepší start vystřihnul Wojciech Marciniak, nicméně v úvodním oblouku jej podjel Michal Waluszynski. Konečné slovo pronesl ovšem Mateusz Kozanecki. Jednoho svého krajana nechal za sebou v úvodním oblouku druhého okruhu, druhého pokořil na cílové rovince a připsal si pět bodů na své konto.

Pak šli do boje závodníci kategorie Silver. Mariusz Kabacinski odlétl z pozice od mantinelu jako samotný plochodrážní pánbůh a slavil triumf ve stylu start – cíl. Vzápětí vyjela na ovál druhá parta Bronzových. Adam Bartoszewski v ní byl králem již od vylétnutí pásky.

Smůla Kamila Griesmana

Sérii uzavřeli Stříbrní. Kamil Griesman však na startu předvedl ukázkovou svíci, která jej poslala do prachu roštu. Rozblikala se červená světla a jemu se moc nechtělo vstávat. Byl však na nohou dříve, než z české sanitky vyskočily polské záchranářky. Odjel ve voze s nimi, ale u depa vyskočil ven. Jeho kulhání však dalo najevo, že dnes pro něho show skončila.

Repete opanoval Marcel Belling, zatímco Andrzej Wnek ve druhé zatáčce stihnul pouze Szymona Krzyska. Pak přišla na řadu první úprava oválu a po ní elitní skupina Gold. A to už byl o poznání větší rachot, než předváděli Stříbrní a Bronzoví! Bohužel ještě v prvním kole pro poruchu motocyklu odpadl Dawid Bazanowski.

Fatální defekt motoru vzápětí vyřadil vzápětí ve druhé zlaté jízdě také Krzysztofa Piszlewicze, takže skupina dojela svůj závod bez dvou závodníků. Ale nazpět k její úvodní jízdě. Na jejím čele úřadoval Fabian Stawinski. Dawid Bazanowski na něj útočil, ale jak to s jeho ambicemi dopadlo, již víme. A tak se jeho čtyř bodů zmocnil Jaroslaw Bawlowicz.

 

Úchvatné dvoukolové bitvy

Fabian Stawinski se stal premiantem zlaté skupiny

Fabian Stawinski však dnes neměl být prorokem nejen doma, ale i v českých Pardubicích. v rozjížďce s číslem osm, která byla druhou ve skupině Gold, dorazil do cíle až jako třetí. Na čele totiž úřadoval Jaroslaw Bawlowicz a úvodní vítěz sice v prvním oblouku pronikl z třetí na druhou pozici, jenže ve druhém oblouku o ní přišel ve prospěch Artura Piotrokowskeho.

Fabian Stawinski posléze triumfoval dvakrát po sobě. Nejskvělejší moment zřejmě nabídla rozjížďka s číslem jednadvacet, v níž Zlatí měřili své síly popáté. Nejlépe si v ní počínal Krzysztof Piszlewicz, který přece jen zprovoznil svůj motocykl. V první zatáčce odrazil Fabaian Stawinskeho, ale kvůli další poruše musel v posledním oblouku vyjet daleko navenek a nakonec byl rád za bod.

Svítkovský ovál umožňoval rozjížďky v šesti

Vítězství tak spadlo do klína Artura Piotrowskeho, jenž v cíli úvodního ze dvou kol minul Fabiana Stawinskeho. Amatér z Wroclawi se nedočkal triumfu ani na samotný závěr. Čtyřiadvacátou jízdu totiž stylem start – cíl ovládl Oskar Bela a v nájezdu do druhého kola Artur Piotrowski překonal Fabiana Stawinskeho.

Ten si však podobný luxus mohl dovolit, protože pětadvacet bodů mu v konečném součtu pohodlně stačilo na celkové vítězství. Mezi Stříbrnými řádil jako černá ruka Mariusz Kacabinski. Závodník týmu Waleczne Orly Gniezno šel od vítězství k vítězství, aby prohrál až na samotný závěr ve dvacáté jízdě. V ní hladce vyhrál Tomasz Kowalski a před dosavadním suverénem se umístil rovně Marcel Belling.

Díky osmadvaceti bodům však nikdo nemohl sestřelit Mariusze Kabacinskeho z vrcholu pódia, byť v rozjížďce s číslem třiadvacet měl už volný los. V ní kromě potlučeného Kamila Griesmana chyběl i Andrzej Wnek, který prve ve třinácté jízdě předčasně najel do pásky. Tento přestupek není v amatérské sérii nikterak fatální, nicméně borec ze Zielonej Gory, odstoupil kvůli vedru nejen z repete, ale i z dalšího průběhu mítinku.

