Martin Smolinski vyhrál podruhé v řadě, tentokrát i s největším počtem bodů

Mühldorf – 7. července
V Herxheimu měl největší počet bodů, ale nevyhrál. V La Reole byl první, ale s menším skórem než Dimitri Berge. Ve třetím finále mistrovství světa družstev v Mühldorfu však Martin Smolinski neuznával žádné kompromisy. Nebo aspoň téměř, jelikož jej v rozjížďce s číslem pět porazil Josef Franc. Nicméně jinak vítězil Němec, který se na hrotu průběžného pořadí odtrhnul od Dimitri Bergeho o tři body. Josef Franc se probil až do finále, kde byl pátý, Martin Málek neměl svůj den.

Dimitri Berge, Martin Smolinski a Mathieu Tresarrieu na stupních vítězů

„Dneska byl Mühldorf pro Pepeho umístěním výborný,“ bilancuje Zdeněk Schneiderwind. „Páté místo na mistrovství světa se nevozí každý víkend, ale on sám ví, že k naprosté spokojenosti chyběly tři bodíky. Ale lehce se to říká ze sedačky z auta, ale hodně těžko se ty body doluji na dráze.“

Mítink poněkud ovlivnilo počasí. „Od rána pršelo,“ pokračuje pražský trenér. „Chvíli míň, chvíli víc. Na závody už nepršelo, ale dráha byla stejně náročná. Závod ovládl Martin Smolinski, ale jinak to bylo vyrovnaný. A jsem rád, že Pepe se mezi tou špičkou určitě neztratil.“

A co na Mühldorf? „No, jak bych to řekl…“ přemítá. „Dělo se toho hodně a vlastně nic. Nějaký špatný den.“

Průběžné pořadí seriálu:

1. Smolinski 74, 2. Berge 71, 3. M. Tresarrieu 59, 4. Pijper 44, 5. Josef Franc 39, 6. Fienhage 39, 7. Shanes 34, 8. Dilger 30, 9. Harris 26, 10. Appleton 24, 11.Mustonen 23, 12. Diener 23, 13. Hummel 14, 14. Málek 13, 15. Tebbe 12, 16. S. Tresarrieu 11, 17. Katt 3, 18. Stella 1, 20. Dachs 0, 21. Wachs 0, 22. Maassen 0, 23. Cayre 0.

Čeští kolibříci se na počátku prázdnin ve světě blýskli

Hauenstetten a Heusden-Zolder – 29. a 30. června
Letní prázdniny se ještě nestačily pořádně rozkoukat a čeští kolibříci vyrazili do světa. Luboš Krejča zažil svou mezinárodní premiéru v Hauenstettenu, zatímco ostřílenější Vojtěch Šachl, Bruno Belan a Adam Bednář se vypravili až do belgického Heusden-Zolderu. A rozhodně se domů nevraceli s prázdnýma rukama.

Před evropskými sajdkárami v Bavorsku

Hauenstetten patřil převážně sajdkárům

Bavorský Hauenstetten patří k mnoha místům v Německu, kde místní klub pořádá plochodrážní závody jednou do roka. Stejně jako se u nás jezdí kupříkladu přírodní motocyklové okruhy nebo automobilové závody do vrchu. Proto pro diváky bývá připraven bohatý program, který obvykle obsáhne oba víkendové dny.

Hlavním podnikem v Hauenstettenu bylo semifinále evropského šampionátu sajdkárů.  Rtuť teploměru si domluvila rande s šestatřicítkou, za níž se k všeobecné nevoli neostýchala šplhat. Nakonec se z vítězství radovali domácí favorité Raphael San Millan s mitfárou Benediktem Zapfem.

Luboš Krejča po závodě se svým otcem Ladislavem

To se však odehrávalo až v neděli a nás zajímá sobota. V rámci jednoho z doprovodných závodů, oficiálně Juniorenklasse B se představil i Luboš Krejča. Pražský závodník spolu se svým otcem objevil na internetových stránkách klubu přihlášku, vyplnil ji. A světe div se, pořadatel ji akceptoval.

Sobotní pořad se dostal do skluzu, proto se odjely jen tři rozjížďky. Finálová jízda se již nestihla. Zatímco se Patrik Hyjek těšil z vítězství před Patricií Erhardt, Luboš Krejča se dělil o třetí místo s Mario Häuslem, což pořadatelé vyřešili, že oběma dali pohár.

Jednoznačná sóla i dech beroucí dramata

Vojtěch Šachl vede před Luke Harrisonem

V belgickém Heusden-Zolderu byly stopětadvacítky jedním ze třech závodů, zatímco o ostatní se postaraly pětistovky na mezinárodní i národní úrovni, byť tři Belgičany tady doplnili Nizozemci a Francouzi. Čeští kolibříci zahájili svůj mítink ve velkém stylu.

Adam Bednář vyhrál rozjížďku s číslem jedna stylem start – cíl. A stejně tak ve třetí jízdě Bruno Belan. Mezitím se Vojtěchovi Šachlovi nevyvedl start. Nicméně rychle vysvětlil Angličanovi Sonny Springerovi, že to s Čechy za řidítky motocyklů Shupa nebudou mít jednoduché.

