Češi a Slováci v akci 275

Uplynulý víkend byl jako hrom! V Divišově trojice českých reprezentantů za řidítky motocyklů Shupa ovládla evropský pohár stopětadvacítek. Také druhý den se při mezinárodním podniku kolibříků v Chabařovicích obešly stupně vítězů bez zahraničních borců. V Kopřivnici si Zdeněk Simota dalším maximem upevnil postavení leadera českého přeboru a Pražané si v Plzni pojistili titul v první lize. Jan Kvěch se dobře prezentoval ve Varkausu při evropském poháru do devatenácti let a Martin Vaculík jel v Malille finálovou jízdu Speedway Grand Prix. Bohatý bude rovněž další díl tradiční pondělní kompilace speedwayA-Z.

Václav Milík prožil týden ve švédské a polské lize

Procházku po zahraničních oválech za uplynulých sedm dnů začneme tradičně v úterý dvanáctým kolem švédské Elitserien. Vetlanda doma rozdrtila Västervik 54:36 a připsala si i bonusový bod (95:85). Martin Vaculík pro hostující družstvo vyjezdil sedm bodů (1 0 3 1 2). Indianerna Kumla zase doma těsně předčila Lejonen 46:44 a bonusový bod (95:85) ji umístil na pátou příčku tabulky. Václav Milík pro ni inkasoval osm bodů s jedním bonusem (3 1 2 1 1).

Tradičního Poháru Baltského moře se účastnil Zdeněk Holub.  V pátek ve Wittstocku byl osmý (3 2 1 0 2). Druhý den ve Stralsundu se mu tolik nevedlo. „Moc se mi to nepovedlo,“ říkal. „Zadřel jsem motor z prvního místa, pak jsem jednou spadnul. V pátek to bylo lepší.“

Po Baltském poháru přijel Zdeněk Holub rovnou na první ligu do Plzně

Zajímavostí Baltského poháru se stal fakt, že ve Wittstocku nemohly konat rozjezdy o první a třetí příčku kvůli výpadku osvětlení. Ve Stralsundu bylo ale nutno vypsat dodatkovou jízdu o vítězství v celém seriálu. První byl Jaimon Lidsey před Vadimem Tarasenkem a Adrianem Cyferem. Pražský závodník skončil celkově jedenáctý.

Sobotní travnatý pouťák v Hertingenu přinesl triumf Martinu Smolinskemu, spolu s nímž vyrazili na pódium také Mathieu Tresrrieu a Max Dilger. Martin Málek byl pátý, Hynek Štichauer šestý.

Martin Smolinski triumfoval také včera v Rastede, kde se však finálové jízdy všech kategorií nekonaly vzhledem ke stavu oválu. O společnost na stupních vítězů se mu postarali Bernd Diener a Jörg Tebbe. Hynek Štichauer obsadil čtvrtou příčku, když mu k bronzu scházel jediný bod.

Martin Vaculík prožil vydařený týden

Včera se v polské extralize Gorzow před zraky svého domácího publika vypořádal těsně 46:44 s Wroclawí, která si díky lepšímu skóre z obou duelů 98:82 připsala bonusový bod do tabulky. Martin Vaculík skóroval deseti body s dvěma bonusy (2 1 3 3 1), Václav Milík přidal na konto hostů sedm bodů s bonusem (0 2 3 0 2).

V pátek Gniezno remízovalo v Lodži, včera vyhrálo v Pile, avšak Eduard Krčmář nebyl opět v jeho sestavě. Sám slánský závodník nad otázkou, proč jej jeho klub nezve, jen pokrčil rameny. Druholigová Bydhošť pozvala na sobotní trénink také Ondřeje Smetanu, nicméně již předem bylo rozhodnuto, že Pražan v jejích barvách v domácím duelu s Rawiczem nenastoupí.

Včera se však v druholigovém duelu Krosno vs. Ostrow objevil Josef Franc. Ambiciózní hosté si odvezli domů vítězství 39:51 i bonus 68:111. Pražan dobyl osm bodů (1 0 2 3 1 1).

Ilustrační foto: Kiril Ianatchkov

Krásné poháry zůstaly doma

Chabařovice – 12. srpna
Ve čtyřech se v českých stopětadvacítkách závodilo naposledy loni v Divišově. Ani klasický rozpis šestnácti závodníků na dvacet jízd není v dějinách našich kolibříků neznámý, protože před deseti lety se dle něho jelo několik mistrovských závodníků. Na malé dráze však šlo při včerejším Euro Cupu v Chabařovicích o novinku. Sobotní evropský pohár v Divišově dodal část závodníků, přesto se podařilo zajistit kompletní pole. Krásné poháry zůstaly doma, protože se na pódiu objevili tři Češi. Jaroslav Vaníček neztratil ani jeden bod, Jan Jeníček v rozjezdu o druhé místo opravdu velice těsně porazil Vojtěcha Šachla.

16. Bruno Thomas, D L L 0 1 L 1
Těsný dojezd rozjezdu – Jan Jeníček (modrá) a Vojtěch Šachl (červená)

Rozjížďky ve čtyřech se do českých stopětadvacítek vrátily po roce, rozpis šestnácti závodníků po deseti letech