Zdravotnice se Zielonej Gory naštěstí neměly mnoho práce

Rozjížďku s číslem třiadvacet opanoval Tomasz Kowalski. Pět bodů naráz inkasoval podruhé v řadě, ale skončil jen na nejnižším stupínku pódia. Mezi ním a vítězným Mariuszem Kabacinskim se umístil ještě Marcel Belling.

Nejvyrovnanější ovšem byla stříbrná skupina. Pomineme-li ovšem Adama Bartoszewskeho, jehož vítěznou šňůru dokázali přestřihnout jen Michal Waluszynski v desáté a Wojciech Marciniak v devatenácté jízdě.

Ačkoliv Michal Waluszynski upadl v repete rozjížďky s číslem devatenáct, na jejímž startu upadl Patryk Frankiewicz, dokázal v konečném součtu překonat Wojciecha Marciniaka a Mateuzse Kozaneckeho.

Skupina Silver: Marcel Belling, Mariusz Kabacinski a Tomasz Kowalski
Skupina Gold:  
1. Fabian Stawinski, Wroclaw 5 3 5 5 4 3 25
2. Artur Piotrowski, AKŽ Rawicz 3 4 3 2 5 4 21
3. Oskar Bela, Lesczynskie Byki 2 2 4 4 2 5 19
4. Jaroslaw Bawlowicz, Choragan Riders Zielona Gora 4 5 2 3 3 2 19
5. Krzysztof Piszlewicz, Choragan Zielona Gora 1 E – – 1 – 2
6. Dawid Bazanowski, Lesczynskie Byki E – – – – – 0
 
Skupina Silver:  
1. Mariusz Kabacinski, Waleczne Orly Gniezno 5 5 5 5 5 3 28
2. Marcel Belling, D 5 2 4 4 4 4 23
3. Tomasz Kowalski, AKŽ Rawicz 4 1 3 3 5 5 21
4. Oliver Fritz, D 3 4 1 2 2 4 16
5. Szymon Krzysko, Leszcynskie Byki 2 3 3 – 3 3 14
6. Andrzej Wnek, Choragan Riders Zielona Gora 4 3 5 R – – 12
7. Blazej Skrzeszewski, Waleczne Orly Gniezno 0 2 2 2 2 2 10
8. Szymon Bestecki, Wroclaw 1 1 0 4 1 1 8
9. Kamil Griesman, D X – – – – – 0
 
Skupina Bronze:  
1. Adam Bartoszewski, Grudziadz 5 4 5 5 4 5 28
2. Michal Waluszynski, AKŽ Speedway Ostrow 4 5 5 4 F 4 22
3. Mateusz Kozanecki, AKŽ Speedway Ostrow 5 4 3 3 5 1 21
4. Wojciech Marciniak, Banici Wolow 3 4 4 2 5 3 21
5. Patryk Frankiewicz, Grudziadz 3 2 2 3 4 X 14
6. Jaroslaw Suszynski, Choragan Riders Zielona Gora 2 1 3 1 2 3 12
7. Krzysztof Urban, Old Boys Bydhošť 1 0 1 1 3 2 8
8. Bartosz Urbanowicz, Choragan Riders Zielona Gora 2 1 2 0 1 2 8
9. Cezary Kozanecki, AKŽ Speedway Ostrow 0 0 0 0 0 0 0
Skupina Bronze: Michal Waluszynski, Adam Bartoszewski a Mateusz Kozanecki

Foto: Karel Herman

Fabian Stawinski (modrá) prohrál až v poslední jízdě skupiny Gold – na snímku jej podjíždí Artur Piotrowski (žlutá)

Český tým vyráží do Zielonej Góry ve třech

Mladá Boleslav – 26. července
Polský šampionát juniorských družstev pokračuje dle svého plánu opět v úterý a ve středu. Naše semifinálová skupina má tentokrát na pořadu závody v Zielonej Goře. Filip Šitera nominoval trojici závodníků, přičemž Jan Kvěch tentokrát zůstává doma.

 

„Chtěl mít volno,“ vysvětluje český reprezentační kouč. „Chce se připravit na natřískanej‘ srpen. A já taky chci, aby to v sestavě bylo půl na půl a vystřídali se všichni.“

Vestu týmu ACCR tak tentokrát obléknou Petr Chlupáč, Jan Macek a Daniel Šilhán.

Český tým na dvojzávod v Zielonej Goře:

Petr Chlupáč, Praha
Jan Macek, Kopřivnice
Daniel Šilhán, Pardubice
Příští týden do Polska vyráží jak Petr Chlupáč se svým otcem, tak Daniel Šilhán, který je na snímku v pozadí

Foto: Karel Herman