V semifinále 2 se vedoucí Bruno Belan brání Adamu Bednářovi, který ovšem upadl

Ale start byl slabinou Vojtěcha Šachla i v šestnácté jízdě. Dlužno podotknout, že pro stopětadvacítky šlo o čtvrtou jízdu v pořadí, protože čísla byla pro všechny tři kategorie společná. Snažil se sice dohonit Luke Harrisona, nicméně musel kvitovat prohru. Stejně tak Bruno Belan, jehož o punc neporazitelnosti připravil Adam Bednář.

Ten však nezvládl start čtyřiadvacáté jízdy. Dlouho jezdil poslední, aby se v posledním kole natáhnul pro bod na úkor Freddier Foxe-Barona. Avšak Bruno Belan a Vojtěch Šachl hned vzápětí zahráli velká sóla. Avšak i Vojtěch Šachl si měl prožít velké drama.

Podívaná graduje

Česká dvojice ve finále – Bruno Belan a Vojtěch Šachl

V jeho poslední jízdě základního rozpisu se mu motocykl zvedl na zadní, navíc si vykopnul rychlost. Zařadil zpátky a pak začal ten správný cirkus. V prvním kole překonal jednoho soupeře, vzápětí druhého a najednou dýchal na záda Brunovi Belanovi. V posledním kole jej předjel. A v tom Luke Harrisonovi odešel motor a Vojtěch Šachl vyhrál!

V semifinále se sešli všichni tři Češi. Vojtěch Šachl si vybíral pozici jako první a zvolil modrou. Z ní změřil Luke Harrisona stylem start – cíl. Ve druhém semifinále spadl Adam Bednář z prvního místa. Bruno Belan se ho lekl, ubral, ztratil místo a dojel druhý.

Čeští kolibříci se ani v Belgii neztratili

Adam Bednář mezitím sebral z pod mantinelu motocykl, který mu nezhasnul. Vyrazil na stíhací jízdu a v cíli mu chyběl bod na čtvrtého Freddie Foxe-Barona. Kvůli pádu nebyl stejně klasifikován a bohužel nepostoupil do finále.

A to bylo drama! Vojtěch Šachl a Brunem Belanem jeli dvojice, dokud je nenakopla díra. Divišovský závodník udržel první místo a vyhrál celý závod. Slaňák dojel třetí za Benem Triggerem, ale všechny body se sčítaly, takže na pódiu stál jako druhý v pořadí.

Malá Markéta v úterý odpoledne

V Čechách bude možnost vidět kolibříky v akci již v úterý odpoledne. Na malé Markétě svým desátým závodem pohárová série PRO-TEC Speedway Mini Cup. Právě z ní se rekrutovali nejen Jan Kvěch a Petr Chlupáč, kteří včera s přehledem postoupili do evropského finále juniorů, ale i další úspěšní závody. Není složité být u procesu zrodu dalších plochodrážních hvězd, vždyť stačí od stanice metra Petřiny šlapat jen pár desítek metrů.

Emil Sajfutdinov již na sobotní večer zapomněl

Hallstavik – 6. července
Svou první velkou cenu vyhrál rovnou při svém debutu v seriálu v Praze před deseti lety. Nicméně naposledy mu po závodě Speedway Grand Prix hráli ruskou hymnu před šesti lety v Cardiffu. A pak až včera, kdy ve švédském Hallstaviku přijel do cíle finálové jízdy před Martinem Vaculíkem. Emil Sajfutdinov se však okamžitě nechal slyšet, že na ten večer okamžitě zapomněl.

Martin Vaculík, Emil Sajfutdinov a Maciej Janowski řádí na pódiu

Přitom Emil Sajfutdinov měl k oslavám pádné důvody, protože jej triumf vynesl do čela aktuální klasifikace, byť mezi ním a šestým Fredrikem Lindgrenem je rozdíl pouhých pěti bodů. „Je to úžasný pocit,“ komentoval ruský závodník svůj úspěch na tiskové konferenci. „Pracuju na tom dlouho, už šest let. Když jsem se do seriálu v roce 2017 vrátil, bylo to pro mě tvrdé. Měl jsem svůj cíl a svůj plán, ale ono to nefungovalo. Dnes ale všechno fungovalo skvěle a můj tým také pracuje skvěle, takže jim říkám děkuji.“

Emil Sajfutdinov na téma svého vítězství:

„Abych byl upřímný, už nyní jsem na dnešek zapomněl. Prostě se jen koncentruju a vím, že zbývá ještě hodně závodů a rozjížděk. Potřebuji pořádat dělat body a pak to bude dobré.“

Martin Vaculík se pevně usadil mezi špičkou velkých cen na cestě za splnění svého snu stát se mistrem světa. Je prozatím čtvrtý, ale se stejným počtem bodů jako čtvrtý Bartosz Zmarzlik. Na leadera jim oběma chybí pouhopouhé tři body.

„Jsem šťastný za svůj výkon,“ svěřoval se. „Závodím dobře a všechno pro mě skvěle pracuje. Jsem velmi potěšený, kolik bodů jsem získal. To je hlavní cíl v Grand Prix, získat co nejvíce bodů. Udělal jsem dobrou práci. Gratulace Emilovi, byl dnes skvělý. Byl velmi rychlý. A já se těším na další Grand Prix.“