Oslabení Pražané udrželi umístění na pódiu

Rovno – 24. srpna
Po středečním pádě Zdeňka Holuba v závěru pardubického přeboru vyrazili Pražané k druhému dílu poháru přátelství do ukrajinského Rovna pouze s juniorskou trojicí. Čtvrtým mužem jejich sestavy se stal domácí Nazar Fjodorčuk, jehož pomoc však ležela spíše v symbolické rovině. Skvělým způsobem zajel Jan Kvěch a tak se český tým umístil na nejnižším stupínku pódia. S poměrně velkou převahou vyhráli domácí před Žarnovicou, kterou výrazně posílil Stanislaw Burza.

Pražané dnes v Rovně
1. Speedway Club Rovno 41
Stanislav Mělničuk 2 2 3 3 3 13
Marko Levišin 3 3 3 2 F 11
Vitalij Lysak 1 3 2 1 3 10
Vitalij Koval 2 0 2 1 1 6
Nazar Tkačuk DNR
2. Speedway Club Žarnovica 33
David Pacalaj 1 2 3 2 1 9
Stanislaw Burza, PL 3 2 1 3 3 12
Ján Mihálik 1 1 1 2 E 5
Milen Manev, BG (SMF) 3 0 1 0 3 7
3. AK Markéta Praha 29
Nazar Fjodorčuk, UA E F F E X 0
Filip Hájek 3 1 2 1 2 9
Petr Chlupáč F 2 1 3 2 8
Jan Kvěch 2 3 3 2 2 12
4. Nagyhalasz Speedway Team 14
Roland Kovacs F 1 E 1 1 3
Denis Pryslanijuk, UA 1 ex E E 0 1
Mark Barany 0 1 – 0 2 3
Andrej Kobrin, UA (SMF) 1 3 2 3 E 9

Foto: Tomáš Topinka

Ondřej Smetana nechce sestupovat z pódií ani o víkendu

Mořina – 24. srpna
V sobotu začala série jeho umístění na stupních vítězů. Spolu s Prahou dominoval úvodnímu dílu poháru přátelství v Nagyhalaszu. O dva dny později skončil druhý při Velké ceně Debrecenu. Předevčírem si v pardubickém přeboru předjetím Zdeňka Simoty řekl o rozjezd, aby se v něm zmocnil druhého místa. Ondřej Smetana se magazínu speedwayA-Z svěřil, že by nerad sestupoval ze stupňů vítězů nejen zítra při přeboru ve Svitavách, nýbrž i pozítří při legendární Zlaté přilbě SNP v Žarnovici.

 

Ondřej Smetana by nerad sestupoval z pódií ani o víkendu

„V Maďarsku jsem byl na bedně dvakrát, potřetí v Pardubicích, chtěl bych v tom pokračovat ve Svitavách a v Žarnovici,“ říká Ondřej Smetana, který si ovšem uvědomuje, že chtít rozhodně automaticky neznamená mít. „Ještě se uvidí, budou to těžký závody.“

Avšak závody nejsou jednoduché vlastně nikdy. „V Nagyhalaszu jsme s klukama překvapili,“ uvědomuje si pražský závodník. „Domácí doufali, že vyhrajou, Ukrajinci si věřili. Ale my jsme vyhráli už v půlce závodu, tak všichni koukali. I v Debrecenu se mi závodilo super, dráha mi sedla a motorku jsme nastavili dobře. Chtělo by to tak pokračovat.“

Ondřej Smetana v akci

Ondřej Smetana bude každopádně jedním z favoritů zítřejšího přeboru ve Svitavách, nicméně v neděli v Žarnovici se aspirantů na úspěch sejde přece jen víc. On sám ví, jak ošidný může být specifický rozpis Zlaté přilby SNP. Při svém předloňském debutu díky pomocným kritériím nepostoupil do závěrečné části, ale před rokem už dojel ve finále pátý.

„Budu se snažit dostat co nejdál,“ osnuje svou strategii. „Startovka není tak nabitá. Hlavně se probojovat do finále! A tam se uvidí, jak to tam dopadne, to se nikdy neví.“

Foto: Karel Herman

Okolnosti jdou na kvalifikační ruku Patrika Mikela

Svitavy – 24. srpna
Rozjížďka s číslem dvacet dva středečního přeboru ve Svítkově svým způsobem ovlivnila zítřejší osmé pokračování seriálu ve Svitavách. Hynek Štichauer si při pádu pochroumal koleno a fit není ani Zdeněk Holub. Pražský závodník sice účast v Cihelně neplánoval, ale v nedělní Zlaté přilbě SNP jej zastoupí Zdeněk Simota, jehož bychom jinak zítra v akci viděli. Bohužel nepříznivých okolností je víc, ovšem jedenáct závodníků ve startovní listině hraje do karet Patrika Mikela.


Tipujte:

Označte trojici závodníků, která stane v sobotu na přeborovém pódiu ve Svitavách:

View Results

Loading ... Loading ...

Patrik Mikel třímá svou šanci na postup do Plzně

Kromě pádů ve středečních Pardubicích mělo vliv na podobu startovní listiny také dnešní pokračování poháru přátelství v Rovně. Pražané sice zvažovali zkusit Svitavy stihnout, nicméně akový záměr seznali za nemožný. A pokud se týká žarnovických mladíků, pro ně je ve hře rovněž příprava na nedělní vrchol sezóny na jejich Městském stadiónu.

Přitom svitavský závod představuje úhelný kámen pro uzavření startovní listiny třetího finále mistrovství republiky jednotlivců, které se koná na plzeňských Borech přespříští středu. Vzhledem k dosavadním výsledkům přeboru je šest postupujících v zásadě jasných.

Ondřej Smetana si rozhodně bude dělat čáku na vítězství

Nicméně sedmá pozice stále ležela v banku. Při neúčasti Jakuba Valkoviče, Davida Pacalaje a Filipa Hájka, kteří byli jejími hlavními aspiranty, se zvyšuje příležitost pro Patrika Mikela. Moravan v pardubické vestě se letos hodně rochní v černočerné smůle, nicméně zítra by měl být jedním z horkých favoritů na vítězství spolu s Ondřejem Smetanou, Michalem Škurlou, Martinem Gavendou či Jaroslavem Petrákem.

K dnešnímu ránu dorazilo sportovní komisi jedenáct přihlášek. Proto se ke slovu dostal rozpis pro dvanáct závodníků. V duchu fair play musí každý na ovál pětkrát, což znamená, že nás čeká patnáct rozjížděk. Poslední místo je volné pro případného dalšího zájemce, přičemž pochopitelně platí zásada, že kdo dřív přijde, dřív i mele.

Martin Gavenda – na snímku v modré přilbě při útoku na Hynka Štichauera – jel ve středu ve skvělé formě

Osmé kolo přeboru přinese také výrazný zásah v průběžné klasifikaci pro borce, kteří v seriálu startují pravidelně vzhledem k reglementu o škrtání nejhorších výsledků. Jejich kvóta je určena na pětasedmdesát procent zaokrouhlených nahoru, z čeho doposud vycházel jeden škrt. Od zítřka se však budou eliminovat již dva nejhorší mítinky.

Startovní listina:

1 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
2 Patrik Mikel, Pardubice
3 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)
4 Daniel Šilhán, Pardubice
5 Jaroslav Petrák, Pardubice
6 Michal Škurla, Praha
7 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
8 Jan Macek, Kopřivnice
9 Ondřej Smetana, Praha
10 Martin Gavenda, Březolupy
11 Lukáš Vinter, Praha
12 prozatím neobsazeno

 

Boj o sedm postupových míst pro finále MR v Plzni:

1. Zdeněk Holub, Praha 101 ve Svitavách nestartuje
2. Ondřej Smetana, Praha 99
3. Jan Kvěch, Praha 86 ve Svitavách nestartuje
4. Martin Gavenda, Březolupy 82
5. Petr Chlupáč, Praha 67 ve Svitavách nestartuje
6. Jaroslav Petrák, Pardubice 67
7. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 42 ve Svitavách nestartuje
8. David Pacalaj, SK – Žarnovica 41 ve Svitavách nestartuje
9. Filip Hájek, Praha 34 ve Svitavách nestartuje
10. Patrik Mikel, Pardubice 34
11. Michal Tomka, SK – Žarnovica 32 ve Svitavách nestartuje
12. Daniel Klíma, Praha 25 ve Svitavách nestartuje
K favoritům je nutno připočíst Jaroslava Petráka

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov